Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Fermi Paradoksu

Uzaylılar var mı?

• Evrende yalnızız

Kullanılan: 8 19.5%
  • Uzaylılar var ama bizle etkileşime geçecek teknolojileri yok

Kullanılan: 13 31.7%
  • Uzaylılar var bizi farkettiler ve muhtemelen izliyorlar

Kullanılan: 5 12.2%
  • Çok gelişmiş birçok uzaylı topluluğu var ama bize çok uzaklar

Kullanılan: 15 36.6%

• Kullanılan toplam oy
    41
Geçenlerde rastladığım bir video üzerine biraz araştırma yapıp neden uzaylılarla karşılaşmadığımıza dair hipotezleri derledim. Genel olarak bilinebilecek ve tahmin edilebilecek hipotezler ama üzerine konuşulabilecek kafa yorulabilecek bir konu olduğunu düşünüyorum. Sizlerin görüşlerini merak ediyorum.

Fermi paradoksu 1950 yılında Enrico Fermi denen bir fizikçinin bir öğle yemeğinde durduk yere herkes nerede ? diye uzaylıların nerede olduğuna dair arkadaşlarıyla başlattığı konuşmadan gelir. Fermi bunun için kafasını baya yormuştur ve Fermi'ye göre uzaylılar birçok kez dünyayı ziyaret etmiştir

Fermi paradoksu matematiksel olarak dünya dışı varlıkların yüksek ihtimalle birçok yerde olması gerektiğine karşın buna işaret eden hiçbir delilin olmamasını ifade eder.

Basitçe gözlemlenebilir evreni tarif edersek 100 milyar galaksi vardır bunlardan her biri yüz milyar ile bir trilyon arası yıldıza ev sahipliği yapmaktadır. Yeryüzünde ki bütün kum tanelerine 10 bin yıldız düşecek şekilde hesaplarsak gözlemlenebilir evrende ki yıldız sayısını anlayabiliriz.
Bu paradoksun çıkma nedenlerinden biri de akıllı canlıların kendi kaynaklarından başka kaynaklara ihtiyaç duyacağı veya keşfetme arzusu olacağı için bir kolonizasyon
kurma eğilimindedirler.(Kısacık uzay teknolojisi çağımızda bile bugün insanlar marsa yerleşebilme yolları arıyor). Samanyolu galaksisinde 20 milyar tane güneş benzeri yıldız vardır. Tahminlere göre o yıldızların 5'te 1'inde güvenli yaşam kuşağında dünya benzeri gezegen bulundurur. Bu dünya benzeri gezegenlerin sadece yüzde 0.01'in de bile yaşam olsa samanyolu galaksisinde bir milyon civarında hayat dolu gezegen olurdu. Uzayda yolculuk yapabilip bulunduğu galakside hüküm sürmeyi başarabilen bir süper uygarlık olsaydı bunu farkedebilirdik samanyolu galaksisinde.

Süper uygarlık demişken uygarlıkların gelişmişlikleri genel kanı olarak üçe ayrılır.

1.Tip Uygarlık:
Kendi gezegeninin bütün enerjisine erişebilip bunu kullanabilen uygarlık tipi (birkaç yüzyıl içinde bu tip uygarlığa ulaşabileceğiz muhtemelen.)
2. Tip Uygarlık: Kendi yıldızının enerjisinin tamamını kullanabilen uygarlık tipi (ilginizi çektiyse Dyson küresi diye araştırabilirsiniz.)
3. Tip Uygarlık: Galaksisinin tüm enerjisini kullanabilen uygarlık tipi (yok artık )

Neden 3. tipteki gibi bir uygarlık görmemiz mümkün olabilir peki ?
Eğer ki belli sayıda insanı yüzbinlerce sene taşıyabilecek uzay gemileri inşa edebilseydik
samanyolunu kolonize etmemiz ortalama 2 milyon sene sürerdi ve samanyolunda yaşamı destekleyen milyonlarca gezegen varsa ve başka akıllı yaşam formları bizim sahip olduğumuzdan
fazla zamana sahip oldularsa bunları neden yapmamış/ yapamamış olsunlar ?

Nerede bu uzaylılar ?

Filtreler

Belki de gerçekten yaşamın gelişmesi için gerekli filtrelerden geçmek sandığımızdan daha zordur. Yaşam için gerekli şartlar çok daha komplikedir. Veya evren eskiden
çok daha keşmekeş ve vahşiceydi yakın zamanlarda yaşam için gerekli ortamlar doğmaya başladı. Eğer böyleyse evrende ki ilk uygarlıklardan biriyizdir. Ya da filtreyi henüz geçemedik 3. Tip bir uygarlık olabilmemiz için gerekli bir filtre var. Belki ne olduğunu ya da olup olmadığını bilmediğimiz 4. boyut vs.

3. Tip Uygarlık

Tüm evrene veya belli galaksilere tamamen hakim bir yaşam formu var. Bizim gibi canlıları izliyorlar. Haddinden fazla gelişme gösterince yok ediliyoruz.

Dev bilgisayar

Matruşka beyni adı verilen bir sistem düşünün. Bütün canlılar buraya beyinlerini aktarabilip bir sanal gerçeklik içinde mutlu mesut sanalika gibi geçiniyorlar.
Dert yok tasa yok. Böyle eğlenceli birşey varken kim uğraşsın yeni yeni uygarlık kurmakla keşfedip keşfedip yeniden yapılandırmakla :D

Teknoloji

Kullandığımız mesaj verme sistemleriyle onların kullandıkları sistemler çok farklı olabilir onlara göre çağdışı, ilkel teknikler kullanıyoruz ya da uzay yolculukları
ve başka uygarlıklar yapmak gerçektende bizim şuanda sahip olduğumuz bilgiler ışığında bütün olası uygarlıklar için aynı derece zorlukta birşey.

Zeki yaşamlar kendi kendini yok eder

Dünya üzerinde ki silahlanmayı düşündüğümüz zaman açıklamaya gerek yok. Zeki yaşamlar gerçek manada uzayı keşfedecek aşamaya gelip ya da gelmeden kendi kendilerinin
sonlarını hazırlıyorlar veya bulundukları gezegenin kaynak kıtlıkları baş gösterince tarih sahnesinden siliniyorlar.

Hayvanat Bahçesi

Çoktan farkedildik ama onlar için değersiz bir kalabalıktan başka birşey değiliz. Tıpkı bir şempanzeye dünya tarihini ve teknolojimizi anlatmamızın imkansız olması
gibi onlar içinde biz aynı durumdayız. İletişime geçmeye değer birşey bulamadılar.

Doğal Afetler

Tip 3 bir uygarlık tipi olma yolunda ilerleyen gezegenler gelişemeden büyük doğal afetlerle karşılaşıyor ve sonları geliyor.

Simülasyon

Gerçek sandığımız hiçbirşey aslında 'gerçek' değil. Üst düzey bir uygarlık tarafından oluşturulmuş bir simülasyon içindeyiz ve evrende yalnızmışız gibi yansıtılıyor bize.

Bizden çok farklılar

Bizim bilim dediğimiz şeyler fizik olsun matematik, kimya olsun onlar için anlamsız şeyler olabilir. Bizim evrensel dediğimiz şeyler o kadar da evrensel olmayabilir. Ne gönderdiğimiz sinyalleri algıyabiliyorlardır ne de biz onların gönderdiği sinyalleri algılayabiliyoruzdur.

Buradalar ama fark edilmek istenmiyorlar

Belki bizleri fark ettiler bizleri şimdilik inceliyorlar. Ya bizle iletişim kuracaklar zamanı gelince ya da tehdit olarak görüp yok edecekler. Veya bambaşka birşey.

Yolun başındayız.

Evet henüz bebek sayılırız bu yolda. İnsanoğlunun 200 bin senedir varolduğunu düşününce ve bu son 200 bin senenin son yüzyılında gerçek manada uzay teknolojisi hakkında adım attığımızı
düşününce onları bulmak için çok erken. Jeolojik olarak bile kısa ölçekte olan 200 bin seneyi kozmolojik olarak düşününce komik bir rakam.

Panspermia

Dünyadaki yaşamın uzaydan başka canlılar tarafından bilinçli bir şekilde başlatıldığı öne süren hipotezdir.

Bu tarz konuları merak edenler için tavsiye edebileceğim bir kanal. Birkaç video izleyince verilen emeği farkedeceksiniz . Her videosunda Türkçe altyazı vardır. Bu konuyla alakalı da iki kısa videosu var.
https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt

Konu için teşekkürler.

Uzaylılar gelmiyorlar çünkü uzaylı diye birşey yok.

Bütün o haberler,filmler yıkama ve propaganda.Uzaylılar gelecek New York'u işgal edecek Amerika dünyayı kurtaracak.Ancak dikkat başka bir yer değil ama sadece ve sadece Amerika'ya saldırıyorlar.

Şimdi video izleyebileceğim bir durumda değilim. İmkanım olunca izleyip yorumlamak istiyorum. Bu konuda bazı fikirlerim var tabi ama bir bilim insanın söylediklerini birkaç satır okuyarak yorumlamak istemiyorum.

Ama en basit şekilde konuşacak olursam, evrenin büyüklüğünü ve gücünü; ve güneş sistemi ve dünyanın küçük ve değersizliğini göz önünde bulundurunca yaşamın olduğu tek gezegenin bizim gezegenimiz olduğuna inanamıyorum.

Ben şöyle bir şey düşünüyorum.
Bizim zamanın içine dahil olma şeyine 3 diyelim. Onların da ileri teknolojide olduğunu ve bizden daha gelişmiş bir uygarlık olduğunu düşünürsek onlar bizim dünyamıza veya farklı bir yere gidecekse bizim zamanimiza dahil olmalarina 4'e getirip bize karsi kendilerini gostermeden istediklerini alıp gidiyor olabilirler.

Yani şunu demek istiyorum. Bize görünmeden ziyaret ediyorsa zamandan ileriye veya geriye gidip o zamansal boyutlarıda kırılma meydana gelmesi nedeniyle geçmişten veya gelecekten gelen kimse o zaman dahil olan varlıklar tarafindan gorulmeyecegi icin bu fikir daha makul gibi geliyor. Eger varsa bu uzaylılar biz onlar icin tehlike haline gelmedigimiz surece bize karsi bir dusmanliklari olacagini zannetmiyorum.

Eğer evrende Dünya gibi yaşamsal faaliyetlerin olacağı bir yer varsa uzaylilar fikri gayet makul. He kucuk bir komplo teorisi olarak biz uzaylilari farkettigimiz zaman uzaylilar bizi yok edecektir.

Gelişmiş uzaylılar mutlaka vardır ama muhtemelen hiç bir zaman ışık hızına ulaşmak mümkün olmadığı için hiçbirisi ile karşılaşmıyoruz. Aynı şekilde zaman makinesi gibi bir şey mümkün olsaydı gelecekten birilerinin gelmesi gerekirdi, dolayısı ile zaman makinesi diye bir şey yapmak da mümkün değil. Yani bu tür sorulara cevap muhtemelen teknolojik yetersizlik. Tabi hepsine uzak olmamız, canlıların o kadar teknoloji üretebilecek kadar evrimleşmelerinin çok zor olması gibi faktörler de bu dediklerime ek olarak bulunuyor olabilir.

Belki çeşitli organizmalar veya yaratıklara* bir yerlerde rastlarız. Güneş Sistemi'nde olmaz tabi o iş. İleri bir uygarlığı geçtim, uygarlık ile karşılaşacağımızı bile sanmam. İnsanların eşi benzerinin olmasını beklemiyorum.

Dünya'daki hayvanlar gibi yani. Bilinçsiz.

Sonsuz evrende yalnız olduğumuzu düşünmüyorum. Başkaları var ve bu varlıkların bazıları bizden daha ileri bir teknolojiye sahipken bazıları henüz taş devrinde. Bizi henüz fark etmediler bence. Fark ettiklerinde ise insanlar diğer türlere ne yapıyorsa onu yapacaklardır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık