Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Mihawk Tartışmalarına Son

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Mihawk hakkında eleştirilen noktalara değinip aynı konu gündeme geldiğinde herhangi bir arkadaşın uzun uzadıya açıklama yapmasına engel olmak, vakit kaybetmemesini sağlamak amacıyla açıyorum bu konuyu. Tabi ki yine kişilerin kendi tercihidir, adam aynı şeyleri yazmak istiyordur, vakit harcamak istiyordur, zevk alıyordur, kendisi açıklamak istiyordur falan. Buyursun pek tabi. Ben üşenen arkadaşlar için kendimi feda ediyorum ve direkt link olarak verilmesini tavsiye edeceğim bir konu başlığı açıyorum arkadaş!

Başta ben olmak üzere, aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım. Yazacaklarımı mesaj olarak yazsaydım bir yerlerde kaybolup gidecekti. Konu şeklinde bulunmasının daha uygun olacağına karar verdim. Mihawk hakkında eleştirilen birçok noktayı ihtiva eden bir konu olacak. Bu adam hakkında yazılmış on binlerce mesaj var. Mübalağa değil yalnız. Cidden on binlerce mesaj var! Dönüp dolaşıp sürekli aynı şeyler tartışılıyor. Bunun belli başlı sebepleri var ancak ne olursa olsun bu kısır bir döngü. Ee artık yeter. Başlayalım.

Mihawk-Shanks düelloları için, ''bilmem kaç sene önceki düellolar kaale alınmamalı'' deniliyor. Fakat bunu diyen aynı arkadaş/lar Karasakal-Shanks olayını, Karasakal lehine argüman olarak sunabiliyor. İşin komik olan diğer yanı Mihawk-Shanks düellolarını argüman olarak kullanan arkadaşlar subjektif olmakla suçlanabiliyorken (üstelik Wb gibi bir adam bu düellolardan bahsetmesine rağmen) BB-Shanks olayını argüman olarak kullanan arkadaşlar normal karşılanabiliyor. Kim, ne kadar objektif herkes kendi içinde bunun cevabını verebilecek kadar dürüst olabilir umarım.

Mihawk-Shanks düellolarının yıllar öncesine dayanmasını bir kenara bırakalım.. Hani madem bu olay çok eskiye dayanıyor o zaman eskiyi bırakıp biraz daha güncele, yani iki yıl öncesine gelelim. Eskinin argüman olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunanlar için iki yıl öncesini değerlendirmek daha mantıklı olsa gerek değil mi ? Malum sahne:

Bu sahnede konuşan adam yüzlerce bölüm öncesinde şu sahnedeki aynı adam:

''Gerçek bir kılıç ustası olsaydın kılıcını çekmeden güçler arasındaki farkı anlayabilirdin.''

Dracule Mihawk

Boş bir atar mı ? Ne gereği, ne amacı var ? Üstelik Mihawk'ın yukarıdaki cümlesinin üzerine böyle boş konuşması.. Çok mantıklı gerçekten. Tam da Mihawk'tan beklenileceği gibi :gamyon:

1- Sizce! Bu adamlar arasında birilerinin iddia ettiği gibi uçurumlar kadar güç farkı olsaydı böyle bir muhabbet geçebilir miydi ? Amiral etmeyen bir adam(!), kalibresi ve kalitesi amirallerden uzak olan bir adam bir yonkouya böyle konuşabilir mi ? Mingo fanları alınmasın; amiral altı bir karakter olduğunu için kendisini örnek vermem gerekecek... Kaido'nun adını duyunca rengi atan bir adam Kaido'ya ''seninle dövüşmem zaten'' tarzında konuşabilir mi ? Konuşursa Shanks'ın Mihawk karşısında sessiz kalması gibi Kaido da sessiz kalır mı ? :) Taktir sizin. Bu arada yanlış anlaşılmak istemem.. Shanks'ın Mihawk karşısında sesiz kalması ondan korktuğu ya da Mihawk'ın Shanks'tan çok daha güçlü olduğu anlamına geliyor demiyorum. Bunu emsal olması açısından yazdım.

2- Yine yukarıdaki konuya binaen.. Mihawk seride kenb. hakiye ilk kez değinen adam. Hatırlarsanız Zoro'yla ilk karşılaşmasında "iyi bir kılıç ustası kılıcını çekmeden karşısındakinin gücünü bilir" tarzı bir cümle ile bunu ifade etmişti.

Kenb. hakisi ileri düzey olan biri, karşısındaki adamın (Shanks) güç seviyesini bilmeden mi konuşuyor ?

3- Mihawk ve Shanks'ın dövüşlerine laf atıp küçümseyen arkadaşlar..

Wb gibi kibirli bir adam (gücünden ve tecrübelerinden dolayı tabii), Shanks'a velet diyen bir adam, defalarca "Benim adım Beyazsakal" diye haykıran bir adam, Roger'la dövüşmüş, Shiki'yi görmüş, Garp'ları Sengoku'ları görmüş bir adam gelip çoluk çocuğun(!) düellosunu ağzına alır mı ?

İki yıl önceki Luffy ve Zoro dövüşse Beyazsakal'ı geç, kimin umurunda olur ? Şimdiki Luffy ve Zoro dövüşse Beyazsakal'ın diline düşecek kadar değerli mi olur bu dövüşler ? Biri daha iki kişi olmadan yonkou adamı alamıyor öteki düz yolda kayboluyor anasını satıyım. Bunları mı konuşacak Beyazsakal ? :) Mantıken bakacak olursak bu adamlar dövüştüleri dönemde de hayvan gibi güçlü olmalı.

4- Mihawk iddia edildiği gibi amiral altı(!) biri olsa;
  • Oda amiral altı(!) birisini Shanks gibi bir adama atar yaptırarak neyi amaçlamış olabilir ? :confused:
  • Zaten adamın kendi ünvanı var. Bu nedenle kendisini kanıtlama gibi bir çabası da ihtiyacı da yok. O zaman mantık ne ? :hmm:
  • Oda Mihawk'tan başka, amiral altı olup da bir yonkouya atar yapan bir karakter ve diyalog tasarlanmış mıdır ? Varsa örneği biri atabilir mi ? Yoksa, neden Mihawk onu açıklayabilir mi ? Açıklayamıyorsa zahmet edip iki dakika düşünebilir mi ? Elde ettiği cevap kendisini memnun etmiyorsa da bu karakterin arkasından atıp tutmayı bırakabilir mi ? :rolleyes:
5- Madem bu adam amiral etmiyor, Oda amiral etmeyen bir adamı neden hala piyasaya sürmedi ? Neden hala saklıyor ? Tamamen tesadüfi ve keyfidir; eminim..

6- Seride topu topu 3adet en ünvanına sahip karakter var. Bunlardan ikisinin yonkou seviyesinde olup diğerinin yetim bir evlat muamelesi görmesinin mantığı neye ve nereye dayanmaktadır ?

Tabi ki her EN ünvanı olan yonkou gücünde olacaktır diye bir kaide yok. Ancak yonkou nereeeeee, amiral nereeee, amiral altı nereeee ? Mingo nereeee, Akainu nereeee, Kaido nereeee ? Ünvanlar arasında bu kadar güç farkı olmasının da mantıklı bir izahatı var mıdır ? Tabi ki "gılıç ustaları bu serinin adamı değellll" cümlesinden daha yaratıcı cevaplar görmek beni ve benim gibi düşünenleri daha bir memnun edecektir. Çünkü bundan 5 yıl önce geçen haki muhabbetlerinin cevabı da buydu. Kılıç ustalarında haki olmamasının cevabı yine aynıydı:
"Gılıç ustaları bu serinin adamı değellll" :bilmem:

7- Mesela bize amiral ya da amiral altı bir adam daha gösterin ki Oda SBS ya da röportajlarında (hangisi olduğunu net hatırlamıyorum) bu adamın ismini Wb, Rayleigh, Shanks gibi efsane isimlerle ansın ?

Bana Mihawk gibi aslında pek güçlü olmayan bir adam gösterin ki savaşta efsane olarak anılan Sengoku'ya arkasını dönüp gidebilsin ve Sengoku da dahil oradaki "hiçbir denizci" ağzını açıp tek kelime edemesin ? Bir örnek daha yahu. Çok bir şey istemiyoruz.

Bize Mihawk gibi bir karakter daha gösterin ki shicbukai toplantısına geldiğinde Sengoku ağzı açık olarak karşılasın kendisini. Ve gelmesini beklediğim en son kişi diye de ekleme yapsın ? Mihawk madem Mingo ayarlarında bir adam ve aslında ünvanı da kendisi de o kadar önemli değil, Sengoku'nun bu şaşkınlığının sebebi ne ola ? Hadi iş sadece bununla sınırlı kalsa neyse diyeceğim. Mihawk da bu şaşkınlığı haklı bulurcasına "Ne var, gözlemci olarak geldim; ilgimi çeken korsanlar var" desin ? :) Bütün bunlar neden ve nasıl oluyor, merak konusu ?

Bize amiral ya da amiral altı bir adam gösterin ki gençliğinde bir yonkouyla dövüşsün sonra da gitsin herhangi bir dalda en iyi olsun ? Mihawk'ın bu konuda serideki tek isim olması da tesadüftür tabi ki.

8- Shanks gibi güçlü bir adamın tayfasında ya da ekibinde olup da Mihawk'ı gördüğü için neredeyse altına edecek bir adamın neden bu kadar endişelendiğini açıklayın mesela. Kaido'nun yanına Mingo gelse, Linlin'in yanına Mingo gelse ekibindeki adamlar tırsar mı ? :hoo: Bunları düşünedurun.

MARINEFORD

Yukarıda yazdıklarım ışığında MF'deki Mihawk'ı değerlendirelim. Yazdıklarım ışığında diyorum çünkü MF animede 459. bölümde başlıyor. Oysa ki bu zamana kadar değindiğim konuların hepsi 459. bölümden önce. Yani bu şu demek.. Zaten Vampir bu zamana kadar serideki yerini belli etmiş. MF ile var olmadığı gibi MF ile yok da olmadı demek. Başlayalım öyleyse.

1- Mihawk Luffy'yi neden öldürememiş ?

Öncelikle akıl dolu bir soru olduğunu itiraf etmeliyim. Ana karakter tabi ki de ölmeliydi. Neden ölmedi, nasıl oldu da ölmedi, Oda nasıl oldu da böyle bir hata yaptı ben de anlayabilmiş değilim :fool:Sonraki mesele de Luffy'nin daha önce ölmesi gereken 28 sahnesine kimsenin laf etmeyip Mihawk'ın öldürememesine laf edişi. Daha önce bunu neden sorgulamadın da şimdi sorguluyorsun güzel kardeşim? :) Hani kolu bacağı neden kopmadı dersin de Luffy'yi öldürmedi nedir yahu ? Sırf bu bile art niyeti belli eden bir yaklaşım tarzı. Oysaki arkasındaki neden çok klişe ve açık bir şekilde ortada :(

Başka bir mantıksızlık.. Mihawk Mingo kadar güçlü görülüyordur herhalde bu kesim tarafından ? Öyle varsayalım. Nasıl bir bakış açısıdır anlayamıyorum da Luffy şimdiki Mingo'ya iki kişi dalıp omuzlarda taşındı. İki sene önceki Luffy'yi Mingo ne yapar ? Dolayısıyla Mihawk ne yapar ? Bunları yazarken 1 saniye kadar da düşünmüyor bu arkadaşlar. Acı olan bu zaten.

Iki sene önceki Zoro bile Luffy'yle ölümüne dövüşür ve Mihawk'ın verdiğinden çok daha büyük zararlar verir. Bu nasıl saçma bir savunma şekli belli değil. Kategorisiz :)

2- Mihawk Croco'ya neden birşey yapamadı ?

MF'de Croco'ya iade-ı itibar yapıldı. Mangaka çocuklar bile anlasın diye bunu sadece Mihawk'la da sınırlı tutmadı. Ace'i kurtardı, Jinbei ve Luffy'yi birlikte kurtardı, Jozu'dan omuz yiyip ayağa kalktı vs. Hatta şimdinin filo amirali Akainu'yu bile işin içine kattı. Ee Croco» Akainu'yu savunan bir Allah'ın kulu yokken aynı Croco'nun Mihawk'ı durdurmasını eleştiren zihniyeti neyle açıklayacağız peki ? Art niyet, başka bir şey değil.

3- Jozu Mihawk'ı durdurdu! (Aferin Jozu!) :)

Bugün Zoro'nun en iyi vs. si hangisi diye sorsak ben de dahil çoğu kişi Daz Bones der herhalde. Peki bu dövüşü özel yapan şey nedir ? Herkesin kendine göre bir sebebi vardır elbet ama bana göre özel olan şey, dövüşteki genel hava ve çeliğin kesilmesinin altında yatan felsefi altyapı idi. Peki çeliğin kesilmesi bile özel bir tepsiyle sunulmuşken siz elmasın 1 km öteden atılan slashla kesilmesini nasıl bekliyorsunuz ? :)Elmasın böyle kesileceğini düşünenler için iyi beklemeler ve uzun ömürler diliyorum.

Bu konudaki ikinci nokta da şu:

Siz anti nedir bilir misiniz ?

Elmas kesilebilir mi belli değil, kesiliyorsa bile nasıl bir teknikle kesilebildiği belli değil. Anti mevzusu ise elmas konusunda ikinci ihtimal. Bu ihtimali doğuran sahne ise şu:

Zoro DEIKU olabileceğine inanıyor ama elması kesmek için "vakit kaybı" diyor. Hiç bilmeyen bir adam DEIKU olmaktan daha mı zor len bu iş diye bile düşünebilir yani. Olayın vehametini anlamanız açısından bir örnek bu.. Bunun yanında Mihawk'ın Jozu'nun saldırısını durdurmasının ardından kılıcını kınına sokması da elmasın kesilemiyor olması gibi bir düşünceyi ortaya çıkarıyor. En azından kesiliyorsa bile bunun slashla mümkün olmadığını ortaya çıkarıyor.

Yeni Dünya'ya ''her şeyi kesecem'' diye giriş yapan Zoro. Çeliğin kesilebildiğini duyduğunda bile nefes nefese hocasının yanına koşan da Zoro. Elmasın kesildiğini bilse ya da duysa Daz Bones'a ''sırada o (elmas) var'' gibisinden bir cevap da verebilirdi değil mi ?

Kısacası, elimizde elmasla ilgili tüm veriler kesilebildiğinden ziyade kesilemediğine yönelik. Yani bu madde tüm kılıç ustalarının önündeki en büyük engel diyebiliriz şu an için. Bu da elması kılıç ustalarının antisi yapıyor bir nevi. Anti söz konusu olduğunda ise neler yaşanabildiğini Enel vak'asından biliyor olmalısınız. Enel totalde Luffy'den 100 kat daha güçlü olduğu halde kendisine yenildi. Aynı şekilde Mihawk da Jozu'dan 30 kat güçlü olabilir ama elması kesemediği için Jozu'ya yenilmesi Jozu'dan güçsüz olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle Jozu'nun Mihawk'ı durdurması bir güç kıstası olarak anılamaz. Aksi durum serinin istisnalarını, Enel vs. Luffy olayını inkar etmek anlamına gelir. Açıklayıcı olmuştur diye ümid ediyorum.

5- Yukarıdaki maddeyle ilgili olduğu için hemen değineyim. Hiç düşündünüz mü ? Amiral altı bir adam ya da bir amiral, Wb'yle arasındaki güç farkını görmek için saldırı yapmış mıdır ? Yapmışsa bu konu başlığında paylaşabilir mi ? :)

Yine Mihawk-Shanks görüşmesindeki olaya benzer bir saçmalık var fark ettiyseniz. Amiral altı bir adama karşısında yonkou varken saldırı yaptırıyor mangaka ? Neden yaptırıyor peki ?

Düşünün ki Mingo, Kraker gibi adamlar Wb'yle aralarındaki güç farkını görmek için saldırı yapıyor. Düşünün işte :hhh:

İşte bu manidar olayları düşünmek yerine gömmeyi tercih edenler yine alacakları cevap kendilerini rahatsız edeceğinden gömmeyi tercih etmiş oluyorlar. Bazen diyorum, ''yav şimdi günahlarına da girmiyim belki bu sahnelerin farkında bile olmadan seriyi takip ediyorlardır'' Mihawk'ın Luffy'ye zarar veremeyeceğini iddia eden kişiler bunlar neticede. Her şey mümkün :)

6- Gelelim en popüler iddialardan birine. Vista=Mihawk!

Şimdi ben yukarıda SBS ve röportaj dedim ya.. Madem öyle, aynı SBS'de "Vista'nın kılıç ustalığı Mihawk'la kapışabilecek düzeydedir" cümlesi geçiyor, ona ne diyeceksin'ciler olacaktır. Bunu bildiğim için peşin peşin cevaplıyım. Gerçi Wb ve Shanks ile anılan Mihawk'ı kabul etmeyip işlerine daha çok gelen Vista'yı kabul eden bu art niyetli ve yanlı bakış açısına bir açıklama yapma gereği de yoktur ama konsept ve konunun amacı gereği buna da cevap vermek gerekir elbet. Bu konuyu 3 parçada açıklayacağım. İlk ve en önemli kısım, direkt olarak manga sayfalarıyla ve tartışmaya mahal vermeyecek şekilde:

Mihawk'ın Vista karşısında neden geri çekildiğinin ana nedeni:

Sengoku, bir savaş stratejisi olarak tüm askerlerinin platformdan uzaklaşmasını istiyor.

http://www.turkcraft.com/One_Piece/562/6

Sonraki sayfada ise ortada bir savaş stratejisi ve plan olduğunu yine kendi ağzıyla ifade ediyor:

http://www.turkcraft.com/One_Piece/562/7

Daha sonrasında ise bu planın tam olarak ne olduğunu Moria'dan öğreniyoruz. Moria bunu biliyorsa Sengoku'nun bu planı savaş öncesinde diğer shicbukailerle de paylaştığı düşüncesini makul bir fikir yürütme oluyor. Hatta aynı sayfada Tashigi de Smoker'a ''burası hamam olacak'' dermişçesine hatırlatmada bulunuyor:

Gördüğünüz gibi Mihawk da tam bunlar yaşanırken Vista'ya dövüşü ertelemeyi teklif ediyor ki o planın içinde kalmasın.

Daha fazla söze hacet yok. Gönül isterdi ki argüman diye sunulan bu gereksiz muhabbet yıllar öncesinde fark edilseymiş. Bunun için @Shakky arkadaşıma teşekkür ediyorum. Tabi ki bizde de hata var :( Neyse.. Böyle bir muhabbetin vanasını kökten kapatmış olmak da güzel.
  • İkinci kısım, birini kısa süreliğine durdurmuş olmanın bir anlam ifade etmeyeceği.

Croco Mihawk'ı durdurdu. Ama Mihawk'tan güçlü değil.
Croco Akainu'yu durdurdu. Ama Akainu'dan güçlü değil.
Vista Mihawk'ı durdurdu. Mihawk'tan kesin güçlü değil :)
Mingo Jozu'yu durdurdu, eşitler mi ?
Ace Smoker'ı durdurdu, eşitler mi ?
Ace Kuzan'ı durdurdu, eşitler mi ?
Kuzan Mingo'yu dururdu, eşitler mi ?
Jinbei Akainu'yu durdurdu, eşitler mi ?
Zoro Fujitora'yı durdurdu, eşitler mi ?

Örnekler daha da artırılabilir.

Kılıç ustalığından yola çıkarak Vista=Mihawk'ı savunmaya çalışan düşünce biçimi, yukarıdaki örnekler için de bunlar denktir demeli o halde. Peki diyebilirler mi ? :)

• Üçüncü kısım, Vista her anlamda Mihawk'a eşit bir karakter olsa (ki böyle bir şey olsa Mihawk'ın ünvanının bir anlamı kalmaz zaten de) beni tanıyor musun Mihoook der mi ? Madem bu kadar denkler ? Yani Shanks şu an Mihawk'a ''oooo beni tanıyor musun'' der mi ? :hhh:Ya da herhangi bir amiral Mihawk'a beni tanıyor musun der mi ?

Peki Mihawk da Vista için ''seni tanımamak aptallık olur'' diyor. Buna ne diyeceğiz ? Açıklayalım.

Vista Dünyanın en güçlü adamının ve çağın adı olan adamın gemisinde önemli bir tümen komutanı. Doflamingo Wb korsanlarının 13. tümen komutanı Atmos'u tanıyor beyler. On üç, on üç. Mihawk Wb korsanlarının 5. tümenini nasıl tanımasın :) Üstelik bu adam kılıç ustası yani. Buradan bile yürümeye çalışılıyor bazıları. Bir tarafta herkes tarafından bilinen Vista'nın beni tanıyor musun diye sorması diğer tarafta herkes tarafından tanınmasına rağmen Mihawk'ın kendisini tanımasına şaşırması. Buradan nasıl bir sonuç çıkar, kimin lehine bir sonuç çıkar cevap yine net aslında :)
  • Bunun yanında Mihawk'ı da tanımak lazım. Kizaru neden gevşek, Karasakal neden çakal, Fujitora neden bu kadar babacan, Akainu neden bu kadar asabi gibi enteresan sorular sormakla eşdeğer bazı sorular var Mihawk için de. Uykusu bölündüğü ya da zaman öldürmek istediği için, can sıkıntısını giderip eğlenmek istediği için dandik bir korsanın peşine düşen, rahatımın ve şarabımın tadı kaçmasın modunda takılan, ilgisini çektiği için Sengoku'nun düzenlediği toplantıya giden, yine ilgisini çektiği korsanlar için Shanks'la konuşmaya giden, bu kadar keyfine düşkün ve rahat bir adamı 850 bölümde tanıyamamış iseler bundan sonra da ben tanıtacak değilim elbette.
Yavaş yavaş toparlıyım. Mihawk karşısına çıkan herkesle dövüşseydi Mf'nin adı ''Mihawk-saga'' olurdu. Karakter ve arc analizi yapmak gerek böyle durumlarda. Nitekim Mihawk önüne her gelenle dövüşeyim kafasında olan bir adam da değil ve karşısına çıkan kişilerle dövüşmemesinin buluştuğu ortak nokta, Luffy'nin insanları yanında toplama gücü, bu gücü analiz etme ve anlamaya çalışma idi. Dikkat ederseniz, Luffy'ye zarar vermeye gittiği hemen her an birileri tarafından korundu ve karşısına çıkan kişilerin neden böyle yaptığına yönelik bir şaşkınlığı var ortada. Nitekim bu düşünceyi mangaka da destekliyor ve Mihawk'a o cümleyi kurdurtuyor:

''Şeytan meyvesi ya da özel bir yetenek değil. Bu denizlerdeki en tehlikeli güç''

Mihawk, Luffy'nin insanları yanına çekme yeteneğinden bahsederken.

Velhasıl kelam, bundan sonra isteyen istediğini düşünsün ;)

Not: Değinmediğim farklı konular olduysa ekleme yaparım.

Son düzenleme:
Tamamen subjektiflik üzerine açılmış bir konu,yazı veya bilmem ne.Kendin çalıp kendin oynamışsın mangadaki olayları kendine göre yorumlamışsın çok yazmışsın ama içerik anlamında boş yazmışsın.Değinilip altı çizilecek hiç bir şey yok malesef.İnsan yazarken düşünür birileri bunu okuyacak diye :( pişmanım baya baya okudum.

Eline sağlık baya uzun yazmışsın.Okumadan önce şu kısa teoriyi atayım buraya yazacak konu arıyordum zaten.Sonra tekrar yorum yaparım.

Mihawk neden tek başına dolaşıyor ve tayfası yok.Neden bu adam lord oldu durum böyleyken diye düşünüyordum tartışmaları okurken.Bence şu tarz bir hikayesi var.

Mihawk eskiden Zoro gibi korsan değildi.Zoro da kılıç ustası ve korsan avcısıydı zaten.Haliyle kendini kılıca adamış birisi durduk yere niye korsan olsun değil mi ?

Bence Mihawk Shanks ile düello atarken korsan değildi.Herşey en iyi ünvanını aldıktan sonra oldu.En iyi ünvanı aldıktan sonra denizci,ödül avcısı herkes peşine takıldı.Hiç rahat vermediler ve yenilen bir hükümet yanlısı bu adamı suçlu ilan etti.Aynı bizimkilerin başına ödül konduktan sonra suç hayatına başlamaları gibi.Mihawk baktı hem suçlu konumuna düştü hem de unvan için rahat bırakılmıyor Lord ünvanını kabul etti ve tamamen korsan oldu.Yada Law gibi lord olmak için kastı teklif gelmediyse.Şimdi shichi lafını duyan seviyeyi kavrıyor tavşanlar karşısına bile çıkmıyor.Durduk yere denizcilerle de uğraşmıyor şatosunda keyfi yerinde.

Zoro bile en başta korsanlıkla alakasız bir adamdı böyle bir amacı yoktu.Neden Mihawkın korsan olma gibi bir amacı olsun.

Okumayı düşünmüyorum da şu resimi şans eseri gördüm, aklınca MF'de Mihawk diyenlere tokat atıyorsun. Mihawk her yerde aynıdır, MF'de farklı değildir. Bu adam her yerde Shichibukai, Shichibukai'larda Amiral gücünde olsa zaten Shichibukai olmazlar. Mihawk gidip East Blue'ya kadar Don Krieg kovalayacak kadar küçük çaplı bir adamdır. Kendi çapının küçük olduğunu da zaten ''KK olmak beni geçmekten bile daha zor'' diyerek göstermiştir. Kendi şatosunda Zoro Babunları yendim diyince 3.5 atacak bir adamdır, öyle büyük bir hedef falan değildir, MF'yi ayrı tutarak bile ne seviyede olduğunu da kanıtladım bak.

1 Mihawk Shanks arasındaki ilişki Şiki Yonko mevzusu deģil, zaman içinde arkadaş olmuş bu adamlar oturup içiyorlar yan yana. Dof Kaidoya posta koyar mı sorusuyla alakası dahi yok. Dığer yandan Dof amiral altı değil ve evet gerekirse Kaidoya da posta koyabilir, ondan korktuģu da yok zira, tabi bunlar başka tartışma konusu. :)

2 Mihawkta k. Haki hiç gösterilmedi. Aksine k. Haki olmadığı gösterildi. Daha zoronun babunlari yendiģini farkedemiyor bu adam hani nerde k. Haki. Öyle kurduğu cümleleri hayra yormakla olmaz :)

3 Mihawkın Shanksa atar yaptığı yok. Örnek gerekiyorsa Croco WBye saldırıyordu, atarı dahi aşıyor bak saldırıyor adam. :)

Diğerlerini okumadım. Mihawk KK olmak istese olabilecek bir adam aynı Dof gibi. Ama savunurken mantıklı olmak gerekiyor. :)

Güzel yazmışsın ama fazla itham var, adamlar bizim gibi düşünmek zorunda değil o yüzden dili biraz yumuşatalım Lüften...

Okumayı düşünmüyorum da şu resimi şans eseri gördüm, aklınca MF'de Mihawk diyenlere tokat atıyorsun. Mihawk her yerde aynıdır, MF'de farklı değildir. Bu adam her yerde Shichibukai, Shichibukai'larda Amiral gücünde olsa zaten Shichibukai olmazlar. Mihawk gidip East Blue'ya kadar Don Krieg kovalayacak kadar küçük çaplı bir adamdır. Kendi şatosunda Zoro Babunları yendim diyince 3.5 atacak bir adamdır, öyle büyük bir hedef falan değildir, MF'yi ayrı tutarak bile ne seviyede olduğunu da kanıtladım bak.
Ben biraz göz gezdirdim. Zamanını boşa harcama. Konunun içeriğinden ziyade üslup berbat.

Mihawk-Shanks düelloları için

İki farklı kaynaktan. "Duel" tekil. Yani sadece 1 tane düello olmuş demektir.

Fakat bunu diyen aynı arkadaş/lar Karasakal-Shanks olayını, Karasakal lehine argüman olarak sunabiliyor.
Onların kullandıkları yanlış argüman, senin yanlış argüman kullanmanı haklı çıkarmaz. Haklı taraftan bakılırsa ikinizde yanlışsınız.
1- Sizce! Bu adamlar arasında birilerinin iddia ettiği gibi uçurumlar kadar güç farkı olsaydı böyle bir muhabbet geçebilir miydi ? Amiral etmeyen bir adam(!), kalibresi ve kalitesi amirallerden uzak olan bir adam bir yonkouya böyle konuşabilir mi ? Mingo fanları alınmasın; amiral altı bir karakter olduğunu için kendisini örnek vermem gerekecek... Kaido'nun adını duyunca rengi atan bir adam Kaido'ya ''seninle dövüşmem zaten'' tarzında konuşabilir mi ? Konuşursa Shanks'ın Mihawk karşısında sessiz kalması gibi Kaido da sessiz kalır mı ? :) Taktir sizin. Bu arada yanlış anlaşılmak istemem.. Shanks'ın Mihawk karşısında sesiz kalması ondan korktuğu ya da Mihawk'ın Shanks'tan çok daha güçlü olduğu anlamına geliyor demiyorum. Bunu emsal olması açısından yazdım.
Öncelikle karşılaştırdığın iki farklı kişi. Kişilikleri farklı. Shanks kendisine gülünmesini, hakaret edilmesini hatta suratına tükürülmesini önemsemeyen biriyken, Kaido ne yapacağı belli olmayan, her an parlayabilen biri. Mihawk tabi ki Kaidou'ya atar yapamaz. Çünkü karşılığının ne olacağını bilemez, öte yandan Shanks'ın bunu önemsemeyeceğini biliyor.
2- Yine yukarıdaki konuya binaen.. Mihawk seride kenb. hakiye ilk kez değinen adam. Hatırlarsanız Zoro'yla ilk karşılaşmasında "iyi bir kılıç ustası kılıcını çekmeden karşısındakinin gücünü bilir" tarzı bir cümle ile bunu ifade etmişti.
Tamamen saçma bir tespit. Mihawk'ın sözleri "İyi bir kılıç ustası, kılıcını çekmeden önce rakibi ile kendisi arasındaki farkı anlar." Senin dediğin gibi ise Gözlem hakisi kullanabilen herhangi biri Mihawk'a göre iyi bir kılıç ustasıdır. Çünkü Mihawk'ın dediği gibi rakibi ile kendisi arasındaki güç farkını anlayacaktır.
Öte yandan bunu Gözlem hakisine bağlamak abesle iştigaldir. Bir karakteri yüceltmek için uydurulmuştur.
Zaten adamın kendi ünvanı var. Bu nedenle kendisini kanıtlama gibi bir çabası da ihtiyacı da yok. O zaman mantık ne ?
Oda Mihawk'tan başka, amiral altı olup da bir yonkouya atar yapan bir karakter ve diyalog tasarlanmış mıdır ? Varsa örneği biri atabilir mi ? Yoksa, neden Mihawk onu açıklayabilir mi ? Açıklayamıyorsa zahmet edip iki dakika düşünebilir mi ? Elde ettiği cevap kendisini memnun etmiyorsa da bu karakterin arkasından atıp tutmayı bırakabilir mi ?
Yukarıdaki iki alıntı birbiriyle çelişmektedir. Kendisini kanıtlama çabasına ihtiyaç duymayan biri tabi ki Shanks'ın dövüş teklifini geri çevirecektir. Çünkü isminin zirvesine gelmiştir.
6- Seride topu topu 3adet en ünvanına sahip karakter var. Bunlardan ikisinin yonkou seviyesinde olup diğerinin yetim bir evlat muamelesi görmesinin mantığı neye ve nereye dayanmaktadır ?

Tabi ki her EN ünvanı olan yonkou gücünde olacaktır diye bir kaide yok.
Yine kendisiyle çelişen iki cümle.
7- Mesela bize amiral ya da amiral altı bir adam daha gösterin ki Oda SBS ya da röportajlarında (hangisi olduğunu net hatırlamıyorum) bu adamın ismini Wb, Rayleigh, Shanks gibi efsane isimlerle ansın ?
Hiç bir resim ve ya örnek paylaşmadığın için uygun gördüğüm sayfayı koyayım.
İlgili örneğe en yakın manga sayfası yukarıda. Mihawk'tan önce Buggy'nin geçtiğini hatırlatırım.
Bana Mihawk gibi aslında pek güçlü olmayan bir adam gösterin ki savaşta efsane olarak anılan Sengoku'ya arkasını dönüp gidebilsin ve Sengoku da dahil oradaki "hiçbir denizci" ağzını açıp tek kelime edemesin ? Bir örnek daha yahu. Çok bir şey istemiyoruz.
İlgili zaman zarfında Garp ile birlikte Karasakal korsanları ile dövüşen Sengoku arkasını dönüp eşdeğerde olmayan Mihawk'ı tabiri caizse tınlamamıştır.

2- Mihawk Croco'ya neden birşey yapamadı ?

MF'de Croco'ya iade-ı itibar yapıldı. Mangaka çocuklar bile anlasın diye bunu sadece Mihawk'la da sınırlı tutmadı. Ace'i kurtardı
Zorlama bir argüman daha. Kanıt olarak sunulsa bile hiçbir geçerliliği yoktur.
Enel totalde Luffy'den 100 kat daha güçlü olduğu halde kendisine yenildi.
Enel'in tek gücü meyvesi değildi. Gözlem hakisi kullanabiliyor ve mızrağı üzerinde büyük hakimiyete sahipti. Buna rağmen Luffy'i sıkça zora sokarak yenilmiştir. Totalde 100 kat güçlü olduğunu nasıl hesapladığını açıklarsan kabul ederim tabi.
Croco Mihawk'ı durdurdu. Ama Mihawk'tan güçlü değil.
Croco Akainu'yu durdurdu. Ama Akainu'dan güçlü değil.
Vista Mihawk'ı durdurdu. Mihawk'tan kesin güçlü değil :)
Mingo Jozu'yu durdurdu, eşitler mi ?
Ace Smoker'ı durdurdu, eşitler mi ?
Ace Kuzan'ı durdurdu, eşitler mi ?
Kuzan Mingo'yu dururdu, eşitler mi ?
Jinbei Akainu'yu durdurdu, eşitler mi ?
Zoro Fujitora'yı durdurdu, eşitler mi ?
Croco Akainu'yu durdurmadı. Yavaşlattı. Akainu yoluna devam etti.
Vista Mihawk'ı durdurdu. Mihawk o andan sonra yoluna devam etmedi.
Doflamingo Jozu'yu durdurdu.
Ace Smoker'ı durduramadı. Güçleri birbirine karşı etkisizdi. Smoker yoluna devam edebilirdi ama bu durumda Smoker'ın adamları Ace için açık hedef olurlardı. Smoker böyle bir şey yapıp ilerlemezdi. İlerlemedi.
Ace Kuzan'ın bir saldırısını nötrledi. Akainu ile 10 gün savaşan adamın, Akainu'dan iki yiyen adamla eşit olmasını savunman listenin geçersizliğini kanıtlar nitelikte.
Kuzan Doflamingo'yu durdurdu. Kendisinden daha güçlü zaten.
Jinbei Akainu'yu durdurmadı. Ölümüne karşı koydu. Neticesinde karnı delindi ve ölümün eşiğine geldi. Tabi ki eşit değiller.
Zoro Fujitora'yı durdurduktan saniyeler sonra yere gömüldü. Fujitora istese üstüne toprak atar mutluluklar dilerdi.

Alıntı yapmadığım argümanlarından biri. "Yonkou'nun adamlarının Miwahk'tan korkması.
Bunlar Yonkou adamı değil.
Bunlar Yonkou adamı.
Ayrıca senin savunmalarına göre bu sayfa Luffy'i Yonkou yapar.

Konu dışı olarakta; konuda ki genel tavır bana katılmayanlar aptaldır ve onlara gülüyorum minvalindeydi. Sana katılmıyorum.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık