Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

One Piece Mitler

Bir çok dizide olduğu gibi One Piece'te de bir çok mit vardır. Şimdi bunları görelim :

Ayı Higuma


Mit : Higuma'nın lakabı Ayı'dır.
Gerçek : Bu aslında Viz tarafından bir yanlış çevirinin sonucudur. Higuma Japonya'da dağlarda yaşayan bir ayının adıdır. Viz çeviride yanlışlık yapmış olmalı ki ''Mountain Bandit Higuma'' yı Ayı Higuma olarak çevirmiş.

Bon Clay


Mit : Mr. 2'nin ikinci adı Bon Clay'dir.
Gerçek : Bu yanlış tercüme hemen hemen her çeviride yapılır. İngilizce Bon Clay olarak geçen ismin gerçeği Bon Kurei'dir.

Baroque Works Ajanları


Mit : Tek gerçek adı olan üyer Mr. 2 Bon Kurei'dir.
Gerçek : Bütün Baroque Works Ajanları gerçek isimlerinin dışında kod isim de kullanmıştır.

İki Şeytan Meyvesi


Mit : Eğer bir Şeytan Meyvesi'nin üstüne başka bir meyve yersen ikinci meyve birinci meyvenin yerini alır.
Gerçek : Oda bir SBS sorusunda bir şeytan meyvesinin güçlerinin başka birine aktarılamayacağını açıklamıştır. Tek bir ısırıktan sonra Şeytan Meyvesi normal bir meyveye dönüşür. Enies Lobby Arc.'ın da Lucci ve Blueno ikinci bir meyve yemenin kişiyi patlatarak öldüreceğini söylemişlerdir.

Zoan Türleri ve Hayvanlar


Mit : Eğer bir Zoan tipi meyve yersen hayvanlarla konuşabilirsin.
Gerçek : Bu fikir pek popüler olmasada bir zamanlar Zoan türlerinin hayvanlarla konuşabildiği düşünülüyordu. Bu fikir Chopper'ın hem insanlarla hem de hayvanlarla konuşabilmesinden gelmektedir. Chopper önceden bir hayvan olduğu ve insan modeli bir meyve yediği için her iki ırklada iletişim kurabilmektedir. One Piece'te her ne kadar sıradışı şeyler olsa da bazı durumlarda tutarlılık olması gerekmektedir. Filler bölümde karşımıza çıkan Apis isimli kız hayvanlarla konuşabilmesini sağlayan bir meyve yemiştir. Fakat o meyvede Paramecia türüdür.

Korsan Zirvesi


Mit : Ace Korsan Zirvesi gibi bir etkinlikten bahsetmiştir.
Gerçek : Ace ''Zirvede görüşürüz'' diye bir cümle kurmuştur. Bu bir çok kişi tarafından Korsan Zirvesi sanılmıştır. Fakat bu cümle bir korsan zirvesi olduğu anlamına gelmiyor. Ace bu sözünde (dağ gibi) yüksek bir yeri kastetmiştir. Bu sözün yanlış anlaşılması çok doğaldır. Bir çok çeviride Korsan Zirvesi yanlış çevirinin bir sonucudur. Uzun lafın kısası Korsan Zirvesi diye birşey yoktur.

Ödüller Kişinin Gücüne Göre Verilir.


Mit : (Örneğin) Buggy Luffy'i asla yenemez. Çünkü onun ödülü 15.000.000 Beri, Luffy'nin ödülü ise 300.000.000 Beri'dir.
Gerçek : Mesela Bellamy'nin ödülünün o kadar olmasının sebebi gücü değildir. Ödüller güç seviyesine göre değil tehdit seviyesine göre belirlenir. Diğer bir deyişle ödül ne kadar fazla ise Hükümet o kişiyi o kadar çok ölü istiyordur. Bazen zayıf birine çok, güçlü birine ise az ödül konulabilir. Aralarda istisnalarda olabilir. Mesela Luffy'nin ödülünün sebebi fiziksel gücünün fazla olması bu yüzden tehdit riskinin artması yüzündendir. Yoksa bildiğiniz gibi Luffy'nin kafası pek çalışmaz. Sonra çok güçlü olmasına rağmen Karasakal'ın ödülünün olmaması. Sonra küçük bir çocuk olmasına rağmen Poneglyphs okuyabildiği için Nico Robin'nin 79.000.000 Beli ödülü olması gibi. Ayrıca ödül dengesizliğinin nedenlerinden biride Dünya Hükümeti'nin ödül koyduğu kişi hakkında bilgisinin sınırlı olmasıdır. Örneğin Hükümet gücünü bilmediği Chopper'a zararsız bir hayvan olduğu düşüncesiyle çok az bir ödül koymuştur. Kişinin tehdit seviyesi ile ödülü arasında çok yakın bir ilişki vardır. Ayrıca siyasette ödüllere yansır.

Roger'ı yakalayan Garp


Mit: Garp Roger'ı yakaladı.
Gerçek : Garp Roger'ı asla yakalayamamıştır. Sadece okyanusun dört bir köşesinde Roger'ı kovalamış ve bir çok kez dövüşmüşlerdir. 431. bölümde ki yanlış çeviri sonucu bir çok kişi Roger'ı Garp'ın yakaladığına inanmıştır. Bu konu hakkında bilinen şey Roger'ın kendisinin teslim olduğudur.

Dog-Pen


Mit : Thriller Bark Arc.'ın da Sanji'nin gölgesi Dog-Pen'in içine konulmuştur.
Gerçek : Sanji'nin gölgesi gerçekten köpek yüzlü bir penguenin içine girmiştir. Ancak bu zombinin adı Dog-Pen değil Inuppe'dur.

Absalom Nami'ye tecavüz etti.


Mit : Nami banyo sahnelerinde Absalom tarafından tecavüze uğradı.
Gerçek : Absalom'un Nami'yi zorla duvara yapıştırması bu olayın tecavüz gibi algılanmasına neden olmuştur. Absalom Nami'ye karşı herhangi bir cinsel eylemde bulunmamıştır. Sadece gücünü kullanmıştır. İçiniz rahat olsun tecavüze uğramadı.

Laki ve Aisa


Mit : Laki ve Aisa kardeştir.
Gerçek : Laki ve Aisa gerçekte akrabadır. Aisa'nın annesi Laki'nin teyzesidir.

Kizaru Amca


Mit : Kizaru Sentoumaru'nun amcasıdır.
Gerçek : Kizaru ile Sentoumaru arasında bir akrabalık bağı yoktur. Bir Den Den Mushi konusmasında Sentoumaru Kizaru'ya ''Kizaru no ojiki'' demiştir. Bu da ''Kizaru amca'' diye çevrilmiştir. Aslında Sentoumaru Kizaru'ya ''patron'' demiştir. Bu söylenti doğrudan çeviri ve bölümün YouTube'a hemen konulması yüzünden hızla yayılmıştır. Her şekilde Kizaru Amca sadece Sentoumaru'nun ona duyduğu saygıdan söylediği bir sözdür.

Tom ve Sunny Korsanları


Mit : Tom eski bir Sunny Korsanları üyesidir. Çünkü dövmesi var.
Gerçek : Tom'da onlarınkine benzeyen bir dövme vardır. Aynısı değildir.

Şimdilik bu kadar..

One Piece Wiki (Kendi Çevirimdir.) By Smoker.
 
1. sinde kimden bahsettiğini anlamadım --'
Seriyi kesinLikle baştan izlemem lazım.
Ve evet bende Kizaru'yu Sentoumaru'nun amcası sanıyordum.
Sağol bilgiLendirme için Smoker ^^
 
Eline sağlık Smoky.. :good:
Bu gerçekten çevrilmesi gereken bi'şeydi.. Nasıl daha önce aklıma gelmemiş sorduğunda..
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık