Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Hangi Yetenek Türü

Hangi yetenek türlerini tercih ederdiniz.?

• Kullanılan toplam oy
    23
Merhaba arkadaşlar,

Hepimiz One Piece hayranı insanlar olarak çoğunluğumuz shonen ve seinen anime ve mangalara genel olarak ilgiliyiz. Şu güne kadar muhtemelen pek çok farklı seri okudunuz/izlediniz. Eminim ki hayatınızın belirli bir döneminde sizde kendi hikayenizi yazmayı, yeteneğiniz olsa kendi manganızı çizmeyi düşünmüşsünüzdür.

İşte bu konuyu da bu noktadan hareket ederek oluşturmaya karar verdim. Burada size sorduğum soru şu: "Eğer kendi manganızı çizme imkanınız olsa ne tür bir ana karakter tasarlardınız, ona ne tür yetenekler verirdiniz.?"

Aslında bilim kurgu ve fantezi dünyalarının genişliği göz önüne alındığında bu soruya verilebilecek cevaplar sınırsız gibi duruyor ama konuyu daha kıyaslanabilir değerler içine almak istediğim için en bilindik yetenekleri belirli gruplar altında topladım ve anket olarak konuya ekledim. Ama tabi ki bu seçenekleri çok spesifik yapmak mümkün olmadığı için anket seçeneklerini çok geniş aralıklar sunan genel kavramlar olacak şekilde düzenledim, o yüzden konu içerisinde seçtiğiniz seçeneklerin ne tür alt dallarını/kullanımlarını tercih ettiğinizi de belirtmenizi istiyorum.

1) Dövüş/Savaş sanatları ustalığı:
Bizim dünyamızda hali hazırda var olan savaş teknikleri ister istemez her zaman kurguyu da etkilemiştir ve, samuraylardan tutun gladyatörlere, korsanlardan tutun günümüz paralı askerlerine kadar pek çok tarihsel ve güncel olgu mangalarda işlenmiştir.

Bu kategoriyi genel olarak, kılıç kalkan, mızrak vb. gibi tarihi silahlar, modern ateşli silahlar ve eski/yeni dövüş teknikleri (kung fu, kendo, boks vb.) kullanımı olarak düşünebilirsiniz.

Bu türe örnek olabilecek bazı seriler/karakterler:

- Rurouni Kenshin

- Hajime no Ippo

- Trigun

2) Elemental yetenekler:
Elementlere hükmetmek her zaman insanlığın en büyük fantezilerinden biri olmuştur sanırım (hangimiz sevmedik Goro Goro no Mi'yi çılgınlar gibi :p). Kurgusal yapımlarda çoğunlukla değişik ölçeklerde de olsa bunu yapabilen karakterler illaki bulunur.

Bu kategoriyi temel elementlere (ateş, su, toprak, tahta(evet tahta) vb.) çeşitli ölçeklerde (logia gibi uçukta olabilir, element bükücü gibi sınırlıda, size kalmış) hükmetmek olarak düşünün.

- Fairy tail

- Enel

3) Telekinezi:
İnsanın çevreye hükmetme fantezisinin kurguya dökülmüş halidir kendisi. Çok cool olması bir yana çok küçük çapta dahi olsa böyle bir yeteneğe sahip olmanın özellikle günümüz yaşamında ne kadar faydalı olabileceğini eminim pek çoznuz hayallerinizde simule etmişsinizdir :D.

Çevrenizdeki alanı istediğiniz doğrultuda manupüle etme yeteneği olarak alabilirsiniz bunu. Kaşık bükmekten evren yaratmaya kadar yolu var. Tabi ki "zaman kontrolü" de buna dahil ;),

- FMA

- Lain

- Steins;Gate

4) Telepati:
Çevreye hükmetmek bir yana insan zihnine müdahale edebilmek de pek çoğumuzun hayallerini süslüyordur diye tahmin ediyorum (eg: kadınlar ne ister :ehe:).

Bu kategori altında zihin okuma, hafıza değiştirme, insanları yönlendirme/kontrol edebilme, halüsinasyon gördürme, telepati yoluyla konuşma vb. bilimum zihinsel aktiviteyi değerlendirebilirsiniz.

- Code Geass

- Paprika

- Aizen

5) Süper insan güçleri:
Buda en geneli ve bir bakıma yukarıdakilerden hiçbirine uymayanlar grubu diyebiliriz. Aa daha spesifik olmak gerekirse karakterin insan üstü fiziksel bir özelliğe sahip olması durumu denilebilir.

Bu kategori altında, uçmak, görünmez olmak, katı cisimlerin içinden geçebilmek, aşırı güçlü olmak, vücudun farklı bir yapısı olması vb. güçleri ele alabilirsiniz.

- One Piece

- One Punch Man

- Dragon Ball

6) Parazit/Modifikasyon/Dönüşüm:
Bazı serilerde karakterler güçlerine doğuştan sahip olmaz yada eğitilerek bu yetenekleri kazanmazlar. Dışarıdan yapılan ani bir müdahale sonucu ekstra güçler kazanırlar.

Bu kategoride parazit bir canlının vücudu konak olarak kullanması, vücut parçalarının modifiye edilmesi yada karakterin kısa süreliğine başka bir canlıya dönüşmesi gibi durumları ele alabilirsiniz.

- Kiseijuu

- Shingeki no Kyojin

- Ghost in the Shell

7) Doğa üstü silahlar/nesneler:
Bazende karakterler kendileri sıradan insanlar olsalar dahi, bir şekilde ele geçirdikleri üstün yeteneklere sahip bir silah/nesne'yi kullanarak güç elde edip devam ederler yollarına. Belki sizde karakterinizin bu türden sıradan ama şanslı biri olmasını istiyor olabilirsiniz.

- Death Note

- Akame ga Kill!

- Kill la Kill

8) Mitolojik canlı:
Tabi ki ana karakter her zaman insan olmak zorunda da değil, diyorsanız ki ben öyle güç uydurmakla uğraşamam, hali hazırda mitolojide var olan canlılardan birini kullanılır ve onun sahip olduğu güçleri az biraz düzenlerim, işte burası tam size göre :fool:.

Vampir, kurtadam, şeytan, zombi vb. aklına gelebilecek her türlü mitolojik canlıyı kabul ediyoruz.

- Hellsing

- Tokyo Ghoul

- Ao no Exorcist

Konuyu bitirmeden eklemek istediğim son bir şey var. Malum her karakter bu kategorilerden birine tam oturacak değil, bazı karakterler sizinde fark edeceğiniz üzere aynı anda birden çok kategoriye aitmiş gibi durabiliyor (Alucard vampir ama aynı zamanda silah kullanma konusunda da usta, Goku dövüş sanatları ustası ama aynı zamanda süper insan gücüne de sahip vb.) ki bu da çok normal. O yüzden bende bu ankette 2 seçenek seçme hakkı sunuyorum size (3 olur mu diye düşündüm ama çok abartı olur), ankete oy verirken bu durumuda göz önüne almayı unutmayın.

Buyrun konu sizindir..

Son düzenleme:
@Shakky

Buyur bakalım aradaki 7 farkı bulabilecek misin.?

Ellerine sağlık, güzel hazırlamışsın. Konunun ankete dönüştürülüp seçeneklerle sınırlandırılması anlamsız geldiği için bana gerek duymadım. Sunum açısından emek harcanılmış, düzenli durduğu ortada konunun.

Son düzenleme:
@straw-hat gerçekten güzel hazırlamışsın :good: Ben telepati isterdim. Zihin okuma. İnsan ilişkilerinde çok iyi olurdu. Ayrıca poker oynamamı geliştirirdim kim blöf yapıyor kim yapmıyor falan anlayıp paraları kırardım.

Zaman kontrolü de olabilir

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık