Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

One Piece Bulunduğu Konumu Hak Ediyor mu?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    96

One Piece anime manga külliyatı için çok özel bir seri. Hatta tüm kurgu alemi için öyle. Milyonlarca fanı takip edeni olan, tüm zamanların en çok satan manga serisi. Öyle ki son zamanlarda iyice dandikleşen animesi bile epey popüler.

Peki sizce One Piece ününü, namını bulunduğu konumu hak ediyor mu? Yoksa fazla abartılmış, yabancıların overrated diye tanımladığı serilerden mi?

Overrated olup olmadığı tartışılsa da özel olduğu bir gerçek. Rosa, WCI gibi çok beklenen ama fiyasko arclardan sonra bile öyle benim için.

Satışlarında %30-40'a kadar bir azalma söz konusu olsa da sene sonunda hala zirvede görüyoruz. Tabii aylık bakarsan zaman zaman Boku no Hero Academia, Kingdom gibi serilere geçilebiliyor.

One Piece'i özel yapan şey bana göre kalitesi değil, yazarın serinin başları ve ortalarında okuyucuya sunduğu geniş evren ve bir zamanlar yaptığı duygu aktarma meselesi. Bunu One Piece kadar iyi yapan bir manga bilmiyorum ilk zamanları için konuşursak.

Şahsen One Piece'in East Blue dönemindeki atmosferi çok özel buluyorum.

Şu sahnedeki samimiyeti, doğallığı kolay kolay hiçbir seride yakalayamadım ben. Tabii bunda nostaljinin payı da büyük.

East Blue'dan sonra 2-3 arcda yakalayabildi bu havayı sadece.(Davul adası ve Jaya.)

Bir de o atmosferden farklı olarak yine kendi havasını tutturmuş Enies Lobby, Thriller Bark, İmpel Down gibi güzel arclar var.

Ancak şu bir gerçek ki One Piece zaman atlamasından sonra eski samimiyetini ve o iyi yaptığı şeyleri teker teker kaybetti.

Dolayısıyla benim aklım bu konuda karışık.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Düşmanlar büyüdü işler tayfanın harala gürele girip halledemeyeceği noktaya geldi. Bir insanın duygularının ya da yeteneklerinin kaybolacağına inanmıyorum. Sadece Oda'nın kafasını sadece işleri çözmeye odakladığını düşünüyorum. Bu sebeple evet One piece eskiden en iyiyken şimdi diğer herkes gibi. İyi bir shounen diyebiliriz.

Diğer manga animeleri takip etmiyorum o yüzden o konularda bir şey diyemem ama böyle giderse yakında haketmeyeceği konumlarda olacağı kesin :bilmem:

En iyi evren, hikaye tasarlayan mangaka olabilir. Çok farklı bir kurguyu muhteşem işlemiş bir dehadır. Ama tahtı sallantıda, bunun nedeni rakiplerinin verdiğin örnekteki kaliteye gelmiş olması değil de sonraki dönemde çok bozdu kendini.

Hak ediyor.

Sövdürmesinin nedeni beklentimizin yüksek olması, birnevi sevmemiz. Yoksa bu seri bu kadar bölümle dayanılacak gibi olmazdı. En başlardaki samimiyetin payı büyük tabii.

çok uzun bi seri olduğu için zamanla değişmesi, bağzı noktalarının iyiye, bağzılarının da kötüye gitmesi normal geliyor. çünkü hikayede aslında kısa bi zaman geçiyor gerçek dünyaya oranla ve karakter gelişimleri bizim tayfanın perspektifine göre şekilleniyor. örneğin tayfadan olmayan karakterlerin kişilikleri hikayeleri daha hızlı şekilleniyor ve okuyucunun takip gücünü zorlamadan tamamlanabiliyor. fakat tayfa hala gelişiyor ve bu bunaltıcı oluyor, luffyi bi görüyorsun eski hatalarından ders almıştır diyorsun ama hala olmadık yerlerde hatalar yapıyor, hasarlar alıyor çünkü tamamlanmamış bi karakter çok uzun süre boyunca. veya tüm hikayedeki gelişmeler bin küsür karakter olunca kısa sürede aktarılamıyor, yarım kesilince tatsız oluyor vs. yani mangaka bi yerden taviz vermek zorunda kalıyor, tayfanın olaylarını işleyip dış dünyayı aksatıyor bu da ters tepebiliyor ki gizem üstüne gizem açıklıyor abi bu ne ya diyoruz hepimiz :T

yani mesela bunların çoğunu filmler için diyemeyiz, ne filmler var döneminde beğenilmiyor ama üzerinden 20 sene geçince baş yapıt abi kült bi kere yea deniliyor vs, bu da o durumdan muzdarip gibi geliyor bana. filmi film bittikten sonra yorumluyoruz, hatta üzerinden zaman geçince farklı bakış açıları geliştiriyoruz, mangada olan da bu. mangayı manga bittikten sonra değil manga devam ederken yorumluyoruz, bu da zaman geçtikçe bakış açımızı değiştiriyor ama bitmiş bi ürün olmadığı için çelişkiler bulmak ve bunların tat kaçırması daha doğal oluyor. neyse boş yapmayı geçersek, op geldiği yeri hak etmiyor, benim için bunun sebebi de vaat ettiğini yapamamış, istenilen sürede tamamlanamamış ve bu da onu kendi içinde başkalaşmasını hızlandırmış.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık