Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Nami mi, Sanji mi?

Nami mi Sanji mi?

• Kullanılan toplam oy
    174
Nami Tayfada en az sevdiğim karakter. Tayfadaki konumu olarak Nami Zoro'dan da önce gelir. Bu açıdan Robin de Nami'den önde tutulabilir.

Aşçılık iyi hoş ancak Tayfa gemiden çok adalarda ziyafetlerde yiyip içiyor neredeyse. Adada Sanji yemek yapsa ne yapmasa ne. Kaldıkı avlanma becerisine fazlasıyla sahip tayfa. Zehirli olmadığı sürece Luffy ne bulsa yer. Çiğ bile yer. Aç kalmayacak kadar aşçılık öğrenilir ancak rotacılık öyle değil seriyi okurken de One Piece evreninde rotacılık çok önemli mesajını alıyorum ben ve Sanji ne doğuştan aşçı ne de dövüşçü. Ancak Nami'nin doğuştan yeteneği var ve kendi başına yeteneğini ortaya çıkarmak ve geliştirmek noktasında Sanji'den çok önde. Seri açısından da Rotacılık ve Aşçılık kıyaslanamaz bence. Hatta güç dahi kıyaslanamaz bir çok karakter için Sanji'den güçlüdür diyebiliyoruz ama Nami gibileri vardır diye düşünsek de gördük mü soru işareti. Luffy Sanji'nin de Zoro'nun da alternatifini bulabilirdi ama Robin kadar olmasa da bir Nami ve hatta Franky bulunmaz demek bence yanlış değil.

ANCAK

2019'dan Edit: Aşağıda konuyla ilgili biraz daha fazla açıklama bulabilirsiniz.
Bu edit içim rahatlattı. Özellikle Usopp ve Robin örneği.

Canı gönülden Sanji : ))

2- Luffy'nin sağ ve sol şeytanları: Nami ve Zoro
Kriz durumlarında, etik ikilemlerde, ilkesel kalkışmalarda tayfada her zaman ama her zaman 3 isim önde olmuştur, Luffy Nami ve Zoro, Nami Luffy'nin anaç ve duygusal tarafında dururken, Zoro idealist ve realist tarafına yönlenir(bu demek değildir ki nami ilkesiz, Zoro duygusuz taş biridir). Peki tayfanın Sanji dahil diğer üyeleri ne yapar? Yancı olur. Evet,bildiğin yancı.
Tayfanın bu bağlamda tanımlayıcı anlarını(defining moments) inceleyelim.
Tayfanın ilk büyük krizi, Nami'nin Usopp'u öldürdüğünün düşünüldüğü an, Nami ortama gelir ve Usopp'un balık yemi olduğunu söyler, bu ikilinin zıtlaşması sırasında Zoro emaneti çekip Nami'ye hallenir ve Sanji tarafından kafasına sallanan bir tekme ile kendini başbaşa bulur:
2a- Luffy katledilen conolar yüzünden Zoro'ya öldüresiye saldırır, Zoro'nun bir kaç defa kendini ifade etmeye çalışışı sonuç vermeyince Zoro emaneti çeker ve bu zıtlaşmaya bir sona erdirmenin vaktinin geldiğini belirtir, ta ki ikili kafasına Nami yumruğu yiyip kendilerine gelene kadar
2b- Tayfa Doflamingo'nun çöpleriyle idealler çatışmasına girer, Nami anaç tarafıyla arkadaşlarının derdindeyken Zoro Luffy'nin ilkelerini kendininmisçesine sahiplenir ve dayağını yer oturur.Sırtlanlar tarafından çağrılan yanlarına çağırılan Nami cevabı patlatır:
Ardından da o büyük tanımlayıcı an gelir, bilin bakalım kimler var?
2c-Tayfa Davy Back Fight'a girmek üzeredir, Nami ile Zoro takışır, Peki bu durumda Sanji ne konumdadır? Evet gene bildiniz, sonradan olacağı gibi gene Zoro'nun yancısıdır:
Konuyla alakasız olsa da şunu atmadan duramayacağım, sen ne puştsun Oda! Zoro'nun Sanji'ye dediğine dikkat xd:

2d- Tayfa tayfanın spesifik bir üyesi sebebiyle bir denizci amirali tarafından yok olma tehtidi altındadır, tayfa gözünü açamadan tokatlanır, kapışmanın zirve noktasını çıktığı anlarda Aokiji Robin ile ilgili bir açıklamada bulunur, peki Aokiji'ye kim cevap verir? Doğru tahmin ettiniz canlarım:
Tayfa donan Robin'i acilen gemiye götürür, bu sırada Luffy'i geride bırakmakla ilgili Sanji ve Usopp birbirine girer, ortama ağırlığını koyup yardımcı kaptanlığını kim konuşturur? Tabii ki de Sanji değil xd
Devam edecektir.
Buradan devamında bahsedecektim de devam edeceğimi unuttum ladkslaskd.
Sanji denilmesini gerçekten anlamıyorum, fan gözlüğüyle açıklanamaz bu. Benim favori villainım ve favori karakterlerimden biri olan Enel, hikaye açısından Crocodile'dan önemlidir demem mesela, bariz bir şekilde değil çünkü. Önümüzde yüzlerce sayfa sayı, yazardan söyleşi ve yüzlerce paralelleme varken gidip de bunu iddia etmek absürt yani. E. Oda'nın bizzat editörlüğünü ve notlarını yazdığı ilk ve tek databook'da Nami'ye sol kol deniyor, bu denilmesinden 100 bölüm sonra bakıyoruz:
Luffy donduktan sonra geminin ilerleyip ilermeyeceğini kimler tartışıyor bakınız.
700 bölüm sonra:
Yanında 100 senelik korsan varken kim yönetiyor tayfayı Luffy'nin yokluğunda?
Hani şu 1202098 kere dile getirilen, "Sanji saldırı için izin aldı, gemiyi o yönetiyordu" geyiği var ya, ondan önceki 4-5 sayfayı asla ve katiyen atmazlar, bakın bakalım kim liderlik ediyor orada:
He canım he, Sanji liderlik ediyor, lmao

İlk başlarda Nami önem arzediyor buna itirazım yok.

Ancak sonrasında ciddi manipülasyon yapmışsın ki bu kadar da olmaz dedim.

Nami Luffy ve Zoro ile beraber Bellamy'den dayak yedikten sonra nerede beraber öne çıkmışlar ya da Nami işi dışında Sanji'den önde olmuş. Bilgileri değiştirerek yapılan yorumlardan başka bir şey yok maalesef elde.

İkinci bana abes gelen şey Sanji'ler Zou'ya giderken olan şeye yapılan yorum. :D :D Nami orada konuşma yaparken bir tayfa üyesi olarak fikir belirtiyor ve sizin ve konuşmaya başlamadan Sanji'ye hitap ediyor. Sonrasında ise Luffy diye söze giriyor. Franky dahi Sanji onları buraya getirme diyor. Niye acaba? :/

Nami orada mantıklı bir açıklama yapıyor. Yani Zoro Water 7'de Luffy'ye Usopp hakkında konuşurken Luffy onu dinledi diye Luffy lider değil mi diyeceğiz? ;) Sanji ve Luffy dönelim diyenlerken Nami mantıklı konuşan taraf.

Nami sonrasında onları ikna ediyor ve tayfa Zou'ya gidelim derken olan sahne:
;)

Diğer bir gülünç nokta. Nami rotacı diye Zoro ona değil de Sanji'ye mi soracak harket edip etmeyeceklerini? Bu "Yemek için niye Nami diye bağırmıyorlar da Sanji'yi soruyorlar demek ki Sanji Nami'den daha önemli." demek kadar abes.

Diğer bir manipülasyon. Sanji ile Usopp tartışırken Zoro'nun onları durdurması ve ona yardımcı kaptan demek. Şimdi burada manipüle edilen şey Zoro ve sağ kolluğu değil. Nami tartışılırken hele de Zoro'nun sağ kolluğu zaten daha ilk yorumda belirtilmişken onu araya koymak. Ne alaka le ne alaka? :/

Diper manipülasyon. Nami'nin Brook varken tayfayı yönetiyor denmesi. Bunu tahrik için söylemiyorum cidden duyduğum en kötü yorumlardan birisi bu. Biz burada nami-Brook kıyası mı yapıyoruz? Kalkıpta Sanji'nin bulunmadığı bir sahneden Nami övmek nasıl bir mantığın ürünüdür? Bu demek ki Nami Zoro'dan da önemli çünkü Luffy yokken tayfayı Nami yönetiyor. Zoro Wano'da diğer lider olan Sanji ise pasta yapıyor yani gemide değil neyin saptırması bu? :rolleyes: Bize ne Nami Brook'a aynaları kırın dediyse?

Diğer bir yorum. Zoro ile Sanji utanç içinde yaşarım derken Nami'nin you two diye ikisine hitap etmesi ama bundan Nami'ye pay çıkarmak. Artık dayanamayacağım.:hhh:

Son olarak liderliği yapan Sanji. Siz he he desenizde durum aşağıdaki gibi:

Birkaç şey daha yazılırdı. Ancak karşı tarafta mangayı manipüle eden birisi var. Mangayı benden farklı yorumlamak değil bu. Ben kimim de ben gibi yorumalayacaksın? Bu resmen zorlamak, değiştirmek, anlatılmak istenen şeyin dışında bir şeyi anlattığını iddia etmek.

Bu da konuya son yazışım olur umarım. Kendimi tutarım da hem huzurlu şekilde başka tartışmalara bakarım hem de vakit kaybetmem.

İlk başlarda Nami önem arzediyor buna itirazım yok.

Ancak sonrasında ciddi manipülasyon yapmışsın ki bu kadar da olmaz dedim.

Nami Luffy ve Zoro ile beraber Bellamy'den dayak yedikten sonra nerede beraber öne çıkmışlar ya da Nami işi dışında Sanji'den önde olmuş. Bilgileri değiştirerek yapılan yorumlardan başka bir şey yok maalesef elde.

İkinci bana abes gelen şey Sanji'ler Zou'ya giderken olan şeye yapılan yorum. :D :D Nami orada konuşma yaparken bir tayfa üyesi olarak fikir belirtiyor ve sizin ve konuşmaya başlamadan Sanji'ye hitap ediyor. Sonrasında ise Luffy diye söze giriyor. Franky dahi Sanji onları buraya getirme diyor. Niye acaba? :/

Nami orada mantıklı bir açıklama yapıyor. Yani Zoro Water 7'de Luffy'ye Usopp hakkında konuşurken Luffy onu dinledi diye Luffy lider değil mi diyeceğiz? ;) Sanji ve Luffy dönelim diyenlerken Nami mantıklı konuşan taraf.

Nami sonrasında onları ikna ediyor ve tayfa Zou'ya gidelim derken olan sahne:
;)

Diğer bir gülünç nokta. Nami rotacı diye Zoro ona değil de Sanji'ye mi soracak harket edip etmeyeceklerini? Bu "Yemek için niye Nami diye bağırmıyorlar da Sanji'yi soruyorlar demek ki Sanji Nami'den daha önemli." demek kadar abes.

Diğer bir manipülasyon. Sanji ile Usopp tartışırken Zoro'nun onları durdurması ve ona yardımcı kaptan demek. Şimdi burada manipüle edilen şey Zoro ve sağ kolluğu değil. Nami tartışılırken hele de Zoro'nun sağ kolluğu zaten daha ilk yorumda belirtilmişken onu araya koymak. Ne alaka le ne alaka? :/

Diper manipülasyon. Nami'nin Brook varken tayfayı yönetiyor denmesi. Bunu tahrik için söylemiyorum cidden duyduğum en kötü yorumlardan birisi bu. Biz burada nami-Brook kıyası mı yapıyoruz? Kalkıpta Sanji'nin bulunmadığı bir sahneden Nami övmek nasıl bir mantığın ürünüdür? Bu demek ki Nami Zoro'dan da önemli çünkü Luffy yokken tayfayı Nami yönetiyor. Zoro Wano'da diğer lider olan Sanji ise pasta yapıyor yani gemide değil neyin saptırması bu? :rolleyes: Bize ne Nami Brook'a aynaları kırın dediyse?

Diğer bir yorum. Zoro ile Sanji utanç içinde yaşarım derken Nami'nin you two diye ikisine hitap etmesi ama bundan Nami'ye pay çıkarmak. Artık dayanamayacağım.:hhh:

Son olarak liderliği yapan Sanji. Siz he he desenizde durum aşağıdaki gibi:

Birkaç şey daha yazılırdı. Ancak karşı tarafta mangayı manipüle eden birisi var. Mangayı benden farklı yorumlamak değil bu. Ben kimim de ben gibi yorumalayacaksın? Bu resmen zorlamak, değiştirmek, anlatılmak istenen şeyin dışında bir şeyi anlattığını iddia etmek.

Bu da konuya son yazışım olur umarım. Kendimi tutarım da hem huzurlu şekilde başka tartışmalara bakarım hem de vakit kaybetmem.
Olur mu canım hep manga sayfası atmış, gerisi önemli değil çok iyi argüman hepsi :(

Ne zaman biri çıkıp üşenmeden cevap verir acaba diyordum ben de :D Konuda Nami savunanların attığı manga sayfaları genel olarak çok alakasız ve çıkarılan argümanlar zorlama. Ama sonra Nami savunanlar manga sayfası atıyor Sanji savunanlar işkembeden sallıyor diyorlar :/ İyi o zaman manga sayfası spamlayan kazanır, let the race begin!

Hep diyorum konu iki tarafa da çekilebilir, kesin cevabı yok. Ama yok ille ben Sanji'ye b.k atacağım. Her konuda aynı. Ne kinmiş arkadaş :D Buna bu kini tutan kanlı canlı insanlara neler yapar ürküyorum.

Tayfanın gerçek yöneticisi(!) Nami'dir. Biz bunu yıllar sonra anladık tabii.:D Resmi olarak tayfaya girişinden beri belliymiş, ama dikkatsizlik işte. Kaptan dahil tayfadaki herkese emir verebiliyor. Bunun önemi o kadar fazla ki!!!....Gerçi şuradaki yöneticilik asaletine bakar mısınız. Normalde kaptan gözüken Luffy'nin bile heyecandan eli ayağına dolaşıyor. Nami tayfanın gerçek sefiridir(!), biat edin ulennnnn:D:hhh:

Son düzenleme:
Nami’nin rotacılık yeteneğinin özel bir tarafı kalmadığını gördük yeni dünya da. Bunun içinde onu Chopper gibi mezar kazmaya göndermek yerine küçük şirinliklerle güç eklemeleri yaparak işlevinin dışına çıktığına şahit olduk.
Sanji ise aşçılık yeteneklerinde hala zirveye oynarken tayfanın dövüşçü kontenjanın da ismini bulunduruyor.
Nami’nin Raftel için kilit rol oynayacağı fısıltılarını kenara koyarsak, realite Sanji’nin hep işlevselliğini kaybetmeden önde olduğudur.

Bu konuda anlaşılmayan şey şu sanırım; kimse Sanji güç olarak Nami den altta demiyor. Burada seri için kilit kişi olarak, hangisi daha değerli diye sorulmuş. Oda ise buna Luffy, Zoro ve Nami demiş. Hatta 20. Yıl mesajında bile ki bu mesaj, 800’lü bölümlerde yazılmış, Luffy, Zoro ve Nami’nin adı geçiyor. Yani bu olay için, Bence bu değişti diyemeyiz. Bunu Oda söylemeli ki, Ben serinin temelini oluşturan ve seriyi karakterleri etkileyen bu düşüncenin değişeceğini de sanmıyorum. Zaten dediğim gibi Oda’nın kendisinin kaç kere belirttiği bir olay bu. Yani adamın bizzat kendi söylüyor. Hatırlatayım bu adam Seriyi yazan kişi. O yüzden burada sadece Manga yorumlama olayı yok. Bizzat mangaka söylemiş bakın tekrar yazdım. Bakın güncel 20.yıl mesajın’da da bu 3’lünün adı var. Yani aksi söylenene kadar serinin kilit isimleri; Luffy, Zoro ve Nami dir. Güç bakımından olmasa bile, önem açısından, serinin yazarı Oda’nın gözünde; Nami, Sanji’den daha değerli. :D

Bu konuda anlaşılmayan şey şu sanırım; kimse Sanji güç olarak Nami den altta demiyor. Burada seri için kilit kişi olarak, hangisi daha değerli diye sorulmuş. Oda ise buna Luffy, Zoro ve Nami demiş. Hatta 20. Yıl mesajında bile ki bu mesaj, 800’lü bölümlerde yazılmış, Luffy, Zoro ve Nami’nin adı geçiyor. Yani bu olay için, Bence bu değişti diyemeyiz. Bunu Oda söylemeli ki, Ben serinin temelini oluşturan ve seriyi karakterleri etkileyen bu düşüncenin değişeceğini de sanmıyorum. Zaten dediğim gibi Oda’nın kendisinin kaç kere belirttiği bir olay bu. Yani adamın bizzat kendi söylüyor. Hatırlatayım bu adam Seriyi yazan kişi. O yüzden burada sadece Manga yorumlama olayı yok. Bizzat mangaka söylemiş bakın tekrar yazdım. Bakın güncel 20.yıl mesajın’da da bu 3’lünün adı var. Yani aksi söylenene kadar serinin kilit isimleri; Luffy, Zoro ve Nami dir. Güç bakımından olmasa bile, önem açısından, serinin yazarı Oda’nın gözünde; Nami, Sanji’den daha değerli. :D
Atsana Oda'nın kilit isimler dediği yazıyı bi. Yani elma ile armut anca bu şekilde karıştırılabilirdi.:) Oda yeri geliyor ilk beşli falan diyor tayfa için. Burdan ne anlam çıkarmak gerekir?

@Master of Puppets manga sayfası atar, manipülasyon yapmış olur. Hele Nami ve Misty'i benzeten kişinin demesi aşırı üzücü. :/

Senin dediğin yazıyı attığında ise Oda'nın fikri değişmiş olur. 2013 öncesiyle 2013 sonrası başka diyen güruh gibiler. xD

"Luffy, Zoro, Nami.
With them, the triggers are assembled for now.

Son düzenleme:
Atsana Oda'nın kilit isimler dediği yazıyı bi. Yani elma ile armut anca bu şekilde karıştırılabilirdi.:) Oda yeri geliyor ilk beşli falan diyor tayfa için. Burdan ne anlam çıkarmak gerekir?
Yukarıda @William cutting kardeşim yine güzelliğini yapıp bulmuş bakabilirsin. Teşekkür ediyorum kendisine. Zaten bulunmasaydı bile,(Çünkü eski olduğu için nerede yazdığını hatırlamayabiliriz) Çok net hatırlıyorum böyle bir şey yazdığını. Hatta forumda ki bir çok kişi bile hatırlıyor biliyorum. Hatta sen bile hatırlıyorsun da işte laf olsun diye yazıyorsun :D İlk bu 3’lü muhabbeti nereden çıktı sanıyorsun? Bak elimde günceli de var istersen. 20. Yıl mesajı. Onun için bir şeyler yazmak ister misin? Neden sadece Luffy’nin ya da tayfa’nın tümünün adı yokta, tesadüfe bak bizim üçlü’nün adı var? :)

Bu arada ilk beşli diyor demişsin. İlk beşliyi bir sıralasana. Nasıl sıra çıkıyor acaba Çörekçi’ciğim :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık