Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Miras Alınan İrade "One Piece"

Merhaba arkadaşlar. Şu başlıktaki teoriyi hepiniz biliyorsunuz. Bu teori 4 yıl önce Endonezyalı bir One Piece sever tarafından ortaya atıldı, aynı kişi bu yılın şubat ayında ilk teorisinin üzerine biraz ayrıntıya girerek ve düşüncelerinde birtakım değişiklikler yaparak 2. bir teori ortaya atmış. Ben henüz birkaç gün önce fark ettim bunu. Eminim içinizden daha önceden haberdar olanlar vardır, fakat büyük oranda forum ahalisinin bu teoriden bihaber olduğunu fark ettim. O nedenle ben de bu teoriyi çevirip sunmaya karar verdim.
Teoriyi üreten kişinin Arlong Park forumlarında açtığı başlık

Not: Arkadaşlar, "will" kelimesini yazı içinde "irade" olarak çevireceğim, zira forumumuzda "D.'nin İradesi" kalıbı alışılagelmiş. İrade kelimesi "istek" anlamını da kapsıyor olsa da bu anlamda halk içinde pek kullanmıyoruz. O nedenle bağdaştırmakta zorluk çektiğiniz kısımlar olursa "irade" kelimesini "istek" veya "arzu" olarak okuyun.

Kayıp Yüzyıl

Şimdi, hepimizin bildiği üzere tarihte bir "Kayıp Yüzyıl" var. Öyle ki Roger Korsanları haricinde bu dönemde neler yaşandığına dair kimsenin en ufak bir fikri yok. Ancak Oharalı bir arkeolog Profesör Clover, bu konu hakkında ufak ipuçlarına sahipti. O yüzyılda tüm dünyaya hükmeden başarılı ve güçlü bir antik krallık vardı, ama bu krallığın bir düşmanı da vardı ve bu düşman krallığa karşı verdiği savaşta galip çıktı. Üstüne üstlük antik krallığa dair her türlü bilgi kırıntısını bir şekilde tarihten sildiler.

Antik krallığın çöküşü ve şu an dünyada hüküm sürmekte olan Dünya Hükumeti'nin ortaya çıkışı bu kayıp yüzyıla denk geliyor. Clover, Dünya Hükumeti'nin antik krallığı yok eden düşmandan başkası olmadığını düşünmekteydi.

Şimdi teoriye geçelim.

Altın Model

"Durdurulamayacak 3 şey vardır:
- Bir adamın hayali,
- Zamanın akışı,
- Miras kalan irade.
İnsanlar gerçek özgürlüğün peşinde koştukça bu üç şey asla yok olmayacak." - Gol D. Roger

100. sayıda bu sözler sarf edildiğinde yalnızca havalı olması için söylenmiş gibi gözükse de seri ilerledikçe teoriyi üreten arkadaş fark etmiş ki tüm hikaye sürekli olarak bu üç şey etrafında dönüyor.

İşte örnekleri:
1. Hiluluk'un Sakura Çiçekleri
Hiluluk'un imkansız bir hayali vardı, her türlü hastalığı iyileştirebilecek bir ilaç bulmak. 30 yıl boyunca yaptığı deneylerde başarısız oldu. Fakat sonuç olarak Hiluluk'un sakura çiçekleri açtı, yine de bu her derde deva bir tedavi yöntemi değildi. Chopper Hiluluk'un bu isteğini miras aldı ve Hasır Şapka Korsanları'yla beraber denize açıldı.

2. Shandorian'ın Altın Çanı
En yakın iki arkadaşın yolları Jaya'da ayrıldı, ama bir gün tekrar buluşacaklarına dair birbirlerine bir söz verdiler. Calgara, arkadaşının yolunu kaybetmemesi için sürekli olarak altın çanı çalmaya devam etti. Ne yazık ki kader Jaya Adası'nı denizin 10.000 metre yukarısına taşımaya karar verdi. Calgara savaşta hayatını kaybetti, aynı şekilde Norland da memleketinde idam edildi. Birbirlerine verdikleri söz tamamen toprağa gömülmüştü. 400 yıl sonra, Luffy adında bir genç bu altın çanı buldu ve tekrar çaldı, böylece bu unutulan söz bir şekilde yerine gelmiş oldu.

3. All Blue
Zeff'in hayali All Blue'yu bulmaktı, fakat Grand Line'daki yolculuğu kendisini bu amacına ulaştıramadı. Yine de Zeff All Blue'nun kesinlikle var olduğuna inanıyor ve mirasını devam ettiren Sanji'nin gelecekte burayı bulacağını umut ediyor.

Olay anlaşılmıştır umarım. Teoriyi üreten arkadaş seride bunun gibi örneklerden daha bir sürü olduğunu söylüyor ve ekliyor senaryo hep bu modele göre şekilleniyor. Ve bu modeli oluşturan kişi Gold Roger olduğu için bu modele "Golden Pattern" yani "Altın Model" ismini vermiş.

(Bu model, benim tam olarak kurgulayamadığım Vegapunk teorimi de destekler nitelikte :D. Umarım zamanla rayına oturtabilirim.)

Roger da yüzyıllar boyu aktarılan bir iradeye sahipti ve kendisinden sonra bu iradeyi taşıyacak kişinin geleceğini de biliyordu. Peki neydi bu Roger'ın taşıdığı irade?

Roger'ın Hayali

İnsanların Hayali

Beyazsakal'ın ölürken sarf ettiği sözlerden anlıyoruz ki Roger'ın iradesi çok geçmişe dayanıyor. Bu irade aslında Antik Krallığı'ndı (buradan itibaren AK olarak bahsedeceğim).

AK zamanında neredeyse tüm dünyaya hükmetmekte olan ve büyük ihtimalle gelişmiş teknoloji düzeyine sahip bir krallıktı, ama bir sıkıntıları vardı. Dünya 4 büyük denizden oluşmaktaydı ve bu denizler Grand Line ile Red Line tarafından ayrılmıştı. AK, Grand Line'ı ve Red Line'ı büyük engeller olarak görmekteydi, çünkü insanların bir denizden diğerine seyahat etmesini zorlaştırıyordu. Ve tabi ki özgürlüğü kısıtlıyordu.

Sonuç olarak bir çılgın proje ürettiler. Grand Line'ı ve Red Line'ı aradan çıkartıp dünyanın tek bir okyanustan oluşmasını sağlayacaklardı, Birleşik Okyanus. Bu projeye "One Piece" adını verdiler. Bunu gerçekleştirmek için Red Line'ı yok edecek güçlü silahların yapımına başladılar (bu silahlar sonraları antik silah olarak anılacaktı). Ancak bazı krallıklar bu projeye karşıydı, AK geri adım atmayınca büyük bir savaş patlak verdi. One Piece Projesi'ni istemeyen 20 krallık ile AK karşı karşıya gelmişti.

Galip gelen 20 krallık oldu ve kendilerini "Dünya Hükumeti" olarak ilan ettiler. AK tarihten silindi ve One Piece Projesi bir daha kimse tarafından anılmadı.

Zamanın Akışı
Beklenmedik şekilde AK bu savaşı kaybedeceğini öngörmüştü ve savaştan önce elmas sertliğindeki taşlara (poneglyphlere) tarihi notlar işledi ve bu taşları dünyada çeşitli yerlere gizlediler. Bu şekilde arzuları ölmeyecekti. Dünya Hükumeti bu durumun farkına vardı ve şifrelerin çözülmesinin önüne geçmeye çalıştı, ama artık çok geçti. İrade nesilden nesile sessizce aktarıldı, ta ki mesajı alacak birisi gelene kadar...

Miras Alınan İrade
Aradan 800 yıl geçti. Roger adında bir korsan Raftel'a ulaştı ve gerçek tarihi öğrendi. Tam olarak ne yapması gerektiğini biliyordu, ama ne yazık ki ömrü buna vefa etmeyecekti. Amansız bir hastalığa yakalanmıştı. Bu proje çok fazla enerji ve zaman gerektiriyordu.

Sonuç olarak, ölmeden önce korsanlığın altın çağını başlatmaya karar verdi. Bu işi tamamlayacak birinin ortaya çıkacağını umut ediyordu. Peki kim olacaktı bu kişi? Sanırım hepimiz cevabı biliyoruz :).

One Piece Projesi

Arkadaş burada projenin nasıl işleyeceğine dair fikirler sunmuş.
Dünya'nın görünümüne şöyle bir bakalım:

Sayı 51, sayfa 4

Bu da düzleme aktarılmış bir örneği:
One Piece Projesi'nin amacı seyahat etmek için mükemmel bir birleşik okyanus yaratmak. Bunun için yapılacak iki iş var: tüm denizleri kaynaştırmak ve Grand Line'ın anormalliklerini ortadan kaldırmak. Bunları başarabilmek için yok edilmesi gereken 2 yer var. Döndüren Dağı ve Mariejoa/Balıkadam Adası.

Basit bir çizim:

Döndüren Dağı
Döndürme kanalları hariç Mariejoa/Balıkadam Adası da buna benzer bir görünüme sahip. Bu noktada antik silahlar işlerini yapacak ve bu iki noktayı imha edecekler. Sonuç olarak bu oluşacak:
Bundan sonra deniz her zamankinden daha kararsız bir hal alacak. Bu bölgede büyük bir girdap ve fırtınalar baş gösterecek, ama birkaç gün sonra her şey normale dönecek ve sihir başlayacak...

Grand Line'da ve New World'de artık rastgele hava felaketleri olmayacak.
Normal pusulayı etkisiz kılan manyetik alan kaybolacak.
Artık Calm Belt'te bile rüzgar çıkacak.

Peki ya deniz canavarları? İşte burada Poseidon devreye girecek ve kontrolündeki deniz krallarını bir nevi okyanusun polisleri olarak görevlendirecek. Onlar da bu deniz canavarlarını vahşileşmekten caydıracak.

Birleşik Okyanus yaratıldı, One Piece Projesi başarıya ulaştı!
Peki hepsi bu kadar mı?

Değil. Bunun bir etkisi daha olacak.
Dört denizin de sularının yıkım bölgesine akmasıyla oluşan girdap her denizden canlıyı buraya taşıyacak ve artık burada her türden balığı bulabileceksiniz. Bir dakika, sanki bunu bir yerden hatırladık gibi. Yıkım bölgesinde oluşacak şey efsanevi...

ALL BLUE.

Sonuç olarak Hasır Şapka Korsanları'nın en az 6 üyesinin hayali bu şekilde gerçekleşmiş olacak.
Luffy, Korsanlar Kralı ve Denizlerin En Özgür Adamı olacak.
Sanji, All Blue'yu bulmuş olacak.
Nami içinse artık tüm dünya ulaşıma müsait olduğu için bir dünya haritası çizmek zor olmayacak.
Franky'nin ki de Nami'yle aynı hesap. Sunny artık tüm dünyayı dolaşabilecek.
Robin, tüm bunlar zaten onun gerçek tarihi ortaya çıkardığı için yaşanacak.
Brook, artık Döndüren Dağı olmadığı için Laboon'a hemen ulaşabilecek.

Söz Verilen Gün

Başından beri anlattığım üzere bu denizkızı yanılmıyordu.
Balıkadam Adası'nın atası One Piece Projesi'nden haberdardı.
Peki nasıl? İşte bir teori daha: Joy Boy, Antik Krallık'ın kralıydı. Şimdi saçma gelebilir, ama yazımın sonunda bu teoriyi de sizlere sunacağım.

Joy Boy, dönemin denizkızı prensesine yani Poseidon'a bu teklifi götürdü ve onay aldı. Tabi ki bunun için tüm balıkinsanları ve denizinsanlarını güvenli bir şekilde yüzeye taşımak gerekiyordu. Bu yüzden Nuh'un yapımına başlandı. Nuh tamamlandı, ama AK düştüğü için verilen söz yerine getirilemedi. Ancak Joy Boy, söz verilen günün, balıkinsanların ve denizinsanlarının Güneş'in altında yaşayacağı günün bir gün geleceğine dair sözünü bozmadı.
(Burada bir "Altın Model" daha var. =)

Kısacası, Luffy'nin orayı yıkacağı gün geldiğinde Balıkadam Adası halkı Nuh ile yüzeye taşınacak ve Güneş Işığı Ağacı Eve'in etrafında yeni bir medeniyet kuracaklar (eğer Eve, adam ağacı ile aynı yapıya sahipse patlamadan sonra sağ salim ayakta kalacaktır).
Olayın nasıl gerçekleşeceğini gösteren birkaç resim:

A: Güneş Işığı Ağacı Eve
B: Red Line
C: Red Line'ın su altında kalan kısmı
D: Balıkadam Adası
E: Sualtı mağarası
F: Kutsal Toprak Mariejoa

A: Eve
B: Balıkadam Adası halkının medeniyetlerini kuracakları yer
C: All Blue
D: Red Line'ın enkazı

Tepeden Görünüm

Evet arkadaşlar, teori burada sona eriyor; ama bununla bağlantılı paylaşmam gereken iki teori daha var, finali onlardan sonra yapacağım.

Neden Hiç Kimse Raftel'a Ulaşamıyor?

Şu dört sayfayı dikkatle okuyaılm:

Son sayfada Robin içinden diyor ki, "Bu demek oluyor ki okuduğum kitabe metinlerinin rehberliğini Grand Line'ın son adası Raftel'a kadar takip etmeliyim!!"
Sanırım her şey yeterince açıklayıcı. 24 yıl boyunca hiç kimse poneglyphleri çözemediği için Raftel'a ulaşan olmadı. Bu poneglyphleri bir nevi yapboz olarak görebiliriz, hepsini çözmeden sonuncusuna ulaşmak mümkün değil.

Joy Boy, Antik Krallık'ın Kralı

Bu teori, asıl teorimizi üreten Endonezyalı gencin takıldığı yerel forumdan bir üyeye aitmiş.
Endonezya tarihinde Kediri Krallığı adında bir Hint krallığı varmış ve bu krallık ile One Piece'deki Antik Krallık arasında pek çok benzer yön olduğunu söylüyor.
1. Bu krallık Doğu Cava'da 1042-1222 yılları arasında hüküm sürmüş. Altın çağı ise en tanınan krallarının hükümdarlığında 1130-1160 yıllarında gerçekleşmiş.
2. Ayrıca bu krallığın çokça bilinen bir kehaneti vardır. Bu kehanet kraliyetin çöküşünü ve Endonezya takımadalarının beyaz insanlara yenik düşüşünü tahmin etmiştir.
3. Gelecek için üç tarihi kitabe yapmışlar, bu kitabelerde çoğunlukla Pandawa ve Kurawa klanları arasında geçen büyük savaş ablatılıyormuş (poneglyphleri ve AK ile 20 krallık arasındaki savaşı hatırlayın).

Tabi ki bunların hepsi tesadüften ibaret olabilir. Ancak, asıl vurucu olan en tanınan krallarının ismi. Sıkı tutunun, bu isim: Joyoboyo.

Joy Boy ismini ilk duyduğunuzda size ne çağrıştırdı? Belki bir okama ismi. İnternette araştırma yaptınız ve yine Joy Boy ismine dair bir bulguya rastlamadınız. Açıkça görülüyor ki Joy Boy isminin kökeni Joyoboyo'dan geliyor.

Evet arkadaşlar, nihayetinde yazının sonuna geldik. İzninizle ben de kendimce birkaç yorumda bulunayım. Bu yazıda bazı yerler size saçma gelebilir. Doğrudur, sonuçta bu teoriyi üreten de bizler gibi bir okur, ama şu ana kadarki en başarılı One Piece teorilerinden birine imza attığı su götürmez bir gerçek ve ben bu teorinin en az %20'lik kısmının tutacağı düşüncesindeyim.
Size saçma gelen durumlardan biri daha fazla seyahat özgürlüğü için iki büyük yıkım yapılmasıysa buna şöyle bir açıklık getirebiliriz. Antik Krallık'ın yöneticileri şu anda D. soyunun temsil ettiği insanlardı. D.'lerin genel özelliklerine bakarsak hiçbiri iyilik meleği olma derdinde değil. Üstelik Luffy'nin ve Roger'ın iradesini miras aldıkları kişi Kral Joy Boy'du, yani Joy Boy'un Luffy ve Roger mantığıyla hareket eden bir insan olabileceğini öngörebiliriz. Sizce bu One Piece Projesi tam Luffy'lik değil mi? Yani, insanlar şuanda da bir şekilde bir denizden diğerine seyahat edebiliyor olsalar bile Denizlerin En Özgür Adamı olmak isteyen Luffy'ye bu yetmeyebilir. Teoriyi ilk okuduğumda bana da biraz fazla vahşice geldi, ama sonra aynı hissiyatı serinin başlarında Luffy karakterine alışmaya çalışırken yaşadığımı fark ettim :). Bunu da göz önünde bulundurmanızı isterdim.

Şuanda eminim ki birçoğunuzun içinde One Piece baştan dikkatlice okuma isteği filizlendi ve bu şekilde iyi bir teori oluşturabileceğinize veya bu teoriye ilişkin başka ipuçları yakalayabileceğinize inanıyorsunuz :D (en azından bende öyle oldu =). Sırf bu yüzden bile teoriyi oluşturan arkadaşa teşekkür etmek gerek bence :D. Neyse efendim, buraya kadar okuduğunuz için sizlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bir başka konuda görüşmek üzere.

-okumadan yazıyorum okuyunca düzeltirim-

önceki teori bana biraz havada kaldığı için pek üzerinde durmamıştım bakalım bu nasıl olmuş

edit:

evet daha güzel olmuş bu teori

red line yok edilirse çıkarları yok olacağı için 20 krallık AK ile savaşmış olabilir ama hala havada kalan şeyler var

-meyveler neden,ne amaçla,nasıl ve kim tarafından üretildiler
-pluton red line yok edilsin diye poseidon deniz polisi olarak üretild ama uranüs ?

son olarak roger yeni karşılaştığı rayleigh'e ''dünyanın altını üstüne getirelim'' gibi bir cümle kuruyor ? herşeyden habersiz şekilde korsanlığa başlamış ve gerçeği yolda öğrenmiş birisi böyle konuşmaz bence

Ap de okudum. Daha sağlam oluşturmuş teorisini. Yakaladığı güzel noktalar var. Ellerine sağlık...

Genelde uzun teorileri pek okumam ama önceki teoriyi yapan arkadaş yazınca okumazsam büyük kayıp olacağını düşündüm iyi ki düşünmüşüm gerçekten çok akıcı ve mantikli bi teori olmuş hatta spoiler yemiş gibi hissettim :D mükemmel olmuş ayrıca benim all blue döndüren dağı yıkılarak oluşturulacak teorimde içinde olduğu için ayrıca benimsedim :D

Aslında çok iyi teori ama "dünya hükümeti = kötü güç" tanımını da siliyor bir bakıma, ben bunları okuduktan sonra dünya hükümetinin antik krallıktan daha aklı başında bir oluşum olduğu sonucuna vardım, birde bu teoride uranüs'ü göremedim buna benzer bir yazıda uranüs'ün red line'ın yıkımı sonucunda oluşacak olağanüstü hava şartlarını normale döndürmek için kullanılacak bir alet olduğu söylenmişti,

Uğraşıp çevirdiğin için teşekkürler bu arada :) ..

Sylar

Bende spoiler yemiş gibi hissettim bir an için, bu arada çok mantıklı bir teori olmuş. :)
Ellerine sağlık abi. :D

evet daha güzel olmuş bu teori

red line yok edilirse çıkarları yok olacağı için 20 krallık AK ile savaşmış olabilirama hala havada kalan şeyler var

-meyveler neden,ne amaçla,nasıl ve kim tarafından üretildiler
-pluton red line yok edilsin diye poseidon deniz polisi olarak üretild ama uranüs ?

son olarak roger yeni karşılaştığı rayleigh'e ''dünyanın altını üstüne getirelim'' gibi bir cümle kuruyor ? herşeyden habersiz şekilde korsanlığa başlamış ve gerçeği yolda öğrenmiş birisi böyle konuşmaz bence
Aslında çok iyi teori ama "dünya hükümeti = kötü güç" tanımını da siliyor bir bakıma, ben bunları okuduktan sonra dünya hükümetinin antik krallıktan daha aklı başında bir oluşum olduğu sonucuna vardım, birde bu teoride uranüs'ü göremedim buna benzer bir yazıda uranüs'ün red line'ın yıkımı sonucunda oluşacak olağanüstü hava şartlarını normale döndürmek için kullanılacak bir alet olduğu söylenmişti,

Uğraşıp çevirdiğin için teşekkürler bu arada :) ..
Yazının sonunda bu durumu da belirtecektim, ama unutmuşum :D. Sizin de dediğiniz gibi pek çok ayrıntı atlanmış, direk sonuca gidilmiş. Örneğin Devrim Ordusu'nun nasıl bir rol alacağına dair bir yorum da yapmamış.

Genelde uzun teorileri pek okumam ama önceki teoriyi yapan arkadaş yazınca okumazsam büyük kayıp olacağını düşündüm iyi ki düşünmüşüm gerçekten çok akıcı ve mantikli bi teori olmuş hatta spoiler yemiş gibi hissettim :D mükemmel olmuş ayrıca benim all blue döndüren dağı yıkılarak oluşturulacak teorimde içinde olduğu için ayrıca benimsedim :D
Demek ki herkes kendi düşüncelerinden bir şeyler buluyor. Doğal tabi, sonuçta aynı seriyi okuyoruz :D.

Bende spoiler yemiş gibi hissettim bir an için, bu arada çok mantıklı bir teori olmuş. :)
Ellerine sağlık abi. :D
Yorumun için teşekkürler :).

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık