Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Fermi Paradoksu

'Genel Sohbet' forumunda Bavs tarafından 4 Ağu 2019 tarihinde açılan konu

?

Uzaylılar var mı?

 1. Evrende yalnızız

  8 oy
  19.5%
 2. Uzaylılar var ama bizle etkileşime geçecek teknolojileri yok

  13 oy
  31.7%
 3. Uzaylılar var bizi farkettiler ve muhtemelen izliyorlar

  5 oy
  12.2%
 4. Çok gelişmiş birçok uzaylı topluluğu var ama bize çok uzaklar

  15 oy
  36.6%
 1. Bavs Hepsi manyak bunların.

  Bavs (Hepsi manyak bunların.)
  Mesaj Sayısı 2,339
  Üyelik Tarihi27 Nis 2013
  Geçenlerde rastladığım bir video üzerine biraz araştırma yapıp neden uzaylılarla karşılaşmadığımıza dair hipotezleri derledim. Genel olarak bilinebilecek ve tahmin edilebilecek hipotezler ama üzerine konuşulabilecek kafa yorulabilecek bir konu olduğunu düşünüyorum. Sizlerin görüşlerini merak ediyorum.


  Fermi paradoksu 1950 yılında Enrico Fermi denen bir fizikçinin bir öğle yemeğinde durduk yere herkes nerede ? diye uzaylıların nerede olduğuna dair arkadaşlarıyla başlattığı konuşmadan gelir. Fermi bunun için kafasını baya yormuştur ve Fermi'ye göre uzaylılar birçok kez dünyayı ziyaret etmiştir

  Fermi paradoksu matematiksel olarak dünya dışı varlıkların yüksek ihtimalle birçok yerde olması gerektiğine karşın buna işaret eden hiçbir delilin olmamasını ifade eder.

  Basitçe gözlemlenebilir evreni tarif edersek 100 milyar galaksi vardır bunlardan her biri yüz milyar ile bir trilyon arası yıldıza ev sahipliği yapmaktadır. Yeryüzünde ki bütün kum tanelerine 10 bin yıldız düşecek şekilde hesaplarsak gözlemlenebilir evrende ki yıldız sayısını anlayabiliriz.
  Bu paradoksun çıkma nedenlerinden biri de akıllı canlıların kendi kaynaklarından başka kaynaklara ihtiyaç duyacağı veya keşfetme arzusu olacağı için bir kolonizasyon
  kurma eğilimindedirler.(Kısacık uzay teknolojisi çağımızda bile bugün insanlar marsa yerleşebilme yolları arıyor). Samanyolu galaksisinde 20 milyar tane güneş benzeri yıldız vardır. Tahminlere göre o yıldızların 5'te 1'inde güvenli yaşam kuşağında dünya benzeri gezegen bulundurur. Bu dünya benzeri gezegenlerin sadece yüzde 0.01'in de bile yaşam olsa samanyolu galaksisinde bir milyon civarında hayat dolu gezegen olurdu. Uzayda yolculuk yapabilip bulunduğu galakside hüküm sürmeyi başarabilen bir süper uygarlık olsaydı bunu farkedebilirdik samanyolu galaksisinde.

  Süper uygarlık demişken uygarlıkların gelişmişlikleri genel kanı olarak üçe ayrılır.

  1.Tip Uygarlık:
  Kendi gezegeninin bütün enerjisine erişebilip bunu kullanabilen uygarlık tipi (birkaç yüzyıl içinde bu tip uygarlığa ulaşabileceğiz muhtemelen.)
  2. Tip Uygarlık: Kendi yıldızının enerjisinin tamamını kullanabilen uygarlık tipi (ilginizi çektiyse Dyson küresi diye araştırabilirsiniz.)
  3. Tip Uygarlık: Galaksisinin tüm enerjisini kullanabilen uygarlık tipi (yok artık )


  Neden 3. tipteki gibi bir uygarlık görmemiz mümkün olabilir peki ?
  Eğer ki belli sayıda insanı yüzbinlerce sene taşıyabilecek uzay gemileri inşa edebilseydik
  samanyolunu kolonize etmemiz ortalama 2 milyon sene sürerdi ve samanyolunda yaşamı destekleyen milyonlarca gezegen varsa ve başka akıllı yaşam formları bizim sahip olduğumuzdan
  fazla zamana sahip oldularsa bunları neden yapmamış/ yapamamış olsunlar ?

  Nerede bu uzaylılar ?


  Filtreler

  Belki de gerçekten yaşamın gelişmesi için gerekli filtrelerden geçmek sandığımızdan daha zordur. Yaşam için gerekli şartlar çok daha komplikedir. Veya evren eskiden
  çok daha keşmekeş ve vahşiceydi yakın zamanlarda yaşam için gerekli ortamlar doğmaya başladı. Eğer böyleyse evrende ki ilk uygarlıklardan biriyizdir. Ya da filtreyi henüz geçemedik 3. Tip bir uygarlık olabilmemiz için gerekli bir filtre var. Belki ne olduğunu ya da olup olmadığını bilmediğimiz 4. boyut vs.

  3. Tip Uygarlık

  Tüm evrene veya belli galaksilere tamamen hakim bir yaşam formu var. Bizim gibi canlıları izliyorlar. Haddinden fazla gelişme gösterince yok ediliyoruz.


  Dev bilgisayar

  Matruşka beyni adı verilen bir sistem düşünün. Bütün canlılar buraya beyinlerini aktarabilip bir sanal gerçeklik içinde mutlu mesut sanalika gibi geçiniyorlar.
  Dert yok tasa yok. Böyle eğlenceli birşey varken kim uğraşsın yeni yeni uygarlık kurmakla keşfedip keşfedip yeniden yapılandırmakla :D

  Teknoloji

  Kullandığımız mesaj verme sistemleriyle onların kullandıkları sistemler çok farklı olabilir onlara göre çağdışı, ilkel teknikler kullanıyoruz ya da uzay yolculukları
  ve başka uygarlıklar yapmak gerçektende bizim şuanda sahip olduğumuz bilgiler ışığında bütün olası uygarlıklar için aynı derece zorlukta birşey.

  Zeki yaşamlar kendi kendini yok eder

  Dünya üzerinde ki silahlanmayı düşündüğümüz zaman açıklamaya gerek yok. Zeki yaşamlar gerçek manada uzayı keşfedecek aşamaya gelip ya da gelmeden kendi kendilerinin
  sonlarını hazırlıyorlar veya bulundukları gezegenin kaynak kıtlıkları baş gösterince tarih sahnesinden siliniyorlar.


  Hayvanat Bahçesi

  Çoktan farkedildik ama onlar için değersiz bir kalabalıktan başka birşey değiliz. Tıpkı bir şempanzeye dünya tarihini ve teknolojimizi anlatmamızın imkansız olması
  gibi onlar içinde biz aynı durumdayız. İletişime geçmeye değer birşey bulamadılar.

  Doğal Afetler

  Tip 3 bir uygarlık tipi olma yolunda ilerleyen gezegenler gelişemeden büyük doğal afetlerle karşılaşıyor ve sonları geliyor.

  Simülasyon

  Gerçek sandığımız hiçbirşey aslında 'gerçek' değil. Üst düzey bir uygarlık tarafından oluşturulmuş bir simülasyon içindeyiz ve evrende yalnızmışız gibi yansıtılıyor bize.

  Bizden çok farklılar

  Bizim bilim dediğimiz şeyler fizik olsun matematik, kimya olsun onlar için anlamsız şeyler olabilir. Bizim evrensel dediğimiz şeyler o kadar da evrensel olmayabilir. Ne gönderdiğimiz sinyalleri algıyabiliyorlardır ne de biz onların gönderdiği sinyalleri algılayabiliyoruzdur.

  Buradalar ama fark edilmek istenmiyorlar

  Belki bizleri fark ettiler bizleri şimdilik inceliyorlar. Ya bizle iletişim kuracaklar zamanı gelince ya da tehdit olarak görüp yok edecekler. Veya bambaşka birşey.

  Yolun başındayız.

  Evet henüz bebek sayılırız bu yolda. İnsanoğlunun 200 bin senedir varolduğunu düşününce ve bu son 200 bin senenin son yüzyılında gerçek manada uzay teknolojisi hakkında adım attığımızı
  düşününce onları bulmak için çok erken. Jeolojik olarak bile kısa ölçekte olan 200 bin seneyi kozmolojik olarak düşününce komik bir rakam.

  Panspermia

  Dünyadaki yaşamın uzaydan başka canlılar tarafından bilinçli bir şekilde başlatıldığı öne süren hipotezdir.


  Bu tarz konuları merak edenler için tavsiye edebileceğim bir kanal. Birkaç video izleyince verilen emeği farkedeceksiniz . Her videosunda Türkçe altyazı vardır. Bu konuyla alakalı da iki kısa videosu var.
  https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt
   
 2. Millennium Wizard King of Dressrosa

  Millennium Wizard (King of Dressrosa)
  Mesaj Sayısı 17,637
  Üyelik Tarihi21 Tem 2009
  Konu için teşekkürler.

  Uzaylılar gelmiyorlar çünkü uzaylı diye birşey yok.

  Bütün o haberler,filmler yıkama ve propaganda.Uzaylılar gelecek New York'u işgal edecek Amerika dünyayı kurtaracak.Ancak dikkat başka bir yer değil ama sadece ve sadece Amerika'ya saldırıyorlar.
   
 3. 01746 Ro shi nan te D̶E̶A̶T̶H̶ ALİVE

  01746 Ro shi nan te (D̶E̶A̶T̶H̶ ALİVE)
  Mesaj Sayısı 5,954
  Üyelik Tarihi23 Mar 2019
  Şimdi video izleyebileceğim bir durumda değilim. İmkanım olunca izleyip yorumlamak istiyorum. Bu konuda bazı fikirlerim var tabi ama bir bilim insanın söylediklerini birkaç satır okuyarak yorumlamak istemiyorum.

  Ama en basit şekilde konuşacak olursam, evrenin büyüklüğünü ve gücünü; ve güneş sistemi ve dünyanın küçük ve değersizliğini göz önünde bulundurunca yaşamın olduğu tek gezegenin bizim gezegenimiz olduğuna inanamıyorum.
   
 4. Rocks D. Xebec (Jenque)
  Mesaj Sayısı 2,570
  Üyelik Tarihi16 Şub 2013
  Uzaylılar var ama neden gelsinler. Dünya uzun bir süre daha uzaylılar için ilgi çekici bir yer olmayacak. Belki ileride..
   
 5. dX Life is bad because life have human.

  dX (Life is bad because life have human.)
  Mesaj Sayısı 5,568
  Üyelik Tarihi6 Nis 2019
  Ben şöyle bir şey düşünüyorum.
  Bizim zamanın içine dahil olma şeyine 3 diyelim. Onların da ileri teknolojide olduğunu ve bizden daha gelişmiş bir uygarlık olduğunu düşünürsek onlar bizim dünyamıza veya farklı bir yere gidecekse bizim zamanimiza dahil olmalarina 4'e getirip bize karsi kendilerini gostermeden istediklerini alıp gidiyor olabilirler.

  Yani şunu demek istiyorum. Bize görünmeden ziyaret ediyorsa zamandan ileriye veya geriye gidip o zamansal boyutlarıda kırılma meydana gelmesi nedeniyle geçmişten veya gelecekten gelen kimse o zaman dahil olan varlıklar tarafindan gorulmeyecegi icin bu fikir daha makul gibi geliyor. Eger varsa bu uzaylılar biz onlar icin tehlike haline gelmedigimiz surece bize karsi bir dusmanliklari olacagini zannetmiyorum.

  Eğer evrende Dünya gibi yaşamsal faaliyetlerin olacağı bir yer varsa uzaylilar fikri gayet makul. He kucuk bir komplo teorisi olarak biz uzaylilari farkettigimiz zaman uzaylilar bizi yok edecektir.
   
 6. Kaidou Sen 4 milyar 611 milyon milyar, sen ne yaptın?

  Kaidou (Sen 4 milyar 611 milyon milyar, sen ne yaptın?)
  Mesaj Sayısı 4,256
  Üyelik Tarihi3 Ağu 2015
  Uzaylılar vardır ama bizi keşfedecek teknolojileri yoktur. Zira çölde çok değerli ve bir o kadar küçük taş parçasını aramak gibi bir şey bu.
   
 7. Miora Pro-Asosyal

  Miora (Pro-Asosyal)
  Mesaj Sayısı 891
  Üyelik Tarihi8 Şub 2011
  Gelişmiş uzaylılar mutlaka vardır ama muhtemelen hiç bir zaman ışık hızına ulaşmak mümkün olmadığı için hiçbirisi ile karşılaşmıyoruz. Aynı şekilde zaman makinesi gibi bir şey mümkün olsaydı gelecekten birilerinin gelmesi gerekirdi, dolayısı ile zaman makinesi diye bir şey yapmak da mümkün değil. Yani bu tür sorulara cevap muhtemelen teknolojik yetersizlik. Tabi hepsine uzak olmamız, canlıların o kadar teknoloji üretebilecek kadar evrimleşmelerinin çok zor olması gibi faktörler de bu dediklerime ek olarak bulunuyor olabilir.
   
 8. kuroashi.no.sanji1993 We Drink Your Blood!

  kuroashi.no.sanji1993 (We Drink Your Blood!)
  Mesaj Sayısı 8,548
  Üyelik Tarihi5 May 2015
  Uzaylılara inanmıyorum.
   
 9. yyolcu Üye

  yyolcu (Üye)
  Mesaj Sayısı 5,404
  Üyelik Tarihi29 Haz 2015
  Belki çeşitli organizmalar veya yaratıklara* bir yerlerde rastlarız. Güneş Sistemi'nde olmaz tabi o iş. İleri bir uygarlığı geçtim, uygarlık ile karşılaşacağımızı bile sanmam. İnsanların eşi benzerinin olmasını beklemiyorum.

  Dünya'daki hayvanlar gibi yani. Bilinçsiz.
   
 10. Kvothe "Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif."

  Kvothe ("Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif.")
  Mesaj Sayısı 604
  Üyelik Tarihi26 Oca 2019
  Sonsuz evrende yalnız olduğumuzu düşünmüyorum. Başkaları var ve bu varlıkların bazıları bizden daha ileri bir teknolojiye sahipken bazıları henüz taş devrinde. Bizi henüz fark etmediler bence. Fark ettiklerinde ise insanlar diğer türlere ne yapıyorsa onu yapacaklardır.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Yukarı Çık