Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Katmanların OP Dünyasındaki Etkisi

Evet arkadaşlar bir süredir aklımda olan bir konuyu üstünde iyice düşündükden sonra burda paylaşıp sizinde fikirlerinizi almak istedim.
Hemen konuya girelim One piece katmanları nedir.Bunlar op evreninde mevcut olan bölgeler dir diyebilirim.
1.ci Katman Op evreni'nin kendisidr yüzeyinde yer yer adalar bulunan üstünde insaların yaşadığı bir evren.

2.ci Katman boşluk boyutu şu ana kadar gördüğüm burayı sadece Blueno'nun gücü açabiliyor ve kendide dahil başka insanları burdan içeriye sokabiliyor.
Blueno'nun açtığı kapı ve boşluk boyutu

Bu bölge op evreni'nin bir köşesinden açılmasına rağmen kapı kapandığında bulunduğu bölgenden ilişkisi tamamen kesiliyor burası farklı bir bölge ve bulunduğu bölgedeki değişikler bu alana yansımıyor tamamen düz bir boşluk.

3.Ahiret diyim öbür taraf yani.Böyle bir bölge mevcut zaten ölen ruhlar nereye gidecek başka:p.Her neyse bu bölge'nin şartlarıda klasik dini kavramlara dayanıyor diyebiliriz.Brook canlanışından bahsederken yeraltından dedi fakat ruhu hem manga hem anemede gökyüzünden iniyor.Bir çok inanışta Cennet gök yüzünde cehennemse yer altında olarak tasvir edilmiştir.
Brook'un ruh olarak geri gelişinin gösterildiği sahne

Burda diğer bir önemli nokta ise brook'un meyvası Yomi Yomi nomi diriliş yada yeraltı meyvası olarak adlandırılmış.Bakın birşey dikkatinizi çektimi bir çağrışım yapıyormu Blackbeard desem yami yami no mi desem bakın burda iki meyvanın'da kökleri bir birine benziyor yami yami no mi kara delik sayesinde şeytan meyvası güçlerini bile iptal eden bir güce sahip geçenlerde smoekr-san'ın açtığı konu'da da knouşulmuştu.Şeytan meyvaları özlerinde bir ruha sahip ve yiyene bu gücün ruhu yapışıyor ve meyvayı yiyen güce kavuşmuş oluyor.Neyse brook'ta öldükden sonra kendi anlattığı kadarıyla ahiret'e yolculuk yapmış fakat vucudunda yemiş olduğu meyva ruhu gücü sayesinde brook'u diğer taraftan çekerek ona yeni bir yaşam sözü vermiş.Önemsiz gibi görünen çok önemli bir olay ölmüş bir vucudun ruhu bir lanet sayesinde ahiretten geri dönüyor.
Bir ruhu geçici olarakta getirebilmenin bir yolu vardır medyum
Madam Shirley(Dikkat Spoiler)
Medyumlar gelecekten haber verebilir, ruh çağırabilir onlarla konuşup iletişim kurabilir.Fakat ruha herhangi bir müdahalede bulunamaz.
İyi arkadaşım bir sürü şey yazmışsında yani nedemek istiyorsun diyenler olabilir belki.Op'dünyasında blueno'yu geçtim fakat ahiret katmanı var ve burdan bir ruh geri gelebiliyor.Peki bu bölgelerin op dünyasına hiç mi bir etkisi yok.
Sizlerde görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Zamanını ayırıp okuyan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Reankarnasyon konusu açmıştım bir ara.Pek ilgi görmedi.(Gördü gerçi ama beklediğim ilgiyi görmedi.)Git,geller..Benzerlikler de eklemiştim.Orada yazdığına göre Brook'un ruhu underworld yani yer altından geri gelmiş.Yer altı olduğuna göre birde gök vardır illaki.Kader kader kader dediği boşa olmamalı bu kadar karakterin.Bir bildikleri var.Blueono güzel örnek.Tebrik ederim.Bir underworld var ise Elder Nyo'nun da belirttiği bir cennetler olmalı.Ve orada Luffy için birşeyler düşünenler kim.Op dünyasından herşeyi beklerim.Oda gibi bir üstat mühtiş bir felsefe ile ortalığı darma duman edebilir.Madam Shirley gibi,Hawkins ve Elder Nyonda birşeyler biliyor olsa gerek.Malum Hawkins Luffy'nin kurtulamama şansının hiçbir şekilde 0 olmama olasılığını kafadan uydurmadı.Koruyan ve buralardan olaylara bir şekilde müdahele eden var gibi.Eee teori benim tarafımdam yorumlanacaksa bu yorumda benim fantazi dünyama biraz uygun olmalı.Eline sağlık.:respect:

Güzel bir konuya değinmişsin hiç dikkatimi çekmemişti animede ama sen yazınca bende merak sardım şimdi. :D

Manga'da bir fantastik edebiyat türü olduğu için bir çok şeyin olabilmesi mümkün fakat her evrenin kuralları ve yapı temelleri farklı op dünyasın e.oda'nın kurgusuyla bu katmanlar mevcut.Aslında işin içinde büyüde olsa'ki bir lanet'in kaynağı kara büyüdür öyle bir cisim kendi başına lanetli olamaz ölen birisine ayit olur,üstüne kan dökülerek ayin yapılır,büyülü karşımlara batırılıp korunmaya alınır vsvs.Op meyva yeme şartına bir örnek pamuk prenses'tir ne alaka diceksiniz orjinal hikayede cadı elmayı büyülü karışımdan çıkardıkdan sonra ''tek bir ısırık'' sonrasında derin ve sonsuz bir uykuya dalıcaksın der.
gibi örneklerle bir cisim lanetlenir ve yapılan bu işlemden sonra bu cisme kim birşey yaparsa lanet ona bulaşır.Tabi op'de şuan büyücülük kavramı olmadığı için bunların önü kapalı :D

Manga'da bir fantastik edebiyat türü olduğu için bir çok şeyin olabilmesi mümkün fakat her evrenin kuralları ve yapı temelleri farklı op dünyasın e.oda'nın kurgusuyla bu katmanlar mevcut.Aslında işin içinde büyüde olsa'ki bir lanet'in kaynağı kara büyüdür öyle bir cisim kendi başına lanetli olamaz ölen birisine ayit olur,üstüne kan dökülerek ayin yapılır,büyülü karşımlara batırılıp korunmaya alınır vsvs.Op meyva yeme şartına bir örnek pamuk prenses'tir ne alaka diceksiniz orjinal hikayede cadı elmayı büyülü karışımdan çıkardıkdan sonra ''tek bir ısırık'' sonrasında derin ve sonsuz bir uykuya dalıcaksın der.
gibi örneklerle bir cisim lanetlenir ve yapılan bu işlemden sonra bu cisme kim birşey yaparsa lanet ona bulaşır.Tabi op'de şuan büyücülük kavramı olmadığı için bunların önü kapalı :D
Daha ne kara büyü olacak Rowni.Hawkinsten ala büyücü mü var?Adamın içinden artık meyvasından ya da başka bir şekilde kara büyücülük ile ilgili bir gücü var;garip birşeyler onun yerine hasarı alarak dışarı çıkıyor(Birşey derler buna adını unuttum siz hatırlatıverin).Bu kadar vücut ile amiral karşısına çıkmak falan gibi sözler sarfetti malum.Yarın öbür gün birinin bez bebeğini falan yapar uzaktan acı çektirirse falan şaşırmamak lazım.Elma demişken malum.Elmanın ününü bilmeyen azdır.Mutlaka Eiichiro Oda da biliyordur ki.Şeytan meyveleri geçen bir seri de Elma meyvesini özellikle ana karakter ile özdeşleştirmiş.

Hawkins'ın vucudundan çıkan şey vodoo bebeği yanlış bilmiyorsan afrikan kökenli bir büyü çeşidi dir.Saman'dan bir bebek yapılırve büyülenecek kişinin elbise parçaları bu bebeğe giydirilir.Bebeğe yapılan herşey elbise sahibine aynen yansır.Bebeğe iğne batırılırsa giysi sahibinin canı yanar, yada bebeğin bacağını burkarsanız giysi sahibi'ninde bacağı burkulur gibi.Yanlız Hawkins bunu büyülü birşeyle değil sahip olduğu şeytan meyvası gücüyle yapıyor.Hawkins' için daha çok medyum diyebiliriz ama birileri büyücü diyede hitap etmişti yanılmıyorsam.

Op meyva yeme şartına bir örnek pamuk prenses'tir ne alaka diceksiniz orjinal hikayede cadı elmayı büyülü karışımdan çıkardıkdan sonra ''tek bir ısırık'' sonrasında derin ve sonsuz bir uykuya dalıcaksın der.
E malum opde anakarakter erkek ve Luffy olduğuna göre,cadıda warlock diyelim drQ olsun.Mock townda Luffy'e elma vererek neredeyse Derin ve Sonsuz uykuya dalmasına neden oluyordu.Ee tabi cennetler tarafından(kaçıncı katman bilmiyorum artık) kendisine çizilen yolda yürüyen ve bir şekilde korunan Luffy olaydan(şeytani şansı sayesinde) hasar almadan kurtuldu.:D
Hawkins'ın vucudundan çıkan şey vodoo bebeği yanlış bilmiyorsan afrikan kökenli bir büyü çeşidi dir.Saman'dan bir bebek yapılırve büyülenecek kişinin elbise parçaları bu bebeğe giydirilir.Bebeğe yapılan herşey elbise sahibine aynen yansır.Bebeğe iğne batırılırsa giysi sahibinin canı yanar, yada bebeğin bacağını burkarsanız giysi sahibi'ninde bacağı burkulur gibi.Yanlız Hawkins bunu büyülü birşeyle değil sahip olduğu şeytan meyvası gücüyle yapıyor.Hawkins' için daha çok medyum diyebiliriz ama birileri büyücü diyede hitap etmişti yanılmıyorsam.
Aynen Wodoo bebeği.Beklerim..Apo bile müzikle amirali ikiye bölüyorsa,Hawkinste böyle bir teknikle rakibe kabus olabilir.Hmm.Bak aklıma geldi.Hani Miss Golden Week vardı.Boyaları kullanarak Luffy'i şekilden şekile sokmuştu.Büyüye örnek verilebilir.Tabi meyva gücü ama olsun..

One Piece serisine Tanrısal bakış ile yaklaşan herkese ve her teoriye kafadan olumlu gözle bakarım. Çünkü bu seri içindeki labirentlerden kafamızı kaldırdığımızda güzel şeyler ortaya çıkıyor. Çok şey düşünmeme rağmen bu yazdıklarını hiç derinlemesine düşünmemiştim. Blueno'nun meyvesini 1. katmana dahil olduğunu düşünüyorum. Hava boşluğunda kapı açabilmek yer yüzünde kalmak demektir. Lakin boyut değiştirmek?

Ruhları hissedebilen bir çok karakter çıktı karşımıza. (K. Haki'nin zaten ruhu hissetmek ve fark etmektir, bu yüzden bir vücut içindeki başka bir ruh hissedilemez. Enel'in Nola içindeki Luffy'i hissedememesi gibi). En sonuncusu da Linlin (meyve değişkeni). Peki ruhlar bağlı oldukları bedenden ayrıldıklarında onlara etki edebilecek bir güç mevcut mu? Meyve ruhlarında bir reenkarnasyon olduğunu öğrendik. Yani meyve ruhu şimdilik yok edilemez. Ama müdahale edilebilir. BB ve tayfası ruhun rastgele bir yerde yeniden doğmasını ve rotasını değiştirmeyi öğrendiler. Ve meyve ruhu istedikleri yerde ortaya çıkıyor. Ama bedenden ayrılan bir insan ruhuna müdahale edildiğini daha görmedik. Yani ruhların olduğu boyuta seride şimdilik dokunulamıyor. Canlı ruhu hakiyi, meyve ruhu bedeni değişkene uğratıyor. Yani demek istediğim ruhların gittiği bir boyutun kanıtı da elimizde yok. Meyve ve Haki, Beden ve Ruh yinyangı olarak burada da işlendiğinde acaba insan ruhu da bu seride yeniden mi doğuyor, demeden edemiyorum. Roger'ın ruhunun Luffy ile benzemesi gibi. Bu yüzden Roger'ın lastik meyvesine sahip olduğu düşünülüyor. Lakin kendi ruhu Luffy içinde ise? Birde tabi kişinin bedeni öldükten sonra ruh sonraki kişiyi neye göre seçiyor, nerede bekliyor. Sonuçta Roger'dan 5 yıl sonra Luffy doğuyor. Burada da ruhun kendi iradesi olduğuna inanıyorum. Sonuçta ruh=haki yani irade.

Sonuç olarak, kişi ruhu ile şeytan ruhu farklı boyutlarda bulunuyorlar. Bu boyutlar cennet yada cehennem olarak değil aynı yeryüzü katmanında fakat farklı astral düzlemlerde mevcut. Ve şeytan ruhu yeniden doğarken, kişi ruhu bu belirtiyi göstermiyor. (Şimdilik)

Eline sağlık güzel yazmışsın yeni fark etmek benim hatam.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık