Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Marvel Soru - Cevap Başlığı

İnfinity Gauntlet çizgi romanında Thanos filmde olduğu gibi evrenin yüzde ellisini öldürüyor.Neden öldürdüğü kişileri süper kahramanlar arasından seçmiyor ? Üstelik babasını bile kendisine sorun çıkartacağı için öldürtüyor.

Marvel ve DC çizgi romanlarını okumaya nerden başlayabilirim? Bana bu konuda rehberlik edebilecek bir web sitesi veya YouTube kanalı var mıdır? Çizgi romanları uygun bir sırada okumaya başlamak istiyorum da.

Son düzenleme:
Pre retcon beyonder gerçekten Marvel evreninin 2. En güçlü karakteri mi ?
Bir yerde tüm Marvel çoklu evreninden güçlü olduğunu okumuştum.

Marvel çizgi roman tarihinde ölüpte gerçekten ölü kalan karakterler var mı? Gördüğüm kadarıyla bir yerden sonra hep diriltiyorlar. Ben Amca aklıma geliyor bir hiç diriltilmeyen bildiğim kadarıyla.

Tüm seri okuyabileceğimiz bir site var mı?
Bir de galactustan güçlü karakterler var mı?
Galactus'tan güçlü karakterler genelde evrendeki bazı temel kavramların kişilik olarak tezahür bulduğu kozmik varlıklar. One-Above-All ve Living Tribunal'dan başlayarak Eternity, Infinity, Oblivion ve Death gibi örnekler verebiliriz. Onların dışında Franklin Richards, Beyonder ve Molecule Man gibi tek tük yine var.

İnfinity Gauntlet çizgi romanında Thanos filmde olduğu gibi evrenin yüzde ellisini öldürüyor.Neden öldürdüğü kişileri süper kahramanlar arasından seçmiyor ? Üstelik babasını bile kendisine sorun çıkartacağı için öldürtüyor.
The Infinity Gauntlet serisinde bu olayın detayına pek girilmiyor ama aslında hikayenin bir ön hazırlık süreci var. Jim Starlin önce o dönemde yazarlığını yaptığı Silver Surfer serisinde, ardından Thanos Quest hikayesinde bu eventin yolunu yapıyor. Silver Surfer serisinde Thanos, Death tarafından ölümden geri döndürüldüğünde Death ona bu evren popülasyonunun %50'sini öldürme görevini veriyor. Death'in motivasyonu da aslında filmlerdeki Thanos'a biraz benzer.

Thanos Infinity Gauntlet öyküsünde taşları ele geçirdikten sonra bu sözünü yerine getiriyor. Yani ortada seçmece yapacağı bir durum yok, çünkü tek amacı Death'e olan aşkını ispatlamak. Zaten o noktada süper kahramanları kendisine bir tehdit olarak görmüyordu. Ölenler arasında bazı süper kahramanlar da vardı bu arada tabii ki, rastgele bir dağılım olduğundan.

Marvel ve DC çizgi romanlarını okumaya nerden başlayabilirim? Bana bu konuda rehberlik edebilecek bir web sitesi veya YouTube kanalı var mıdır? Çizgi romanları uygun bir sırada okumaya başlamak istiyorum da.
En baştan başlayarak okumak gibi bir mantık yok bunlarda maalesef. Tüm evreni kapsayacak uygun bir sıra da yok. Marvel okumaya başlamak isteyenlere verdiğim genel tavsiyeyi daha önceki bir mesajımdan alıntılayarak paylaşayım:
Görülebileceği üzere bir kahraman veya ekibin tüm devamlılığına hakim olma, hiçbir olayı kaçırmama niyetiyle yola çıkarsanız onun yaratıldığı tarihten itibaren çıkan tüm çizgi romanlarını okumanız gerekiyor ve arada aslında sonradan değiştirilmiş olan hikayeler de var. Çizgi roman okuma alışkanlığı çok fazla olmayan biriyseniz de özellikle 90’lı yıllar öncesinde farklı bir üretim anlayışıyla çıkmış olan çizgi romanları okumaya çalışmak yorucu bir deneyim olacaktır, belli bir okuma alışkanlığı oturduktan sonra bunlara muhakkak şans verilmesini şiddetle tavsiye ederim o ayrı. Ama kısacası yeni başlama aşamasında bir seriye böyle en baştan girip önünüze yüzlerce sayılık bir hedef yığmak çok mantıklı değil.

O nedenle öncelikle Marvel dünyasının zamanla tüm köşelerini tanıyacak kadar birikim sahibi olana dek, ki bu hakikaten zaman alacaktır, okumayı seçtiğiniz bir çizgi romanda bilmeyebileceğiniz bir şeylerle karşılaşma ihtimaliniz olduğunu kabul etmek gerekiyor. Önemli olan bu çizgi romanların siz birtakım şeyleri bilmeseniz de keyif alabileceğiniz şekilde hazırlandığının farkında olmak ve fazla dert edinmemek. O daha önce varlığından haberdar olmadığınız yeni karakter ilginizi mi çekti? Ne güzel işte, size de okunabilecek daha fazla materyal çıkar.

Bu çerçevede başlanacak sayı seçimi yaparken benim genel tavsiyem bir seriye yeni bir yazarın devraldığı noktadan giriş yapmak. Zira serilere yeni bir yazar geldiğinde genellikle öncesinde bekleyen plot’larla uğraşmak istemez ve kendi hikayeleri için zemin ve çevre hazırlar. Supporting cast’ini ilk sayılardan öne çıkarır, karaktere eklemek istediği yeni bir status quo varsa hızlıca gerçekleştirir. Bu sayede geçmişteki hikayeler yaşanmış olmaya devam etkemkle beraber yeni okuyacaklarınız büyük oranda sıfırdan gelişecek olay örgüleri olacaktır. Yeni yazarların devralma noktalarını ve hangi yazarların dönemlerinin tavsiye edildiğini de Google aramalarıyla veya Wikia sayfalarından öğrenebilirsiniz. Bu devir teslimler relaunch’la beraber 1. sayılarda da olabilir başka noktalarda da. Örneğin 2018 yılındaki Amazing Spider-man #1 sayısı aynı zamanda serinin yeni yazarı Nick Spencer’ın ilk sayısıdır, yani iyi bir başlangıç noktasıdır. Öte yandan 2014 yılındaki Amazing Spider-man #1 sayısını ise serinin o sırada halihazırdaki yazarı Dan Slott’un yazmıştır ve seriyi devam ettirmiştir. Yani iyi bir başlangıç noktası değildir, Dan Slott dönemini okumak için daha gerilere gidip oradan başlamak gerekir.
Bu anlattıklarının tam bağlamı nedir diye merak edecek olursan da alıntının en üstündeki "Solid Snake dedi ki:" kısmına tıklayarak orijinal mesaja gidebilirsin.

Marvel çizgi roman tarihinde ölüpte gerçekten ölü kalan karakterler var mı? Gördüğüm kadarıyla bir yerden sonra hep diriltiyorlar. Ben Amca aklıma geliyor bir hiç diriltilmeyen bildiğim kadarıyla.
Elbette ölü kalanlar var ama hepsi için bunun tek bir sebebi var: O karakterin öldüğü noktadan günümüze gelene dek karakteri diriltip öyküsünde kullanmak isteyen bir yazar çıkmamıştır. Örnek vermek gerekirse de 2006 yılında çıkan Civil War'da Goliath karakteri ölüyordu hatırlayacak olursanız, kendisi hala ölü.

Bu arada bir anekdot vereyim. Bucky Barnes da aynı Ben Amca gibi bu konuda simgeselleşmiş bir karakterdi, hatta geri gelmeyeceği düşünülen karakterler için "Dead as Bucky" gibi sözler kullanılırmış. Ama o bile döndü. Şöyle bir söz de vardı: "No one stays dead except Bucky, Jason Todd and Uncle Ben". Ben Amca dışındaki ikisi diriltildi biliyorsunuz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık