Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kozmer(Cosmere) Evreni

'Edebiyat' forumunda Tilqi_Gin tarafından 14 Eki 2018 tarihinde açılan konu

 1. Tilqi_Gin Tai'shar Malkier!

  Tilqi_Gin (Tai'shar Malkier!)
  Mesaj Sayısı 3,011
  Üyelik Tarihi21 Eki 2016
  [​IMG]
  Kozmer, Brandon Sanderson'ın romanlarının çoğunun yer aldığı kurgusal evrendir. Kozmer içerisinde farklı gezegenlerde geçer yazarın kitapları. Her bir gezegende kendine özgü bir büyü sistemi bulunur. Hikayeler çoğunlukla bağımsızdır, yani ayrı serileri okumak için illaki diğer kitapları okumak gerekmez. İlk kitaplarda yazdığı kitaplardaki Kozmer bağlantıları az olduğu için pek sıkıntı olmuyor ama bağlantılar da gittikçe artıyor. Bu bağlantılar dediğim gibi o gezegendeki kurgudan koparmaz sizi ama bunları yakalamak Kozmer'i tamamen anlamak için önemlidir.

  Gezegenler ve geçtikleri seriler:

  SEL
  Elantris(2005)
  [​IMG]
  Elantris'in Umudu(2006)
  Elantris kitabının sonuyla alakalı bir kısa hikaye. Çevirisine kayıp rıhtımdan ulaşılabilirsiniz.
  https://kayiprihtim.com/dosya/elantrisin-umudu-brandon-sanderson/
  The Emperor's Soul(2012) (Kısa Roman,Çevrilmedi)
  Elantris'te tek hikayelik bir öykü anlatılır ve biter, Emperor's Soul aynı gezegende farklı bir bölgede geçen bir hikayeyi anlatıyor. Elantris'le bağlantısı az.

  SCADRİAL
  Sissoylu
  Çağ-1: İlk Sissoylu Üçlemesi
  Sissoylu-1 Son İmparatorluk(2006)
  [​IMG]
  Sissoylu-2 Kuşatma(2007)(orjinali Miraç Kuyusu--Well Of Ascension-- ama Akılçelen Kitaplar böyle bir ismi uygun görmüş:()
  [​IMG]
  Sissoylu-3 Çağların Kahramanı(2008)
  [​IMG]
  Üçleme bu kitapla bitiyor.
  The Eleventh Metal(2011)(çevrilmedi) İlk kitaptaki bir karakterin geçmişi ile alakalı bir kısa hikaye.

  Çağ:2 Wax ve Wayne Serisi, ilk üçlemeden 300 yıl sonra ve biraz vahşi batı tarzı daha teknolojinin çok gelişmediği, ulaşımda ve silah teknolojilerinde gelişmelerin yaşandığı zamanlarda geçiyor.
  Sissoylu-4 Kanun Alaşımı(2011)
  [​IMG]
  Sissoylu-5 Benliğin Gölgeleri(2015)
  [​IMG]
  Sissoylu-6 Matem Bantları(2016)
  [​IMG]

  Mistborn: Secret History(Sissoylu: Gizli Tarih)(2016)(çevrilmedi) Bu kitap biraz farklı bir yerde duruyor seri için. Okumadım ama az-çok içeriğinden haberim var. Bu ilk üçlemeden sonra da okunabilir ama Sissoylu 6 için de biraz spoiler oluşturuyor. Zaten çevrilmedi ama ola ki çevrilirse bu kitabı Matem Bantlarından sonraya bırakmakta fayda var.

  NALTHİS
  Savaşkıran(2009)
  [​IMG]

  TALDAİN
  Beyaz Kum(çizgiroman serisi olacak 2 cilt çıktı, bizde de ilk cilt çevrildi)
  [​IMG]

  THRENODY
  Shadows for Silence in the Forests of Hell (2013)(Kısa Roman, çevrilmedi)

  FİRST OF THE SUNS
  Sixth of the Dusk(2014) (Kısa Roman, çevrilmedi)

  ROSHAR
  Fırtınaışığı Arşivi serisi
  Fırtınaışığı-1 Kralların Yolu(2010)
  [​IMG]
  Fırtınaışığı-2 Parlayan Sözler(2014)
  [​IMG]
  Edgedancer(2016) (2. kitaptaki ara karakterlerden biri olan Lift ile alakalı bir kısa roman)
  Fırtınaışığı-3 Oathbringer(2017)(çevriliyor)

  Arcanum Unbounded: The Cosmere Collection
  Kozmerde geçen bütün kısa roman ve hikayeleri içeren kitap. Akılçelen'in bu kitabı çevireceği söyleniyordu ama tam nerede söylenmişti emin olamadım.

  Adonalsium, Gezginler ve Hoid.
  Adonalsium çok uzun zaman önce var olmuş bir güç, bir tanrı olarak geçiyor. Bu güç-tanrı binlerce yıl önce, nasıl ve kim tarafından olduğu bilinmeyen bir şekilde parçalanıyor. Bu parçalanma ile 16 parçaya ayrılıyor. Bu parçalara da Pare(Shard) deniyor. Bu 16 Pare insanlar tarafından sahipleniliyor ve bu 16 kişi gittikleri veya yarattıkları gezegenlerin tanrıları haline geliyorlar. Her gezegende tek Pare olacak diye bir şey yok, bazı gezegenlerde 2-3 tane varken bazılarında hiç olmuyor. Bu Pareler bulundukları gezegenlerde büyünün kaynakları oluyorlar, her pare farklı bir büyü sistemi oluşturuyor, kitapları okuyunca göreceğiniz sistemleri.

  Gezginler(Worldhopper), Kozmer gezegenleri arası yolculuk yapabilen kişilere verilmiş bir isim. Kitaplarda Kozmer bağlantılarının yakalanması da çoğunlukla bunlar sayesinde oluyor, farklı serilerden karakterleri farklı serilerde görebilirsiniz. Bunların en bilineni de Hoid. Hoid bütün Kozmer kitaplarında çok kısa olsa bile gözükür, ana karakterlere çok girift yollardan yardım eder. Hoid hakkında verilen bilgi kendisinin Kozmer'in çıkış gezegeni olan Yolen yerlisi olması. Adonalsium parçalanırken oradaydı ve Pareleri üstlenen insanları tanıyordu, bazıları dostuyken bazıları düşmanıydı. Parçalanma ile bağlantısının olup olmadığı veya nasıl bu kadar uzun yaşadığı da henüz bilinmiyor.

  Serilerin akıbetleri ve yazılması planlanan kitaplar ilgili biraz bilgi verelim. Sissoylu 4 tane üçleme olarak planlandı(2. çağ 4 kitap gerçi, son kitap 2019'da bekleniyor ama biraz sarkabilir). 3. Üçleme(3. çağ) 1980'lerde bilgisayar teknolojisine başlangıç zamanlarındaki gibi bir gelecekte geçecek. 4. Üçleme ise ışık hızı ile seyahatın mümkün olduğu bir uzay çağı olacak ve baş karakterlerden biri Hoid olacak, direkt Kozmer bağlantılı bir seri olacak.
  Fırtına Işığı Arşivi serisi 2 tane 5'er kitaplık seriden oluşup toplam 10 kitap olacak. 2 seri arası 15 yıl olacak(tabi ki roman içerisinde). Yazar iki seri arasına biraz vakit koyup Sissoylu'nun diğer serilerine odaklanacak gibi, yani bu 10 kitap çıksın ondan sonra okuyayım diye bir düşünceye gerek yok, 5 kitap bir hikayeyi kapatacak.
  Yazar Elantris ve Savaşkıran'a devam kitapları yazmak istiyor ama daha ne zaman olacak belli değil. Elantris 2 ve 3, 1. kitaptan 10 yıl sonra, farklı karakterlerle geçecek.
  Dragonsteel serisi yazarın planladığı diğer bir direkt olarak Kozmer bağlantılı seri. Yolen'de geçecek ve Parçalanma öncesi ve sonrasını anlatacak. Baş karakterlerden biri olarak gene Hoid bekleniyor.
  Evrene dalmak isteyen arkadaşlara tavsiye, Elantris'i ilk okumaları. Elantris yazarın ilk kitabı olduğu için diğer kitaplarından biraz daha düşük bir hava veriyor. Bir diğer tavsiye de Savaşkıran'ın Fırtınaışığı Arşivi'nden önce okunması, en azından Parlayan Sözlerden önce okunması. Nedenleri okununca görülebilir;).
  Şimdilik Kozmer Evreni bu kadar. Eklenecek bir şey olursa sonra gene eklerim.
   
 2. Shakan ...

  Shakan (...)
  Mesaj Sayısı 3,830
  Üyelik Tarihi15 Oca 2017
  Önümdeki yığınla kitap bittiği zaman başlamayı düşünüyorum. Bakalım bahsedildiği kadar iyi mi Sanderson abimiz.
   
 3. amaneden (?)
  Mesaj Sayısı 20,481
  Üyelik Tarihi13 Kas 2014
  Kesin balondur.
   
 4. Shakan ...

  Shakan (...)
  Mesaj Sayısı 3,830
  Üyelik Tarihi15 Oca 2017
  Önyargı ve sen :oops:
   
 5. amaneden (?)
  Mesaj Sayısı 20,481
  Üyelik Tarihi13 Kas 2014
  Çoh uzun çoh. Okunmaz. :oleyo2:
  Bu arada sen, ben ve ön yargı arasındaki ilişkiyi anlatayım sana.

  Senin sandığın: Önyargı
  Gerçekte olan: Ön yargı

  İşte o boşluk kadar uzağım. :oleyo2:
   
 6. Shakan ...

  Shakan (...)
  Mesaj Sayısı 3,830
  Üyelik Tarihi15 Oca 2017
  Demek ki hemen yanındasın :(
   
 7. amaneden (?)
  Mesaj Sayısı 20,481
  Üyelik Tarihi13 Kas 2014
  Senden uzaktayım. ;)
   
 8. Tilqi_Gin Tai'shar Malkier!

  Tilqi_Gin (Tai'shar Malkier!)
  Mesaj Sayısı 3,011
  Üyelik Tarihi21 Eki 2016
  İlla hepsini okuyacaksın diye bir şey yok:hıh:. Sissoylu oku üç kitap. Veya Savaşkıran oku tek kitap. Stand alone olarak da okunabilir yani.
   
 9. Mesaj Sayısı 764
  Üyelik Tarihi27 Eyl 2017
  Güzel konu olmuş eline sağlık.
   
 10. Chaos Bringer Warchief Vol'jin

  Chaos Bringer (Warchief Vol'jin)
  Mesaj Sayısı 1,655
  Üyelik Tarihi29 Kas 2016
  Sanderson'u ne kadar sevdiğimi bilirsin. Güzel konu eline sağlık.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık