Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Orta Dünya Genel Başlığı

İlk okuduğun kitabın Hobbit olması güzel aslında. Orta dünya evrenine böyle sevimli bir kitapla başlamak iyidir.
Sana önereceğim şu; eğer okuma alışkanlığın varsa ve ağır kitapları kolay hazmedebiliyorsan Silmarillion'dan başla, ardından Yüzük üçlemesini oku. Silmarillion bütün Orta dünya evreninin temelini oluşturur. Yüzüklerin Efendisi üçlemesi de finalini anlatır.
Yok kolay hazmedemem diyorsan, ki Silmarillion'u tek seferde hazmetmek zordur, Yüzük üçlemesini oku, ardından Silmarillion'a geç.
Tamamdır bu sıraya göre okuyacağım.Bir şey daha sorayım.Akallabeth ve Güç yüzüklerine dair.Bu kitapta ne anlatılıyor ?

Ana kitaplar bunlar ancak detayları anlatan daha bir çok kitap vardır. Hurin'in Çocukları, Bombadil'in Maceraları, 12 ciltlik Orta dünya Tarihi.

@Datte, ben 3 kez bitirdim Silmarillion'u zor hazmettim.
bu arada, bir zamanlar benim de bir Silmarillion kitabım vardı, çok güzeldi. Adamın biri geldi zorla hediye olarak aldı gitti. :(
Bitmemiş Öyküler'i unuttun bu sefer de. Al, götür demedin mi? Hangi ara zorla oldu?

Çerlobilo, iyi halletmişin gene usta kitabın derinliğini konuyu yan hikayeleri falan herşeyi geçtim benim isimlere hakim olmam için 2-3 kere okumam şart sanırım olay bütünlüğünü kavrayamıyorum isimler yüzünden:D

J. R. R. Tolkien'in oğlu, Christopher Tolkien'in yapılmış tek röportajı:

http://www.kayiprihtim.org/portal/roportajlar/christopher-tolkien-roportaji/
“Kitabı 15-25 yaş arası gençler için bir aksiyon filmine çevirerek mahvettiler ve Hobbit de aynı tür bir film olacakmış gibi gözüküyor,”

“Eserin güzelliği ve ciddiliği ile geldiği nokta arasındaki uçurum beni şaşkına uğratıyor. Ticari amaçlar, eserin estetik ve felsefi etkisini ‘hiçbir şey’e düşürdü. Benim için sadece tek bir çözüm var: kafamı çevirip görmezden gelmek.”

Durumun özeti işte. Reis çok haklı.

Hatırlıyorum. Hediye etmişti. Senden önce evine gitseydim ben alacaktım. Kısmet. :S
Tamam zorla diyerek şaka yaptım, üstüme gelmeyin. Hediye olduğunu hepimiz biliyoruz. Sana da alırım bir ara Silmarillion kitabını üzülme bu kadar. :/

Tolkien bu yazdıklarını okusa kemikleri sızlardı Hoca.
Ayrıkvaki'deki divanda açıkça Sauron'un dağlar yaratıp yok edebildiği yazarken o adam daha çok bilgeydi demek hoş değil. Hele hele Numenor'un çöküşünde Vaların gazabını kendi kubbesinden karşılayıp oradaki insanlara tanrı olduğunu düşündüren, Eru'nun gazabından sadece biraz güç kaybederek kurtulan bir maiaya daha çok bilgedir demek hiç hoş değil.
Sauron hem bilge hem de güçtür. Aksi halde ilk çağdan sonraki Orta Dünya'nın yegane baş belası olmayı başaramazdı.
Şimdi kendi dediğimle çelişip burada da shounen manga tartışıyormuş gibi adam karşılaştımak istemiyorum. Gothmog'un reislik yaptığı tek tayfa Balrog tayfasıdır.

Silmarillion'un hemen her sayfasında kader, yazgı kelimeleri geçerken öyle ekmek arası yer gibi yiyemezsin kaderi. Herkesin yazgısından bahsedilir durur kitap boyunca. Sauron'un Huan'a mağlup olmasına bile bu neden öne sürülür açıkça.

Gothmog bir elf beyinin elinde bedeninden oldu, Sauron'u bedeninden etmek için ise ne elf beyleri, ne insan yiğitleri, ne maia ruhları bir araya geldi. Öyle kuru bir Gollum demekle olmaz.
Bedeninden etmek diyorum zira sönmez ateşle yaratılan ainu ruhları asla ölmezler, asla yok olmazlar.

Valar silmarillileri arzulamıştır ancak Feanor onları herkesten saklamıştır. Dediğin gibi saygılarından almamışlardır Silmaril'i ancak almaya kalktıklarında başlarına gelecek şey Melkor'un başına gelen şeyle aynı olacaktı. İlk çağın bütün savaşları doğrudan veya dolaylı olarak silmariller yüzünden çıkmıştır.

Ayrıca tekrar ediyorum; karşılaştırma yoktur hiç bir zaman. Dediğim gibi, kesin olan bazı şeyler söylenir sadece. Manwe Ulmo'dan biraz daha üstündür diye Ulmo'nun Manwe'yi alt edemeyeceği anlamına gelmez bu. Bütün Vaların kudretinden hisse sahibi olan Melkor dahi Tulkas tarafından yere serilebilmiştir. Daha önce verdiğim Fingolfin örneği yetersiz kaldı sanırım. Bu evrende kimseyi kimseyle karşılaştıramazsın. Her an herkes herkesten üstün olabilir.
yazdıgım her seyi irdelememişin.sauronun gücü ilk caga yani simarilliona göre gothmogdan fazla degil,huan gibi bir köpek yerlerde sürükleyebiliyor,lüthien aklını alabiliyor.ectheliona oda dalsa,ecthelion onunda aklını alırdı akkulenin önünde.

sauorunun o cok methettigin valara karsı güc kaybetmeyiside yüzük sayesinde.yüzükle tüm canlılara hükmetme gücü gecti sauronun eline,melkorun direk dogustan diger tüm vaların hisseleri üzerinde hakkı vardı.sauron ise yüzükten sonra diger tüm canlılar üzerinde bu hakkı elde etti.

ve bu kendi basarısı degil,herseyi celebrimbordan ögrendi,gollum tarafından ölmek zorunda kalan,isuldurun kesebildigi biri sauron hemde en güçlü halinde.

benim hatırladıgım; işkence yöntemleri ve zalimligiyle ünlenmiş gorthaur.ama diyorum en iyi ihtimalle 4 yıl olmustur tüm seriyi okuyalı.angband komutanı olusu ve en önemli adledilişi yetenekleri yüzünden.sen sengokuyumu filo amirali yaparsın, garpımı ?

yani yüzükten önceki silmarillion zamanını alırsak, ben gothmogu secerim.yüzüklerin efendisinde bile moriadaki balrog la sauron ittifak oluyor,emrine alamıyor.yüzügü yokken,gothmog onu sallamaz bile,ancak melkor emir verdiyse uyar.inan sauronu kötülemiyorum.benim okudugumda anladıgım sey; balrog denen zıkkımlar inanılmaz savas gücleriler,bir tanesini indirmek bile müthis basarı.gothmogda en güçlüleriymiş.yoksa sauron yüzük sayesinde kücük melkor oldu inkar eden yok :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık