Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Im kimdir?

Selam diyerek konuya başlayayım ve pek fazla uzatmadan konuya gireyim. Okuyanlara şimdiden teşekkürler. :D

İlk başta çıktığında bu karakterin bilinen tarihin başından buyana yaşadığını düşünüyordum. Fakat Onepiece'i biraz daha incelediğimde aslında 800 yıl önce ortaya çıktığını düşünmeye başladım.

Onepiece Kronolojisine baktığımda karşıma şunlar çıktı.

900-800 yıl öncesi

- Boş yüzyıl

- Bu yüzyılın sonunda yirmi kraldan oluşan organizasyon bir araya geldi Dünya Hükümeti olarak bilinen ittifakı yarattılar. Onlar güce kavuşunca kontrolü ele aldılar ve son yüzyılda olan her şeyi sansürlediler, aynı zamanda Poneglyphların okunmasını yasakladılar.

- Yaklaşık 800 yıl önce Joy Boy adında bir adam BAA sakinlerine bir söz verdi.

Joy Boy daha sonrasında Poseidon'un yardımıyla Noah'ı yükseltmeye çalıştı fakat verdiği sözü tutamadı.

İşte buradan yola çıkarak bir şeyler bulmak istedim.

Poseidon gibi bir güç ile beraber Joy Boy denilen ve geçmişte BAA yaşamayan birisi Noah'ı yükseltmeye çalışıyor ve bunu başaramıyor. Bunun sebebi muhtemelen ona engel olan bir şey sebebiyle oluyor.

Şimdiyse Poseidon denilen bir güç tekrardan ortaya çıkıyor bu kişi Shirahoshi olarak karşımıza geliyor. Geçmişte yaşayan Denizkızı prensesi ise Joy Boy'u tanıyan ve ona yakın olan birisi. Yakın derken Luffy- Shirahoshi gibi düşünebilirsiniz. Joy Boy geçmişte yüzeyde yaşayan biri olsa da Noah'ı kullanmaya çalışıyor ve bunu başaramıyor. Bunu başaramaması sebebiyle ise muhtemelen Denizkızı prensesinden özür diliyor. Bu özür mektubu BAA da karşımıza Poneglyph da karşımıza geliyor. Fakat Poneglyhp muhtemelen daha sonrasında Denizkızı Prensesi tarafından yaptırılmış. Kısacası bu sözün unutulmaması ve yok olmaması sebebiyle.

Fakat daha sonrasında ne kadar bunları yaptırsa da Joy Boy bir şekilde birine yenilmiş ve ortadan kaldırılmış. Joy Boy muhtemelen bu kişini lakabı ve çok güldüğünden kendisine böyle deniliyor olabilir. Belki de BAA da ki kişiler onu ''Joy Boy'' olarak adlandırıyor olabilirler.

Fakat daha dikkat edilmesi gereken şey ise ''Bir gün biri gelecek ve Joy Boy'un sözü ortaya çıkacak'' denilmesi. Geçmişte Joyboy- Denizkızı prensesi- ?(IM) üçlüsü arasında geçen şuan ki olaylar.

Luffy- Shirahoshi- Im arasında geçebilir.

Luffy ve Shirahoshi'nin aynı çağa denk gelmesi ve aynı çağda IM'ın ortaya çıkması bunu gösteriyor olabilir. Roger aslında bir şeyleri atlamasa o da başarabilirdi ama onda Luffy'nin bazı özellikleri bulunmuyordu. O sadece bir şeyleri hazırladı tıpkı Joy Boy gibi...

IM'ın bir şekilde ölümsüzlüğe kavuştuğunu ve belli zamanlarda ortaya çıktığını düşünüyorum. 800 yıl önce kurucu 20 krallık boş taht'ın önüne gelip silahlarını rehin olarak bırakmışlar. Yani 800 yıldır Dünya üzerinde bir ''Kral'' var. O 20 krallığın bıraktığı silahlar ise ya sadakat manasında yada diz çökme veya dize getirme manasında oraya koyulmuş olabilir. Aslında mangada başka sebeple orada oldukları söyleniyordu...

O 20 krallık içinde yüzeyde kalan tek krallık ise Alabasta olarak karşımıza geliyor. Goroseiler'den birisi ise onları ''Hain'' olarak adlandırıyor. Kısacası yanlarında olmayan herkesi hain olarak düşünüp ona göre hareket etmiş olabilirler. Yani diz çökmeyen tek Alabasta kralı olabilir bunun sebebini ise diğer antik silahı ellerinde bulundurmaları sebebiyle yapabildiklerini düşünüyorum.

Im'ın elinde ki posterlerde Teach, Shirahoshi, ve Luffy'e bıçak sapladığını görüyoruz kısacası. Bir Joy Boy- Poseidon olayının benzeri bir şey bekliyor olabilir. Joy Boy'un adının ise gülümsemesi sebebiyle lakap olabileceğini demiştim. Joy Boy'un gülüşünün aynısını Roger ve Luffy de olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanlarda gelmiş fakat D.'nin arzusu ve isteğini yerine getirmeye çalışan kişiler olarak. Kısacası Joy Boy'un isteğini yerine getirecek olan kişi de Luffy olacak. Fakat bir D olması sebebiyle Im'ın Teach'i de bu konuda tehlikeli gördüğünü düşünüyorum. Joy Boy ise bir D. olarak karşımıza çıkacak.

Bu yüzden Goroseei'ler ''Dünyadan silinmesi gereken ışıklar'' tabirini kullanıyorlar. Kısacası bu kişileri ''Dünyayı aydınlatacak kişiler'' olarak görüyorlar. Dünyadan sakladıkları gerçekleri ortaya çıkaracak kişiler onlar için en tehlikeli varlıklar olarak görünüyor. Pedro'nun da dediği gibi '' Luffy ve arkadaşlarının yüzlerce yıldır halkımızın ve Kozuki hanesinin beklediği insanlar olduğunu düşünüyorum. Onlar bu dünyaya şafağı yaşatacak olan kişilerdir'' Şafak kelimesinin anlamını bilmeyen yoktur heralde '' Güneşin doğuşundan az önce beliren aydınlık''

Kozuki hanesi 800 yıl önce Poneglyph denilen taşları yaratmaya başladı. Muhtemelen Joy Boy'un ölümüyle beraber ondan arda kalan mektup bir Poneglyph olarak oluşturuldu ve yok olmaması için korundu. Gelecekte yani şuan da Luffy Joy Boy'un isteğini gerçekleştirecek kişi olarak karşımıza çıkacak.

Im'ın muhtemelen geçmişte Joy Boy'u durdurduğunu göreceğiz.

Diğer taraftan ise Im'ın Buda'yı ve Japonyanın ilk Kraliçesini temsil ettiğini düşünüyorum. Buda'nın erkek, Kraliçenin ise kadın olduğunu düşünürsek Im tabi ki de... Dur dur öyle bir şey yok. :(

Bence muhtemelen kadın çıkacak ve Japonyanın ilk Kraliçesi Himiko Onepiece'in ilk ve tek Kraliçesi olmuş olacak.

Himiko Japonyanın ilk kraliçesi olmasının yanında kayıtlarda hiç bir şekilde adı geçmemektedir. Tıpkı Onepiece de ki Im gibi yaşamış fakat ortada olmayan bir hayat sürmüş olacak. Çin kaynaklarında ise insan üstü bir kişilik olarak adlandırılmıştır. Halk tarafından tanrılaştırılmış ve Tanrı-Kraliçe olarak görülmüştür. Himiko ayaklanmalar ve savaşlarla dolu çalkantılı bir dönemde tahta çıkmıştır. Ülkeye huzur getirmeyi başarmış ve hiç evlenmemiştir. Muhtemelen IM de bu tarz bir kadın çıkacak Onepiece de savaşlar olurken ortaya çıkmış ve huzur sağlayıp Dünya Hükümetini kurmuş olacak. Aynı zamanda evlenmemiş biri olarak karşımıza gelebilir tıpkı Himiko gibi.

Bununla beraber oyun ve film de konuya alınan Himiko'dan şöyle bahsediliyor. ''Tek bir dokunuşunun ölüm ve yıkım getirir. Kendi generallerinden oluşan bir ordu Himiko'yu yakalayıp şeytan denizinde hayat olmayan bir adaya sürüyorlar. Mezarı ise o ulaşılmaz dağların altında'' film de bu şekilde tasvir ediliyor Himiko. ''Şeytan denizi'' ve ''Hayat olmayan ada'' ve ''ulaşılamaz dağları'' One piece ile bağdaştırabiliriz.

Bu da Raftel'in görseli...

Diğer taraftan ise Buda'dan da esinlenildiğinini düşünüyorum.

Buda: Gautama, saray duvarlarının dışına çıkmaya başladığında yirmi dokuz yaşındaydı ve bir aydınlanma arayışına girmişti. O zamana kadar ki tüm yaşamı, babası onu acı çekmekten ve dünyanın gerçeğinden korumak istediği için saray duvarlarının içinde sürmüştü. Sarayın dışına yaptığı ilk ziyarette, tamamen yeni bir gerçekliğe rastladı; karşısındaki, bilmediği bir dünyaydı. Yeni doğmuş bir bebeğin, hasta bir kişinin, yaşlı bir adamın ve çürüyen bir cesedin acılarına tanık oldu. Bir anda, acının tüm insanlık için ortak olduğunu idrak etti.

Buda bunları gördükten sonra ve bilge bir keşişle tanıştıktan sonra tüm servetini bırakıp normal insanlar gibi yaşamak ve aydınlanmayı yaşamak için saraydan ayrıldı. Sonunda Gaya yakınlarında bulunan Uruvela kasabasına yerleşerek ‘'hakikat’' arayışına devam etti ve aynı hedefi paylaşan beş öğrencisiyle (Gorosei) birlikte yaşamaya başladı. Birlikte, dünyevi ihtiyaçlardan arınmak, günlük 10 saat meditasyon, günde sadece bir avuç pirinçle beslenmek, hiç konuşmamak ve çok az uyumak gibi inanılmaz ciddi pratiklerle aydınlanmaya çalıştılar.

Kısacası Buda Onepiece evrenin de ki en büyük gücü elde etmiş kişi olarak karşımıza çıkabilir. Kendisi gerçekte ''Nirvana'' değimini Onepiece evreninde gerçekleştirmiş olabilir. Gorosei'ler ise onun öğrencileri olarak karşımıza çıkabilirler.

Fakat gerçekte Buda'nın bir rahatsızlığından sonra öğrencileri onu terk ediyorlar. Onepiece de IM'ın bir zayıf duruma düşmesi durumunda Gorosei'lerin bir şekilde ona arkasını döndüğünü görebiliriz.

Bu arada o da geçmişte yaşanmış bir olaydan sonra bu hale gelmiş olabilir. Im'ın yanına gittiği dev şapka ve Zunisha ile bağlantılı olabileceğini de düşündüm fakat Zunisha 1000 yıldır yürümeye mahkum edilmiş. Zunisha'nın gözleri de tıpkı IM'ın gözleri gibi çizilmiş. O dev şapkası ile birlikte bir bağlantı mı yoksa bir mesaj mı verdi bize mangaka belirsiz.

Son düzenleme:
Acaba IM'ın Sengokunun şeytan meyvesinin bağlantısı var ne de olsa ikisi de buda sayılır acaba IM'nin bir şekilde ondan ayrılmış yada özelliğini kaybetmiş olabilir mi muhtemelen Joy Boy yüzünden yada Joy Boy'a karşı

Luffy ve Shirahoshi'nin aynı çağa denk gelmesi ve aynı çağda IM'ın ortaya çıkması bunu gösteriyor olabilir. Roger aslında bir şeyleri atlamasa o da başarabilirdi ama onda Luffy'nin bazı özellikleri bulunmuyordu. O sadece bir şeyleri hazırladı tıpkı Joy Boy gibi...
Peki Roger'ın gemisindeki yumurtanın Shirahoshi olma ihtimali nedir?

Peki Roger'ın gemisindeki yumurtanın Shirahoshi olma ihtimali nedir?
Tavuk mu bu kadın yumurtlayacak twei. ''Shirahoshi mi yumurtadan çıkar yumurta mı Shirahoshi'den'' çıkar sorusu gibi olmuş bu. :(

Sanmam öyle bir şey olduğunu onun yumurta olduğu kesin bile değil. Şeytan meyvesi kullanıcısı da olabilir.

Bı de şu tahtın arka kısmı kılıca benziyor. Şapkayı takan kişinin kılıcı olabilir belkide. Boyut olarak uygun gibi bence.

Tavuk mu bu kadın yumurtlayacak twei. ''Shirahoshi mi yumurtadan çıkar yumurta mı Shirahoshi'den'' çıkar sorusu gibi olmuş bu. :(

Sanmam öyle bir şey olduğunu onun yumurta olduğu kesin bile değil. Şeytan meyvesi kullanıcısı da olabilir.
Shirahoshi Neptune ve Otohime'nin çocuğu olmayabilir :S

Öncelikle eline sağlık, uzun zamandan beri okunası bir one piece teorisi geldi. Çeviri olanlar dışında başarılı bir korsanfan teorisi okuma güzel.

Buda ve Japon prensesi olayı ilgimi çekti. Onun hakkında yazmak istiyorum ben de. Şimdi öncelikle teorideki Buda'nın im olma ihtimali bence uzak. 5 öğrenci tesadüf olmasa şöyle düşünürdüm: Luffy'den beklediğimiz meyve uyanışı veya yeni vitesle beraber G4 formundaki şişkinlik daha da artıp, kendi uyanışına Buda form diyebilir. Bu da ( kelime oyunu değil :) ) teorindeki Buda ve 5 öğrencisinin, kraliçe ve 5 müridi ile kapışması anlamına gelir. Lastiğin sentetik bir madde oluşundan dolayı; çevreyi değil de değindiği kişiyi etkileyecek, temas ettiği yerde dalgasal ve yayılımsal hasar verecek bir şey olması pekala mümkün.

Teorinde diğer beğendiğim detay ise Goroseilerin temizlik lafını ciddiye alman. Rocks oluşumunda bunun ne derece ciddi olduğunu, yüzeyel kahramanlıkların şişirilip işin arka yüzünde hükümet olduğunu düşünüyordum zaten.

Emeğine sağlık tekrar. :sapkali:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık