Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

One Piece'de Din

'Genel Bilgi' forumunda icdedpeople tarafından 21 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. icdedpeople (Üye)
  Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi5 Kas 2012
  One Piece'de Din

  Şu ana kadarki One Piece maceramızın herhangi bir yerinde doğrudan bir din hakkında bilgi verilmedi ya da gerçek anlamıla tanrı şeklinde bir varlık tanıtılmadı. Ancak Skypiea benzeri bazı bölgelerde güçlü bir din anlayışının, taassubun bulunduğu görülmektedir. Ayrıca pek çok ufak dinî belirti de seri içerisinde yer almıştır. Burada bunlardan bazı örnekler sunacağız.
  Skypiea’da “Tanrı”

  Skypiea’da “tanrı” kral sıfatıyla eşdeğerde bir yönetim kademesine denk gelir. Tanrı deyişiyle yönetim kademesinin en üstü kastedilmektedir. Ayrıca “tanrı” kelimesi haricinde herhangi bir dinî ibare, bir ritüel, ibadet ya da tanrı denen kişide kusursuzluk beklentisi görülmemektedir. Bu pozisyonu elinde bulundurduğunu bildiğimiz ilk Skypiea Tanrısı, günümüzden 400 yıl önce hüküm sürmüş ve adı bilinmemektedir.
  [​IMG]
  Bilinen ilk Skypiea tanrısı
  Bilinen diğer tanrılar ise Gan Fall ve Enel’dir. Enel Luffy tarafından yenilmesine kadar bu makamı çok ciddiye alarak ve böbürlenerek kendini her şeye kadir, her şeyden üstün görmekteydi. Enel’in saldırılarının çeşitli dinlerden yıldırım tanrılarının isimleriyle anılması da One Piece’deki sayılı dini ibarelerdendir. Enel’in terk-i diyarından sonra bu makamı yeniden Gan Fall almıştır.

  Shandora’nın “Tanrı”ları

  Shandialılar Jaya’da yaşadıkları zamanlarda dev pitonlara tapmaktaydılar. Bunlara örnek olarak Kashigami verilebilir.
  [​IMG]
  Kashigami
  Hatta bunun için insan kurban etmekteydiler. Ancak bu tören Montblanc Noland’ın adaya gelip ağaç hastalığını ortadan kaldırmasıyla son bulmuştur.

  Dünya Hükümeti’nin Yaratıcıları

  Dünya Hükümeti’nin yaratıcıları herkes tarafından “tanrı” hükmünde görülmektedir. Bu “yaratıcılar”ın torunları olan Dünya Soyluları ya da diğer isimleriyle Yüce Ejderler de mesih gibi muamele görmektedir. Dünya Soyluları’na saygısızlık eden kişi kendini ölmüş sayabilir. Ona zarar veren birisi ise peşinde bir amirali bulabilir. Dünya Hükümeti’nin başkenti ve Dünya Soyluları’nın yaşadığı yer olan Mariejois kutsal toprak olarak anılmaktadır.
  Sahip oldukları politik güçleri sayesinde bütün adaları birbirine bağlayacak bir köprü inşasını sırf canları istediği için emredebilir ve bunun için çocukları bile köle olarak kullanabilirler.
  Alabasta’nın “Tanrı”ları

  Alabasta’da tanrı ünvanı kraliyet ailesinin en üst seviye muhafızlarına verilir. Pell ve Chaka (Igaram’ın yönetiminde olan iki başmuhafız) sıklıkla kendilerini Alabasta kraliyet ailesinin koruyucu tanrıları olarak zikreder. Ayrıca zoan türü değişimleri (şahin ve çakal) Mısır mitolojisinin en güçlü tanrıları Ra ve Anubis’e bir göndermedir.

  Namakura Adasının Satanist Tarikatı

  Bu satanist tarikat One Piece dünyasında bir satanist inancın olabileceğine kanıttır. Bu satanist kabile şeytanı çağırmak için bir ayin düzenlerken önlerinde Brook’u bulmuş ve ona tapınmışlardır.

  Antik Silahlar

  Dünyayı yok edebilme gücüne sahip üç antik silahın da isimleri Yunan-Roma antik tanrılarından alınmıştır. Yer, su ve gökyüzü tanrılarını temsil eden Pluton, Poseidon ve Uranüs isimlerini taşımaktadırlar.
  Diğer Tanrı ve Din Göndermeleri

  • Tayfa ilk Tuhaf Hayvanlar Adasına ayak bastığında Gaimon onları adanın koruyucu tanrısı olduğuna inandırarak korkutmaya çalışmıştır.
  • 157. sayıda Vivi; Luffy, Zoro ve Sanji’yi bir denizkedisini yakalayıp yemekten zor kullanarak vazgeçirmiştir. Çünkü denizkedileri Alabasta’da kutsal hayvanlardır.
  • Bellmere’in mezar taşı haç şeklindedir.
  • Whiskey Peak’teki Baroque Works ajanlarından bazıları rahibe gibi giyinmiş ve birisi de haç içine sakladığı gazla saldırmıştır. Ayrıca Kaktüs dağlarındaki mezar taşları da haç şeklindedir ve yine kasabada bir bina üzerinde haç bulunmaktadır.
  • Sanji birkaç kez tanrının varlığı üzerine konuşmuştur. Zoro’ya inancı konusunda Loguetown’da soru yöneltmiştir. Skypiea’da Zoro tanrıya hiç dua etmediğini ve var olup olmamasıyla ilgilenmediğini söylemiştir. Yine Sanji Jabra’yı yendikten sonra şunu demiştir “Tanrı yiyeceği yarattı, Şeytan da baharatı"..
  • Conis tanrının varlığı üzerine sorgulama yaptıktan sonra “Yardım et bize Tanrım” diye bağırmıştır. Tabi ki burada tanrı diye yardım istediği daha çok Gan Fall gibi dursa da.
  • Davy Jones bir çeşit tanrı muamelesi görmektedir. Korsanlar Davy Back dövüşüne başlamadan önce denize üç bozukluk atarak kutsal oyunun adına Davy Jones’a sunarlar.
  • Deniz tanrıları adına da göndermeler yapılmıştır. Flarian Üçgeni’ne girmeden tayfanın bulduğu varil üzerinde “deniz tanrısının hazinesi (malı)” yazmaktadır. Bu aslında Thriller Bark’tan bir tuzaktı tabi ki. Ancak görülen o ki bazı denizciler içine içki koydukları varilleri denize salarak işlerinin rast gitmesi için deniz tanrılarına adak sunmaktadırlar. Bu geleneğe göre eğer birisi bu varili bulur da içindekileri alırsa içini tekrar doldurup denize salmalıdır. Luffy varili bulduktan sonra tanrıya lezzetli yiyecekler için teşekkür etmiştir, Zoro da Skypiea’da “tanrı”yı pataklayan adamın bunu söylemesini çok ironik bulmuştur.
  • Bartolomew Kuma elinde büyük bir incil tutar. Moriah boynunda bir haç taşır, Mihawk’ın da kolyesi ve kılıcı haç şeklindedir: Bu yüzden çoğu kişi Shicibukai kuruluşunu dini veya kutsal temelli bir örgüt olarak görür. Ayrıca Alabasta’da ve Balıkadam Adasındaki mezar taşları da haç şeklindedir
  • Sabaody’de, Caribou "Tanrım affet onu!" demiş ve bir donanma askerini günahkar olarak nitelemiştir.
  • Uçan Hollandalı ve kaptanı Vander Decken (ilk Vander Decken tabi ki), tanrı tarafından bir cinnet anında bütün tayfasını öldürdüğü için lanetlenmiştir. Bu yüzden sonsuza dek okyanusta ilerlemeye ve hiç karaya ayak basmamaya cezalandırılmışlardır.
  • Ryugu Krallığının kraliyet ailesi tanrı temelli isimlere sahiptir. Neptune Roma deniz tanrısıdır. Otohime ise Japon deniz tanrısı Ryujin’in kızının adıdır.
  • Monkey D. Luffy, Roronoa Zoro, Nami, Gin, Nico Robin, Oars, Dias, Gol D. Roger, ve Portgas D. Ace gibi pek çok karakter, yer yer şeytan ya da iblis olarak nitelenmiştir.
  • Water 7’a yakın olan St. Poplar ve San Faldo şehirlerinin isimlerindeki “Saint” ya da “San” ifadesi aziz anlamına gelmektedir. Bu One Piece dünyasında aziz inanışının olduğuna bir kantı olabilir.
  • Brook zaman atlamasından sonra yeraltı dünyasının ( Dante’nin İlahi Komedya’sında cehennemin son katı mutlak soğukluktadır) soğuğunu düşmanına karşı kullanabildiğini göstermiştir.
  • Hody Jones ve ekibi kendilerini tüm ırkları ve balıkadam adasını yönetmek üzere gökler (cennet) tarafından seçilmiş olarak görmektedir.

  Hak Sahibi

  Kaynak : http://onepiece.wikia.com
  Çeviren : icdedpeople
  Yayınlayan : www.korsanfan.com
  Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
   
 2. icdedpeople (Üye)
  Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi5 Kas 2012
  Teşekkür ederim.
   
 3. icdedpeople (Üye)
  Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi5 Kas 2012
  Sadece mangada geçenleri aldım. Bir de doğrusu başka kaynaklardan araştırmadım, wikia'dan doğrudan çevirdim. Orada da fazla uzun bir bilgi yok bu konuda. Ama biraz deşilse daha çok örnek çıkacağına eminim. Örneğin kader anlayışı da sıkça geçiyor seride. Tabi doğrudan din temelli bir kader anlayışı değil ama olsun.
   
 4. Castiel Üye

  Castiel (Üye)
  Mesaj Sayısı 576
  Üyelik Tarihi30 Eyl 2012
  Arkadaşın dediği gibi ilginç bir konuyu çevirmişsin. Eline sağlık.
   
 5. icdedpeople (Üye)
  Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi5 Kas 2012
  Teşekkürler.
   
 6. Alfamert Tutarlarsa tutarlıyım tutmazlarsa tutarsızım.

  Alfamert (Tutarlarsa tutarlıyım tutmazlarsa tutarsızım.)
  Mesaj Sayısı 1,764
  Üyelik Tarihi31 Oca 2010
  Sağ ol,uğraşmışsın.
  Boş bir vaktim'de okuyacağım.
   
 7. Jazz Üye

  Jazz (Üye)
  Mesaj Sayısı 328
  Üyelik Tarihi16 Eki 2010
  Eline sağlık, farklı bir konu çevirmiş, uğraşmışsın :respect:
   
 8. AngelM Üye

  AngelM (Üye)
  Mesaj Sayısı 18
  Üyelik Tarihi24 May 2013
  sikilmadan okudum cok guzel:good: ve ilgincdi:D
   
 9. EliminateThemaLL (E.M. \O/)
  Mesaj Sayısı 793
  Üyelik Tarihi12 Ara 2011
  Yine hortlatmış arkadaş.
   
 10. metades Monkey D. Luffy

  metades (Monkey D. Luffy)
  Mesaj Sayısı 557
  Üyelik Tarihi22 Şub 2010
  Sende niye onu takip ediyon sürekli anlamadım ki. Hem sanki hortlatmak yasak diye bir şey var. Allah Allah sana ne istediğini hortlatır veya hortlatmaz. Her yazdığı yorumun altında senin yorumun var arkadaş. Dikkatimi çekti.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık