Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Matrix Ve Bleach Üzerindeki Etkileri

Anladım Emre. Yanlış anlama, sırf sana karşı yazmak için yazıyor değilim, bana mantıklı gelmedi zorlama olmuş dedim, hala da öyle düşünüyorun. Ichigo kader ya da aizen tarafından seçilmiş olabilir, belki de Urahara tarafından, ama Neo ile Ichigo'nun misyonları çok farklı.

Ichigo daha ilk bölümlerden canı ne isterse onu yapacağını söylemiştir. Kendine bir misyon yüklememiştir. Gözüm önündekini kurtarırırm, görmediğime ne olduğuyla yaşayabilirim kafasındadır. Sevdiklerini korumak ve canının istediğini yapmak pek seçilmiş tanımına uymuyor.
Canının istediği şey zaten korumak İchigo'nun başka birşey değil.Bir olay olunca İchigo ne yapar denince Urahara olaya noktayı koyuyordu.Onu tanımadınız mı kurtarmaya gidecek çünkü o öyle biri diye.

" morpheus, neo'ya kadere inanıp inanmadığını sorunca neo; inanmadığını, hayatını kontrol edememe düşüncesinin rahatsız edici olduğunu söyler. "

Yani olay misyona bağımlı kalmak falan değil.Neo da ne yapmak isterse onu yapmak istiyor.Hayatına kendi karar vermek istiyor.

Kader konusu bleachte de geçiyor.Ve ichigo da kaderi ezip geçmeyi düşünüyor.Ona bağımlı kalmamayı istiyor.Kendi hayatına kendisi yön verebilmeyi umuyor.Aşağıdaki sayfada bu açık.

Roronoa Zoro

Senin dediğini söyeyen Neo değil, Mr. Anderson. Ki zaten dönüp savaşmaya başladığı zaman Morpheus tarafından inanmaya başlıyor diye belirtiyor. Neyse fikirlerşm bu yönde benim.

Senin dediğini söyeyen Neo değil, Mr. Anderson. Ki zaten dönüp savaşmaya başladığı zaman Morpheus tarafından inanmaya başlıyor diye belirtiyor. Neyse fikirlerşm bu yönde benim.
Seni ikna edemedik bir türlü nedense.İkna olman için ne lazım.Yada hangi kısım sıkıntılı senin için ?
Birebir herşey örtüşecek diye birşey demedim.

Ha bu arada sonradan aklıma geldi.Anderson da sanırım ademoğlu demek olduğu için Neo'nun insan olduğu iyice vurgulanıyor.
Bleach ana karakteri de zaten işe ilk başta insan olarak başlıyor ama sadece bu kadar ile sınırlı olmadığını öğreniyor daha sonra. :)

Roronoa Zoro

Seni ikna edemedik bir türlü nedense.İkna olman için ne lazım.Yada hangi kısım sıkıntılı senin için ?
Birebir herşey örtüşecek diye birşey demedim.

Ha bu arada sonradan aklıma geldi.Anderson da sanırım ademoğlu demek olduğu için Neo'nun insan olduğu iyice vurgulanıyor.
Bleach ana karakteri de zaten işe ilk başta insan olarak başlıyor ama sadece bu kadar ile sınırlı olmadığını öğreniyor daha sonra. :)
Hacı bazı konularda benzerlik olur, istemesen de olur. Ben yazacağım kitabın fikrini Çağdaş'a falan açıkladığımda bir sürü benzer saydılar bana. İzlemediğim serilerden bile örnekler saydılar. Yani benzer düşündedir, küçük tesadüflerdir, az bir alıntı vardır der geçersin. Bleach'e dair teori üretebilecek kadar benzerlik var mıdır? Bence yok.

Hacı bazı konularda benzerlik olur, istemesen de olur. Ben yazacağım kitabın fikrini Çağdaş'a falan açıkladığımda bir sürü benzer saydılar bana. İzlemediğim serilerden bile örnekler saydılar. Yani benzer düşündedir, küçük tesadüflerdir, az bir alıntı vardır der geçersin. Bleach'e dair teori üretebilecek kadar benzerlik var mıdır? Bence yok.
Herkes aynı veya farklı zamanlarda aynı şeyleri düşünebilir.Mucitler bile birbirlerinden gün farkıyla benzer buluşlara imza atmışlar.Böyle şeyler olabiliyor.İnsan hepsi sonuçta ama tesadüf ile esinlenme arasında da fark vardır yani.Konuda da bu ayrımı yeterince gösterdiğimi düşünüyorum.

Amacım sadece olan birşeyi insanların farketmesini sağlamaktı.Teorilere kaynak olsun diye açmadım konuyu.Ama neden kaynak da olmasın ki ?
Mesela göz muhabbeti ilk çıktığında benzerliğin farkına varılsaydı ruhlar kralının çekilip yutulacağı tahmin edilebilirdi.Al sana teori yani en basitinden. :)

Eline koluna sağlık Emre keyifle okudum. Sayende herbirini yarım yamalak izlediğim matrixi de nihayet öğrenmiş oldum. Hakikaten filmi 1 defa izlemenin bir anlamı yok. Birkaç defa üstüste izlemek lazım anlamak için. :D Bleach konusundaki benzerlikleri de güzel yakalamışsın ve çok yüksek ihtimal öyledir de. Bleach tam bir sanat eseridir altındaki metnin bu yönüyle açığa çıkarıldığını görmek güzel. :D

Yuu yuu hakusho üzerinden araştırma yaparsan, bleach ile arasında daha çok benzerlik bulursun, hatta naruto ilede. Ayrıca matrix filminden önce yapılmış hakusho.:p
Yuu yuu hakushoyu bilmem de Shaman King serisinden çok ilham almış Bleach. :)

Eline koluna sağlık Emre keyifle okudum. Sayende herbirini yarım yamalak izlediğim matrixi de nihayet öğrenmiş oldum. Hakikaten filmi 1 defa izlemenin bir anlamı yok. Birkaç defa üstüste izlemek lazım anlamak için. :D Bleach konusundaki benzerlikleri de güzel yakalamışsın ve çok yüksek ihtimal öyledir de. Bleach tam bir sanat eseridir altındaki metnin bu yönüyle açığa çıkarıldığını görmek güzel. :D

Yuu yuu hakushoyu bilmem de Shaman King serisinden çok ilham almış Bleach. :)

Sağolasın yorumun için teşekkür ederim.Matrix üçlemesi ilk film dışında çok ilgi görmese de tam bir bütün cidden.Adamlar 2. ve 3. filmi bir anda çekmişler yapbozu tamamlamak için.Daha alt metninde çok şey var aslında.Filmlerin farklı farklı okumaları mevcut.Dini yönden ele alırsın,programcılık yönünden falan öyle gidiyor.

Evreni tam anlamak için aslında Animatrix de izlemek gerekiyormuş.Birde Ghost in the Shell izlemek lazım.Ve Matrix'e bile ilham veren Dark City filmini de.

Ne yazıkki ben o kadar hakim değilim sadece diğer filmi izledim.

Konuya beklediğim kadar ilgi olmadı nedense. :/
Bleach yüzünden mi filmle mi alakalı bilemiyorum.İkisi de belki de.2000'li yıllar bile eskilerde kaldı sanırım bir Matrix artık Marvel filmleri kadar izlenen ve popüler bir seri değilmiş.Tabii anlaşılmasının zor olmasının da etkisi var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık