Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Kılıç "Ustalığı" Karmaşası

Seride Kılıç Ustalarının Yeri Nedir/Ne Kadar Önemlidir?

• Kullanılan toplam oy
    86
Evet, forumdaki en çok tartışılan konulardan biri. Öncelikle şunu söyleyeyim bu konu her hangi bir görüşü direkt olarak savunmak için açılmadı. Bazı şeyleri toparlayıp netleştirmek istiyorum. Forumun çoğunluğu ne düşünüyor kafamızda az çok bir fikir oluşsun istediğim için açıyorum konuyu. Sizce kılıç ustaları seride önemli bir güç unsuru/güç setlerinin bir parçası mı? Yoksa sayıca az, pek umursanmayan tipler olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Ana karakterlerden Zoro'ya baktığımızda kendisinin amacı dünyanın en iyi kılıç ustası olmak, bu yolda da kendine koyduğu bir hedef var. Hikaye anlatıcısı değiliz belki de hiçbirimiz, peki sizce hal böyleyken ana karakterlerden birinin hedefinin önemsiz bir konu olma olasılığı var mı?

Serideki başlıca kılıç ustalarına şöyle bir bakalım;

Jurakyuru Mihowk(En güçlü)
Yonkou Shanks(Olup olmadığı tartışılıyor.)
Rayleigh(olup olmadığı tartışılıyor)
Fujitora
Oden
Ryuma
Vista
Shiryu

Bu isimlerden Vista, Mihowk, Oden, Ryuma ve Shiryu kesin olanları. Diğerleri bildiğiniz gibi şu veya bu şekilde tartışılıyor ve önü alınabilmiş değil.

İ

Bu konuda özellikle Mihowk epey tartışmalı bir isim, kendisi hakkında söylenenlere baktığımızda iki tarafa da çekilebilecek şeyler mevcut. Peki hangisi ağır basıyor? Gerçekten Shanks dengi, sayılan bir adam mı yoksa sadece fanları mı abartıyor?

Bence bu soruya iki şekilde de cevap verebilmek mümkün. Bunda direk yazarı suçlamıyorum çünkü seri 23 yıllık neredeyse, bazı kararların sonradan değiştirilme ihtimali var.

Seçeneklerden biri; Mihowk serinin başlarında zirvelerden biri olarak tasarlandı ancak seri genişleyip evren büyüdükten sonra çok bir özelliği kalmadı. İkinci seçenek ise mangaka hala bu karakter hakkında beklenti ve gizem yaratıyor, çok büyük bir dönüş hazırlıyor.

İkisi de bana göre mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ilk seçeneğin başı. Yani Mihowk öyle ya da böyle zirvelerden biri olarak tanıtıldı, bir unvan verildi, çokça övüldü ve ana karakterlerden birinin hocası ve hedefi yapıldı. Bunlar hala değişmiş şeyler olmasa da üstünde en az bir 500 bölümdür durulmuyor. Yani Oda'nın Mihowk'u unutmuş olma seçeneği de mümkün.

Tabii bir de kılıç ustalığın tanımı meselesi var. Çokça duymuşsunuzdur bu tartışmayı. "Her kılıç kullanan kılıç ustası değildir." Forum bir ara cümleyle yankılanıyordu, hatta iş o kadar büyüdü ki WB'nin bile bisento kullandığı halde kılıççı olup olmadığına gelindi.

İki argümanın da kendince haklı tarafları var;

a. Bu kılıçla ya da samuraylıkla doğrudan ilgili bir seri değil. Seride kılıç dövüşleri büyük yer kaplamıyor.

b. Serinin ana karakterlerinden biri bu yolda ilerliyor, mangaka'nın şu an fikrinin farklı olma ihtimali varsa da seriye bir şekilde dahil edilmiş, unvan verilmiş ve sınıflandırılmış bu adamlar.

Elbetteki wikia bir kaynak değil. Ancak fikir vermesi açısından şu listeyi atmak istiyorum, forum dışındakilerin ne düşündüğünü anlamak için diyeyim.

https://onepiece.fandom.com/wiki/Swordsmen

Benim şahsi görüşüme göre kılıç ustası tanımı epey geniş. Her kılıcı eline alan sayılmasa da, belirli bir zaman geçirmiş kişiler çoğu forumda/platformda kabul görüyor.

Yani seride bize verilene göre kılıç ustası olmak, sadece kılıçla var olmak değil. Bunun tanımı Vagabond ya da Gamaran'da bu olabilir. Ama One Piece pek çok şeyi bünyesinde barındıran karma bir seri, eğer kılıç ustalığını bununla tanımlayacaksak o zaman elimizde 2-3 kişi dışında kimse kalmıyor. O zaman ne halt yemeye ana karaktere böyle bir hedef koydurdun, ne diye böyle bir unvan var?

Öte yandan sadece kılıçla var olmak fikri tamamen çöpe atılmamalı çünkü One Piece dışı serilerle tanımı biraz o. En yakın örneği Naruto'dan Sis'in 7 Kılıcı. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta One Piece sana bunu vadetmiyor ki? Pek çok şey normalde olunduğundan farklı.

Şu an içinde bulunduğumuz arc'da dahi bushido/kılıç yolu/irade türküleri çığrılıyor. Fakat gördüğüm kadarıyla hala tartışmalı bir mevzu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Oda, pek çok şeyi seriiye sonradan dahil etti ve etmeye de devam ediyor. Enma'ya bu zamana kadar hiç bir kılıçta olmayan bir özellik vererek bundan sonra bize tanıtacağı kılıçlar ve kılıç ustaları ile ilgili bir mesaj vermiş oldu. Olağan üstü güçlerle donatılmış kılıç ustaları bizi bekliyor olabilir.

Mihawk ve daha pek çok kılıç ustası henüz tanıtılmadığına göre, bu konuda beklenti içerisinde olabiliriz.

Bana göre kılıç ustasi ana gücü kılıçtan gelen, kılıç teknikleriyle savaşan karakterdir.

Yani Law, Fujitora, WB ve olası Shanks vb. kılıç ustası değildir.

Bunun dışında Zoro, Oden, Vista, Shiryu kılıç ustasıdir. Shiryu aynı şekilde meyve kullanıcısı ama yine kılıç yetenekleriyle savaşan biri olarak kalmış meyvesi görünmezlik yani kılıç ustalığını etkilemeyen bir yetenek.

Rayleigh ise bu klasmana hem girer hem girmez. Yani karakter kılıç kullaniyor ama bununla beraber tekme vb. falan da kullanıyor yani fiziksel dövüşçü aynı zamanda.

Üye silindi 1004

Haki ya da meyve yetmeyince karakterlere güçlensinler diye kılıç ustalığı dayıyor işte. Mihawk, Vista, Zoro, Ryuma ve Shiryu hariç hiçbirisinin kılıç ustalığı tatmin etmiyor. Wano tayfa zaten garabet gibi. Pek açmıyor ve kılıç ustalarının gittiği yön pek tatmin edici değil.

Bana göre kılıç ustasi ana gücü kılıçtan gelen, kılıç teknikleriyle savaşan karakterdir.

Yani Law, Fujitora, WB ve olası Shanks vb. kılıç ustası değildir.

Bunun dışında Zoro, Oden, Vista, Shiryu kılıç ustasıdir. Shiryu aynı şekilde meyve kullanıcısı ama yine kılıç yetenekleriyle savaşan biri olarak kalmış meyvesi görünmezlik yani kılıç ustalığını etkilemeyen bir yetenek.

Rayleigh ise bu klasmana hem girer hem girmez. Yani karakter kılıç kullaniyor ama bununla beraber tekme vb. falan da kullanıyor yani fiziksel dövüşçü aynı zamanda.
Kendi yorumlama tarafımda tam da bu konuya cevap verdim. Özetlemem gerekirse, evet Vagabond, Gamaran gibi bir seri okuyor olsaydık bu tanım doğru olurdu. Ancak One Piece'de bize vadedilen şey bu değil.

Kendi yorumlama tarafımda tam da bu konuya cevap verdim. Özetlemem gerekirse, evet Vagabond, Gamaran gibi bir seri okuyor olsaydık bu tanım doğru olurdu. Ancak One Piece'de bize vadedilen şey bu değil.
Bak kendini kılıç ustası olarak tanitmiş Kanjuro ve Kinemon'un meyve yetenekleri bile kılıç ustasiliğını baltalamayacak şekilde verilmiş. Law, Fujitora, Rayleigh gibi karakterler kendine kılıç ustasi demiyor. Yani vadedilen şey gerçekten bu değil mi gerçekten?

Mesela Shanks net olarak kılıç ustasıdır, adamın diğer kolu zaten yok. Hem Akainu'yu hem de Wb'yi kılıcıyla durduğu için savaş tekniğini kılıç üzerinde yoğunlaştırdığını düşünüyorum.

Bak kendini kılıç ustası olarak tanitmiş Kanjuro ve Kinemon'un meyve yetenekleri bile kılıç ustasiliğını baltalamayacak şekilde verilmiş. Law, Fujitora, Rayleigh gibi karakterler kendine kılıç ustasi demiyor. Yani vadedilen şey gerçekten bu değil mi gerçekten?
Yani samuraylık ya da direkt kılıç yoluyla ilgili bir seri okuyor olsaydık bu doğru olabilirdi. Mesela Vagabond'da kendisine kılıç yerine tabancayla saldıran birini görünce karakter "Sen bu işin adamı değilsin," tepkisini verebiliyordu. Ama One Piece'de bu tanım ne kadar geçerli? Fikir vermesi açısından söylüyorum, kaynak olarak gösterdiğimden değil. Wikia'da "Swordsmen" sayfasında ve çoğu yabancı forumda kılıç ustalığı bu olarak tanımlanmıyor, çünkü One Piece deki tanım bu değil.

Bu görüş elbette tamamen çöpe atılmamalı, tanım yanlış değil. Ancak serideki olay farklı. Naruto'da Sis'in 7 kılıç ustası var. Zabuza kılıç kullansa da sis yaratabiliyor, element olarak su kullanabiliyor. Ben daha hiçbir platformda "Zabuza kılıç ustası değildir," dendiğini görmedim. Bunu denk örnek olsun diye veriyorum, yani evet senin tanımın hatalı değil. Ama One Piece için geçerli değil onu söylemek istedim.

Nihayetinde fantezi bir seri okuyoruz. Yazar da aksini söylemiyor. Ki hiçbir yerde söylenmiyor.

Mesela Shanks net olarak kılıç ustasıdır, adamın diğer kolu zaten yok. Hem Akainu'yu hem de Wb'yi kılıcıyla durduğu için savaş tekniğini kılıç üzerinde yoğunlaştırdığını düşünüyorum.
Yahu adamı Luffy'den sonra doğru düzgün görmedik. 6 yıl önce Yonkou olmuş meyve yeyip yemediği bile belli değil sonradan. Ortada daha net olarak gücü açıklanmayan H.haki faktörünü söylemiyorum bile.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık