Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kutsal Ejderler ve D. Hakkında

Şimdi öncelikle teori hikaye tarzında olacak.Hikayeyi anlatacağım.Biraz genel hatlarıyla ve yüzeysel olabilir tabii.Daha sonra da asıl kolon vazifesi gören dayanak noktalarını belirteceğim.Onun dışında hikaye biraz kurgu ve tahminlere dayalı.

Bundan uzun zaman önce kendilerine ejderler diyen birkaç kavimden oluşan bir topluluk vardı.Bu topluluk çeşitli kabilelerin liderleriyle birlikte tek bir lider tarafından yönetiliyordu.İstila ettikleri heryeri yağmalayıp kaynaklarını tüketiyorlardı.Karşılarında kimse duramıyordu.Özellikle liderler gizemli güçlere sahiptiler.Yok edilemeyen bir beden ve çeşit çeşit yeteneklere sahiptiler.Bu yüzden namlarını duyanlar onlardan korku ve saygıyla bahsediyor hatta onları önderlik eden tanrılar olarak görüyorlardı.Bu sayısı tam olarak bilinmeyen önderler logia meyvelerine sahiptiler.

Zamanla bu şekilde isim yapmalarının etkisiyle kendileri de Tanrı olduklarına inanmaya başladılar ve kendilerini Kutsal olarak adlandırdılar.Bu isim kısa süre sonra dillere yerleşmişti.

Bir süre sonra egemenlikleri altına almak için kendilerine farklı ve büyük bir ülke seçtiler.Burası her çeşit ırkın huzurla birarada yaşadığı mutlu ve huzurlu bir ülkeydi.Liderleri herkesi kendi etrafında toplamayı başarabilecek bir auraya sahipti.İnsanları barışçıldı ancak savaşçı kişiliklere de sahiptiler.Bu insanlar uzun zaman sonra D. olarak anılacaktı.

Bu insanların arasında özel bir iradeye sahip olanlar vardı.Hayvanları ve deniz canavarlarını kontrol edebilecek aurası ve iradesi olanlar...Bu kişiler yüzyıllar sonra anlatılacak olan antik silah efsanesinin başlangıç noktası olacaklardı.Bu antik silah gücüne sahip olanlardan birisi ise " Herşeyin sesini " duyabilme yeteneğine sahipti.D.halkının lideriydi.Onların yanı sıra zorlu eğitimlerden geçmiş güçlü savaşçılarda vardı.

En sonunda kaçınılmaz gerçekleşti ve savaş kapıya dayandı.Ejderler saldırmıştı.Herkesi ezip geçmelerine rağmen ejderler burada bozguna uğradılar.Liderler bile ne yapacağını şaşırdı.Çünkü dokunulmazlıklarını kaybetmişlerdi.D. halkının bir kısmı haki denilen bir güce sahipti.Ancak onlar bile bu gücün bu tarz garip yetenekler karşısında işe yaradığının bilincinde değildi.İlk defa bu savaşta deneyimleyerek gördüler.

Bu olaya şahit olanlar D.halkının onların doğal düşmanları olduğu kanısına vardılar.

D.ler bu savaşta birşeyin daha farkına varmışlardı.

Ejderlere dokunduklarında gerçek bedenlerine ulaşabilmişlerdi.Onların söylendiği gibi tanrısal güçlere sahip olmadıklarını anlamışlardı.Meyvelerin farkına vardılar.Ejderlere vurduklarında logia elementlerinin özünü hisseden,onların nefesini duyan liderleri sayesinde.

Hakide ustalaşmış olanlar yavaş yavaş durumu kavramaya başladılar.Herşeyin tek bir özü vardı.Daha doğrusu cansız varlıkların tek bir özü vardı.Bir ruha sahip olsalar bile meyveyi oluşturmak için bu öz gerekliydi.Element güçlerine sahip olanların neden birden fazla olmadığı böylece açıklanıyordu.Haki bu öze ulaşabiliyordu.

Daha sonra D.ler arasındaki bilimadamları bu konuya yoğunlaşmaya başladılar.Ancak varlıkların ve canlıların özüne ulaşamıyorlardı.Özün yerini bulabilmek için Herşeyin sesini duyabilen kişi onlara bu konuda yardım etti.Dahi isimlerin biraraya gelmesiyle yeni meyveleri oluşturdular.Ruhu ve özü meyvelere aktarmayı başardılar.Zoanlar güç gerektiren işlerde paramecialar ise çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandılar.Ejderlerin aksine bu güçleri savaş amaçlı kullanmıyorlardı.Meyveleri duyan ejderler kendi halklarına şeytanların meyveler yarattıklarını söylediler.Çünkü D.leri kendilerine isyan eden şeytanlar olarak görüyorlardı.

Fakat D.lerin farkında olmadıkları bir olay vardı.Kullanıcı öldükten sonra meyve doğaya karışıyordu.Meyvenin özü ve ruhu birleşmişti.Meyvelerin yapımından 20 sene kadar sonra meyvelerin birçoğunu kaybetmişlerdi.Kullanıcılarıyla beraber öldüklerini düşünüyorlardı.

Ejderler ise önceki savaştan dersler çıkarmıştı.Hakinin varlığını öğrenip araştırdılar ve bu gücü kontrol altına almayı başardılar.İstihbarat örgütleri kurdular ve meyveleri de araştırdılar.Çünkü kendi logia güçlerinin de bir kısmı ellerinden gitmişti.Araştırmalar neticesinde meyvelerin tekrar bir meyve içerisine yerleşerek onları dönüştürdüğünü öğrendiler.Ruh kullanıcıdan ayrılıyor ve özünü muhafaza ederek tekrar doğuyordu.Meyveler niteliklerine göre belli karakteristikteki meyvelerin şekline bürünüyordu.

Bu bilgileri öğrendikten sonra ise ajanlar vasıtasıyla meyve kullanıcılarını tek tek avlamaya başladılar.Meyvelerin nasıl ve nerede ortaya çıkabileceklerini biliyorlardı.

D.ler şüphelenmeye başlayıp işin özünü kavrayana kadar meyvelerin önemli bir kısmı çoktan ellerine geçmişti.

Ejderler çeşitli halkları da kendi taraflarına çekip vaatler vererek büyük bir orduyla ani bir saldırıya geçtiler.Meyve ve haki kullanıcılarıyla sayı üstünlüğünün etkisi savaşçı kişilikleri bile durdurmaya yetmişti.Antik silahların güçlerine sahip olanlar bile kullanacak fırsat bulamamıştı.Bazı meyve kullanıcıları dirense de yeterli olmamıştı.

Ejderler savaştan sonra kalan D.ler ile ne yapmaları gerektiğini düşünmeye başladılar.Özel bir meyveye sahiptiler ve bu gücü kullanmayı düşündüler.Onları tarihten tamamen silmek istiyorlardı.Çünkü tekrar güçlenerek isyan etmelerinden,yenilgilerinin tekrarlanmasından ve herşeyin ellerinden gitmesinden korkuyorlardı.Bu amaçla oyuncak meyvesini kullanmaya karar verdiler.Esir ettikleri D.leri tamamen oyuncaklara dönüştürdüler.Onların sonsuza kadar unutulmalarını sağlayacaklardı.Akıllardan silindikten sonra kayıtlardan ve kitaplardan da kolaylıkla silebilirlerdi.

Savaştan sağ kurtulmuş bir avuç D. gizlenme bölgesine çekilmişlerdi.Bunlar arasında daha sonra antik silah olarak adlandırılacaklarla beraber birkaç yetkin bilimadamı da vardı.Kendi kayıtlarıyla hatırladıkları örtüşmüyordu.Durumun garipliğini fark ettiler.Meyve yüzünden arkadaşlarını hatırlayamıyorlardı.Kendilerinin ve halklarının da unutulacakları korkusuna kapıldılar.Bu amaçla dünyanın dört bir yanındaki özel madenlere tarihlerini yazdılar ve Poneglyphler olarak sakladılar.Bu yüzden seyahat ederlerken bile hala Ejderler onları arıyorlardı.Sayı azlığıyla varlıklarının tehlikede olduğunu gördüler ve liderleri emretti.Her ırktan belli sayıda kişi kimliklerini değiştirecek ve diğer halkların arasına karışacaktı.Bunlar arasında antik silah yeteneklerine sahip olanların soyundan gelen kişiler de vardı.Bu amaç için topluluktan ayrıldılar.

Bilimadamlarıyla beraber neredeyse bir düzine kişi kalmıştı.Bilimadamlarının meyveden sonra yürüttüğü bir proje daha vardı.Ruh ile özü birleştirme ve aktarma çalışmalarında çok şey öğrenmişlerdi.Her özün çekirdeğine inildiğinde farklı yetenekler açığa çıkardığını görmüşlerdi.Antik silah yeteneklerinin yok olup gitmesini istemiyorlardı.Bu yüzden meyvelerin tekrar doğabileceğini öğrendikten sonra bu kişilerin yeteneğinin özüne indiler ve bu özü onlardan ayırdılar.Bu özü ve yeteneği doğaya bıraktılar.İleride bu güçleri kullanabilecek iradeye sahip kişileri bulmasını ümit ediyorlardı.Ruha sahip olmadıkları için meyveler gibi değillerdi.Kendilerine uygun bir ruh gerekliydi.

Ancak bu kişilerin kan bağıyla seçileceğini onlar da bilmiyordu.Daha sonra onların torunları bunu farkettiler.Bazı antik silahların yeteneği kendilerinde vücut bulmuştu ama en önemlisi kaybolmuştu.Kendisine uygun bir irade bulamamıştı.Sadece bu güçlerle birşey yapılabilmesi mümkün değildi.Bu sebeple bu kişinin ortaya çıkacağına ve herşeyi tek başına değiştireceğine inanmaya başladılar.

Kalan ve unutulmamaya çabalayan bu 15 - 20 kişilik grup ejderler tarafından farkedildiler ve zor olsa da yakalanıp idam edildiler.

Daha sonra tüm sorunları ortadan kaldırdığını düşünen ejderler kendilerine çeşitli ülkeleri de katarak büyük bir uygarlık oluşturdular ve zamanla Dünya hükümeti adını aldı.

Hikaye yanlış yada tamamen farklı olsa bile bu şekilde çıkacağına inandığım noktalar.

1 - Tanrıların doğal düşmanı.Bunun sebebinin ejderlerin zamanında logialara sahip olmasından ve D.lerin hakiyle karşı koymasından ileri geldiğini düşünüyorum.

2 - Şeytan meyvelerini D. halkının yarattığını ve Şeytan olarak anılmalarından dolayı meyvelere bu ismin verildiğini düşünüyorum.

3 - D. halkında herşeyin sesini duyan biri olduğunu ve aynı luffy gibi herkesi etrafında topladığını düşünüyorum.Bu yüzden devler arasında bile D. olanlar var.

4 - Öz meselesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.Meyvelerin doğası burada yatıyor.Bu öze de haki vasıtasıyla ulaşılıyor.Tek bir öz olduğu için aynı meyveden 2 tane yapılamıyor zoanlar dışında.Ayrıca meyvelerin ruhunun yada özünün herşeyin sesini veya nefesini duyarak bulunabildiğini düşünüyorum meyveler oluşturulmadan önce.

5 - Meyveler yaratıldıktan sonra yapılan tek hatanın (yada unutulan nokta diyelim) doğaya karışıp tekrar bir yerde doğacaklarının tahmin edilememesi olduğunu düşünüyorum.

6 - Meyvelerin kötü amaçla değil işe yaramaları için yaratıldığını düşünüyorum.( Smoker'ın teorisini hatırlarsınız bu konuya öncesinde detaylı olarak değinmiştir. )

7 - Cp örgütlerinin temelinin D. uygarlığıyla olan mücadele için atıldığını düşünüyorum.

8 - Oyuncak meyvesinin D.lerin unutulmalarında önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum.Koca bir arc bunun üzerine kurulup dram yansıtıldıktan sonra.

9 - D. içerisinde bulunan çeşitli ırkların ejderlerin eline geçmeden soylarını devam ettirebilme garantisi için Nuh'un gemisi gibi biraraya gelip farklı yerlere dağıldıklarını düşünüyorum.

10 - Antik silahların aynı meyvelerin tekrar doğmasına benzer bir işleyişte nesilde nesile aktarıldıklarını düşünüyorum.Bu işlemi de tarihten silinmeden önce başlatmış olmaları,Poneglyphleri yazdıkları esnada yapmış olmaları çok muhtemel.

Mangayı pek kurcalayamadım hatalarım olmuş olabilir.Sadece şüphelendiğim kısımları ve aklıma gelen farklı fikirleri yazdım.Okuyan okumayan herkese şimdiden teşekkürler.Farklı görüşleri bekliyorum.

Birkaç yer aklıma yatmadı, sıradan ilerlersek ;

1- Doğal düşman muhabbetinin temeli, otorite vs isyandan kaynaklanıyor bence. Ejderler her dönem için otoriteyi temsil ederken D.'ler ayrık fikirleri temsil ediyor. Zaten henüz meyve yaratılmamışken Ejderlerin Logia meyve kullanmaları çok akla yatkın değil. Hikaye içinde de bu tür bir açık var. Yani dünya kurulduktan 1 gün sonra bu hadiseler yaşanmamış. Ejderlerin 20 tane krallığı ve adası var, bunların kendi medeniyetleri var, D.'lerin kendi adaları ve kendi medeniyetleri var. Birbirlerinden bu denli habersiz olmaları mümkün değil. İlla ki Ejder medeniyeti içinde de haki kullanıcıları olacaktır.

2- Şeytan meyvelerini D. krallığının yarattığı bir gerçek haline geldi aslında. Vegapunk insanlıktan 500 yıl ilerde deniyor ancak D. Krallığı 800 yıl önce yıkıldığında insanlık zaten 500 yıl geriye gidiyor. Yani Vegapunk şu an D. Krallığı ile aynı birikime sahip oluyor. Gerçek şeytan meyvesini bire bir yapması da bunu gösteriyor zaten. Şeytan ifadesi zaten hükumetin unutturma, karalama politasından başka bir şey değil. Aynı Oharalılar için Şeytan ifadesinin kullanılması gibi.

3- Herkesi etrafında toplama gücü ile her şeyin sesini duyma gücü çok farklı şeyler. Roger'da mesela herkesi etrafında toplama gücü yoktu. Olsaydı Squardo Roger'ın nakaması olurdu. Luffy'ye özel bir güç o.

4- Sabo'nun bahsettiği öz'ün başka bir şey çıkacağını düşünüyorum şahsen, yahut da çeviri hatasıdır bilemiyorum. Yani bir maddenin tek bir özünün olması bana mantıklı gelmiyor. Çünkü o maddeden tek bir tane yok. Yani bizim dağda magma var ancak karşıki dağda da magma var. Bu yüzden aynı meyveden sürüyle olması gerektiğini, olmamasının manganın bugu olduğunu düşünüyorum. Meyve konusu, özellikle şeytan ruhu mevzusu nasıl açıklanacak çok merak ediyorum ve sanırım mangakanın açıklaması dahi beni tatmin etmeyecek, neresinden tutsan elinde kalıyor çünkü. :D Her şeyin sesini duyma gücünün şeytan ruhunun tespitinde kullanılması güzel düşünce ancak Vegapunk ve hatta CC nasıl meyve yapıyor o zaman ? Gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Kusura bakma bu sadece benim fikrim ama teorinin bazı kısımları zorlama olmuş bide meyveleri bir tarafa hakiyi bir tarafa almışsın ve özellikle bazı meyvelere yoğunlaşmışsın yani kısacası teorin sadece bildiğimiz şeyler üzerinde kısıtlı kalmış yeni çıkacak şeylere yer kalmamış bana göre daha genel şeyler ele alınacak.Tabi bu sadece benim fikrim neyse
Emeğe saygı:good:

Birkaç yer aklıma yatmadı, sıradan ilerlersek ;

1- Doğal düşman muhabbetinin temeli, otorite vs isyandan kaynaklanıyor bence. Ejderler her dönem için otoriteyi temsil ederken D.'ler ayrık fikirleri temsil ediyor. Zaten henüz meyve yaratılmamışken Ejderlerin Logia meyve kullanmaları çok akla yatkın değil. Hikaye içinde de bu tür bir açık var. Yani dünya kurulduktan 1 gün sonra bu hadiseler yaşanmamış. Ejderlerin 20 tane krallığı ve adası var, bunların kendi medeniyetleri var, D.'lerin kendi adaları ve kendi medeniyetleri var. Birbirlerinden bu denli habersiz olmaları mümkün değil. İlla ki Ejder medeniyeti içinde de haki kullanıcıları olacaktır.

2- Şeytan meyvelerini D. krallığının yarattığı bir gerçek haline geldi aslında. Vegapunk insanlıktan 500 yıl ilerde deniyor ancak D. Krallığı 800 yıl önce yıkıldığında insanlık zaten 500 yıl geriye gidiyor. Yani Vegapunk şu an D. Krallığı ile aynı birikime sahip oluyor. Gerçek şeytan meyvesini bire bir yapması da bunu gösteriyor zaten. Şeytan ifadesi zaten hükumetin unutturma, karalama politasından başka bir şey değil. Aynı Oharalılar için Şeytan ifadesinin kullanılması gibi.

3- Herkesi etrafında toplama gücü ile her şeyin sesini duyma gücü çok farklı şeyler. Roger'da mesela herkesi etrafında toplama gücü yoktu. Olsaydı Squardo Roger'ın nakaması olurdu. Luffy'ye özel bir güç o.

4- Sabo'nun bahsettiği öz'ün başka bir şey çıkacağını düşünüyorum şahsen, yahut da çeviri hatasıdır bilemiyorum. Yani bir maddenin tek bir özünün olması bana mantıklı gelmiyor. Çünkü o maddeden tek bir tane yok. Yani bizim dağda magma var ancak karşıki dağda da magma var. Bu yüzden aynı meyveden sürüyle olması gerektiğini, olmamasının manganın bugu olduğunu düşünüyorum. Meyve konusu, özellikle şeytan ruhu mevzusu nasıl açıklanacak çok merak ediyorum ve sanırım mangakanın açıklaması dahi beni tatmin etmeyecek, neresinden tutsan elinde kalıyor çünkü. :D Her şeyin sesini duyma gücünün şeytan ruhunun tespitinde kullanılması güzel düşünce ancak Vegapunk ve hatta CC nasıl meyve yapıyor o zaman ? Gibi soruları da beraberinde getiriyor.
1 - Zaten meyveleri tamamen D.ler yarattı demek istemiyorum.Günlük işlerde kullanılanlar logialar baz alınarak yapıldı bence.Logialar daha önce vardı ve ejderler onlara bir şekilde sahip olmuş.Kim yarattı belli değil belki yine eski bir medeniyetti yada doğal olarak varoldular.Daha hakinin baş harfi bile şimdi bilinmiyorken kimsenin bilmediği bir ortamda logialar çok korkutucu olabilir.Herkes onları tanrı olarak görmüştür.Onlar da Enel gibi kendilerine ordu kurmuşlardır.Ejderler hakiden D.ler ile karşılaştıklarında,D.ler de bu meyvelerden ve onları haki ve ilim vasıtasıyla kullanabileceklerinden ejderler sayesinde haberdar olmuş olabilirler.

2 - Şeytan zaten sadece mecazi olarak söyleniyor.Kutsal olmaları gibi.Propaganda gücü burada etkili oluyor bence.Hani bir lakap takarsın da o üzerine yapışır kalır.Aynı o şekilde.

3 - Evet bu farklı olabilir zaten emin değilim.Herşeyin sesini duyan kişi apayrı biri olabilir ama etrafında toplayabilen luffy gibi biri liderlik etti bence.Yoksa o kadar devler,balıkadamlar vs birarada toplanması zor bana göre.

4 - Tek bir öz olması mantıklı geldi.Niye birsürü magma meyvesi yok diye düşününce hakikaten ? Tabii sadece cansızlar için dedim dikkat edersen.O yüzden farklı farklı ve benzer zoanlar var.Smile var sezar üretiyor.Vegapunkta hep zoan yapmış gibi duruyor.Momonsuke gibi.Sonra cansız cisme köpek meyvesi yedirmişler falan.Bu canlılar için geçerli olmayabilir.Sezarda mesela hayvanları dnasından klonlayıp klonlayıp smile yapıyordur.Hepsinin ayrı canlı bir ruhu olunca böyle birşey olabilir.Öz konusuda her canlıya özel olabilir.Sonra da kaidounun ordusuna satıyorlardır.

D.'leri en sonunda japonlara bağlayacak bence, diğer arclarda yaptığı ülke ve savaş göndermeleri gibi .Dünya hükümetide; amerika, ingiltere, fransa, rusya, çin kısaca birleşmiş milletler (gorosei)...kutsal ejderlerde; roschild, Rockefeller aileleri

D.'leri en sonunda japonlara bağlayacak bence, diğer arclarda yaptığı ülke ve savaş göndermeleri gibi .Dünya hükümetide; amerika, ingiltere, fransa, rusya, çin kısaca birleşmiş milletler (gorosei)...kutsal ejderlerde; roschild, Rockefeller aileleri
Hükümet zaten birleşmiş milletlerin çok uzun yıllar sonra evrimleşecek hali.Tek dünya devleti arzusu hala var.Bunu fiilen yapmasalar bile globalleşen dünya diye diye sınırların önemini ortadan kaldırıyorlar zaten.İşlerini görüyorlar belki de sadece bu yeterli oluyor.Dizilerde bile bu düşüncenin empoze edildiğini görebilirsin.Bana göre tamamen çıkarlara hizmet eden bir ideal tamamen karşıyım.Mangaka da bunu yüzyıllar öncesine çekip mangasına eklemiş işte.

Yahu konuyu okuyacağım ama şu manga sayfaları neden ıngilizce ? Hani bilen var bilmeyen var. Güzel okuyorum aha manga sayfası ilede desteklemiş diyorum bi bakıyorum ıngilizce :/ hani neden böyle yapıyorsunuz anlamışda değilim ya. Çok mu zor türkçe koymak ?

Yahu konuyu okuyacağım ama şu manga sayfaları neden ıngilizce ? Hani bilen var bilmeyen var. Güzel okuyorum aha manga sayfası ilede desteklemiş diyorum bi bakıyorum ıngilizce :/ hani neden böyle yapıyorsunuz anlamışda değilim ya. Çok mu zor türkçe koymak ?
Orada ingilizceyi tercüme etmeye gerekecek bir bilgi yoktu o yüzden öyle aramadım.Direk bulduğumu koydum.Doğal düşmanlar kısmı dikkat çekici diğerleri önemli değil onu göstermek için koydum.Bakayım türkçeleriyle değiştireyim sıkıntı yaşadıysan.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık