Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aklıma takılan bir şey var. Şimdi Wb ile Shanks, Shanks'ın Mihawk ile yaptığı düellolar hakkında konuşurken ( http://mangalife.us/read-online/One-Piece-chapter-434-page-10.html) ''fresh in my memory= hafızamda taze'' demiş. Türkçe kaynaklarda ise
''kulaklarıma yeni olmuş gibi geliyor'' demiş.

Benim anladığım iki çeviri farklı anlama geliyor. 1. de tanık olmuş olabilir, 2. de ise duymuş gibi bir anlam çıkıyor. Bu çevirinin aslı astarını bilen var mı acaba :)
Son zamanlarda Mihawk'a ağırlık verdin sanki. Yeni bir Mihawk fanı doğuyor olabilir. :D

Başka yabancı çevirilerde kulaklı olanı da var. Taze anlamı olsa bile izleyip izlemediği konusunda kesin bir anlam çıkmaz bence.

2. olarak mevcut Shanks'ten daha güçlü bir kılıç ustası yok.Ne wanodan çıkar ne de Ray olur.Sen birinci olsan dahi ikinci olacağı kesin olan adamı yenmeden kendine en iyi diyemezsin.

Ha hükümette vs Shanks'ten daha güçlü bir kılıç ustası var da Mihawk onu yendiyse yonkoları rahat alacak seviyede birisi olur o zaman Mihawk o da zor.
Şimdi öncelikle Mihawkın Shanksı yendiğine dair bi söylem yok. Buna dair bi iz de yok. Aralarında efsane bi düello olmuş, Vizz çevirisini yeni atmıştım. Öyle ölüm kalım savaşı gibi de yansıtılmadı. Ayrıca Shanks o tarihlerde tayfasını daha tam kurmamış gibi -Yasoppu falan Doğu Mavide buluyor- ve Shanksın en iyi, ikinci gibi bi ünvanına şahit olmadık, yazmıyor. Yazıyorsa göster bilelim.
WB Shanksın yükselmesinden de bahsediyor. O mantıkla Mihawk şimdi de kendini denemeliydi ama denemiyor. Shankstan kesin üstün olsa zaten herif ne savaş lordluğuyla uğraşır ne de Vistayla Jozuyla. Muhattabı direkt WB olur.
Bu konuda bi kazanan veya Shanksa verilmiş bi ünvan söylenmedikçe dediklerin sadece beklenti olur. Mihawk Shanksı yendi denilmedi, düellolarından bahsedildi sadece.

Bak bu olmadı :/ Sen Mihawk'ta ayyaş tipi gördün mü? Adam kaliteli içici, bu işin adabını biliyor!
İçip içip uykumu böldüler diye zayıf korsanları kesiyor ayyaş. Bi de WBye karşı kendini denemeye cüret ediyor. Bildiğin kafası iyi. :)
Bunu eğiten de içkiden uzak edip eğitmiş belli, Zoroyu da öyle adam etti.

Aklıma takılan bir şey var. Şimdi Wb ile Shanks, Shanks'ın Mihawk ile yaptığı düellolar hakkında konuşurken ( http://mangalife.us/read-online/One-Piece-chapter-434-page-10.html) ''fresh in my memory= hafızamda taze'' demiş. Türkçe kaynaklarda ise
''kulaklarıma yeni olmuş gibi geliyor'' demiş.

Benim anladığım iki çeviri farklı anlama geliyor. 1. de tanık olmuş olabilir, 2. de ise duymuş gibi bir anlam çıkıyor. Bu çevirinin aslı astarını bilen var mı acaba :)
Stephen Paul çevirisine bakmak lazım ama burada yaşlı bir adamın zaman ne çabuk geçiyor anlamında konuşması olmuş bu konuşma. 10 yıl olmuş kolunu kaybetmesi, yakın zaman hakkında bir konuşma değil bu. Fakat aynı Beyazsakal senin gibi bir adam kolsuz dönünce herkes şaşırdı gibi bir cümle de kuruyor. O yüzden Shanks'ın o zamanki gücünü az görüp de Mihawk miço adamı yenmiş muamelesi yapmak yanlış. Keza Mihawk'ın o dönem dünyanın en güçlü kılıç ustası olduğuna dair bir işaret de yok. Yani kılıç ustalığına aynı zamanlarda başlayıp birbirini geçmeye dayalı bir rekabete girmiş de olabilirler. Tabi Mihawk biraz daha önde gibi, daha çok Shanks onla düello yapıyor gibi. Bu düellolar da iki sağlam kılıç ustasının efsanevi savaşları olarak dünyaya duyurulmuş. Beyazsakal burada zamanında Mihawk'la düello edebilecek bir kılıç ustalığına övgüde bulunuyor gibi geliyor bana.

Bunlar resmi çeviri ve ikisi de tek bir savaştan bahsediyor.
Hatta buraya göre eski ve meyvesiz Teach eski Mihawktan önde olabilir.

Orada zamanın çabuk geçtiğine binaen daha dünmüş gibi bir laf söylüyor.Tanık olmaktan ziyade de duymuştur.
Orası öyle ama emin olamadım pek. Duymak ile tanık olmanın sonucunda çok farklı anlamlar çıkabiliyor. Mesela Wb'nin tanık olduğundan yola çıkarak çok iyi bir Wb-Mihawk geçmişi yazılabilir. Wb'nin tanık olabilmesi için Mihawk'ın çevresinde olması gerekir. Burdan Mihawk'ın eskiden Wb tayfasında olduğu anlamı çıkarılabilir. Roger ile Wb savaşırken tayfalarda savaşmıştır ve bu efsane Shanks-Mihawk düelloları bu zamanlarda gerçekleşir. Tabi o zamanlar Mihawk bu kadar güçlü değil. Sonrasında Mihawk tayfandan ayrılır ve en iyi kılıç ustası olur. Wb'nin en güçlü olduğu zamanları bildiği için Mf'de o en güçlü slash ı atar ki geçen yıllarda kendisinin ne kadar güçlendiğini görmek ister. :D ( Çok mu çok oldu bu ya)

Son zamanlarda Mihawk'a ağırlık verdin sanki. Yeni bir Mihawk fanı doğuyor olabilir. :D

Başka yabancı çevirilerde kulaklı olanı da var. Taze anlamı olsa bile izleyip izlemediği konusunda kesin bir anlam çıkmaz bence.
Ben aslında Op'ta bir çok karakteri severim. Sevmediğim çok azdır. Sadece sıralamam farklı. Misal: Luffy'yi 100 üzerinden 95 seviyorsam, Mihawk'ı 100 üzerinden 50 severim gibi. :D

O anlam farklılığından değişik sonuçlar çıkabileceğini düşünmüyor değilim :D

Orası öyle ama emin olamadım pek. Duymak ile tanık olmanın sonucunda çok farklı anlamlar çıkabiliyor. Mesela Wb tanık olduğunda yola çıkarak çok iyi bir Wb-Mihawk geçmişi yazılabilir. Wb'nin tanık olabilmesi için Mihawk'ın çevresinde olması gerekir. Burdan Mihawk'ın eskiden Wb tayfasında olduğu anlamı çıkarılabilir. Roger ile Wb savaşırken tayfalarda savaşmıştır ve bu efsane Shanks-Mihawk düelloları bu zamanlarda gerçekleşir. Tabi o zamanlar Mihawk bu kadar güçlü değil. Sonrasında Mihawk tayfandan ayrılır ve en iyi kılıç ustası olur. Wb'nin en güçlü olduğu zamanları bildiği için Mf'de o en güçlü slash ı atar ki geçen yıllarda kendisinin ne kadar güçlendiğini görmek ister. :D ( Çok mu çok oldu bu ya)

Ben aslında Op'ta bir çok karakteri severim. Sevmediğim çok azdır. Sadece sıralamam farklı. Misal: Luffy'yi 100 üzerinden 95 seviyorsam, Mihawk'ı 100 üzerinden 50 severim gibi. :D

O anlam farklılığından değişik sonuçlar çıkabileceğini düşünmüyor değilim :D
Efsane düellolar yok yahu, varsa da WB tek bi tanesinden bahsetmiş. Shanks da.

WB reisin k.hakisi sağlam. K.hakiyle bile izlemiş olabilir.

Stephen Paul çevirisine bakmak lazım ama burada yaşlı bir adamın zaman ne çabuk geçiyor anlamında konuşması olmuş bu konuşma. 10 yıl olmuş kolunu kaybetmesi, yakın zaman hakkında bir konuşma değil bu. Fakat aynı Beyazsakal senin gibi bir adam kolsuz dönünce herkes şaşırdı gibi bir cümle de kuruyor. O yüzden Shanks'ın o zamanki gücünü az görüp de Mihawk miço adamı yenmiş muamelesi yapmak yanlış. Keza Mihawk'ın o dönem dünyanın en güçlü kılıç ustası olduğuna dair bir işaret de yok. Yani kılıç ustalığına aynı zamanlarda başlayıp birbirini geçmeye dayalı bir rekabete girmiş de olabilirler. Tabi Mihawk biraz daha önde gibi, daha çok Shanks onla düello yapıyor gibi. Bu düellolar da iki sağlam kılıç ustasının efsanevi savaşları olarak dünyaya duyurulmuş. Beyazsakal burada zamanında Mihawk'la düello edebilecek bir kılıç ustalığına övgüde bulunuyor gibi geliyor bana.
Dediklerinde %100 haklısın. Ben Shanks-Mihawk gücü açısından bakmadım. WB bu düelloları duydu mu yoksa bizzat şahit oldu mu onu merak ettim. Bizzat şahit olduysa hikaye açısından olay farklı noktalara bağlanabilir gibime geldi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık