Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Monkey D. Garp'ın Savaşta Yaptıkları

Garp'ın Duruşu

• Kullanılan toplam oy
    138
Garp egoist ve riyakar bir karakter, daha doğrusu karaktersizin önde gideni.

Adamın denizcilikle, adaletle, kahramanlıkla bir alakası yok. Zaten bunların bilincinde de değil. Bugüne kadar kafasına göre yaşamış, üstleri de güçlü diye ses çıkarmamışlar. Adamın hayatı güçlü rakip kovalamakla geçmiş. Sadece ününü duyduğu için Çinjaoya meydan okumuş, 8 dağ parçalayıp antrenman yapmış, Çinjaoyu yenince de orada bırakıp gitmiş, niye, adamın derdi korsanları yakalayayim değil, tamamen ego tatmini. Aynı olay Roger kovalamacası için de geçerli, zira Roger kendinden güçlü, maksat KKyı indireyim değil.

Yine Garp riyakar bir karakter, bir yanda denizci kahramanı olarak adı anılırken diğer yanda KKnın oğlunu denizcilerden saklıyor, savaşta Marcoya yumruk atıp ben burdayım derken Luffyden yumruk yeyip ben aslında yokum diyor, Acein kafası uçurulacakken koltukta oturuyor, Akainu delik açınca üstüne yürüyor.

Yine Luffy ve Ace icin denizci olmanızı istedim diyor kalkıp çocukları dağ haydutlarının bakımına bırakıp yılda bir uğruyor, yani Acee kim oldugunu söylemeyip onu Luffy ile birlikte denizcilerin okuluna bırakabilecek durumdayken siz kendi yolunuzu çizdiniz ne demektir? Çocuk la bunlar başlarında kimse yok, birine sen şeytanın oğlusun deyip hayatını karartmışsın, diğerini de başıboş bırakıp korsanlığa itmişsin.

Sırf kendi egoistliği yüzunden oģlu bir yerde torunu bir yerde hayatta hiçbir istedigi olmamış, pişmanlık içinde bir adam Garp. Ne aile hayatında ne iş hayatında iyi. Her şeyi eline yüzüne bulaştıran oksijen israfı bir adam.
Düşüncelerimi değiştirdin lan. Noluyo?

@ch3rl0b11n yardım et. :S

Düşüncelerimi değiştirdin lan. Noluyo?

@ch3rl0b11n yardım et. :S
Garp bencil biri evet, kendine has yaşamını sürdürmeyi seviyor. Bu yüzden amiral rütbesini alıp fazladan sorumluluk altına girmek istemiyor mesela. Ama bu, onun adaletle alakasının olmadığını göstermez, bunu düşünmek bile abes. Adalet savunucusu olan bir adamın hayatını bir kenara bırakıp her şeyini o adalete vermesi bir zorunluluk değil nihayetinde. Garp da hem istediği gibi yaşarken hem adalet savunuculuğu yapıyor. Yaptığı işi tarzıyla birleştiriyor sürekli. Bu yüzden o peşinden koştuğu "güçlü" rakiplerin hepsi adalet düşmanı korsanlar. Sadece ego tatmini için güç peşinde koşsa denizci olmasına gerek olmazdı ve denizcilerdeki güçlü adamlarla da kapışırdı veya korsan olmasa bile gücüyle ün yapmışların da peşine düşerdi.
Hayatının detaylarını da henüz bilmiyoruz, bu yüzden bu konuda kesin konuşmak da yersiz. Ama adalet savunucusu olduğunu ve buna çok önem verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Nihayetinde adam Yeni Dünya gibi bir cehennemde bile tüm korsanlar için şeytan lakabını almış ve adalet düşmanlarına korku salmış. Ne zamandır yaptığı bilinmez, gücüyle müsemma olmayan Shakky'sinden en güçlü bilinen Roger'a kadar herkesi kovalamış. Daha bilmediğimiz kimleri kimleri kovalamıştır zamanla orta çıkar.
Her şey bir yana, bu seride gördüğümüz kesin bir şey varsa denizcilerle ilgili o da hepsinin şahsi adalet anlayışlarına sahip olduğudur. Garp da öyle. Esnek ve anlayışlı bir adalete sahip adam, ne katı ne gevşek.

Garp'ın hiçbir riyakarlığı da yoktur, adam olduğu gibi bir denizci ve adalet savunucusudur. Sırf Korsanlar Kralı'nın oğlu diye yeni doğmuş bir bebeğin öldürülmesine göz yummaması onu riyakar değil aksine adil ve merhametli yapar.
Savaştaki durumu tamamen ruhani bir karmaşa ve şiddetli bir kararsızlık. Sevdiği insanlarla adaleti karşı karşıya gelmiş ve o da arada kalıp perişan olmuş ruhen. Böyle bir durumda kalıp da ruhundan bir parça koparmadan kesin karar verebilecek yiğit çıksın konuşsun.

Hep söylendiği gibi, Garp sorumsuz ve keyfine düşkün bir adam. Ace ile Luffy'yi haydutlara bırakıp sadece senede bir gelmesinin altında daha fazla sebep aranabilir. Yaşamlarının onunki gibi özgür ve keyifli olmasını istiyordu belki de. Ama gönlünden geçen de onun gibi denizci olmalarıydı. Onun gibi bunu isteyerek seçmeleri ve onun gibi keyifle yaşamaları. Yoksa denizci okuluna falan da bırakabilirdi orada yetişmeleri ve denizcilerden başka bir şey tanımamaları için. Ama kendi hallerine bırakıp sadece denizciliğe de yönlendirdi o kadar, ölümüne zorlamadı. Aksi halde ikisini de zorla denizci yapmasından Garp'ı kim alıkoyabilirdi ki?
İkisi korsan değil de gemileriyle denizde maceraya açılmış sıradan gezginler olsa Garp buna karşı çıkar mıydı? Sanmıyorum. Onun kızdığı şey, ikisinin "korsan" olmak istemesiydi. Shanks'ın adını duyunca bile bu yüzden kızıyordu.
Yargılayarak bakınca böyle sonuçlar da çıkıyor ortaya. Mesele bakış açısı. Yoksa Oda net şekilde açıklayana kadar ne niyetini ne amacını bilebiliriz.

Bunların hiçbiri de yeni bakış açıları değil, papağan gibi defalarca konuşulup tartışılmış şeyler. Sırf sen etiketledin diye yazıyorum, yoksa bu konuda pek yazmam. Duvara konuşmakla aynı sonucu veriyor genelde.

@ch3rl0b11n

Garp seçime bu kadar önem veriyorsa neden çocukların korsan olmalarına kızıyor? Hür iradeleriyle diledikleri gibi özgürce yaşamalarını desteklemesi gerekmez miydi? MoPun attığı sahnede denizcilerin en güçlüsü olacaksın deyip dövüyordu Luffyi burada açik bir tutarsızlık var. Diğer yandan OPta gezginci diye bir sınıf yok hatta bòyle dolanan kimseyi duymadik bir Norland sayılabilir belki ancak onun olayı bile bambaşkaydı. Bu seride amacı pek çeşitli olsa da denizci olmayan hemen herkese korsan deniyor. Kafasina göre denizde takılan kimse yok.

Ulan koca Garp hüngür hüngür ağlıyor, savaş boyunca türlü iç hesaplaşma yaşıyor, kıyamadığı torınuna geçit veriyor ki gitsin üvey olsa dahi öz gibi sevdiği torununu kurtarsın diye. Siz aynı animeyi mi izliyorsunuz ben anlamadım gitti.

Doffy'ninde dediği gibi kazanan elbette adalet olacaktır sözü adaletin mükemmel bir tanımı o yüzden korsanları adalet düşmanı gibi bir yaftalama gereksiz. Örnek Bizim tayfanın korsan olması gittikleri her yere özgürlük getirmesi ne kadar da çelişkili bir durum, tabi bu sadece bizim tayfaya özel olabilir ama roger korsanlarının da farksız oldugunu düşünmüyorum gittikleri yerlere umut götürüyorlardır onlarda. Alabasta arcı, dressrosa arcı zorbaların hükmettiği krallıklara aydınlığı getirenler korsan ! Denizcilerin adalet anlayışı filan yok emirler neyse onu yaparlar, fujitora'nun dressrosa da istemese de dofflamingo'ya dokunmaması gibi.

@ch3rl0b11n

Garp seçime bu kadar önem veriyorsa neden çocukların korsan olmalarına kızıyor? Hür iradeleriyle diledikleri gibi özgürce yaşamalarını desteklemesi gerekmez miydi? MoPun attığı sahnede denizcilerin en güçlüsü olacaksın deyip dövüyordu Luffyi burada açik bir tutarsızlık var. Diğer yandan OPta gezginci diye bir sınıf yok hatta bòyle dolanan kimseyi duymadik bir Norland sayılabilir belki ancak onun olayı bile bambaşkaydı. Bu seride amacı pek çeşitli olsa da denizci olmayan hemen herkese korsan deniyor. Kafasina göre denizde takılan kimse yok.
Korsan; yani katil, hırsız, tecavüzcü, zorba olmak sırf hür iradeyle seçildi diye izin verilecek bir şey mi savcı.
Her ebeveyn hani çocuklarının bir mesleğe yönelmesini ister, gönlünden onu geçirir ya, Garp'ın ki de öyle. Denizci olmalarını istiyor ve ona yönlendiriyor ama buna zorlamıyor, mecbur bırakmıyor. Hür olmalarını istiyordan kasıt bu. E denizci olacaksan da en güçlüsü ve en iyisi olacaksın diyor doğal olarak. Bunda tuhaf olan tek bir şey bile yok.
Denizci olmasalar en fazla söylenir söylenir geçerdi, ama "korsan" oldukları için böylesine kızıyor ve siz kendi yolunuzu seçtiniz diyor. Hepsi bir yana, Luffy korsan olmuş olmasına rağmen sırf iyi biri ve kimseye zarar vermiyor diye o kadar da kızmıyor bile, daha bir alttan alıyor ve daha rahat karşılıyor.

Denizci olmayan hemen herkese korsan deniyor. Bu cümleyi duymamış olayım. :/
Sırf pek bahsedilmiyor diye hepsini yok sayıyorsun. Öte yandan geçtiğimiz krallıkların tüm insanlarını, tacirleri, ödül avcılarını, define avcılarını, kaşifleri tamamen görmezden geliyorsun. Bunlardan bahsedildi bir de.

Neyse aman. Bırakın artık şu konuyu, çok boş muhabbet bir raddeden sonra. :/

Neresinden tutarsan tut elinde kalır.
Denizci dersen, bu adamı emir dinlemezken gördük, Roger'in peşinden gitmek için doğrudan emirleri dinlemiyordu. Bu adamı uğruna bilmem kaç dağı telef ettiği korsanı içeri atmazken gördük. Bu adamı düzene karşı suç işleyen torunuyla gurur duyarken gördük. Neresi denizci ? Daha doğrusu ne kadar denizci ?

Dede dersen, zaten oraya hiç giremezsin, la sen küçük çocukları niye elin haydutuna bırakıyorsun ? Kim biliyor bu çocukların babalarını analarını ? Kimse bilmiyor, niye götürüp karargahta bakmıyorsun ? Derdin ne, derdin denizci yapmaksa yaptığın şey ne ? Yaş desen o yaştaki çocukların eğitim aldıklarını da gördük.

Aile adamı dersen, doğru düzgün umursamadığı denizcilik anlayışı için iyi olduklarını bildiği evlatlarının ölümüne neden göz yumuyor ? Bakın başkası çıkar Ace, Luffy rezil korsanlar onlar ölsün zaten kendi tercihlerini yaptılar diyebilir ama Garp torunlarının nasıl insanlar olduğu bilmiyor mu ? Luffy, Sanji'nin tercihine niye saygı duymuyordu da bu kadar olay işlendi bu arc ? Aile bu, kim ne tercih yaptı önemli değil önemli olan yardıma ihtiyaç duyduğunda ne halt yediğindir.

Düzene inanıyor dersen, adam gelmiş bilmem kaç yaşına bu dünyada kutsal hayvanların varlığından haberdar değil mi yani ? Çoğunluğun iyiliği için bir kaç soysuz da, soyluluk yapsın diyecek kadar düşünceliyse neden bu kadar lacka takılıyor acaba.

Öğretmen desen, öğrencisiyle fantazi yapacaklardı ses çıkarmadı.

Sonuçta benim Garp'a olan saygısızlığımın sebebi Ace'nin öldürülmesi falan değildir, ben bu adamın kendi yolunu çizecek kadar güçlü olamamasına yakınıyorum. Denizciyse denizci olsaydı keşke, Ailesi için yaşıyorsa onları korusaydı yaptığı bir şeyi adam akıllı yapsaydı arada derede kalan sıradan vatandaş olması karektersiz demem için yeterli.

Eee sıradan vatandaş olup arada derede kalmak bu kadar kötü mü ? Yok aslında değil oldukça normal. Garp sıradan biridir, sıradan birinin yaşayacağı ikilemi savaş boyunca yaşamıştır, sorun o pozisyonda, ağırlıkta ve güçte olan birinin bu kadar sıradan kalması senin benim gibi davranmasıdır. Kimilerinin hoşuna gider bu durum kimilerinin hoşuna gitmez. Hayvan kadar güçlü olup seride zirveye oynayan üç kişiden birinin, arada derede kalmış halinin, neyinden etkileneyim !

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık