Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kendi gücü değildir demiyoruz zaten. Tamir etme özelliğinin kendi gücü olması ile dayanıklılık farklı şeyler diyoruz. Sen Luffy fiziksel zarar almıyor, dayanıklı diye övüyor musun ?
Evet. Lucci karşısında dayandı o kadar. Sen zamanında zürafa meyvesini övmedin mi daha dayanıklı diye? Luffy de aynısını yapıyor. TDK'ye bakıyoruz dayanıklı hakkında neler yazmış diye.
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=DAYANIKLI
1. sıfat Dayanabilen, sağlam, güçlü, mukavim, zorlu, stabil
Doflamingo Gamma Knife'a dayandı mı? Evet. Luffy, Saidairin Rokuogan'a dayandı mı? Evet. Benim için bitmiştir. Önemli olan dayanması benim için. Ne şekilde dayandığı çok da önemli değil benim için. Marco da Yasakani no Magatama'ya dayandı. Hakisi yüksek biri de dayanabilirdi o saldırıya bence. Edit:Ki Marco meyvesi kapanmış halde de dayandı.

Son düzenleme:
Evet. Lucci karşısında dayandı o kadar. Sen zamanında zürafa meyvesini övmedin mi daha dayanıklı diye? Luffy de aynısını yapıyor. TDK'ye bakıyoruz dayanıklı hakkında neler yazmış diye.
http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=DAYANIKLI
1. sıfat Dayanabilen, sağlam, güçlü, mukavim, zorlu, stabil
Doflamingo Gamma Knife'a dayandı mı? Evet. Luffy, Saidairin Rokuogan'a dayandı mı? Evet. Benim için bitmiştir. Önemli olan dayanması benim için. Ne şekilde dayandığı çok da önemli değil benim için. Marco da Yasakani no Magatama'ya dayandı. Hakisi yüksek biri de dayanabilirdi o saldırıya bence. Edit:Ki Marco meyvesi kapanmış halde de dayandı.
Zoro'yu kesersin, ayağa kalkar. Bu dayanıklılıktır.

Mingo'ya gamma'yı çakarsın meyvesi sayesinde bir ölçüde iyileşir ve ayağa kalkar. Bu meyve+dayanıklılıktır. Yani saf dayanıklılık değildir. Çünkü meyvesi olmasa ölecektir. Burada öncül diğer bir deyişle birincil olan şey meyvedir. Ve meyve ile dayanıklılık gücü aynı şey değildir.

Burada ayrımını yapman gereken şey şu. Luffy'nin meyvesi olmasa çöp demek farklı bir şeydir. Meyveyi Luffy'den ayıramazsın. Bu, onun gücüdür. Ya da g4 olmasa Luffy yeni dünyanın adamı değil diyemezsin. Bu, onun gücüdür. Ancak dayanıklılığı nasıl karşıladığın konusu farklı bir şey. Meyvesi sayesinde hasar almayan ya da meyvesi sayesinde hasarı minimize eden birine dayanıklı denmez. Bak cümle bile nasıl gidiyor. "Meyvesi sayesinde"...

Marco meyvesi açıkken Yasakani no Magatama'dan hiç etkilenmez. Hiç etkilenmediğin bir şey üzerinden dayanıklı olarak değerlendirmeye alınmazsın.
Ancak Marco meyvesi kapalıyken Yasakani no Magatama yer ve ayağa kalkarsa dayanıklı diyebilirsin.

Luffy fiziksel bir saldırıdan etkileniyor ve ayağa kalkıyorsa dayanıklıdır diyebilirsin. Mingo'nun uyanış modunda aldığı saldırılardan sonra ayağa kalkması gibi. Ki Mingo da buna vurgu yapıyor zaten dikkat ettiysen. Ancak Moria'nın kara kutu içine alıp Oz'un kağıt gibi ezdiği Luffy'ye dayanıklıdır diyemezsin. Lastik olduğu için hiç etkilenmemiştir çünkü.

Aradaki fark gayet basit.

Bence savunma ile dayanıklılık karıştırılıyor. Hasarı azaltan/engelleyen şey savunma, hasar taşıma kapasitesi ise dayanıklılıktır. Marco'nun meyvesi savunma artırıyor. Dayanıklılık özünde tamamen fiziksel bir durum.

Bence savunma ile dayanıklılık karıştırılıyor. Hasarı azaltan/engelleyen şey savunma, hasar taşıma kapasitesi ise dayanıklılıktır. Marco'nun meyvesi savunma artırıyor. Dayanıklılık özünde tamamen fiziksel bir durum.
Fiziksel olarak da acıya dayanıyor herif, karşıladığı ataklar fiziksel olarak yaralıyor ama meyve ile sonradan iyileşiyor. Acı da fiziksel bi dayanıklılık sonuçta.

Fiziksel olarak da acıya dayanıyor herif, karşıladığı ataklar fiziksel olarak yaralıyor ama meyve ile sonradan iyileşiyor. Acı da fiziksel bi dayanıklılık sonuçta.
Ben Marco'nun dayanıklılığı 0 demedim zaten. Ancak senin de söylediğin gibi iyileşiyor. Orada mevzu sadece dayanıklılık olmaktan çıkıyor. Kelepçeli haldeyken sadece dayanıklılığı sayesinde ayakta duruyordu mesela.

Marco'yu örnek olarak verdim. Bu örnek çoğaltılabilir. Luffy, Jozu vs.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık