Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Gol D. Roger †

'Eski Roger Korsanları' forumunda Smoker tarafından 17 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Tek bir Kral var, o da Roger.

  134 oy
  88.2%
 2. Onun yüzünden çok masumun kanı döküldü, çok.

  18 oy
  11.8%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,854
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Gol D. Roger
  (Gōru Dī Rojā), daha çok Gold Roger (Gōrudo Rojā) olarak bilinen ilk ve tek Korsan Kral'dır. Roger eski Roger Korsanları'nın kaptanı ve efsanevi hazine One Piece'in sahibiydi. Bunlara ek olarak Portgas D. Rouge'un sevgilisi ve Portgas D. Ace'in öz babasıydı.

  Görünümü

  Roger uzun boylu bir adamdı. En belirgin özellikleri kavisli uzun bıyıkları, her zaman sırıtan suratı ve yoğun bakan gözleriydi. Ayrıca koyu siyah saçları ve kısa bir boynu vardı.

  Birçok korsan kaptanı gibi omuzlarında kırmızı, uzun bir palto vardı. Paltonun içine mavi bir gömlek giyer, beline de yeşil bir kuşak bağlardı. Boynuna beyaz bir kravat takardı. Koyu mavi pantolon ve siyah deniz botları giyerdi. Kafasına sarı renkte, üzeri benekli bir bandana takardı. Bandananın üzerinde kendi korsan tayfasının simgesinin olduğu trikon bir şapka vardı. Edd War Savaşı'na katıldığında bunlardan farklı olarak koyu mavi giydiği, belkine de sarı kuşak bağladığı görülmüştür.

  Roger'ın geçmiş görüntülerinde Silvers Rayleigh ile ilk tanıştığı sahne gösterilmiştir. Bu sahnede Roger'ın o zamanlar hasır şapkanın sahibi olduğu ortaya çıkmıştır.

  [​IMG]

  Kişiliği


  Kazanma şansının olmadığı devasa düşman orduları karşısında bile dimdik durur ve geri çekilmezdi.

  - Monkey D. Garp

  Roger'ın korkusuz bir adam olduğu söylenir. O büyük günde Roger'ın idamında bulunanlar, onun ölmeden önce kahkahalarla güldüğünü iddia etmiştir. Roger'ı yakinen tanıyan insanlar kişiliğini büyük ölçüde Monkey D. Luffy'e benzetir. Buna verilecek en iyi örnek, Rayleigh'e tayfasına katılma teklifi sunduğunda, ne onun ne kadar güçlü olduğunu ne de gemisinde ona ne görev vereceğini bilmiyor olmasıdır. Roger'ı iyi tanıyan kişilerden biri olan Edward Newgate, Ace'e, kişiliğinin Roger'a benzemediğini söylemiştir. Ace ile babasının paylaştığı ortak yönlerden biri savaştan kaçmamaktır. Garp, Roger'ın tayfasını tehlikeden korumak için hiçbir düşmandan kaçmadığını söylemiştir.

  Roger, büyük ve gösterişli şeyleri seven bir adamdı. Korsan Kral unvanını ölmeden hemen önce aldığı ortaya çıkmıştır. Roger görünüş itibari ile pek belli etmese de, kızdığı zaman acımasız bir düşmana dönüşürdü. Bilinmeyen sebeplerden dolayı Squard'ın tüm tayfasını kendi elleri ile katletmiştir.

  Roger çok çabuk sinirlenen bir adamdı. Öyle ki tayfasından herhangi birine edilmiş en küçük hakareti bile ölüm nedeni olarak görürdü. Garp, Roger'ın şiddet yanlısı, bencil ve asabi biri olduğunu, ancak hareketlerinin çoğunu, çocuksu ve düz mantık yaptığını, pervasız bir mizacı olmasına rağmen şans eseri hayatta kalarak Korsan Kral olduğunu söylemiştir.

  Yetenek ve Güçleri


  Zenginlik, şöhret ve güç.
  Bu dünyadaki her şeye sahip olan adam, Korsan Kral, Gold Roger!

  -We Are'da Roger'ın tanıtımı.

  Roger ölmeden önce Korsan Kral olarak anılırdı. Neredeyse durdurulamaz bir güce sahipti. Seride Roger ile mücadele edebilecek kapasiteye sahip iki kişi vardı. Bu kişilerden biri Roger teslim olmadan önce, ilerlemiş yaşına rağmen onu defalarca köşeye sıkıştırmış olan Kor-Amiral Garp, diğeri ise Roger'ın ölümünden sonra "Dünyanın En Güçlü Adamı" unvanı almış ve o zamanlar Gura Gura no Mi'nin gücünü elinde bulunduran, daha çok Beyazsakal bilinen Newgate'ti.

  Tek bir gemisi olmasına rağmen büyük bir korsan armadasına sahip olan Shiki ile sayısız kez savaşmıştı. Birçok ülkenin ordularını tek başına yenmişti. Roger'ın gücüne dair verilebilecek bir başka örnek de, ikinci kaptanı Rayleigh'in ilerlemiş yaşına rağmen, Amiral Borsalino ile kafa kafaya mücadele edebilmesidir.

  Roger, Kitabeler'in üzerinde yazanları anlayabilir ve Kitabe dilinde yazı yazabilirdi. Ancak Roger, Ohara bilginleri gibi bilgili biri olmadığı için, Kitabeler'i tam anlamı ile "okuduğu" söylenemez. Rayleigh, Roger'ın "her şeyin sesini duyabilme yeteneği" ile Kitabeler'i okuduğunu söylemiştir. Roger, seride gösterilen karakterler içerisinde Deniz Kralları'nın ve Zunisha'nın sesini duyabilen dört kişiden biridir (Diğerleri; Luffy, Kozuki Oden ve Kozuki Momonosuke).

  Silahları
  Shiki ile yaptığı savaş sırasında Roger, bir elinde kılıç diğer elinde ise bir tabanca tutuyordu.

  Ek Bilgiler

  - Roger, adında D taşıyan kişiler içerisinde ilk gösterilenidir, ancak bu bilgi Luffy'nin adında D olduğu bilindikten sonra öğrenilmiştir. Kureha, Gol D. Roger ismini kullanan ve D adının ardında bir gizem ve özel bir şeyler olduğunu ima eden ilk kişidir. O zamana kadar Roger'ın adı hep Gold Roger olarak geçmiştir. Zaten Roger'ın kendisi de Gol D. Roger adını tercih ediyordu ve D adının ardında büyük bir şeyler olduğunu biliyordu.

  - Shanks'ın geçmişinde Roger'ın idamı sırasında fırtına çıktığı görülmüştür. Aynı olay, aynı yerde Buggy, Luffy'yi öldürecekken de gerçekleşmiştir.

  - Rouge, Ace'i doğurmadan önce 20 ay (Roger ölmeden önce 5, öldükten sonra 15 ay) karnında taşımıştır. Ace'in doğum tarihi olan 1 Ocak'tan yola çıkarak Roger'ın Eylül ayının sonları ya da Ekim ayının başları gibi idam edilmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

  - Roger, seride adı geçen ve yüzü görünen ilk karakterdir.

  - Roger, 4. One Piece Popüler Karakterler anketinde (Chopperman ve Van Augur ile birlikte) 83. sıradadır.

  - Roger, gerçek adı olmadığı için Gold Roger isminden nefret ederdi. Gerçek adını daha çok sevdiğini belirtmiştir.

  - Animenin 85. bölümünde, Hililuk, Chopper'a bir korsanı anlatırken, ekranda beliren korsan silueti Roger'a benzer.

  - Roger'ın hazine çağrısının Olivier Levasseur'ün kendi hazinesini bıraktığı yeri yazdığı mesajdan esinlenildiği düşünülmektedir. Levasseur bıraktığı mesajı çözenin onun hazinesini (bugünün parası ile 160.000.000 Pound) alabileceğini söylemiştir. Ancak bahsi geçen bu hazine asla bulunamamıştır. Roger'ın ölürken yaptığı konuşma bu olaydan esinlenilmiş gibi görünmektedir.

  - Roger'ın esinlenilmiş olabileceği diğer kişi de Henry Every'dir. Bahsi geçen bu korsan yaptığı baskınlar ile çok büyük paralar ele geçirmiş (bugünün parası ile 400.000.000 Dolar), dünyanın en zengin korsanı olmuş ve "Korsanlar Kralı" lakabını almıştır. Ancak bu şöhreti başına o güne kadar konulan en yüksek ödülün (bugünün parası ile 700.000 Dolar) konulmasına neden olmuştur. Henry'nin tüm hazinesi Karayipler'de (O zamanlar oraya Yeni Dünya deniliyordu) kaybolmuştur. O zamanlar çocuk olan, fakat yeni nesilde büyük korsanlar olarak isim yapan Karasakal, Bartholomew Roberts, Calico Jack, Samuel Bellamy ve Edward Low gibi kişiler kendilerine Henry'yi örnek almış ve onun yolundan gitmişlerdir.

  - Roger, şu anda Luffy'nin taktığı hasır şapkanın bilinen ilk sahibidir.

  - One Piece Green Databook'ta yazana göre, Roger'ın bıyıklarının en başta uzamış burun kılları olarak çizilme olayı varmış, ancak daha sonra bu fikirden vazgeçilmiş.

  Künye

  Adı: Gol D. Roger
  Okunuşu: Gōru Dī Rojā
  İngilizce Adı: Gol D. Roger
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 1, We Are!
  Bağlantısı: Roger Korsanları
  Unvanları: Korsan, Kaptan.
  Yaşadığı Yer: Loguetown (Eski)
  Lakapları: Gold Roger (Jap. Gōrudo Rojā, İng. Gold Roger), Korsan Kral (Jap. Kaizoku-Ō, İng. Pirate King)
  İngilizce Lakabı: Korsanların Kralı (King of the Pirates)
  Yaşı: 53
  Durumu: Ölü
  Doğum Günü: 31 Aralık

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Gol_D._Roger
  Çeviren: Smoker
  Yayınlandığı Site: http://korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 3 Ağu 2016
 2. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,854
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Lafı olmaz...
   
 3. Ero Sennin (Üye)
  Mesaj Sayısı 118
  Üyelik Tarihi14 Haz 2009
  Ellerine Sağlık Smoker..
   
 4. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,854
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Sağol...
   
 5. hasirsapka (Üye)
  Mesaj Sayısı 183
  Üyelik Tarihi22 Şub 2009
  çevirileri okumak çok ayrı bi zevk oldu : ) tşkrler tekrar.çeviride şu cümlenin yer almasına ayrıca sevindim "Roger'ın kişiliği Luffy'e benzer. Fakat öz oğlu Ace ile kişiliği pek örtüşmez" : )))
   
 6. Provision (Üye)
  Mesaj Sayısı 331
  Üyelik Tarihi28 Nis 2009
  walla smoker da artık bir yonkou olsun bizi hiç boş bırakmıyor bi rütbe felem birşeyler alsın adminim;)
  mükemmelsin başka birşey demiyorum
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,854
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Rütbede felan gözüm yok hocam. Kimse bilgiden mahrum kalmasın...

  Sonuna kadar çeviriye devam.
   
 8. _Roi_ Üye

  _Roi_ (Üye)
  Mesaj Sayısı 78
  Üyelik Tarihi5 Ağu 2009
  süpersin smoker ellerine sağlık
   
 9. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,854
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Sağol.
   
 10. Mesaj Sayısı 23
  Üyelik Tarihi29 Tem 2009
  show must be go on:D:D
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık