Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Orta Dünya'daki En Kötü Karakter

En kötüsü?

• Melkor

Kullanılan: 39 78.0%
  • Sauron

Kullanılan: 5 10.0%
  • Ungoliant

Kullanılan: 1 2.0%
  • Gothmog

Kullanılan: 0 0.0%
  • Ancalagon

Kullanılan: 0 0.0%
  • Witch King

Kullanılan: 1 2.0%
  • Glaurung

Kullanılan: 4 8.0%

• Kullanılan toplam oy
    50
Evet LOTR fanları toplanın :flaugh: bana göre anketin sonucu net olsada farklı düşünenler olacaktır. Şimdi karakterleri yazıyorum. Bu yazıda karakterler hakkında olabildiğince bilgide vermeye çalışacağım, yani öğrenmek istiyorsanız okuyun altta.

Terimler:
Eru = Tek Tanrı
Vala(r) = Tanrılar
Maia(r) = Yarı Tanrılar
Valinor: Valar'ın Melkor'un İki Lambayı yok ettikten sonra yaşadığı yer.
Not = R eki çoğul yapar.

1 - Melkor (Morgoth), Dünyanın Kara Düşmanı
Melkor, Eru (Tanrı)dan sonra en güçlü karakterdir. Valar'ın en kudretlisidir. Tüm Valar'ın gücünden bir pay almıştır. Kardeşi Manwe'dir. Melkor kendi ezgisini yaratmaya çalıştığında Eru hakkında böyle şöylemiştir:
" Kudretlidir Ainur ve içlerinde en kudretlisidir Melkor, ama malumudur her halde onun ve bütün Ainur'un, Iluvatar'ım ben, söylediğiniz tüm bu ezgileri izah edeceğim sizlere, yanlız onlarımı, görebileceğiniz her şeyi ve tüm yapıp ettiklerinizi. Ve sen Melkor, göreceksin ki biricik mesnedi olmadığım hiç bir ezgi çalınıp söylenemez, başka kılınamaz müzik bana rağmen."
Melkor, bizim filmlerden daha çok tanıdığımız Sauron'un bizzat efendisidir. Sauron'u Vala Aule'nin hizmetkarıyken ona güç vaat ederek kendi tarafına çekmiştir. Melkor, Elfleri kara büyüyle Orclara çevirmiş, ejderhaları yaratmış, Maiardan bazılarını Balrog'a çevirmiştir. Emrinde her türlü kötü yaratık bulunur. Gücünün çoğunu yarattığı kötü yaratıklara harcamıştır. Feanor tarafından " Dünyanın Kara Düşmanı " anlamına gelen Morgoth lakabını almıştır.

Hünerleri, yapabildikleri: (Gerçek Form, Melkor ve Morgoth diye ayıracağım, Gerçek Form en güçlüsü, Melkor güçlü hali, Morgoth gücünü yarattıklarını harcadığı hali)

Gerçek Form:
- Anlaşmazlık olmayan bir diyarda varolabilmiş, ve onu kavrayabilmiştir.
- Anlaşmazlığı yaratmıştır.
- Doğrusal zamanın ve fiziksel evrenin ötesinde var oldu.
- Ainur (Valar ve Maiar)'ın en iyisi ve en yaşlısı.
- Tüm Ainur'un gücüne karşı koyabilmiştir.
- Evrensel yokedilişe eşit olan İlk Ezgi'yi bozabilmiştir.
- Kendi ezgisi o kadar yüksek sesliydi ki Ainur'un geneli karşı koymaya çalışmamış, pes etmişlerdir.
- İlk Ezgi'den daha kuvvetlı olan İkinci Ezgi'yi de bozabilmiştir.
- Eru'nun bizzat kendisi tarafından yaratılan Üçüncü Ezgi'nin sonunda hiç hasar görmemiştir.

Melkor:
- Tüm Valar'a tek başına karşı koyabilmiş, Tulkas gelene kadar hepsine üstün gelmiştir.
- Dağları kolaylıkla yok edebilmiş, tepeler yüksedebilmiş, denizleri bozabilmiştir.
- Taniquetil'den (Tepesinden tüm dünyayı görebilirsiniz) daha uzun olan İki Lamba'yı devirebilmiştir.
- İki Lamba'nın yok edilişi tüm dünyayı zarara uğrattı, fakat Melkor muhteşem kaostan bile hiç zarar görmedi.
- Güneş ve Ay'ı Dagor Dagorath sırasında yok etti.
- En iyi formunda, Tulkas (Valar'ın en güçlü dövüşçüsü) bile ona karşı üstün gelemedi.

Morgoth:
- Çok büyük bir ateş fırtınası yarattı, fırtına o kadar kuvvetliydi ki Eönwe'yi (Manwe'nin sözcüsü, Maia) geri gönderdi.
- Çoğu defa Elflerden binlercesinin ölmesine neden olan volkanik patlamalara sebep oldu.
- Güneş'i durdurdu.
- Tüm insan ırkını korkuyla doldurdu.
- Ayağı bir tepe kadar büyüktü. (Eskiden istediği forma girebiliyordu)
- O kadar büyüktü ki kanı dev gibi çukurları doldurdu.
- Sauron'a Eönwe'yi geçecek kadar güç verebildi. (Eönwe Maiar'ın en güçlüsüdür)
- Herşeye rağmen en güçlü Vala'dır.
- Çığlığı o kadar kuvvetliydi ki Angband'ın derin çukurlardan Lammoth'a kadar her yerde duyulabildi ve depremlere yol açtı.
- Ayak sesleri yerden gelen gök gürültüsünü andırıyordu.
- Ejderhalar yaratmış.

Fingolfin vs Morgoth: " Morgoth yerin altındaki tahtından yavaş yavaş tırmanıp geldi; ayak sesleri yeraltından yükselen gökgürültüsü gibiydi. Kara zırhlara bürünmüş halde dışarı çıktı ve Kral'ın karşısında demir taçlı bir kule gibi dikildi; armasız, kapkara, kocaman kalkanı da Kral'ı bir fırtına bulutu gibi gölgeledi. Ama Fingolfin gölgenin altında bir yıldız gibi parlıyordu, çünkü zırhı gümüşle kaplanmış ve mavi kalkanı kristallerle bezenmişti ve buz gibi parlayan kılıcı Ringil'i çekti.

Bunun üzerine Morgoth, Ölüler Diyarının Çekici, Grond'u hızla yukarıya kaldırıp bir yıldırım gibi aşağıya savurdur. Ama Fingolfin yana sıçradı ve Grond yerde, içinden duman ve ateş çıkan çok büyük bir çukur açtı. Morgoth ardı ardına sert darbeler indirmeye yeltendi, ama Fingolfin her seferinde, kara bir bulutun altında çakan şimsekler gibi uzağa sıçradı ve Morgoth'u tam yedi kez yaraladı; Morgoth ise tam yedi kez acısından çığlık attı; her birinde de Angband'ın orduları kederden yerlere kapaklandı ve bu çığlıklar kuzey diyarlarında yankılandı.

Ama sonunda Kral bitkin düştü ve Morgoth kalkanıyla üç kez onun üzerine yüklendi. Fingolfin üç kez dizlerinin üzerine çöktü ve üç kez yeniden ayağa kalktı; kırık kalkanı ve paralanmış miğferiyle cesaretini elden bırakmadı. Ama etrafındaki toprağın tamamı yarılmış, çukurlarla dolmuştu. Fingolfin de tökezleyip Morgoth'un ayaklarının dibine düştü ve Morgoth, neredeyse bir tepe kadar ağır olan sol ayağını onun boynunun üzerine dayadı. Fingolfin son ve umutsuz darbesini indirmek üzere Ringil'le ayağı yardı ve dumanlar çıkaran kara bir kan fışkırıp Grond'un açtığı çukurları doldurdu. Böylece Noldor'un Yüce Kralı, kadim Elf krallarının en gururlu ve yiğit olanı Fingolfin öldü."
Edit: Ulan bu kadar uzun olduğunu hatırlasaydım yazmazdım elim ağrıdı. (Fingolfin v Morgoth)

2 - Sauron, Gorthaur
Sauron, Melkor'un hizmetkarıdır. Maia'dır. Önceden Vala Aule'ye hizmet etmiş, sonradan Melkor'un ona güç vaat etmesiyle Melkor'un tarafına katılmıştır. Sauron, Melkor'un sağ kolu ve teğmeni olarak ona her zaman sadık kalmış ve hizmet etmiştir, hatta Melkor kaybettikten sonra bile insanları Melkor'a taptırmıştır. Kendisi Yüzüklerin Efendisi olarak bilinir. Tek Yüzük'ü Mount Doom'da dövmüş, tüm gücünü ona aktarmıştır. Büyücülükte efendisinin öğretileri sayesinde ustalaşmış, en güçlü kara büyücülerden biri haline gelmiştir.

Sauron Galadriel'e:

" Three Rings for the Elven-kings under the sky, Seven for the Dwarf-lords in their hall of stones, Nine for mortal men doomed to die. "

" Gökyüzünün altındaki Elf-krallar için 3, taştan salonlardaki Cüce-krallar için 7, ölmeye mahkum olan fani insanlar için 9 Yüzük. "

Hünerleri/yapabildikleri:
- Yarı-Tanrı
- Şekil değiştirme
- Yıldırımlar yaratma
- Gücünü yüzüğe aktarma
- Manipüle etmek (Yüzükler)
- İnsanları kandırmak

3 - Ungoliant
İlk Çağ'dan kalma devasa boyutlardaki örümcek. Işıktan nefret eder ve aynı zamanda ışıkla beslenir. Elindeki tüm mücevherleri vermesi karşılığında Melkor'a Ağaçları (Lambalar değil, Lambalardan sonrası) yok etmede yardım etmiştir. Ağaçların özünü emmiş, daha da büyümüş, Melkorla birlikte Valinor'dan Orta Dünya'ya kaçmıştır. En son Melkor'un kendisinden kaçmaya çalıştığını anlamış, Melkor'a " Ey Dünyanın Kara Düşmanı, bana vadettiğin mücevherler nerde? " demiştir. Melkor, istemeyerekte olsa sol elindeki mücevherleri vermiş, ve Ungoliant hepsini yemiştir. Ungoliant, sağ elindekileri de isteyince Melkor reddetmiş " Sana dünyayı vadetmedim, ben onun efendisiyim. " demiştir. Sonrasında Ungoliant Melkor'a saldırmış ve Melkor'a o meşhur çığlığını attırmıştır. Bu çığlığı Balroglar duyup efendilerine yardım etmeye gelmiştir. Balroglar alevten kamçılarıyla Ungoliant'ı kaçırmış, Melkor'u kurtarmışlardır. Sonrasında ise efsanelerde kendisini yiyerek öldürdüğü söylenmektedir.
Not: Melkor'u yenebilmesinin sebebi aslında Melkor'un Ungoliant'ı kendi gücüyle beslemesidir...

4 - Gothmog
Balrogların kralıdır ve en güçlüsüdür, Sauron'dan sonra Morgoth'un 3. hizmetkarıdır. Büyük siyah bir balta kullanır. Feanor'u öldürmüştür. Daha sonra Elf olan Ecthelion tarafından öldürülmüştür.

5 - Ancalagon the Black
Morgoth'un yarattığı en büyük ve en kudretli kanatlı ejderdir. Morgoth onu son savaşta son kozu olarak kullanmıştır. Earendil ve Thondor (Manwe'nin kartalı) ile 1 gün boyunca dövüşmüştür. En sonunda kaybetmiş, düşüşü dağları ve Thangorodrim kulesinin parçalanmasına sebep olmuştur. Dağlar kadar büyüktür.

6 - Witch King (Cadı Kral)
Sauron'un baş komutanıdır. 9 Nazgul'den biridir, dolayısıyla eskiden bir insan kralıydı. Ateşten kılıç kullanır, onunla büyü yapar. Savaşta balyoz kullanmıştır, efendisinden kara büyü dersi almış, kara büyüler konusunda ustalaşmıştır. Filmde Beyaz Gandalf'ın asasını kırmıştır. Ölümü, bir kadın tarafından olmuştur.

7 - Glaurung
Melkor'un yarattığı ilk ejderdir. Gözleriyle baktığı kişiyi dondurabilir ve aklını kurcalayabilir. Aşırı derece akıllıdır. Ağzından ateş atabilir. Kanatları yoktur. Melkor, uzun süre boyunca Glaurung'u Angband'ın derinliklerinde bekletmiş, büyümesini amaçlamıştır. Beleriand'a karşı Melkor'un kuvvetlerini yönetmiştir. Hurin oğlu Turin'i gözleriyle dondurmuştur. Sonra Nienor'u bulup aklını kaybetmesine neden olmuştur. Bu olaylardan sonra Turin, Nienor'u ormanda kardeşi olduğunu bilmeyerekten ağlarken bulmuştur. Burada 3 yıl boyunca beraber eş gibi yaşamışlardır. Yıllar sonra Glaurung yaşadıkları yerin etrafına saldırmıştır. Turin, yanına 2 tane adam alıp ejderi öldürmeye gitmiştir. Bu adamlardan birisi korkup kaçmış, diğeri ise kayalara çarpıp ölmüştür. Ancak Turin, lanetli kılıcıyla ejderi yaralamayı başarmıştır. Glaurung öleceğini hissetmiş ve bağırmaya başlamıştır. Glaurung'un kanı Turin'e deyince Turin kısa süreli baygınlık geçirmiştir. Sonrasında Nienor ejderi Turin'in yanında bulmuştur. Glaurung, son nefesiyle Nienor'a hafızasını geri verip ölmüştür. Bundan hemen sonra, Nienor kendisini nehire atmış, Turin'de ayılıp lanetli kılıcını kendisine saplamıştır.
Not: Turin'in lanetli kılıcının kehanetlerde Melkor'u öldürdüğü yazılmıştır. (Valar'ın öldüremediği Melkor'u Turin nasıl öldürmüş gerçeği, Tolkien'le beraber mezara gömülmüştür)
Meraklısı için Türkçe bir wiki sayfası buldum hikayenin tamamını öğrenmek isterseniz: https://ortadunya.fandom.com/wiki/Túrin

Not: Bilgiler kendi kitabımdan ve İngilizce kaynaklardan alınmıştır, kendim çevirdim kesinlikle bir yerden Türkçe almadım. Konuyu yazması 2 saat sürdü. Vay anasını. Açıkçası biraz bilgilendirici bir konu oldu bir de heyecan katalım diye anket yaptım.

Kaynakça: https://vsbattles.fandom.com/wiki/Morgoth, https://lotr.fandom.com/wiki/Gothmog_(Balrog), https://lotr.fandom.com/wiki/Witch-king_of_Angmar, https://lotr.fandom.com/wiki/Ancalagon, https://vsbattles.fandom.com/wiki/Sauron,
https://lotr.fandom.com/wiki/Glaurung
Silmarillion.

Son düzenleme:
Şimdi Eru idi galiba, bu en kotuyu istese yok edemiyormu anlamadim gitti. Bir kisimda erunun yaptigi 3 dalgadan birsey olmadan kurtuldu demişinde.

Edit: Bu arada eline sağlik kisa ve guzel bir icerik

Melkor elbette, Feanor ve ailesine neler çektirdi yezid :of:

Bir de buraya Glaurug'u koysan daha iyi olur Ancalagon pek bir şey yapamadı, hikayesi uzun sürmedi karşısında tanrıları görünce :oleyo2:

Eru.

Melkor yaratılış şarkısında garip sesler çıkardığı için direk aşağılıyor ezikliyor felan. Tüm olanların sebebi kendi kibri.

Eru demek de nedir ya. Oldu olacak hepsinin yaratıcısı Tolkien olduğu için en kötü o diyin bari. :)

En kötüsü Isildur'dur. Onun yüzünden nice canlar gitti dünyada. Melkor veya Sauron'un en azından bir misyonu, vizyonu var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık