Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Miras Kalan İstek Nedir?

Nasıl başlasam bilmiyorum. Uzun bir yazı olacağını düşündüğüm için uzun zamandır aklımda olmasına rağmen fırsat bulup, cesaret edip yazamadım. Nasip bugüneymiş. Uzun soluklu bir yazı olacak. Şimdiden uyaralım.

Neyse gelelim konuya. Wb ölmeden önce Roger'ın will'ini taşıyanlar olduğu gibi ilerde Ace'in will'ininde taşınacağını belirtiyordu. Nesillerini yok etsenizde ateşleri sönmeyecek.

Will'e artık miras, istek, arzu... Uygun görülen yakıştırılabilir. Peki kan bağlarını yok etsekte sönmeyecek olan bu will nasıl miras kalmış, Luffynin doğumundan 5 yıl önce ölmüş olan Roger'ın artık Will'i mi desek ,arzusu mu desek bizlere ve sizlere kalmış Luffy'e nasıl geçmiştir. Onda beş yıl önce ölmüş Roger'ın isteği, arzusu ya da mirası nasıl bulunmaktır.

Ve tabiki bu aşamada Black Beard'ın muhteşem repliğini de belirtmeden geçmemek lazım.
Bir adamın hayalleri asla ölmez. Evet benim mantığıma göre ölmez, miras kalır.

Şöyle bir yavaştan seriye giriş yapalım ve kademe kademe olayları, benzerlikleri ve olasılıkları gözden geçirerek bu inhretid will nasıl miras kalır incelemeye ve yorumlamaya çalışalım.Önce Luffy ve Roger benzerlikleri ve şapkaya uzanan olaylar dizisi ile başlayalım.

Bölüm bir. Luffy Shanks tarafından kurtarılmış , kendi tayfasını kurmaya karar vermiş ve Shanks'a korsanlar kralı olacağına dair bir haykırışta bulunmuş,
ve şapkayı Shanks'tan hediye olarak geri vermek üzere almıştır. İllaki birşeyler sezdi Shanks ya da beklediği birşeyler duydu veya gördü bu küçük çocuktanki o sonradan Roger'a ait olduğunu öğrendiğimiz serinin kilit cisimlerinden hasır şapkayı ona verdi.
Ve yine aynı bölümün sonunda
Korsanlar Kralı olacağım diye haykırarak serüvenine başlamıştır. Bu replik kaç kez kullanıldı araştırmak lazım.:D
Logue towndayız. Meraklı Luffy Roger'in doğduğu ve idam edildiği Logue townda gezerken idamın yapıldığı yapıya çıkmış ve Roger ile benzer kaderi paylaşmasına saniyeler kalmışken ağzından bir iki söz çıkıvermiştir.
"Ben Korsanlar Kralı olacak adamım".
Daha sonraki gülümseme ile
Luffy Smoker'ın avlanacaklar listesinde bir numaraya yükselmesine neden olmuştur. Smoker tarafından dikkat çekilen bu 2 sahne ayrıca belirtilmiştir.
Smoker en güçlü kişilerin bile ölümden korktuğunu fakat bu sahnenin alışılagelmiş bir durum olmadığını belirtmiştir. Roger ve Luffy arasındaki benzerlik yine vurgulanmıştır.

Skypiea arkına geçelim. Ark bitmek üzere Enel yenilmiş ve Robin bir gizemi çözmeye çalışmak ile meşgul. Malum Roger'ın antik yazıyı okuyabildiğini ve kazığı yazıları görmüş şaşkınlık içerisindeyken Gan Falldan gelen Luffy ve Roger arasındaki benzerliğe ilişkin bir soru üzerine,
aralarındaki ilişki ayrı bir kayıp tarih diyerek sözlerini tamamlamıştır. Bu benzerliğide akılda tutarak hikayeye devam edelim.

Ve işte benim bu konuyu açmama sebep olan, ilham kaynağım arka gelelim. Hangisi olabilir. Tabiki Thiriller Bark. Burada Shicibukai Gekko Moriah'nın gücü çok güzel ve enteresandır. Daha önce Will of D teorimide bu arktan aldığım ipucu ile başladığımı belirtmiş ancak o belirttiğim ayrıntı yüzünden çok pişmanlık çekmiştim. Umarım tarih tekerrür etmez.

Neyse gelelim Gekko Moriah'ın gücüne.
Bu karakter Kage Kage no Mi meyvesinin gücü ile kişilerin gölgelerini bedenlerinden ayırıp bu gölgeleri ölmüş karakterlerin bedenleri ile birleştirerek zombiler yaratabiliyordu.

Ve bu zombiler gölgesi alınan kişinin karakterine ve dövüş yeteneklerine sahip oluyordu.
Daha güçlü bir beden ve güçlü ve yetenekli birinin gölgesi ile bu meyve çok güçlü zombiler yaratabiliyor malum.
Örnek olarak Ozz verilebilir. Tabi burada bizim aradığımız güç ya da yetenek değilde gölge ile yaratılan zombinin gölgesi alınan kişinin kişiliğine ve yeteneklerine sahip olması.
İlk olarak Sanjinin gölgesini alan zombi ile başlayalım.
Görüldüğü üzere kişiliği ve hayali neredeyse aynı. "Ölsem bile bir kadını tekmelemem".

Luffy gölgesi alınmadan önce Gekko Moriah'ın Korsanlar Kralı yapın beni sözlerinden sonra yine o repliği kullanmış ve
Bu korsanlar kralı konuşmasıda nedir. Korsanlar kralı olacak kişi benim demiştir.

Luffy'nin gölgesi Gekko Moriah tarafından bedeninden ayrılmış ve Ozz ile birleştirilmiştir. Ve Ozz uyanır uyanmaz,
Etttt. Açımm diye haykırmış,
Sanji yemek demiştir.:D Hatta Gekko Moriah ekibi bu sözler karşısında Sanji de kim diyerek eklemede bulunmuştur.
Sağ üst köşede de Nami'nin belirttiği gibi Ozz'un kişiliği Luffy'ninki gibi olmuş,
hatta yok artık dedirterek Ben Korsanlar Kralı olacağım diye iddalı bir açıklamada bile bulunmuştur.
Luffy'nin gölgesini alan bir zombi Korsanlar kralı olacağım diyor. Hakikaten bir adamın hayalleri asla ölmüyor. Luffy'nin gölgesini alan Ozz Luffy'nin kişiliğine ve yeteneklerine sahip oluyor. Brook'un gölgesini alan Ryuumanın Brook'un kişiliği ve yeteneklerine sahip olduğu gibi.

Daha sonraki vslerden sonra güneşin ışıması yaklaşmış ve Moriah vs Luffy sürmüştür.Alttaki sahnede de belirtildiği gibi Luffy: Gölgeme söylemek istediğim birşey var. Eğer Korsanlar Kralı olmak istiyorsan bana geri dön.
Gerçekten istyorsan benimle kalmalısın.
Enteresan değil mi?

Shanbondy'deyiz. Rayleigh sahne alır. Luffy ile tanışmak istediğini vurgulamaktadır.
Daha sonra Rayleigh'ın Roger'in ilk nakaması olduğu ortaya çıkmıştır. Daha sonra Roger'in idamının arkasındaki gerçek ortaya çıktığından iki dost , iki rakip ayrılırken Roger'den şu sözler gelmiştir.
Ölmeyeceğim, kanka. Ne diyim canım.:D
Bu ölmeme olayı Bb'ninde bahsettiği hayallerin ölmemesi mi yoksa yeniden doğuş mu? Her ikiside olabilir. Devam edelim. Derken konunun başlarında da anlattığımız Shanks hakkında konuşmalar başlar. Shanks'a bir kolunu ve şapkasını nerede kaybettiği sorulmuş ve Hemen bir Fback yapılmıştır.
Doğu denizinde çok ilginç bir çocukla karşılaştığını ve bu çocuğun bir zamanlar Kaptan Roger'in söylediği sözleri söylediğini anlatır. Ben Korsanlar Kralı olacak kişiyim("I'm the one who will be the pirate king"). Olabilir mi? Olada bilir olmayada... Önceden dediğimiz ve hepimizinde bildiği gibi Shanks boşa vermedi şapkayı.

Yukarıda Rayleigh'in yem nitelikte sorusu olan "Bunu yapabilirmisin? Aklının almayacağı güçte rakipleri yenip Yeni dünyayı feth edebilirmisin?
Luffy'nin Biryeri feth etmek istemiyorum. Okyanustaki en özgür kişi korsanlar kralı olduğu için korsanlar kralı olmak istiyorum cevabı Rayleigh için yeterli olmuştur.
Benzer bir cevap ta ileride Roger tarafından aşağıda gösterildiği gibi Shiki'e verilmiştir.
Birşeyi yönetmek ya da fethetmek gibi bir amacım yok Shiki. Dilediğini yapamadıktan sonra korsan olmanın amacı ne.
Bunu da aradaki benzerliklere ekleyebiliriz. Benzer yetenek, benzer kişilik vs...

Marineford savaşı. Luffy Ace'i kurtarma amacı çerçevesinde Marineford'a tepeden inme bir giriş yapmış ve Wb ile karşılaşmıştır.
Wb Luffy'nin sırtındaki ;İleride Roger'in taktığı şapka olduğunu öğrendiğimiz;şapka dikkatini çekmiştir. Shanks ve Ace'in sözleri aklına gelmiştir.

Alttaa görünen sahnede yine Luffy konumuzun tekerrür eden repliği olan Korsanlar Kralı olacak kişi benim sözlerini Wb'ede söylemiş etraftakilerin korkulu ve şaşkın bakışları arasında Wb'e meydan okumuştur.

Bir sonraki bölümde
Luffy Wb ile eşitlermiş gibi konuşmuş hatta bu kendine güvenin nereden geldiği konusu orada bulunanların gözünden kaçmamıştır. Bu arkadaşa birşeylerin etkisi illaki var. Hani Luffy herkese karşı böyle diyenler olabilir. Ona diyecek sözümüz yok.

Savaş bitmiş Ace ölmüş ve Wb hepimizin aklını karıştıran sözleri bizlere birer gizem olarak bırakmıştır. Gerçi bu replikleri daha önceden de paylaştık ama yine paylaşalım.
Luffy'i göstererek söylenen bunlar gibi Roger'in Will'ini taşıyanlar olduğu gibi Ace'in Will'ide birileri tarafından taşınacak. Kan bağlarını yok etsenizde ateşleri hiçbir zaman sönmeyecek.

Tb arkında da verdiğimiz örnekler gibi Roger'in gölgesi acaba Luffy de mi yaşıyor. Yoksa yeniden doğuşmu? Tabi bu düşüncelere göre Gölge meyvesi mantığının çok daha gelişmiş bir versiyonu uygulanmış olabilir. İçgüdüsel olarak gölgenin kişiliği birleştiği kişinin kişiliğine ve hareketlerine etki ediyor.
Yani Roger'ın Will'i Luffyde dendiyse ve bunu da Wb söylediyse haksız olmasa gerek. Malum Roger tarafından herşey anlatılmış Wb'e.

Namı değer Sabo ark bitmiş ve Luffy zayıf olduğu gerçeği ile yüzleşmek üzereyken aklına yine bir sahne gelmiştir.
Ben korsanlar kralı olacağım. Ve hatta kendi kendini bile yadırgamış,"Korsanlar Kralı, Ben ne düşünüyorum?" diyerek akıllara yine içgüdüsel olarak Luffy'nin Korsanlar Kralı olmak istemesi vurgulanmıştır.

2 yıllık ara bitmiş, tayfa Shabondy'de buluşmuştur. Tüm tayfa toplanmak üzere Monster Trio bir araya gelmiş ve Luffy ile hocası Rayleigh'ın yolları bir kez daha kesişmiştir. Ve yine o replik;
Bunu yapacağım Rayleigh. Korsanlar Kralı olacağım. Ve Rayleigh hüzünlenmiştir. Birşeyleri mi hatırladı? Dejavu? Herşey olabilir. İçten içe Luffy'e korsanlar kralı ol diyen seste olabilir. Miras kalan istek.

Tayfa denizin derinliklerine doğru yol alırken arkalarında bir çift göz onları izlemektedir.
Birşeyi mi hatırlar gibi oldun Rayleigh. Hayır. Belkide. Aklına o anda Roger'in hasır şapkalı hali geliverir.
Bunların hepsinin şans olmadığını Rayleigh da bilmektedir. Luffy'nin o şapkayı takmaya daha uygun biri haline geldiğini de ekler.

Sonuç olarak ben Will ,istek, arzu yani inherited will'in gölge meyvesinin gücüne benzer ve daha üst düzey bir yolla kişiden kişiye aktarıldığı yani miras kaldığını düşünüyorum. Bu verdiğim benzerlikler ve örneklerde özellikle Ozz'un Ben korsanlar kralı olacağım ve üstüne Luffy'nin Korsanlar Kralı olmak istiyorsan bana geri gel demesinin büyük bir kanıt oldu kanısındayım. İnsanların rüyası ölmez miras kalır. Luffy'nin içine Roger'in gölgesi kaçmış olmasın.
Bu kadar benzerlik ve olaylar şans olmasa gerek. Kaptan Roger'in bir zamanlar söylediği sözleri söyleyen bir çocuğa rastladım. Kaderini izle. Rüyası mı kaderi mi?
Şimdiden yapıcı eleştiriler ve görüşleriniz için teşekkürler.
Wikiden alıntıdır.
Emeğe saygı.

İşin içine zoro ve nami evliliği, ve zoro'da roger'ın iradesi teorileri katılmayınca yazıların ayrı bir güzel oluyor :) Eline sağlık aris.
Dediğin gibi Luffy'nin defalarca kk olacağı empose edilmiş bir seri izliyoruz, herşey olur roger'ın reenkarnasyonu bile çıksa şaşırmam, ama reenkarnasyonu çıkarsa luffy'nin değeri gözümde 0'lanır açıkçası.

Tarih bir nevi tekerrür etti luffy kendi öz benliğiyle o lafları söyledi bence shanksta bunu duyunca heyecanalandı olur insanlar arasındar karakter özellikleri bir birine benzeyen insanlar olur rogerin önemli bir özelliği vardır asla kaçmaz ne olursa olsun luffy gerektiği yerde kaçmasını bilen biri eğer gölge olayı olsaydı o kaçmama özelliği luffdede olurdu sınırsız cesaret örneği ve birçok ortak özelliği var 2 sinin ama ben bu olayın gerçekleşme olasılığını E.odaya yakıştıramıyorum.

Güzel yazı olmuş ellerine sağlık.Zaten D. olmaları aralarında illa ki bir bağlantı olma ihtimalini arttırıyor. Tb arc'ı örneği çok güzel ve ufacık bir ayrıntı güzel yakalamışsın.Tekrardan ellerine sağlık.

Eline koluna sağlık hocam baya zamandan sonra okuduğum ilk uzun yazıydı..Bir nevi reankarnasyon demişsin gayet mantıklı olabilitesi yüksek bir teori ama hani bir yandan da luffynin aslında kendi benliği yokmuş gibi olacağından olmasını istemem...=)

Eline koluna sağlık hocam baya zamandan sonra okuduğum ilk uzun yazıydı..Bir nevi reankarnasyon demişsin gayet mantıklı olabilitesi yüksek bir teori ama hani bir yandan da luffynin aslında kendi benliği yokmuş gibi olacağından olmasını istemem...=)
Teşekkür ederim. Luffy'nin kendi benliği var zaten. Malum Roger hiç ağlamayan biriydi. Ama Luffy'nin durumu malum. Hatta Roger iyi bir yüzücü idi tahminen. Luffy ise hiç yüzemeyen biri.

Serinin yarısı 'ben korsanlar kralı olucam ulen' diye geçiyormuş meğersem la öha diyorum :D Eline sağlık mehmet abi, çok iyi derlemişsin. Brook'un son bölümde ruhla ilgili dedikleri şeyler aklıma geldi nedense.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık