Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kral Hakinin Üst Seviye Kullanımı

Sizce olasılığı nedir?

• Kullanılan toplam oy
    146
Evet arkadaşlar konu başlığında da gördüğünüz üzere bu konuda kral hakinin üst seviye kullanımına dair mangadaki veriler ışığında teoride diyebileceğimiz türde bir yazıyla karşınızdayım. Öncelikle bu konunun çıkış noktası manganın son bölümünde olan olaylar. Ciddi anlamda Luffy'nin Yonkou seviyesindeki bir rakibe karşı olduğu ilk savaş. Big Mom ile de kısa bir sürtüşmesi oldu ama o savaş olarak bahsedemeyeceğimiz farklı bir durumdu. Şimdi teorimize geçelim....

Öncelikle haki kavramından bahsetmek lazım. Haki kavramını en güzel Rayleigh'nin ifadeleri ile açıklayabiliyoruz..

1-) Haki gücü kişilere özel bir güç değil. Herkesin içinde var olan bir güç.

2-) Haki kapsamlı şekilde ikiye ayrılır. Çoğu insan bunu fark edemeden ömürlerini tamamlar..

3-) Gözlem haki ve Silahlanma hakisinin tanımları

4-) Nadir sayıda insanın kullanabildiği 'Fethedenin Hakisi'... Bu gücün gelişimi doğrudan kişinin ruh durumuna bağlı. B.haki ve k.haki türleri gibi eğitilemez. Doğrudan kişinin ruhuna bağlıdır.

Yukarıda da gördüğümüz gibi haki türlerinin genel tanımı bu şekildedir. Haki bir anlamda irade ile de çakıştırılır. İrade ve duyular hepsi bir arada düşünebilir.

Genel anlamda da konunun hareket noktası buradan oluşacak.

3 Haki türünün ayrı ayrı geliştirilmesi de kişiyi çok farklı seviyelere çıkaracaktır. Şimdiye kadar Silahlanma Hakisi ve Gözlem Hakisinin üst seviye kullanımlarını gördük. Hepsi de ayrı birer dönüm noktasıydı.

1-) Üst seviye Gözlem Haki kullanılmasına örnek olarak, Katakuri'nin geleceği görebilme gücünü örnek verebiliriz.

Gözlem hakinin üst düzey kullanımlarına başka örnekler de verilebilir... Ama tek bir örneğin de yeterli olacağını düşündüm..

2-) Üst düzey silahlanma hakisi kullanımına örnekler olarak Rayleigh'nin görünmez haki kalkanını, Amiral'lerin haki bariyerini, Katakuri'nin bazı tekniklerinde kullandığı, Luffy'nin gear 4 teknikleri içerisinde kullandığı Big Mom'ın ise G4'e karşı savunmada kullandığı gibi örnekler verebiliriz...
-Amiraller ve haki bariyeri...
-Rayleigh'nin haki kalkanı...

-G4 Bound Man ve kıvrımlar...
-G4 Snake Man ve kıvrımlar....

-Katakuri ve dilinlenmiş mochi

-Big Mom'ın savunmada kullandığı..

Genel anlamda b.haki ve k.hakinin üst düzey kısımlarının bunlar olduğunu ama bunlarla da kısıtlı kalmayacağı görüşündeyim...

Şu zamana kadar H.hakinin asıl gücüne ilişkin bir çok farklı teorilerde tahminlerde bulunuldu. Bazıları kendisinden bir şey çıkmayacağını düşündü, bazıları ise MF'da verilen tepkilere bağlı olarak kesinlikle bununla sınırlı kalmayacağı görüşündeydi.
Ben de bu görüşe sahiptim ama tam olarak ne olabilir konusunda emin olamıyordum.... Ta ki 923. bölümde yaşanılan olaylara kadar...

Yonkou'ların bir şekilde farklı seviyelerde karakterler olduğu herkesce kabul ediliyordu. Sahip oldukları fiziksel heybetlerinin yanı sıra güçlü meyvelere de sahipler.... Ama Korsanlar Kralı olma yarışında Chinjao'nun da söylediği Korsanlar Kralı olacak kişinin iradesi ve h.haki o kişilerin ötesine geçmeli.

Aslında Chinjao'nun sözlerinde de h.hakinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Kralların (fethedenin) hakisinin şu ana kadar yapılan savaşlarda silahlanma hakisi ve gözlem haki kadar ön plana çıktığını görmedik. O yüzden genel anlamda bu haki türünün diğerleri kadar önemli olmadığı kanısı ortaya çıkmıştı. Ama bu kadar nadir bulunan bir haki türünün cidden diğerleri kadar işlevi olmaması bir yandan mantıklı mı?

Hele ki önümüzde Katakuri gibi Big Mom'ın kendisinden bile daha iyi gözlem haki yeteneğine sahip olan bir adam örneği varken Big Mom'ın ya da diğer Yonkou'ların daha ileri bir güce sahip olmasının asıl kaynağını sadece fiziksel güçleri ve silahlanma hakileri ya da meyve güçlerine yıkmak ne kadar doğru olacaktır?

İşte tüm bunlar ışığında ve One Piece'in 923. bölümünde gerçekleşen hezimetten sonra Kralların hakisinin aşağıda da anlatacağım tarzda bir kullanım şekline sahip olması gerektiği düşüncesindeyim...

Hem Chinao'nun sözleri hem MF'da verilen tepkiler hem de Rayleigh'nin de tanımlarından hareketle aslında serinin başından beri kralların hakisinin alt yapısının doldurulmaya çalışıldığını görüyoruz.

Özetlersek;

1-) Haki için herkeste bulunan ama çok sıkı çalışmalarla ortaya çıkarılan bir şey olduğu tanımı yapıldı.

2-) 2 genel haki tipi içinde bir de nadir olarak bulunan kralların hakisi var.

3-) Ortalama bir kral haki kullanıcısının hatta bilinçli olarak kullanamayanların bile bunu saldığında ezik, iradesi zayıf insanları bayılttığını gördük.

Bunlara göre ve son bölümde de Kaido'nun Luffy'e yaptığı atağa göre h. hakinin işlevinin rakibin hakisini doğal olarak bilincini bastırmaya yaradığı gibi bir şey olduğunu düşünmeye başladım...

Luffy'nin balık adam adasında 50 bin kişiye hiç darbe bile vurmadan bayılttığını biliyoruz... Bu 50 binin normal hakiyi bile kullanmadığını düşündüğümüzde doğrudan doğal hiçbir savunmaya sahip olmadıkları için bayıldıkları düşüncesine yorabiliriz. Üstüne Luffy'nin vurmasına bile gerek kalmadı.

Peki Kaido Luffy'e ne yapmış ola ki?

Kaido doğrudan h.hakisiyle Luffy'e baskı kurmaya başladı... Bu baskı doğrudan bilinci etkiliyor. Rakibin hakisini hiçe sayıyor. O yüzden Luffy g4'e girdikten çok kısa bir süre sonrasında bile nefes nefese kalmaya başladı.

Sayfada da gördüğümüz gibi her tekniğinden sonra daha da nefes nefese kalıyor.

Sadece kral haki ile bile böyle bir baskı altındayken üstüne de bir de öyle bir teknik bu duruma düşmesine sebep olmuş olabilir.

H.hakide ustalaşmak bu yüzden Silahlanma hakide ya da gözlem hakide ustalaşmaktan daha önemli bir rol oynayacak. Ne kadar sert silahlanma hakin olursa olsun , ne kadar iyi gözlem hakin olursa olsun rakibin çok yüksek seviyeli bir kral haki kullanıcısıysan sana haki üzerinden baskı kuruyor, ne silahlanma hakin ne de gözlem hakin adam akıllı işliyor bu bilincine de baskı kuruyor. Luffy sanki havasız ortamda kalmış gibi nefes alıp veriyordu...

Bir de üstüne o topuzla öyle bir darbe gelince bu kadar kötü duruma düşmüş olması mantık kazanır.

Hem böylece kral hakinin neden diğer iki tip haki çeşidine göre daha önemli olduğunun altı dolar.

Luffy bu arc bu haki tipinde gelişemediği sürece hangi tekniği çıkarırsa çıkarsın işlemeyecek gibi geliyor bana. Şu sonuca bakıldığında herkesin aklında Kaido'nun asla inmeyeceği çünkü Kaido'ya karşı olabilecek en güçlü düşmanlardan biri olan Luffy'nin bile darbelerinin hiçbir işe yaramayıp, tek bir darbe ile bu hale düştüğü gibi bir izlenim var... Eichiro Oda eğer ki Kaido'yu indirmek gibi bir planı varsa ve bunun serinin mantık sınırları içerisinde yapmak istiyorsa bu tarz bir Kral Haki kullanımını serisine dahil etmek zorunda.

Başka türlü bir yol aklıma gelmiyor. Saf güç ( silahlanma haki, fiziksel güç, meyve faktörü gibi) açısından böyle bir fark varsa nasıl olur da bu fark kapanır? Bir anda böyle bir gelişimin ben ne teknikle ne de diğer faktörlerle sağlanabileceğini düşünmüyorum. Bu adama birden fazla kişinin girişecek olması da sonucu değiştirmeyecektir. Luffy'nin kong gun'ına dere tepe değişen karakterler var iken bir de vurduğu çoğu darbeyi savunmasız bir şekilde karşılayan Kaido var?

Kaido'ya karşı sayıların farketmeyeceği tarzda bir dövüş.

Tüm bunları göz önüne bulundurduğumuzda benim beklentim kral haki yönünden oluyor. Ve bana göre bu tarz bir mantık ile işliyor.

Böylece Chinjao'nun söylediği lafın da anlamı dolar.

Chinjao: Nasıl bir Kral olmak istiyorsun?

Luffy: Korsan Kral!!!

Chinjao: Bu Denizlerde sayısız h.haki kullanıcısı var. Sen ve h.hakin onlarında üzerine çıkmalı... Lanet olası çocuk hayal görmeyi bırak. Yonkou ve Amiral'leri aşıp Roger'ı aşabileceğini mi sanıyorsun....

Bu düşünceye katkı sağlayacak mangada başka veriler olduğunu da düşünüyorum. Big Mom ile çarpıştığında da Luffy'e bu tarz bir şey oldu. O zamanlar Luffy'nin öncesinde çok yorgun olmasından dolayı böyle bir şey olduğunu düşünüyordum ama durum öyle gibi gözükmüyor. Big Mom da bu seviyede bir usta büyük ihtimal.

Yani çok usta seviyede h.haki kullanıcıları olan bu insanların karşısında durabilmek bile belli bir seviye gerektiriyor. O seviyede bir haki gücün yoksa karşılarında duramıyorsun. Yavaşça sindiriyorlar. Ne fiziksel gücün , ne silahlanma hakin ne de gözlem hakin ya da meyve gücünün bir anlamı kalmıyor.

Bu tarz üst seviye bir kral haki kullanımı Yonkou'ların diğer haki türlerinde de tayfadaki diğer üyelere karşı net bir üstünlüğe sahip olması gerekliliği koşulunu da gereksiz kılıyor.

Ki Katakuri'nin Big Mom'dan daha iyi bir gözlem hakiye sahip olması ve bunun akabinde de forumdaki bazı arkadaşların Kaido'nun tayfasında bunun bu tarzda silahlanma haki üzerinden olacağı fikirlerine karşı ben de olumlu bir bakış açısı doğuruyor...

Forumda son zamanlarda Big Mom ve Kaido'nun güçlerini gördükçe Shanks'in nasıl oluyor da bunlar arasında tutunabiliyor sorularına da bu tarz bir kral haki kullanımının ışık tutacağını düşünüyorum.

Bu kadar hayvani özelliklere sahip Yonkou arasında tek kollu Shanks'in tutunabilmesinin izahı da bu olacaktır bence. Shanks silahlanma ya da gözlem haki ya da fiziksel yönden diğer Yonkou'lardan geri planda da olsa da kral hakide diğerlerine göre çok daha ileri bir seviyedeyse bu ister istemez diğer Yonkou'ların üst seviyede olan diğer özelliklerine bir kısıt getirecektir..

Genel anlamda anlatmaya çalıştığım kral hakinin kullanımının bu tarzda olacağıdır. İşin dinamiklerine giremiyorum.. Bu olay nasıl gerçekleşiyor tam olarak neye etki ediyor bilmiyorum ama bu tarzda bir etkisi olacağını düşünüyorum. Benim bu teori ya da analizimin var olan diğer teorilerle de entegre olabilecek esneklikte olduğunu düşünüyorum.

Genel anlamda kral hakinin bir şeylerine özüne etki ettiği tarzda düşünceler var. Bu öz denilen şey ile cansız nesnelerin özüne etki edip onları kullanabilme , benim teorimde de canlı olan insanların özlerine ( iradelerine, bilinçlerine ya da duyularına) etki edip onları kısıtlama şeklinde işleyeceğini düşünüyorum.

Son olarak kral hakinin salındığı örneklerdeki kişilerin gözlerine yapılan odak ile 923. bölümde yapılan odağın da benzer olup olmadığının sorgusunu size bırakıyorum.

Öncelikle emeğine sağlık.

Seride bu tarz bir gidişatı ben de bekliyorum. Dressrosa'da kısmen de olsa silahlanmada bir gelişme gördük. Sonra Whole Cake Island'da gözlem hakisini geliştirdi luffy. Sırada H.Haki'nin gelişmesi var. Kaido da tam olarak bu gelişime uygun olabilecek bir rakip. Ben de H.haki'nin sadece insanın iradesini kırmak için olmadığını düşünüyorum hatta hatta doğrudan fiziksel bir etki de yapabilir hem canlılara hem de nesnelere

Öncelikle emeğine sağlık.

Seride bu tarz bir gidişatı ben de bekliyorum. Dressrosa'da kısmen de olsa silahlanmada bir gelişme gördük. Sonra Whole Cake Island'da gözlem hakisini geliştirdi luffy. Sırada H.Haki'nin gelişmesi var. Kaido da tam olarak bu gelişime uygun olabilecek bir rakip. Ben de H.haki'nin sadece insanın iradesini kırmak için olmadığını düşünüyorum hatta hatta doğrudan fiziksel bir etki de yapabilir hem canlılara hem de nesnelere
Sağolasın hocam güzel yorumun için...

Evet ben de genel anlamda Luffy'nin şimdiye kadar girdiği savaşlarla gözlem haki ve silahlanma hakilerini iyi bir noktaya getirdiği düşüncesindeyim teknik olarak da gelişti. Ben bu açılardan gelişmesinin Kaido'nun düşmesindeki kilit nokta olmayacağı düşüncesindeyim. Bu açılardan da elbet gelişmesi gerek ama kilit nokta kral haki olacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle ellerine sağlık. Şimdi h.hakinin yıpratma veya karşındakini baskılama işi önceden de konuşuluyordu ama sanırım şimdi daha öne çıktı. Haki iradeyse bunun içinde duyguların gücü vardır. Ft'de bunu açık açık söylerken Op'de çok dile gelmiyor. Nami örneğin Robin'nin neden gittiğini öğrendiklerinde güçleri sınır tanımayacak diyordu. Bu özellik belki normal haki kullananlarda az vardır ama h. haki sahiplerinde mutlak baskınlık bekliyorum. Mevzu birini bayıltmak değil. Bayılmayacak kadar güçlü birini de zora sokmak mümkün ama çok yansımadı şimdiye kadar. Kralın hakisinden korkulması bu sebepten olabilir. Şöyle söyleyeyim Kuzan'da kralın hakisi olsa ve Akainu'da olmasaydı, Kuzan alırdı. İradesi üstün gelirdi, hataya zorlardı.

Bir SBS de kral haki kullanımını 3 seviyeye ayırmıştı Oda. En alt seviye hakiyi salıp rastgele herkesi bayıltmak, orta seviye Luffy'nin ve Ray'ın yaptığı sadece bazı kişileri bayıltmak, en üst seviye ise Shanks'ın Beyazsakalın gemisinde yaptığı uzun süreli salınım. Ben eskiden K. hakinin sadece potansiyel gösterdiğini düşünürdüm ama Mom ve Kaido olayı teorinin mantıklı olduğunu gösteriyor. Bence bu tekniği kral hakiyi en üst düzeyde, yani uzun süreli kullanabilenlerin yaptığı bir teknik. Tek bir sefer hakiyi salmak yerine uzun süre boyunca bir insanın üzerine salınım yapıyorsunuz. Böylece karşıdaki kişinin iradesi tamamen kırılıyor.

Öncelikle ellerine sağlık. Şimdi h.hakinin yıpratma veya karşındakini baskılama işi önceden de konuşuluyordu ama sanırım şimdi daha öne çıktı. Haki iradeyse bunun içinde duyguların gücü vardır. Ft'de bunu açık açık söylerken Op'de çok dile gelmiyor. Nami örneğin Robin'nin neden gittiğini öğrendiklerinde güçleri sınır tanımayacak diyordu. Bu özellik belki normal haki kullananlarda az vardır ama h. haki sahiplerinde mutlak baskınlık bekliyorum. Mevzu birini bayıltmak değil. Bayılmayacak kadar güçlü birini de zora sokmak mümkün ama çok yansımadı şimdiye kadar. Kralın hakisinden korkulması bu sebepten olabilir. Şöyle söyleyeyim Kuzan'da kralın hakisi olsa ve Akainu'da olmasaydı, Kuzan alırdı. İradesi üstün gelirdi, hataya zorlardı.
Bir SBS de kral haki kullanımını 3 seviyeye ayırmıştı Oda. En alt seviye hakiyi salıp rastgele herkesi bayıltmak, orta seviye Luffy'nin ve Ray'ın yaptığı sadece bazı kişileri bayıltmak, en üst seviye ise Shanks'ın Beyazsakalın gemisinde yaptığı uzun süreli salınım. Ben eskiden K. hakinin sadece potansiyel gösterdiğini düşünürdüm ama Mom ve Kaido olayı teorinin mantıklı olduğunu gösteriyor. Bence bu tekniği kral hakiyi en üst düzeyde, yani uzun süreli kullanabilenlerin yaptığı bir teknik. Tek bir sefer hakiyi salmak yerine uzun süre boyunca bir insanın üzerine salınım yapıyorsunuz. Böylece karşıdaki kişinin iradesi tamamen kırılıyor.
Arkadaşlar yorumlarınız için sağolun. Genel anlamda son bölümlerle birlikte herkeste fikir birliği oluşacak gibi duruyor...

Ellerine sağlık, güzel bir konu olmuş.

H.hakinin bu tarz bir kullanımı olabilir bence de. Luffy vs Kaido olayında buna benzer bir durum göreceğiz gibi hissediyorum. Özellikle ortada hiçbir sebep yokken Luffy'nin her atakta nefes nefese kalması ve tükenmeye doğru gitmesi Luffy'nin baskı altında olabileceğini doğrular.

Bunun yanında Luffy'nin darbeleri aldığının gösterilmemesi de tuhaf. Ben o durumu Kaido'nun b.hakiyi farklı bir şekilde kullanmasına bağlıyorum. Yani Luffy- Kaido olayında, Kaido önce h.haki ile Luffy'yi baskı altına alıyor ve onun beklenenden çok erken tükenmesine neden oluyor, sonra da Ray ve amirallerde olduğu gibi b.hakiyi vücudundan/kullandığı aletten daha farklı bir yere yönlendirip bitirici vuruşu yapıyor.

Big Mom olayı,Kaido'nunkinden biraz farklı olabilir. Sen de bahsetmişsin, haki ruh ile alakalı diye. Big Mom da ruh meyvesini yemiş. Nasıl olur bilmiyorum(uyanış ile vs falan) ama acaba Luffy, G4 ile vurup ona temas ettiğinde Big Mom ruh meyvesi sayesinde Luffy'nin haki durumunda bir problem oluşturmuş olabilir mi? Yani Kaido olayına h.haki ile Luffy'yi baskı altına alıp onu tükenmişliğe itme varken, Big Mom olayında direkt Luffy'nin ruhuna etki etme durumu olabilir mi...

Sonuç olarak güzel konu. Kaido olayı bu şekilde çıkarsa hiç şaşırmam artık.

Eline sağlık baya uğraşmışsın ben sevdim değindiğin yerleri aslında forumda bir çok kişi böyle düşünüyordur ama bir araya getirmek zor. Kral haki kesinlikle seride daha çok öne çıkmalı hadi Luffy üstünde çıkmasa bile en azından Yonkoular da bu konunun üstüne basılması lazım, bende kral hakinin şeytan meyvesiyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. İleride nasıl bir şey çıkar bilinmez ama sadece bulutu yarmaya ya da çöpleri bayıltmaya yaramıyordur herhalde..

Ellerine sağlık, güzel bir konu olmuş.

H.hakinin bu tarz bir kullanımı olabilir bence de. Luffy vs Kaido olayında buna benzer bir durum göreceğiz gibi hissediyorum. Özellikle ortada hiçbir sebep yokken Luffy'nin her atakta nefes nefese kalması ve tükenmeye doğru gitmesi Luffy'nin baskı altında olabileceğini doğrular.

Bunun yanında Luffy'nin darbeleri aldığının gösterilmemesi de tuhaf. Ben o durumu Kaido'nun b.hakiyi farklı bir şekilde kullanmasına bağlıyorum. Yani Luffy- Kaido olayında, Kaido önce h.haki ile Luffy'yi baskı altına alıyor ve onun beklenenden çok erken tükenmesine neden oluyor, sonra da Ray ve amirallerde olduğu gibi b.hakiyi vücudundan/kullandığı aletten daha farklı bir yere yönlendirip bitirici vuruşu yapıyor.

Big Mom olayı,Kaido'nunkinden biraz farklı olabilir. Sen de bahsetmişsin, haki ruh ile alakalı diye. Big Mom da ruh meyvesini yemiş. Nasıl olur bilmiyorum(uyanış ile vs falan) ama acaba Luffy, G4 ile vurup ona temas ettiğinde Big Mom ruh meyvesi sayesinde Luffy'nin haki durumunda bir problem oluşturmuş olabilir mi? Yani Kaido olayına h.haki ile Luffy'yi baskı altına alıp onu tükenmişliğe itme varken, Big Mom olayında direkt Luffy'nin ruhuna etki etme durumu olabilir mi...

Sonuç olarak güzel konu. Kaido olayı bu şekilde çıkarsa hiç şaşırmam artık.
Sağolasın güzel yorumun için kardeşim...

@NALAKA

Aynen o konularda forumdaki genel kanı ve teorilerin de bu teoriye göre haklı tarafları olabileceğini gördüm onlardan da bahsetmek istedim. Sağolasın yorumun için...

@Jenque

İlk bakışta geleceği görme diye düşünüyordum ama daha çok kral haki salınmasına benziyor gibi duruyor... Onu da okuyanların muhakemesine bıraktım... Yorum için sağolasın...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık