Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kurozumi Orochi'nin Gücü

Wano arcında Oden ve King'le birlikte en çok merak edilen isim şüphesiz ki Shogun, Kurozumi Orochi. Ben de Orochi'yle ilgili bir yazı yazmak istedim. Orochi'nin gücüyle ilgili olacak bu konuda 2-3 farklı fikrim olsa da bunların arasından bir tanesi üzerinde karar kıldım. Bu kararı vermemde serinin bize sunmuş olduğu ip uçları, kokladığım kılıçlardan aldığım ilham ve hissiyat etkili oldu :rolleyes:

Tabi ki teorinin temeli, One Piece camiasında genel olarak kabul gördüğü üzere Orochi'nin Zoro'nun rakibi olacağı varsayımı üzerine şekillenecektir.

Daha önce, olası Zoro vs. Jack hakkında bir yazı yazmış bu yazıda Zoro'nun rakiplerinin çizdiği genel profili ve özellikleri değerlendirmiştim. Bu teoride de aynı mantıkla ilerleyecek ve bu sefer Zoro'nun rakiplerini farklı bir açıdan değerlendirerek Orochi ile bağdaştıracağım.
____________________________________________________________________________________________________________

Arlong Park'tan beri işlenen ve Zoro'nun rakiplerinin yarısında karşımıza çıkan özellik. Kılıç sayısı.

6 kılıç stili kullanıcısı.

Normalde nitoryu kullanıcısı olan Kaku, rankyaku tekniğini de kılıç gibi düşünerek dövüş tarzına 4 kılıç stili anlamına gelen "yontoryu" demiştir.

8 kılıç stili kullanıcısı.

Şimdi.. Siz bu kısmı aklınızda tutun ben de mangakanın Wano arcı nasıl işlediği konusunda birkaç yere değineyim.
____________________________________________________________________________________________________________

Hepimiz Wano'nun Japonya'yı yansıttığını biliyoruz. Bu nedenle Japon kültür ve unsurlarının bolca yer alması beklendik bir şey. Peki mangaka bu unsurlara ne kadar bağlı kalacak ? Bu önemli bir nokta. Çünkü bildiğimiz bir şey daha var ki o da mangakanın ters köşe yapmayı sevdiği. Şimdi arc başından itibaren Wano'daki kültürel öğeler neler bunlara bakalım.

Bu eser birçok açıdan çok ünlü ancak bizi ilgilendiren kısmı sanatsal yönü değil, seriyle olan kültürel bağı. Bakın bu eser One Piece'te nasıl karşımıza çıkıyor:

Japon Mitolojisinde kanatlı, kırmızı yüzlü, ince ve uzun burunlu (veya gagalı) yarı kuş yarı insan, kötü olmaktan ziyade insanları kandıran düzenbaz ve haylaz bir dağ cini veya küçük bir kaminin adıdır. Tengu kafasının rengi genellikle kırmızı nadiren yeşil hatta siyah da olabilmekte, kimi zaman gagası sivri dişlerde dizili olarak tasvir edilmektedir. Tengular, şekil değiştirerek insan veya hayvan formuna bürünebilir, ağzını oynatmadan konuşabilir, kanatlarını oynatmadan bir anda bir yerden bir başkasına gidebilirdi.
Tengu, Japon tiyatrosu, sanatı ve literatürünün önemli bir öğesi olup, kökü Şinto dini ve Budizm'e dayanan geleneksel inanışlarından bir tanesidir.

Sadece 16 bölüm süren ilk perdede Wano-Japon kültürü bağlantısının belirgin ve sık bir şekilde işlendiğini görüyoruz. Bu bağlantıya binaen Yamata no Orochi kimdir, hikayesi nedir, buna bir göz atalım.

Sekiz başlı dev yılan veya efsanevi sekiz başlı/kuyruklu Japon ejderhasıdır. Orochi, senaryoya göre 1800 yıl önce dünyanın kendisi tarafından gönderilmiştir. Görevi, insan ırkını dünyayı mahvettikleri gerekçesiyle ortadan kaldırmaktır. Japonya'da ortaya çıkarak bir çok yerleşim yerini yok etmeye başlar ve bir süre sonra insanlar Orochi'den korkarak ona 8 bakire kız sunar. Yaratık her köyden birer tanesini yiyerek yoluna devam eder. 7 bakire kız kurban edilmiş sıra 8. köye gelmiştir. Ama Japonya'nın 3 büyük ve önde gelen ailelerinden Kusanagı, Yasakani ve Kagura güçlerini birleştirip sonuncu bakireyi korumaya kararlıdırlar. Orochi geldiginde hiç beklemediği bir savunmayla karşılaşır ve savaş başlar. Yasakani ailesi "yasakani necklace" adlı kolyenin gücünden yararlanıp eight wine cups (sekiz şarap kupası) tekniği ile Orochi'nin sekiz başını hareketsiz kılar. Kusanagi ailesi "kusanagi sword" isimli kılıcı ve orochinagi (yılan katledicisi) tekniği ile Orochi'nin sekiz hareketsiz başını keser. Kagura ailesi "kagura mirror" adlı aynayı kullanarak yaratığın ruhunu hapseder ve yapımı uzun süren bir kuleye ruhunu bırakır. Buna ek olarak Orochi'yi yenen kişi Ameterasu'nun kardeşi Susanoo'dur. Susanoo, fırtına tanrısıdır ve Orochi'yi yendikten sonra efsanevi Kusanagi kılıcını alır.

Öncelikle şunu ifade edeyim... Oda'nın Wano arcında belirli kısımlarda geleneklere sıkıca bağlı olduğunu gördük. Bu yüzden ben Oda'nın bu tutumunun devam edeceğini ve Japon mitolojisine uygun olarak Orochi'nin 8 başlı yılan/ejderha çıkacağını düşünüyorum. Yani Orochi mistik zoan meyvesi yemiş bir kılıç ustası çıkacak. Bu, seride ilk kez göreceğimiz heyecan verici bir güç olacak :utan:

Devam edelim.. Oda'nın esinlendiği bir şeyi bire bir olarak alıp seriye koymadığını biliyoruz. Kendi hikayesine göre eğip büküyor ve seriye öyle koyuyor. Dolayısıyla hikayede geçen 8 bakire kız bize farklı bir şekilde sunulacak. Teorinin başında aklınızda bulunsun dediğim kılıç sayısı kısmını Orochi'yle uyarlayacak olursak Orochi 8 kılıç stili kullanıcısı çıkacaktır. Bu 8 bakire kız hikayesi ise 8 kılıç olarak seriye uyarlanacaktır. Yani esasen Orochi'nin iki kılıcı olacak. Geriye kalan 6 kılıç Wano'daki ünlü kılıçlardan oluşacak.

Orochi'yi yenen kişi Susanoo ise karşımıza Zoro olarak çıkacak. Ki Susanoo ile Zoro arasındaki can alıcı benzerlik "fırtına tanrısı". Zoro'nun rüzgar temelli saldırılarını düşünün ;)

Susanoo, Japon mitolojisinde denizlerin ve fırtınaların tanrısıdır.

Mangada değinilen ve Orochi'nin yeteneğiyle (8 kılıç stili) bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir noktaya daha değinmek istiyorum.

İnemuri'nin dediğine göre 9 samuray ortaya çıkacak. Bu samuraylara 9 kırmızı kın da deniliyor. Ve Orochi bu 9 gölgenin kendisini yeneceğini ardından ülkenin sınırlarını açacağını söylüyor. Toki'nin dile getirdiği kehanet böyle yani. Bu bana aynı Freeza'nın Super Saiyan kehanetinden korkmasını hatırlatıyor.

Şimdi.. Olayı mantıksal açıdan değerlendirelim. 9 samuray, aynı anda Orochi'ye mi yoksa ülkeye mi saldıracak ? Orochi hangisinden korkuyor ? Ülkeye saldırılacağını düşünüyorsa emrinde güçlü adamlar olması ve kendisine yardım edecek güçlü bir muttefikim olması yeterli değil mi ? Kendisinin de çok güçlü olduğunu varsayarsak korkacak bir şeyinin olmaması gerekir aslında.

Peki Orochi kendisi yenildikten sonra ülkenin durumunu bu kadar dert eder miydi ? Bu yüzden olay daha çok şahsiymiş gibime geliyor. Özellikle de Orochi'nin 8 kılıç stili kullanıcısı olup bu yeteneğe sahip olabilecek birinin karşısına çıkma ihtimali göz önüne alınırsa:

:a:

İnemuri'nin yorumlama şeklinin aksine buradaki 9 samuray ya da 9 kının hepsi aslında tek bir kişi olabilir mi ?

Belki de Orochi'yi yok etmenin/yenmenin tek yolu Ashura'nın gücüdür. Bu noktada ilginç bir bağlantı daha ortaya çıkıyor:

Hitetsu'nun uzun süredir beklediği adam! Dikkat edin. Hitetsu birini bekliyor ve elinde lanetli bir katana var. Hiçbir kılıç ustası kullanmayacağı bir katanayı yanında taşımaz. Açık bir şekilde belli ki Hitetsu, Nidai Kitetsu'yu vereceği adamı bekliyor. Bu adam, dünyada lanetli kılıçları kullanabildiğini bildiğimiz 2 kişiden biri. Diğeri, kuvvetli bir varsayım olmakla birlikte Kel Gorosei. Fakat Hitetsu'nun Kel Gorosei'yi beklemediği de aşikar. Lanetli kılıçları kullanabilen diyorum çünkü lanetli kılıçları kullanmaya çalışan diğer kılıç ustası ve samurayların hepsi ölmüş! Bu noktada Zoro, Wano'nun kaderinin değişmesinde hayati derecede öneme sahip. Nidai Kitetsu'nun önemi ise muhtemelen Ashura'yı bir üst seviyeye taşıyacak daha güçlü bir versiyona sahip olması :good:

Orochi vs. Zoro'da olayı bir üst seviyeye taşıyorum. Orochi, 8 başlı yılan ya da ejder değil mi ? Peki yılan mı ejder mi ? Yılan olsa kılıç kullanabilir mi ? Pek mümkün görünmüyor. Peki ejderha olsa ? Kolları olacağından daha fazla ihtimali var değil mi ? Bu noktada ejderha olması benim aklıma daha çok yatıyor. Çünkü hem Orochi'nin kılıç kullanması adına daha mantıklı hem de Wano nostaljisine daha uygun. Nostalji ile ne demek istediğimi anlamışsınızdır:

__________________________________________________________________________________________________________

Teorinin başında Orochi'nin gücü hakkında birkaç fikrim olduğunu ama aklıma en çok yatanın 8 başlı ejderha olduğunu söylemiştim. Şimdi, tüm yazı boyunca farklı yönleriyle ele alarak değindiğim bu konuyu kısa bir özet geçeyim ve Orochi'nin neden 8 başlı ejder olacağına dair mantıksal çıkarımları madde madde yazayım:

1. Zoro'nun bu zamana kadar karşılaştığı rakiplerin büyük bir bölümü sayıca fazla kılıca sahip olan karakterlerdir (6, 4, 8 kılıç). Dolayısıyla Orochi'nin 8 başlı bir ejderha olması 8 adet kılıç kullanabileceği anlamına geldiğinden bu durum Zoro'nun önceki rakiplerinde olduğu gibi Orochi'nin de kendisine uygun bir rakip olacağına işaret eder.
  2. Mangaka, hikayeyi arc başından beri kültürel öğelere bağlı bir şekilde işliyor. Zaten bağlı kalmasa Wano'yu Japonya'yı temsil edecek şekilde işleyemez. Bu yüzden belli başlı klişeleri bozmayacak ve Orochi'yi de Japon mitolojisine uygun olarak işleyip 8 başlı mistik zoan olarak tasarlayacak.
  3. Orochi'yi yenen Susanoo, fırtına tanrısı ve Zoro da tatsu maki çatısı altında, rüzgar temelli saldırıları olan bir karakter. Şimdilik bu saldırılar fırtına yaratacak boyutta olmasa da Zoro Wano'da bu yönünü geliştirip "fırtına tanrısı" adına daha layık olabilir.
  4. Orochi 8, Zoro 9 kılıç stili kullanıcısı. Kehanetteki 9 kının Zoro olması Zoro'nun samurayları arkasına alması için çok büyük bir koz olmakla birlikte aynı zamanda samurayların Zoro'nun gücüne ve kendisine sevgi-saygı duymaları açısından da önemli.
  5. Hitetsu'nun atası Kotetsu, lanetli kılıçları yapan kişi ve Hitetsu'nun elinde de lanetli bir kılıç var. Wano'da lanetli kılıcı kullanabilecek tek isim Zoro olduğundan Nidai Kitetsu Zoro'nun ellerinde tatmin olacak ve Orochi'yi yenmek için ortaya çıkacak gücü, Ashura'yı bir üst seviyeye taşıyacak olan güce sahip.
  6. Orochi'nin ejderha çıkması Zoro'nun kuvvetle muhtemel atası olan Ryuuma'ya bir gönderme olacağı gibi ejderha kestiği için Wano'da dilden dile konuşulup efsane olmuş Ryuuma'nın torunu için de yeni bir efsane altyapısı hazırlayacak ve Wano halkının gönlünü çalacak çok hoş da bir nostalji olacaktır.
Bu kadar bağlantıyı, Orochi'nin sahip olacağı hiçbir güç ve yetenek bir arada sunmaz. Orochi'nin hem mistik zoan hem de kılıç ustası olması Zoro'nun kaydedeceği müthiş bir aşamadır. Oda Orochi'yi bu şekilde tasarlamışsa bir taşla değil iki kuş, altı-yedi kuş birden vurmuş olur ;)

Umarım beğenmişsinizdir. Bir başka yazıda görüşmek üzere :byee:

Son düzenleme:
"9 > 8" diyelim, ashura diye bağırıyor. 8 başlı yılan çıkmama ihtimali yok gibi duruyor ama kusanagi kılıcı olsun ayna olsun, susano olsun farklı işleyeceğini düşünüyorum.

Ellerine sağlık.

Konu güzel hazırlanmış valla. Japon esintilerine değinmen hoşuma gitti. Bir şeyi atlamışsın ama sanki:

Ellerine sağlık çok güzel olmuş. Tek solukta okudum :sapkali:
Japon kültürünü bol keseden vermiş Oda seriye ki daha bu 1. Perde.

Daha çok fazla bu kültüre ait alıntılar göreceğiz. Yamato no orochi beklenen birşey ve mistik zoanı herkes bekliyor zaten. Oda bazen ters köşe yapsada bazı zamanlarda inanılmaz düz mantık gidiyor ve kolay tahmin edileni verebiliyor:)
Yalnız orochinin 8 kılıç stili değilde 8 başı olacağından ona ihtimal vermedim. Samuray olmasından dolayı ya 1 yada 2 kılıç bekliyorum ben. Bununla ilgili tüyoda verilmişti zaten.

"9 > 8" diyelim, ashura diye bağırıyor. 8 başlı yılan çıkmama ihtimali yok gibi duruyor ama kusanagi kılıcı olsun ayna olsun, susano olsun farklı işleyeceğini düşünüyorum.

Ellerine sağlık.
O kadar farklı kombinasyonlarla işleyebilir ki seriyi... Tahmin etmek güç. Ayrıntıları değil taslakları nasıl işleyeceği konusunda yazmaya çalıştım zaten.

Sağol :)

Konu güzel hazırlanmış valla. Japon esintilerine değinmen hoşuma gitti. Bir şeyi atlamışsın ama sanki:
Sorma ya burayı nasıl unutmuşum. Neyse o kısmı iki kılıç stiline göre düzenledim; eyvallah ;)

@Popsicle

Dediğin gibi 16 bölümde bu kadar kültürel öğe gördüysek kalan kısımda da bunun en az iki katını görürüz.

Normalde nitoryu kullanıcısı Orochi. Lakin mitolojiye uygun bir şekilde mistik zoan yemiş ve Zoro'nun önceki rakiplerinde benzer şekilde (çok kılıç sayısı) tasarlanmış ise 8 kılıç da kullanabilir diye düşündüm. Hee belki zoan formunda hiç kılıç kullanmayadabilir :bilmem:

Teşekkürler :sapkali:

GüZelll fandaşş ellerine sağlık. Hepsinde hemkiriz. Şimdi ben bu lanetli kılıçları Zoro dışında kimsenin kullanamayacağını düşünüyorum, bu noktada size bir soru, lanetli kılıçların önemini gördük uzun burunlu abi, 2.nesili elinde tutuyordu. Peki Zoro da ki 3.nesil gibi iyi bir kılıç, öylesine bir dükkanda 50 beriye ne işi vardı? :D

GüZelll fandaşş ellerine sağlık. Hepsinde hemkiriz. Şimdi ben bu lanetli kılıçları Zoro dışında kimsenin kullanamayacağını düşünüyorum, bu noktada size bir soru, lanetli kılıçların önemini gördük uzun burunlu abi, 2.nesili elinde tutuyordu. Peki Zoro da ki 3.nesil gibi iyi bir kılıç, öylesine bir dükkanda 50 beriye ne işi vardı? :D
Bu zamana kadar hiç sorgulamadığım ama şu an "harbiden lan ?" diye tepki verdiğim soru :D

Valla hiçbir mantıklı açıklamam ya da fikrim yok bununla ilgili :flaugh:

Çok iyi olmuş yine. :sapkali:
Eyvallah reyis. Aslında ortada dönen bir düşünceydi bu ama ben serideki birkaç nokta ve kültürel yapı ile birleştirip Orochi'nin gücü "bence" bu dedim. Çıkarsa ne ala..

Orochi 8 basli ejderha ise.Kaido'dan daha op olmaz mı ya?
Efsane olur. Böyle bir zorluk Zoro'ya şart artık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık