Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] En iyi Mentor

En İyi Mentor/ Usta Kim?

• Kullanılan toplam oy
    181

Bazen bazı karakterler, daha tecrübeli ve usta karakterlerden ders alarak bir yerlere varmaya çalışır. One Piece'te de bunun epeyce örneği var. Kendi başlarına edindikleri tecrübelerle arzuladıkları büyük hedefe yetişemeyen veya daha kolay yetişmek isteyen genç, tecrübesiz ve heyecanlı karakterlere, kimi zaman kendileri zorlayarak, kimi zaman ise öğrencileri tarafından zorlanarak eğitim veren mentorları/ustaları/akıl hocalarını karşılaştıralım.

Bu karşılaştırma, hangi öğrencinin daha güçlü olduğuyla ilgili değil, hangi mentorun öğrencisine ne kadar şey kattığı ve eğitiminde ne kadar başarılı olduğuyla ilgilidir.

Bunlardan en bilinenler aşağıda yazıyor. Karar size kalmış.

Silvers Rayleigh

Bu konuyu gören herkesin aklına ilk gelen isim, tabi ki serinin ana karakterini eğiten Kara Kral Rayleigh olmuştur.
Ancak bu, genelde öğrencilerin ısrarıyla yapılan eğitimlerin aksine, öğretmenin ısrarıyla gerçekleşmiş bir eğitimdir. Yıllar önce Shanks'tan, Doğu Mavili tuhaf bir çocuk hakkında duyduklarından etkilenip onu göreceği günü iple çeken Rayleigh, sonunda karşılaştığında onu kendince test etmiş ve Shanks'ın haklı olduğuna ikna olup bu çocukla, bizim Luffy ile yakın ilişkiler kurmuştur. Dostu Roger'ın şapkasını ve yanında mirasını da sırtladığını gören Rayleigh, savaştan sonra bip düşmüş Luffy'yi bulmak ve ona bu eğitimi teklif etmek için kulaçlarla denizleri aşmıştır.
İki yıl süren eğitimlerin sonucunda, Sıradan Koramirallerle zor başa çıkan Luffy, Yonko komutanlarını devirebilecek muazzam bir güce erişmiştir.
Raleigh'in eğitim sistemi, beklendiği gibi oldukça zorlu ve ilk elden ciddi pratiğe dayalıdır. Luffy'yi 48 mevsimin yaşandığı, onlarca tehlikeli canlı türünün cirit attığı tehlikeli, tam anlamıyla survival bir adaya kendisiyle beraber kapatmış ve iki yıl sürecek eğitimin bir buçuk yılını onunla geçirerek geri kalanında kendi başına bırakmıştır. Bu yolla öğrencisine hem birikimlerini aktarmış, hem de o birikimleri kendi başına kullanabilmesini sağlamıştır.
Eğitimlerinde öğrencisinin kendi potansiyelini kendine keşfettiren Rayleigh, anlatmak ve uygulatmak istediklerini de onu yönlendirerek yine öğrencinin kendisine çözdürüp çok daha etkin biçimde öğrenmesini sağlamaktadır. Gear 4, bu yaklaşımın bir meyvesidir diyebiliriz.

Hakiyi derli toplu olarak ilk kez sadece Luffy'nin değil, tüm okuyucuların da öğrendiği kişi Rayleigh'tir. Yani bir bakıma bizim de mentorumuzdur Kara Kral.

Ancak katranı kaynatsan olur mu şeker. Kumar borcu yüzünden hapse düşmesiyle bildiğimiz Rayleigh, bir şekilde bu huyunu Luffy'ye de aktarmış olsa gerek ki Yeni Dünya'da uğradığı birçok yerde Luffy'yi hapislere düşerken buluyoruz. Eğitimin dozunu pek ayarlayamamış bu konuda Ray-san. Zaten Dressrosa'da kumarhaneye de girdiğini bildiğimiz Luffy, mentorunun daha hangi huylarını aldığı şimdilik merak konusu.

Temel eğitim sistemi: Keşif ve Pratik

Monkey D. Garp

Bu liste için ilk akla gelenlerden biri, Coby ve Helmeppo gibi iki ezik, zayıf, işe yaramaz korkağı birkaç ayda Grand Line'a yelken açıp denizleri ve genç kızların kalplerini kavurabilecek cesur, güçlü ve yetenekli iki denizci askerine dönüştüren Garp'tır.

Bu iki un çuvalından nasıl böyle cevval askerler çıkardığı ise büyük bir sır değildir. Yıllar önce Luffy, Ace ve Sabo'yu büyük bir istek ve umutla eğitirken, Garp'ın eğitim teknikleri hakkında ufak ipuçları görülebilmekteydi.
Eğitimde acımasız ve amansız olan Garp, gece gündüz yorup eksantrik eğitimlere sokup ölümüne zorlayarak bedenlerini, psikolojik bazı taktiklerle de karkterlerini geliştirebilmiştir bu ikisinin.
Bedensel eğitimi çok başarılı ilerletirken, ruhsal eğitimi de gözardı etmemiş ve öğrencilerini baskı altında kalacakları her türlü zor duruma da hazırlamıştır. Öte yandan ikisini yanında her yere götürerek tecrübe kazanmalarını da sağlamakta ve ileri kendi başlarına yapmaları gerekecek zorlu görevlere hazırlamaktadır.
Garp'ın eğitimlerinin temelini, lakabını da aldığı yumrukları oluşturur. Ancak kılıç kullanan Helmeppo'yu da Muhtemelen yardımcısı Bogart'tın ustalığıyla eğitebilmiştir.

Hepsi bir yana, tipsiz olduğunu bildiğimiz Coby ve Helmeppo'yu zorlu eğitimler sonucu bir şekilde yakışıklı ve görece karizmatik tiplere dönüştürmüş olması, Garp'ın mentorluk mucizelerinden sayılabilir.

Temel eğitim sistemi: Sınır zorlama ve Deneyim

Dracule Mihawk

Herkes bu ismi bekliyordu evet. Shichibukailerin en gizemlisi, kılıçların efendisi, düelloların galibi, dünyanın en iyi kılıç ustası Dracule Mihawk.
Mentorluk ve eğitmenlikle hiçbir alakası olmayan, hayatında yeni yetme çocukları bırakın eğitmeyi, selam verecek kadar bile umursamamış olan Mihawk, serinin ana karakterlerinden olan ve bizzat kendisine meydan okuyan, onu yenebilmek için ondan eğitim almak istediğini söyleyecek kadar açık sözlü Roronoa Zoro'yu eğitmiştir. Doğu Mavi'de karşılaşıp meydan okumasını kabul ederek alay ettiği, ancak yetenekleri, arzusu ve ödün vermez kişiliğinden etkilendiği Zoro'yu ve kaptanı Luffy'yi ilgi çekici bularak takibe almıştı Mihawk. Aylar sonra savaştan çıkıp, sükuneti zaten Perona tarafından bozulmuş olan karanlık adasına çekilmişken, birden karşısında Zoro'yu yaralar içinde bulunca şaşırmış ve onu başından savmıştı en başta. Ancak eğitim görmek isteyen hevesli bir öğrencinin ısrarı ve azmine direnemeyip onu eğitmeye karar vermişti.
Zoro'nun küstahça, "Seni yenebilmek için beni eğitmeni istiyorum" demesine şaşırıp gülmüş olmasına rağmen, etkilendiğini de gizleyememişti. Özellikle önünde diz çöküp, onu eğitmesi için yalvarmasını en başta hor görüp aşağılamış, ancak bunu başkasının gururu için yaptığını görüp takdirini katlamıştı bu genç kılıç ustasına.
Bütün bu süreçle, Mihawk'ın eğitmenlik ve ustalıkla veya mentorlukla hiçbir alakasının olmadığı ve bu eğitimi bile istisnai olarak verdiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Mihawk'ın eğitim teknikleri hakkında çok az bilgiye sahibiz. Görebildiğimiz tek örnek, Zoro'ya kılıcının hiçbir çizik almaması gerektiğini, bunun hakiyle sağlanabileceğini öğretmeye çalıştığı ve bunu da onu bir şeylerden mahrum bırakarak yapmaya çalıştığı sahnedir.
Bu sahneden de Mihawk'ın kılıca ve kılıç onuruna çok önem verdiği, hakiyi iyi bilip kullanabildiği anlaşılabiliyor. Eğitme tekniği olarak ise, Zoro'yu aki öğrenene kadar şaraptan mahrum bırakmasından ödül-ceza yöntemini kullandığını anlayabiliyoruz. Bu durum, Mihawk'ın eğitimi isteksiz verdiğinin ve pek uğraşmak istemediğinin de ciddi bir göstergesi.
Başka ne gibi eğitimler verdiği muamma, ancak ortaya çıkan sonuç oldukça etkileyici.
Bu süreçte muhtemelen Zoro'ya çok güçlü slash atma tekniklerini, bedeni kılıçla bütünleştirmeyi ve daha birçok bıçak ve kılıç kullanım tekniğini öğrettiğini rahatlıkla varsayabiliriz.

Ancak bu gevşek eğitim sürecinde Zoro'ya kılıçlarına sahip çıkma konusunu yeterince öğretemediği açık ki Yeni Dünya'da girildiğinden bu yana Zoro iki kez kılıçlarını çaldırmıştır.
Tabi ki bu durum Mihawk ile alakalı olmayabilir. Zira Zoro'nun daha önce de bir kılıcını dikkatsizliği yüzünden yok ettiğini, iki kılıcını Mihawk'a kırdırdığını biliyoruz. Demek ki Mihawk bile bu eksiğini aşmasını sağlayamamış.

Temel eğitim sistemi: Ödül ve Ceza

Emporio Ivankov

Şimdi de tayfanın üçüncü hergelesi Sanji'ye eğitim veren büyük hergele Ivankov.
Sanji, bu eğitimi kesinlikle istememişti ancak Kuma'nın ona biçtiği acımasız kader ne yazık ki buydu. Bu tuhaf durumda ne öğrenci ne de öğretmen eğitimi istemiş, ancak Kaptan Luffy'nin hatırı için bu eğitim gerçekleşmişti.

Ivankov, Sanji'nin içinde bulunmaktan nefret ettiği dünyayı ve kaçınmaya çalıştığı korkularını ona karşı ustaca bir eğitim tekniği olarak kullanmıştır.
Etrafını saran binlerce güçlü ve yetenekli okamadan ölümüne kaçınan Sanji'yi inatla bunlarla yüzleştirip dövüşmeye ve hayatta kalmaya zorlamıştır. Bir çeşit survival tekniği uygulamış ve Sanji'ye kendini keşfedip mücadele ederek yeni yetenekler geliştirmesine olanak sağlamıştır. Bunlardan en çarpıcı olanı, edinmek için yıllar gerektiren geppo tekniğini sırf okamalardan kaçmak için keşfetmesidir Sanji'nin.
Çok başarılı bir eğitmen olduğu anlaşılabilen Ivankov, bu eğitimleri sadece fiziksel boyutta bırakmayıp aşçılık teknikleri ve çok etkin yemek tariflerini de öğreterek, birikim boyutuna da çıkarmıştır. Bu aşçılık öğretimini de Sanji'nin ulaşması gereken bir ödül haline getirerek bu şekilde fiziksel gelişimiyle bağlı hale de getirmiştir.
Sanji bu süreçte güçlendirici etkiye sahip yeni tarifler, güçlü tekme teknikleri, ateş teknikleri ve uçmasını sağlayan geppo tekniğini öğrenmiştir. DAha ne gibi şeyler öğrendiği ise şimdilik bilgimiz dışındadır.

Bu eğitim her ne kadar iyi sonuçlar vermiş gibi görünse de, Sanji henüz bunu tam olarak gösterebilecek fırsatı elde edememiştir.
Eğitimin ona kattığı zarar ise, kendisine göre katılan faydanın kat be kat fazlasıdır.

Temel eğitim sistemi: Survival ve Yarışma

Monkey D. Dragon

Dünyaya meydan okuyan haşmetli Dragon'un, eğitimde de herkese meydan okumasını beklemek normaldir. Elinde büyük bir ordusu ve seçkin askerleri bulunan Dragon'un, birçok insanı hem fiziksel olarak hem de stratejik ve bilgi içerikli eğittiğini varsaymak pek yersiz değildir. Ancak kesin olarak eğittiği bilinen ve onun geldiği konum üzerinden değerlendirmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Dragon'un, Sabo'yu ölümden kurtarıp himayesine aldığı ve yıllar içinde onu her yönden eğiterek devrim ordusuna çok faydalı bir lider olarak yetiştirdiği, birkaç yıl önce çarpıcı biçimde öğrenilen bir gelişmeydi.
Çocukken bile güçlü ve potansiyelli olduğu bilinen Sabo'nun, 12 yılda geldiği seviye göz önüne alındığında, Dragon'un nasıl ciddi ve iyi bir mentor olduğu açıkça görülebilir. Bu konuda mentor kavramını tam anlamıyla karşılayan tek örnek olması da ayrıca göz önüne alınması gereken bir konu.
Bu uzun eğitim sürecinde Sabo; dünya siyaseti ve tarihi, coğrafyası, ülkeleri, yeraltı organizasyonları hakkında derin bilgiler edinmiş, stratejik açıdan oldukça gelişmiş, komuta yetenekleri edinerek bütün bunları pratiğe dökmüştür. Bu kişisel gelişimler dışında fiziksel olarak ise, meyve bile kullanmadan dünyanın en azılı tipleri arasına girmeyi başarmıştır. Bu başarımda Dragon'dan öğrendiğini tahmin ettiğimiz haki ve pençeli saldırı teknikleri oldukça ön plandadır.
Özellikle hakiyi etkin kullanımı ve nesnelerin özü gibi çok az kişinin bilebileceği ender teknikleri bilmesi, Dragon'un ne kadar titiz, etkileyici ve başarılı bir mentor olduğunun açık kanıtları sayılabilir.
Ejder pençesi teknikleri ise, görenlerde doğrudan, 'ustasından etkilenmiş öğrenci' izlenimi uyandırmakta.
Eğitimde ne gibi teknikler kullandığı ve birikimlerini ne şekilde aktardığı tamamen muamma, ancak çok başarılı bir sonuç çıkardığı apaçık ortada.
Sabo'yu sürekli görevlere gönderdiği ve Sabo'nun da her fırsatta antrenman yaptığı göz önüne alınırsa, Dragon da babası Garp gibi doğrudan deneyim ve zorlu antrenman teknikleri kullandığı söylenebilir.

Temel eğitim sistemi: Bilinmiyor

Heracles'n

Geldik Büyük Usta'ya!
Usopp gibi çelimsiz, korkak mı korkak birini eline alıp, zorlu ve azmettirici eğitimlerden geçirerek bambaşka bir adam haline getiren, adını kendi gibi gücü ve yeteneğiyle nam salmış Herakles'ten alan Heracles'n!
Kuma'nın bilinçli tercihiyle kendini birden tuhaf bir bitki takımadada bulan Usopp, başlarda buradan kurtulmak için can atıyor ve Heracles'n'ın hiçbir uyarısını dikkate almıyordu. Bu da bize başlarda Heracles'n'ın laf geçiremeyen bir eğitmen olduğu imajını veriyordu. Ancak kısa sürede ne kadar yanıldığımızı yüzümüze vurdu bu büyük usta. Usopp'un gazeteden mesajı almasından sonra eğitime başlayan Heracles'n, elindeki 300 kiloluk formsuz ve muhtemel diyabet hastası Usopp'u gerek ormanlarda koşturarak, gerek ağaçlara tırmandırarak, gerek iplerde sarkıtarak, gerek hayatta kalma mücadelesine sokarak çok kısa sürede forma sokmuştur. Bütün bu ağır fiziksel eğitimleri verirken, Usopp'un dövüş tekniklerine inanılmaz katkıda bulunacak birikimsel eğitimleri de asla aksatmamıştır.
Usopp'u çelimsiz birinden kaslı birine dönüştürüp esmerliği ve kıvırcık saçlarını daha da ön plana çıkararak adeta bir Latin alevine dönüştüren Heracles'n, zehirli, gazlı, yapışkan, hızlı büyüyen ve daha birçok farklı özelliğe sahip bitki ve tohumların her özelliğini de itinayla öğreterek Usopp'un çok ciddi bir rakibe dönüşmesini sağlamıştır.
Eğitimlerinde fizik gelişimi ve bilgi ile zekayı birleştirip, umutsuz bir vakadan çok başarılı bir örnek çıkabilmeyi başarmıştır bu yöntemle.
Çok korkak oluşuyla bildiğimiz Usopp, bu iki yıllık eğitimden sonra cesaretini daha da ön plana çıkarmaya başlamıştır. Yeni Dünya'da karşısına dikilen korkulu düşmanlardan güdüsel olarak kaçmak istese de muhtemelen Heracles'n ustanın telkinlerini hatırlayıp kavgaya geri dönmüş ve ona öğretilen üstün tekniklerle de başarı sağlamıştır. En son Dressrosa'da Doflamingo gibi büyük bir ismin bile kendisi için en tehlikeli isim görüp beş yıldızla statü verdiği Usopp, bu korkuyu boşa çıkarmayıp tüm adayı tek başına kaosa sürükleyerek herkesin tanrısı olmayı başarabilmiştir.

Temel eğitim sistemi: Zorlu antrenman, Bilgi edinimi ve Strateji

Son düzenleme:
Hocalık sadece güç değil daha çok deneyim ve tecrübe gerektirir. Dragon,rayleigh ve garp gördükleriyle ve tecrübeleriyle zirve olduğunu düşünüyorum.

Eğer birisini seçecek olursak rayleigh derim.

Funduska

Dragon gibi vasıfsız biri yüzünden robin haki bile öğrenememiş 2 yılda bir arpa boyu yol alamamıştır.Ankette olması diğerlerine hakarettir.

Hepsi çok iyi hocalar. Ama Garp başka bir seviyede ya. Diğerleri yine görece güçlü ve kendini geliştirmiş kişileri biraz daha ileriye taşımak için eğitti, ama Garp resmen iki çöp poşetini alıp paslanmaz çeliğe dönüştürdü çok kısa bir sürede.

Heracles'n üstadı da atlayamaız. Usopp'tan çıkabilecek en iyi sonucu çıkarmış adam. :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık