Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Marco

'Eski Beyazbıyık Korsanları' forumunda Smoker tarafından 20 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Yazık ettiler, yazık.

  89 oy
  82.4%
 2. Adam olsa, babadan kalan mirası amca çocuklarına kaptırmazdı.

  19 oy
  17.6%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Marco
  (Maruko) eski Beyazsakal Korsanları'nın birinci tümen komutanıydı. Tayfa kaptanı Edward Newgate'in ardından, tayfanın başına o geçmiştir. Eskiden kendi tayfasına bağlı olan adaların hakimiyeti için kalan Beyazsakal Korsanları ile birlikte Karasakal Korsanları'na karşı "Hesaplaşma Savaşı" adı verilen bir savaşa girmiş, fakat kaybetmiştir. Şu anki durumu ve yeri bilinmemektedir.

  Görünümü

  Marco ortalama bir boyda, sarı saçlı, sakin, zayıf ama kaslı ve gözleri sürekli uykulu gibi görünen bir adamdır. Çenesinde sakalı andıran tüyler vardır. Mor renkte, önü açık bir ceket giyer. Belinde açık mavi renkte bir kuşak bağlıdır. Kuşağın üzerinde işlemeli, altın sarısı renginde bir aksesuar vardır. Koyu gri renkte diz boyu pantolon giyer ve ayaklarında siyah renkte sandaletler bulunur. Arlong gibi, sol ayak bileğinde bir bileklik vardır. Göğsüne eski Beyazsakal Korsanları'nın diğer bir simgesini koyu mavi renkte dövme olarak yaptırmıştır. Monkey D. Luffy ve Nico Robin, Marco'nun kafasını ananasa benzetir.

  Animede Marco, ilk olarak sıradan bir tayfa üyesi olarak gösterilmiştir. O gösteriminde saçları siyah renkteydi, ten rengi soluktu ve farklı giysiler giyiyordu. Sonradan serideki statüsü değiştiğinden, görünümü de değiştirilerek mangaya uyarlanmıştır. Saçları sarı yapılmış, üzerine açık mor renkte bir ceket ve siyah renkte pantolon giydirilmiştir. Dövmesi de koyu kırmızı renkte yapılmıştır. Daha sonra "One Day" isimli açılış klibinde kıyafet renkleri yine değiştirilmiştir. Bu sefer üzerine daha açık mor renkte bir ceket, koyu mavi renkte bir pantolon giydirilmiş, dövmesi de mavi renkte resmedilmiştir. Ayrıca ten rengi de bir iki ton açılmıştır.

  [​IMG]

  Marco, yirmi iki yıl önce de eski Beyazsakal Korsanları'nın bir üyesiydi. O zamanlar kaç yaşında olduğu bilinmese de, görüntüsü şimdikinin hemen hemen aynısıdır.

  Marco çocukken sadece kafasının tepesinde kıvırcık bir saç topu vardı. Üzerine çizgili bir gömlek, altına da siyah bir pantolon giymişti. Ayakları ise çıplaktı.

  [​IMG]

  Kişiliği

  Marco genelde sakin ve nazik tavırları olan bir adamdır. Çoğunlukla yüzünde herhangi bir mimik oluşmaz. Sadece Newgate'in sağlığı ya da onunla ilgili önemli durumlarda duygu belirtileri göstermiştir (Newgate'e, Squard tarafından kılıç sokulduğunda olduğu gibi). Hatta kaptanını o kadar önemsiyordu ki, Squard ona kılıç sapladıktan sonra o sakin duruşunu kaybetmiş ve hemen olay yerine uçarak Squard'ı anında yere yapıştırmıştır. Portgas D. Ace ve Newgate öldürüldüğünde, tıpkı tayfanın geri kalan üyeleri gibi o da ağlamıştır.

  Etrafındaki kişilerin güçlerini hissedebilir. Shanks daha gemiye çıkmadan evvel onun üstün Haki gücünü ilk o sezmiştir. Aynı şekilde Luffy'de olan potansiyeli de görebilmiştir. Tayfasını önemser. Görece zayıf iradeli olan tayfa üyelerini Shanks'ın Haki gücünden uzaklaşmaları için uyarmıştır.

  En az yirmi sene eski Beyazsakal Korsanları'nın bir üyesi olan Marco, Yeni Dünya'da nasıl savaşılacağını ve nasıl hayatta kalınacağını iyi bilen biridir. Marineford Savaşı'nda Newgate ve Ace ölünce, Marco geriye kalan Beyazsakal Korsanları'nın başına geçmiştir. Bu onun zeki, sorumluluk almaktan kaçınmayan ve liderlik özelliklerine sahip olduğunun kanıtıdır.

  Alaycı bir tavrı olduğu söylenebilir. Borsalino ile yaptığı ufak münakaşada bu yönünü biraz göstermiştir. Fakat gerektiği yerde anında ciddi olabilir.

  Marco, tanımıyor olsa bile yeteneği olan kişileri övmeyi sever. Mesela Luffy, Crocodile'ın Newgate'e yapacağı saldırıyı engelleyince hemen ona sempati duymaya başlamıştır.

  Yetenek ve Güçleri

  Eski Beyazsakal Korsanları'nın birinci tümen komutanı olan Marco, kendisinden alt rütbede olanları emrine alabilirdi. Newgate'in ölümünden sonra tayfadaki en üst düzey kişi olduğundan, tayfanın kalanının komutasını almış ve onlar ile birlikte Marineford'dan geri çekilmiştir.

  Bilinci ve iradesi oldukça sağlamdır. Bir Yonko olan Shanks'ın güçlü Haki patlamasından etkilenmez. Gol D. Roger döneminde de eski Beyazsakal Korsanları'nda olduğundan usta ve tecrübeli bir savaşçıdır.

  Marco, tüm One Piece serisindeki en güçlü karakterlerden biridir. Üç Amiral, hatta bizzat Newgate'in sahip olduğu dövüş yeteneğine sahip olduğu söylenebilir. O zamanlar Amiral olan Kuzan, Borsalino ve Sakazuki ile başa baş mücadele edebilmiştir. Marco, eski Beyazsakal Korsanları'nın kaptanından sonraki en güçlü üyesiydi. Zira kaptanın ölümünden sonra tayfanın başına geçmesi bunun kanıtıdır.

  Fiziksel Yetenekleri
  Şeytan Meyvesi ve Haki gücü bir yana, Marco'nun etkileyici bir fiziksel gücü ve inanılmaz refleksleri vardır. Borsalino ve Kuzan'ı tekmeleyerek uzak mesafelere uçurmuştur. Dayanıklılığı da üst seviyelerdedir. Meyve güçleri kullanamadığı bir anda Borsalino'nun attığı birçok lazer ile bedeni delinse de, yere yıkılmamıştır (bu lazerlerden sadece bir tanesi En Kötü Jenerasyon korsanların olan Basil Hawkins'i indirebilecek kadar güçlüdür). Aynı zamanda son derece hızlıdır. Borsalino'nun, Newgate'e yolladığı Yasakani no Magatama saldırısını saniyeler içerisinde durdurabilmiştir.

  Marco yaptığı dövüşlerde genellikle tekmelerini kullanır. Şeytan Meyvesi ile yüksek hızlara çıkarak rakibini tekmeler. Aynı zamanda Şeytan Meyvesi'nin melez formuna girerek, pençe saldırıları yapabilir.

  Şeytan Meyvesi
  Marco, adı henüz açıklanmamış Mitolojik Zoan türünde oldukça güçlü bir Şeytan Meyvesi yemiştir. Marco'nun meyvesinin mensup olduğu sınıftaki Şeytan Meyveleri'nin Logia türü Şeytan Meyveleri'nden bile daha ender bulunduğu söylenir. Meyve gücü, Marco'nun bir anka kuşuna dönüşmesine olanak sağlar. Her ne kadar meyve genel klasmanda Zoan türü içinde yer alsa da, hem Paramecia (iyileşme gücü vermesi), hem de Logia (mavi anka ateşi üretebilmesi) özellikleri gösterir.

  Meyvenin gücü Marco'nun fiziksel özelliklerini arttırır ve ona uçma yeteneği verir. Bu sayede Marco, hızlı ve güçlü hava saldırıları yapabilir. Marinefod Savaşı'nda Marco'nun hava manevralarının ne kadar iyi olduğu açıkça görülmüştür. Alakasız bir yerde iken, birden Newgate'in yanına gidebilmiştir.

  Marco da diğer Zoan kullanıcıları gibi insan-hayvan karışımı melez forma girebilir. Ancak diğer Zoanlar'dan farklı olarak (Chopper, Laffitte ve Onigumo hariç), Marco bedeninde ki istediği parçayı dönüştürebilir. Bu sayede genelde kollarını kanada dönüştürüp tekmeleriyle saldırı yapar. Kolları kanat, bacakları normal olduğunda istediği zaman uçabilir, istediği zaman da yürüyebilir. Ayaklarını dönüştürerek pençelere sahip olur. Bu sayede kesici saldırılar da yapabilir.

  Marco'nun meyvesinin ona verdiği en büyük güç, ankaya dönüşüp mavi ateş üretebildiği sürece, her türden yarayı iyileştirebilmesidir. Meyvesinin verdiği iyileşme gücü sayesinde çok ağır saldırıları bile karşılayabilir. Örneğin Borsalino'dan gelen saldırıları engellemiş ve tek bir çizik almamıştır. Ayrıca Sakazuki'nin ateş tipi Logia kullanıcısı olan Ace'i bile öldüren magma yumruğunu Busoshoku Haki yardımı ile de olsa durdurmuştur. Bu durumda iki olasılıktan söz edilebilir; ya Marco'nun anka alevleri Sakazuki'nin magmasından ve Ace'in ateşinden üstündür ya da bu durum sadece iyileşme gücünden dolayı bu şekilde gerçekleşmiştir. Bahsedilen mavi alevler sıcak değildir. Normal bir ateş gibi insanı yakmaz ya da etrafa yayılmaz. Ayrıca bir silah olarak kullanılamaz. Sadece iyileştirme özelliği verir. Bu alevlerin adı "Dirilişin Mavi Alevleri" (Jap. Fukkatsu no Aoi Honō, İng. Blue Flames of Resurrection)'dir. Marco'nun direnç gücü sadece meyveden gelir. İnsan hali savunmasızdır. Marco'nun normal halde aldığı yaralar, anka formuna girdiğinde iyileşir. İnsan formundayken normal şekilde hasar alır, ancak anka formuna girdiğinde ya da yaralanan bölgesinde mavi alevlerini kullandığında anında kendini yeniler. Deniztaşına maruz kalsa bile, temas kesildiği anda meyve güçlerini kullanamadığı andaki yaralarını iyileştirebilir. Bu durum ona Logia kullanıcılarında bile olmayan bir avantaj sağlar. Bir Logia kullanıcısı normal fiziksel saldırılardan hasar almaz, ancak gerçek bedenlerine aldıkları yaralar kalıcı hasar bırakır. Marco'da ise böyle bir durum söz konusu değildir. Gerçek bedenine de darbe alsa, meyve gücü ile bunu nötralize edebilir.

  Marco'nun meyvesinin standartlar dışında bilinen bir zayıflığı yoktur.

  Haki
  Marco, Busoshoku Haki'ye sahiptir ve bu gücünü Marineford Savaşı'nda sıkça kullanmıştır. Haki'si ile Newgate'i öldürmeye çalışan Borsalino'yu tekmesi ile uzaklaştırmıştır. Ayrıca Kuzan'ı da bu gücü sayesinde tekmeleyerek Luffy'nin hayatını kurtarmıştır. Ace'in ölümünden sonra Vista ile birlikte Busoshoku Haki kullanarak Sakazuki'ye saldırmış ancak ikisi de Amiral'e zarar verememiştir.

  Silahı
  Newgate, Balıkadam Adası'nı kendi bölgesinden biri ilan ettiğinde Marco'nun elinde bir kılıç tuttuğu görülmüştür. Ancak kılıç kullanımı konusunda hangi seviyede olduğu bilinmemektedir.

  Ek Bilgiler

  - Marco, Mitolojik Zoan türü meyve yediği gösterilen ilk karakterdir.

  - Marco, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde, 110 sıra birden atlayarak 12. sıraya geçmiştir. Bu sıra onun eski Beyazsakal Korsanları'nda Ace'ten sonraki en popüler üye yapmaktadır.

  - Marco, Monkey D. Dragon ve Van Augur ile aynı doğum gününü paylaşmaktadır.

  Künye

  Adı: Marco
  Okunuşu: Maruko
  İngilizce Adı: Marco
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 234, Anime 151
  Bağlantısı: Beyazsakal Korsanları (Eski)
  Unvanları: Korsan, 1. Tümen Komutanı (Eski)
  Lakabı: Anka Marco (Jap. Fushichō Maruko, İng. Marco the Phoenix)
  Durumu: Bilinmiyor
  Doğum Günü: 5 Ekim

  Şeytan Meyvesi
  Muhtemel Adı:
  Tori Tori no Mi, Model: Phoenix (Tr. Kuş Kuş Meyvesi, Anka Modeli, İng. Tweet-Tweet Fruit, Model: Phoenix)
  Anlamı: Kuş, Anka
  Türü: Mitolojik Zoan

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Marco
  Çeviren: Smoker
  Yayınlayan: korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 18 Ağu 2016
 2. hasirsapka (Üye)
  Mesaj Sayısı 183
  Üyelik Tarihi22 Şub 2009
  teşşkürler smoker bu adam şuan mangadaki en havalı adam bence :D meyvesi en süper mevelerden çıktı.shanks boş adam seçmiyo :D
   
 3. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Shanks diyorsun.
   
 4. Monkey D Garp (Üye)
  Mesaj Sayısı 85
  Üyelik Tarihi24 Haz 2009
  Shank sın tayfasında deil WB nin tayfasında yanış söledin sanırım
   
 5. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  tayfama katılmak ister misin diye sormuştu ya gemide... arkadas onu kastetti...
   
 6. cicer_ Bilkan

  cicer_ (Bilkan)
  Mesaj Sayısı 119
  Üyelik Tarihi31 Tem 2009
  Marco geldi..
  Mavi Anka!
  [​IMG]
  Teşekkürler
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  akainu yarıda birazdan oda gelcek...
   
 8. Monkey D Garp (Üye)
  Mesaj Sayısı 85
  Üyelik Tarihi24 Haz 2009
  O zaman arkadaşımdan özül dilerim
   
 9. canavvar Üye

  canavvar (Üye)
  Mesaj Sayısı 281
  Üyelik Tarihi26 Oca 2009
  anka kuşu formundaki suratı süper ya.
  smoker yaptığın çeviriler için çok teşekkürler.
   
 10. Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi4 May 2009
  abi bu ne hız gözün sevem. ellerine sağlık. bu arada şu cep adam hakkında bişey varmı.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık