Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Haoshoku Haki

evet arkadaslar one piecein son sayısından sonra, artık kesinleşen bazı seylerle teorimi ifade etmek istedim. ayrıca,houshoku haki hakkında tüm fikirlerimizi ve teorilerimizi bu konu altında paylasabiliriz, çünkü houshoku hakkındaki herseyi irdeliyecegim.

şimdi teorideki dayanak noktası dragon ball.biliyorsunuz, e.oda tam bir db fanı ve toriyama hayranı.şimdi orada karakterlerin güc noktasında temel; ki denen kavram.yani bir nevi zihin ve bedenin kombine ettigi enerji.yani narutodaki chakra,bleachteki reiatsu temelde bunların hepsi, dbdeki ki nin uyarlanmıs versiyonları.

one piecetede haki var.e.oda kiye ha ekleyip, haki yapmıs.şimdi houshoku baglantısı ne ? saiyajinler, dragon ball evrenindeki, en güclü savascılar olarak gecen, vegeta gezegeninden bir uzaylı türüler.bas karakterlerin cogu saiyajindi.bu elemanlar inanılmaz kilere sahipler ve ölümün kıyısından her döndüklerinde ki leri katlanıyordu.ama içlerinde anlatılan birde efsane vardı: super saiyajin.yani kinin, aga babasına sahip olucak olanlar.burada toriyama calısarak ve egitimle bu gücü verdi,ama aslında seri içinde super saiyajin olabileceklerinde, kaderde yazılı oldugunu vurguladıda.

e.oda ise; haki kavramına bir super ekledi, houshoku haki.ve toriyamanın aksine,direk serisinin özü gibi kaderle ilişkilendirdi, çünkü houshoku kullanıcıları dogustan bu güçle doguyorlardı.

bu vegata normal formu

buda super saiyajin formu.aradaki ki farkı; shanksle,vergonun haki farkı kadar ;)

şimdi gelelim teorinin ayrıntısına; houshoku haki diger 2 hakiyide kapsıyor.sadece ayrı bir renk degil,ayrıyeten hakisi manyak derecede olanlara verilen bir tanımlama, yani paye bence.o yüzden rayleigh anlatırken, iki rengi vurguladı ama houshokuyu ayırdı.

ve özelliklede altını çizdi,diger ikisi egitilebilir ama, houshoku egitilemez dedi.yani houshoku aslında hakinin ana gücü olan, ruhun kendisi...kullanıcıyla birlikte gelişiyor.

yani houshoku haki; dogrudan busoshoku ve kenbunshokuyu etkiliyor, onları kendi evrensel kümesi içine alıyor bence.

busoshoku hakinin kullanıldıgı su 4 manga karesine bakarsak ve kullanan 4 houshoku haki kullanıcısına... ne demek istedigimi anlıyacaksınız ;

bu iki karede shanks ve wbnin busoshoku hakileri carpısıyor.ama iki kullanıcı houshoku haki sahibi oldukları ve bellamynin deyimiyle hayallerin ötesinde, haki gücüne sahip oldukları için fazla olan hakileri,yansıyarak gögü yarıyor.

bayıltma olarak kullandıgımız seyde, aslında fazladan olan hakinin dısa salınması degilmi o zaman ?

buradada; baska iki houshoku kullanıcısı, yumruk carpıstırıyor.bu sefer busoshoku kullandıkları hepten kesin,çünkü e.oda kollarına siyahlasmayı çizmiş.ve yumruktan yine, aynı yukarıdaki gibi fazla olan haki tasıyor ve simetrik bir sekilde,ortadaki carpısma noktasından tüm arenaya dagılıyor.ve diamante beni onaylıyor:houshoku haki kullanıcılarının carpısması.

yani sonuc olarak...tashigide caydanlık kadar haki var.az oldugu için, baska kuvvetli hakiler karsısında, kendi hakisinin veya yogunlugunun bir önemi kalmıyor.vergoda legen kadar var.ama houshoku haki sahiplerinde denizler kadar haki var.

ve bu büyük hakileri asırı fazla oldugu için,bu büyük hakileriyle yukarıdaki gibi ,fazladan yansıyanıyla gögü yarıp,ortalıgı sallayabiliyorlar.

bilincsizce bile olsa dısarı salabiliyorlar.ve ruhlarının baskısına dayanamıyacak kişileri bayıltabiliyorlar.

vede ayrıca iradelerini cansız nesnelere hatta havaya ve dogaya gecirebiliyorlar.

burada herkez gölgeler içinde çizilmiş, az bucuk ısık sızarken.

shanks luffyi duyup parti yapalım dediginde ise,hava bir anda günlük güneslik oluyor ve animatörlerde bunu aynen böyle yansıttılar.

sonra shanks ilk geldiginde moby dicke, arkadaki bulutlara bakın hava normal sakin ,bir kac tane bulut var.

konusma ciddileşiyor,gittikce bulutlar toplanıyor, birbirlerine saldırmadan önce bulutlara bakın.

ve en sonda toplanmıs olanlara,yani havayıda kasvetli hale getiriyorlar.animedede daha ayrıntılı, direk böyle aktarılmıs.konusma ciddileştikce hava kapanıyor. ;)

su an için toparlayabildiklerim bunlar. veri cıktıkca güncellerim.su hava olayı teorisini, 2 sene önce konusuyorduk zaten, bir cok kişi farkında,o zamanki konum silinmese iyiydi ama en azından şimdi tam tesekküllü oldu.en azından busoshokuyla baglantıda bence kesinleşti.

son olarak; dragon balla z den itibaren, devasa ki si olan karakterlerin, sahip oldukları kiyle dogayı nasıl etkilediklerine bakın ve üstte verdigim saiyajin-super saiyajin örneginide hesaba katınca, bence houshoku haki belli bir temele oturuyor artık.

ayrıca sizlerinde fikirlerini bekliyorum arkadaslar, tesekkürler.

ayrıca@

sabonun saldırısı, ejder nefesi için ayrı bir konu acıcaktım. ama teorim zaten houshoku hakiyle ilgili oldugu için, buraya yazayım dedim...şimdi asagıya atıcagım manga sayfalarına iyi bakın,anlıyacagınız sey su,chinjao ve luffynin birbirlerine saldırısı ve sabonun yaptıgı aslında temelde aynı sey.tek fark,sabonun gücü korkunc ve haki seviyeside öyle.üstelik saldırısını rokougan gibi teknige cevirmiş;

dikkat edin kollar busoshoku haki ve koka modundalar.ama carpısma normalde smokerın yada vergonun kokalı vurusu gibi degil.zaten e.oda diamante aracılıgıyla olaya dikkat çekmiş ve farkı belirterek demişki; houshoku sahiplerinin carpısması

yani benim teorim su;houshoku haki ile nasıl fazla hakin, dısarı tasırılıp insanları bayıltıyorsa,yine bu sekilde saldırı esnasında, normal bir hakili yumruktan kat be kat daha güclü bir saldırı yapmanada olanak saglıyor.ve aynı zamandada sabonun teknigi gibi bir saldırınında ana gücü oluyor.

bakın dikkat edin;sabonun kollar aynı chinjao ve luffy gibi.tek fark sabo baska bir houshoku kullanıcısıylan carpısmıyor.herseyin özü var dedigi sey,aslında zoronun arabastada kesfettigi sey.

kücük nüansları yakalarsak;zoroya bu olaydan bahseden adamın adı;koshiro...yani kuinanın babası,dikkat edersek,aynı koshironun dragonlada ilişkisi var.ve saboda dragonun cıragı.

hepsini üst üste koyarsak ve bu bilgilere cansız bir nesneye direk etki eden, baska bir houshoku kullanıcısı kızılsac shanksıde eklersek(moby dick) vede tabi havaya irade gecirme mevzusuda var...ortaya cıkan teori su oluyor;

- sabo houshoku haki sahibi.
- kollarına yogunlastırdıgın busoshoku haki, kokaya dönüyor.ama houshoku kullanıcıları cok daha fazla hakiye sahip oldukları için,vucutlarından güclü sok dalgaları yollayabiliyorlar.(sentoumaru, ashigara dokkoi,busoshokuda en üst sınır,bundan cok cok daha güclüsü)
- ejder nefesi,sabonun tüm haki gücünün,iki kolu odak noktası olarak,önce yere iredesini gecirme,dikkat edin bekliyor,sonrada tüm hakisini bir anda bosaltması sonucu olan bir teknik.

şimdi üşenmeyin acıp, houshoku görünce bir sürü über adamın yüzlerinin ne hale geldigine bakın.böylelikle sabonun olayını ve luffynin gelicegi seviyeyi, tabiki birde yüzlerinin neden o hale geldigini,burgessin tepkisinide katarsak iyice anlarsınız...

dipnot;sahsi fikrimdir,baska güzel fikri olanlar ekleyebilir.ama fikirlerinizide merak ediyorum :D

su iki manga sayfasından sonra teori bence kesinleşmiştir. biri hakiyi sürekli artırıp, vurmaya calısırken digeride aynı gücte karsılıyor. salınan haki o kadar büyükki, etrafa yayılıyor ve her zamanki tepki geliyor; ne odamı kullanıyor houshokuyu :)

Son düzenleme:
Geçenlerde haoshoku ve hava olayları üzerine bir konu açmıştım ve bence kullanıcının haoshoku seviyesi ve ruh hali hava olaylarına etki ediyor.Roger haoshoku'da baya ustalaştı ve Shiki'yi atlattı.Shanks ise Roger kadar usta değil bu konuda ve Luffy'nin aranma posterini görünce ruh hali havanın aydınlanmasına sebep oluyor.Bilinçli değil yani.
Wb ve Shanks kızışıp bisento ve kılıç tokuşturuyorlar gökyüzü yarılıyor, Luffy ve Chinjao kızışıyorlar ve yumruklarını tokuşturuyorlar arenada rüzgar oluşuyor.Diamante bunu haoshoku çarpışması olarak nitelendiriyor.Busoshoku demiyor ;)Yani ruhani durumları havayı etkiliyor.
Roger ve Dragon;Bilinçli bir şekilde havaya hükmedebiliyorlar.Yani ruhani durumu falan aşmışlar.
Shanks ve Wb;Ruhani durumları havaya etki ediyor.Gökyüzünü yarıyorlar.
Chinjao ve Luffy;Ruhani durumları Shanks ve Wb kadar olmasada havaya etki ediyor.Dediğim gibi haoshoku seviyesiyle alakalı.Oda bir sbs'sinde Shanks'in Luffy'den iki kat adam bayıltabileceğini belirtmişti zaten.

Benim görüşüm bu.
Chinjao ve Luffy'i görür görmez konu açmışsın:D

Bir hakinin diğer iki hakinin üst kümesi olması kısmı mantıklı geldi. Öteki türlü kral hakisi güç seviyesi arttıkça işlevsizleşiyor. Buna benzer bi konu da ben açmıştım, daha çok hakinin işleyişiyle ilgiliydi baya destek olmuştun tespitlerinle. Bu konuda biraz daha genişten yaklaşmışsın. Gayet makul fikirler var, seri ilerledikçe de bu fikirler artacak gibi.

Geçenlerde haoshoku ve hava olayları üzerine bir konu açmıştım ve bence kullanıcının haoshoku seviyesi ve ruh hali hava olaylarına etki ediyor.Roger haoshoku'da baya ustalaştı ve Shiki'yi atlattı.Shanks ise Roger kadar usta değil bu konuda ve Luffy'nin aranma posterini görünce ruh hali havanın aydınlanmasına sebep oluyor.Bilinçli değil yani.
Wb ve Shanks kızışıp bisento ve kılıç tokuşturuyorlar gökyüzü yarılıyor, Luffy ve Chinjao kızışıyorlar ve yumruklarını tokuşturuyorlar arenada rüzgar oluşuyor.Diamante bunu haoshoku çarpışması olarak nitelendiriyor.Busoshoku demiyor ;)Yani ruhani durumları havayı etkiliyor.
Roger ve Dragon;Bilinçli bir şekilde havaya hükmedebiliyorlar.Yani ruhani durumu falan aşmışlar.
Shanks ve Wb;Ruhani durumları havaya etki ediyor.Gökyüzünü yarıyorlar.
Chinjao ve Luffy;Ruhani durumları Shanks ve Wb kadar olmasada havaya etki ediyor.Dediğim gibi haoshoku seviyesiyle alakalı.Oda bir sbs'sinde Shanks'in Luffy'den iki kat adam bayıltabileceğini belirtmişti.

Benim görüşüm bu.
Chinjao ve Luffy'i görür görmez konu açmışsın:D

hava olayları-houshoku baglantısıyla ilgili 10a yakın konu acıldı bu forumda,belki daha fazladır:D en kapsamlısı yanlıs hatırlamıyorsam, marconunkiydi. direk dragon üzerinden gidip,baglamıstı.sürekli etrafında rüzgar olması edd war savası falan.bende 2 sene falan önce actıgımda;eldeki veri shanks ve wb ile mihawk ve shankstı sadece,tabii birde dragonun animedeki yesil rüzgarı vardı.

şimdi onlardan neden bahsetmedim;bir dragonu olaya katamam çünkü; gücünün houshokuyla alakasız, direk meyve gücü olma ihtimali var.

iki;rogerın edd war savasındaki, hepinizi buraya gömücem deyip,shikiye gelen fırtına var,ama ordada dragon rogerın tayfasındandı teorisi var. yani oda yüzde yüz kanıt degil.

busoshoku hakinin carpısmasında, fazladan yansıyan gücün houshoku hakiyle alakalı olabilecegine dair bir tane bile kanıt yoktu.böyle söyleyenler oldu,op wikiada dile getirildi, biz konustuk.ilk defa biri busoshoku hakiyle yumruk yumruga carpısan, iki houshoku kullanıcısının, yansıyan fazla hakisini betimledi; ve dediki houshoku haki kullanıcılarının carpısması.

yani havayla alakası yok bence.yani eldeki ilk kesin veriyle konu actım,luffy vs chinjao degil diamantenin sözüyle ;)

son olarak; shanks su an dragon la birlikte en iyi haki kullanıcısıdır muhtemelen ama, sen bilincsizce havayı etkiliyor diyorsun.o yapamıyorda kim yapıcak ? dragonunda kaze kaze no mi yedigine dair bir teori oldugu sürece, onuda işin içine katamam beklemek zorundayız bence,yoksa bana uyar :flaugh:

hava olayları-houshoku baglantısıyla ilgili 10a yakın konu acıldı bu forumda,belki daha fazladır:D en kapsamlısı yanlıs hatırlamıyorsam, marconunkiydi. direk dragon üzerinden gidip,baglamıstı.sürekli etrafında rüzgar olması edd war savası falan.bende 2 sene falan önce actıgımda;eldeki veri shanks ve wb ile mihawk ve shankstı sadece,tabii birde dragonun animedeki yesil rüzgarı vardı.

şimdi onlardan neden bahsetmedim;bir dragonu olaya katamam çünkü; gücünün houshokuyla alakasız, direk meyve gücü olma ihtimali var.

iki;rogerın edd war savasındaki, hepinizi buraya gömücem deyip,shikiye gelen fırtına var,ama ordada dragon rogerın tayfasındandı teorisi var. yani oda yüzde yüz kanıt degil.

busoshoku hakinin carpısmasında, fazladan yansıyan gücün houshoku hakiyle alakalı olabilecegine dair bir tane bile kanıt yoktu.böyle söyleyenler oldu,op wikiada dile getirildi, biz konustuk.ilk defa biri busoshoku hakiyle yumruk yumruga carpısan, iki houshoku kullanıcısının, yansıyan fazla hakisini betimledi; ve dediki houshoku haki kullanıcılarının carpısması.

yani havayla alakası yok bence.yani eldeki ilk kesin veriyle konu actım,luffy vs chinjao degil diamantenin sözüyle ;)

son olarak; shanks su an dragon la birlikte en iyi haki kullanıcısıdır muhtemelen ama, sen bilincsizce havayı etkiliyor diyorsun.o yapamıyorda kim yapıcak ? dragonunda kaze kaze no mi yedigine dair bir teori oldugu sürece, onuda işin içine katamam beklemek zorundayız bence,yoksa bana uyar :flaugh:
Boldladığım kısma benim teorim uymuyor mu:DAçıklamasınıda yaptım zaten üstte.
Roger ve Garp impel downda konuşurlarken oradaki ateş sürekli yanıp sönüyordu.Bu da mangada geçmesede kayda değer bir veri.
Roger'ın idamında Dragon'un üzerinde devrimci giysisi vardı.Sanmıyorum ki Roger teslim olsun bütün tayfa ayrılsın Dragon devrimci olsun.

Boldladığım kısma benim teorim uymuyor mu:DAçıklamasınıda yaptım zaten üstte.
Roger ve Garp impel downda konuşurlarken oradaki ateş sürekli yanıp sönüyordu.Bu da mangada geçmesede kayda değer bir veri.
Roger'ın idamında Dragon'un üzerinde devrimci giysisi vardı.Sanmıyorum ki Roger teslim olsun bütün tayfa ayrılsın Dragon devrimci olsun.
şimdi hava olaylarıyla, houshoku baglantısı tamam. ama sen luffy vs chinjaodaki carpısmadan yayılan enerjiyide,bu ikisinin, havayı etkilemesi olarak söyledin... ondan dedim alakası yok.

orada ikiside; ellerini busoshoku hakiyle çizilmiş sekilde, birbirlerine yerleştiriyorlar,o kadar cok haki ve güc salıyorlarki,etrafa bir sok dalgası yayılıyor,bildigimiz houshoku efekti işte.dimantede onaylıyor.

garp ve roger konusmasındaki mum sahnesi maalasef mangada yok,olana kadar gecerliligide yüzde yüz olamaz hiç bir zaman.

dragon ve roger durumuda dallı budaklı kocaman bir teori,daha fazla sey ögrenene kadar dragon hakkında, onu işin dısında tutmak lazım ;) tabi senin dedigin gibi olabilir, banada makul geliyor,yinede yüzde 50 ihtimalle bu adam kaze kaze no mide yemiş olabilir veya hava olaylarına direkt hükmeden x-mendeki stormun gücü gibi bir parameciada yemiş olabilir,ben saglam olanları ekledim kalanıda veri cıktıkca ekleriz ;)

şimdi hava olaylarıyla houshoku baglantısı tamam ama sen luffy vs chinjaodaki carpısmadan yayılan enerjiyide,bu ikisi havayı etkilemesi olarak söyledin ondan dedim alakası yok.

orda ikiside ellerini busoshoku hakiyle çizilmiş yerleştiriyorlar,o kadar cok haki ve güc salıyorlarki,etrafa bir sok dalgası yayılıyor,bildigimiz houshoku efekti işte.

garp ve roger konusmasındaki mum sahnesi maalasef mangada yok,olana kadar gecerliligde yüzde yüz olamaz hiç bir zaman.

dragon ve roger durumuda dallı budaklı kocaman bir teori,daha fazla sey ögrenene kadar dragon hakkında onu işin dısında tutmak lazım ;) tabi senin dedigin gibi olabilir banada makul geliyor,yinede yüzde 50 ihtimalle bu adam kaze kaze no mide yemiş olabilir.veya hava olaylarına direkt hükmeden x-mendeki storumun gücü gibi bir paramecia ;)
Herkesin kendi görüşü birşey diyemem.Ben Dragon'un meyve yediğini sanmıyorum.
Animeyide uzaylılar yapmıyor yalnız, o kadar iddaalı bir sahneyi sanmam ki Oda'dan izinsiz çizsinler.

Benim anlamadığım buoshokuyu full beden yaptığında mı yoksa vücudun belirli yerlerine yaptığındamı daha güçlü olursun ve ya haki seviyesi ilemi alakalı bu durum?
Houshokunun bencede diğer 2 hakiyi etkileme ,güç potansiyelini arttırma gibi bir özelliği olduğunu düşünüyorum zaten houshoku seride ilk çıktığında milyonda 1 kişide görülüyor vs. gibi çok büyütüldü ve hepimiz bu kadar büyütülen bir gücün sadece iradesiz insanları bayıltmakla sınırlı olmayacağını düşündük ki bence houshoku gizemi yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

Herkesin kendi görüşü birşey diyemem.Ben Dragon'un meyve yediğini sanmıyorum.
Animeyide uzaylılar yapmıyor yalnız, o kadar iddaalı bir sahneyi sanmam ki Oda'dan izinsiz çizsinler.
olabilir ama bence dragon meyve yedi,bana öyle geliyor üstün bir meyve ve d.nin iradesi sınırında houshoku hakiyle, tek basına öyle mutlak bir güc olusturuyor olmalı.dragonun haki gücü shanksten fazla degildir,en azından asırı fazla degildir,ama shankste dünyanın en iyisi ayarında kılıc ustalıgıda var.o zaman bu adam tek basına nasıl tüm dünyaya meydan okuyor ? dragonun adını duyan titriyor ,bence cok üstün bir meyveside var ve zekasıyla adam o hale gelmiş.tabi senin fikrinede saygılıyım bir sey diyemem.

Benim anlamadığım buoshokuyu full beden yaptığında mı yoksa vücudun belirli yerlerine yaptığındamı daha güçlü olursun ve ya haki seviyesi ilemi alakalı bu durum?
Houshokunun bencede diğer 2 hakiyi etkileme ,güç potansiyelini arttırma gibi bir özelliği olduğunu düşünüyorum zaten houshoku seride ilk çıktığında milyonda 1 kişide görülüyor vs. gibi çok büyütüldü ve hepimiz bu kadar büyütülen bir gücün sadece iradesiz insanları bayıltmakla sınırlı olmayacağını düşündük ki bence houshoku gizemi yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.
şimdi söyle düsün, bilinen tüm shounen serilerde,en azından benim izledigim 30a yakında... bir uzvu degiştirmek daha amatör bir durum.tüm bedene uyarlamak ise salınımın son hali oluyor.o yüzden vergo cokca övüldü.çünkü tüm bedenine busoshoku hakisini yayabiliyordu.yani adam busoshoku konusunda asmıs.tek eksigi leveli, houshokuya sahiplerden az ,zaten o yüzdende doflamingoya hizmet ediyor.ama law onun hakisini astı ve kagıt gibi ikiye böldü.

bir diger detayda hodynin luffyı ısırması. dikkat edersek,tam bedende vergo gibi degil ama belli ölcüde haki kullanmıs luffy,yinede öyle bir saldırıya karsı ise yaramadıgını vurguladı.eger vergo gibi yapabilse,cok daha iyi bir savunma olucaktı.yani bedene yaymak her zaman daha büyük bir olay.ve tabi gördüldügü üzere dereceleride var.

busoshokunun en üstün formuda bence rayleighin file yaptıgında yada shanksın akainuyu durdurdugunda belli belirsiz gözüken haki bariyeri formu.onda savunma bedenden önde olusuyor.yani daha etkili ve wbnin saldırısını durduran amirallerde oldugu gibi, deprem bile içeri nufuz edemiyor.ki orda bile houshoku kullanıcılarını daha üstün gördük,rayleigh rahatca kizaruyla kılıc tokusturdu,shanks akainunun magması demir cubukla tuttu.bu muhtemelen katman gibi bir seyle acıklancak,daha kalın ve güclü bariyer,daha zayıf bariyer gibi olacak duruyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık