Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Edward Newgate †

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 298 88.4%
  • Sevmem

    Kullanılan: 39 11.6%

  • Kullanılan toplam oy
    337

Edward Newgate (Edowādo Nyūgēto) daha çok Beyazsakal takma adı ile bilinen bir korsandı. Kendisi eskiden bir Yonko tayfası olan Beyazsakal Korsanları'nın kaptanıydı. Gol D. Roger'ın ölümünden sonra Dünyanın En Güçlü Adamı, ve One Piece'e En Yakın Kişi olarak anılmıştır. Tayfa üyelerinden Portgas D. Ace, Denizciler tarafından ele geçirilince, onu kurtarmak için tayfası ve sahip olduğu tüm müttefikleri ile birlikte Denizciler'e savaş açmıştır. Ancak amacına ulaşamamış ve önceden kendisine ihanet eden adamı Marshall D. Teach ve tayfası tarafından savaş alanında öldürülmüştür.

Görünümü

Newgate gençlik zamanlarında önü açık gri bir yelek giyerdi ve siyah bir bandana takardı. Kendisine lakabını kazandıran bıyığı o zamanlar yoktu. Yaşamının ileri evrelerinde ünlü hilal şeklindeki bıyığını uzatmış ve "Beyazsakal" lakabını almıştır. 52 yaşındayken yine kafasında siyah bandana bağlıydı. Bandanasının üzerinde kenarları sarı renkte, ortasında ise korsan tayfasının simgesi olan beyaz renkte trikon bir şapka takıyordu. O zamanlar dalgalı ve uzun sarı renkte saçları vardı.


Newgate anormal derecede büyük bir adamdı. Normal bir insanın üç katı büyüklükteydi. Ancak serideki diğer iri karakterlerden farklı olarak biçimli bir vücuda sahipti. Yüzü normalden uzundu ve ilerleyen yaşından dolayı göz çevresinde kırışıklıklar meydana gelmişti. Oldukça kaslı bir adamdı ve göğsünde birçok yara izi bulunuyordu. Deprem tabanlı gücünü kullandığı zamanlar kasları daha da şişerdi. Tüm mürettebatında olduğu gibi, Newgate'in sırtında da korsan tayfasının simgesinin dövmesi vardı. Gözleri normalde kahverengiydi, ancak animede sarı renkte resmedilmiştir.

Ölümüne yakın zamanlarda başına siyah bandana takardı ve sırtında, arkasında korsan tayfasının simgesi bulunan, beyaz renkte eski bir kaptan ceketi giyerdi. Her zaman üst tarafı çıplaktı dolaşırdı. Altında açık renkte bir pantolon vardı, pantolonun paçaları siyah botlarının içindeydi. Belinde ise koyu renkli bir kuşak bağlıydı. Newgate dövüşmediği zamanlarda, yaşının neden olduğu sağlık sorunları nedeni ile oksijen tüpleri ve çeşitli tıbbi sensörlere bağlı yaşıyordu.

Newgate, Marineford Savaşı'nın sonlarına doğru Sakazuki'nin saldırısı sonucu yüzünün sol tarafını komple kaybetmiştir (animede sadece bıyığının sol tarafı yanmıştır). Yine Sakazuki'nin saldırısından dolayı göğsünde büyük bir delik açılmıştır (animede buna ek olarak karnında da bir delik açılmıştır). 72 yaşında hasta ve yaşlı bir adam olmasına rağmen düşmanlarından asla kaçmadığı için sırtından tek bir yara izi bile almamıştır.


Newgate çocukken kolsuz ve ön kısmında yazı yazan beyaz bir tişört giyerdi. Altında bir şort vardı ve beyaz bandana takardı. Yaptığı kavgalardan dolayı vücudunun bazı yerlerinde yara bantları ve morluklar vardı.


Kişiliği


Ben sadece tek bir kalbi olan bir adamım... Bana ister iblis deyin, ister canavar... Ne olursa olsun, sonsuza dek en güçlü olarak kalamam...!!!

-Beyazsakal'ın "Dünyanın En Güçlü Adamı" lakabına yaptığı yorum.

Newgate, gençlik zamanlarında neşeli ve kaygısız biriydi. Beyazsakal yoldaşlarının aksine paraya ve zenginliğe önem vermemiş, en büyük hazinenin bir aile olduğunu düşünmüştür.

Etkin olduğu zamanlarda itibarı ve korkunç gücünden dolayı kendine güvenen ve korkusuz bir adamdı. Aldığı kararların daima arkasında dururdu ve ciddi durumlarda bile panik yapmazdı. Nasihat almaktan ve tavsiye dinlemekten nefret ederdi. Kendisine çok içmemesi gerektiğini söyleyen hemşireleri ve kendisini Teach konusunda uyaran Shanks'ı azarlamıştır. Ancak göründüğünün aksine, çok düşünceli biriydi. Yaptığı hareketler her ne kadar kabadayılık ve düşüncesizlik gibi görünse de aslında arkasında sağlam nedenleri olan şeylerdi. Balıkadam Adası'nı ele geçirme sebebi, ada halkını köle tüccarlarından ve kötü niyetli korsanlardan, Teach'in suçunun cezasını çekmek zorunda olmadığını söylemesi de, sadece Ace'i korumak içindi. Egoist biri gibi görünse de tek bir adam olduğunun ve bir gün öleceğinin farkındaydı. Gençlerin geleceğin anahtarı olduğu biliyordu ve onların hayatının, kendi hayatından daha önemli olduğuna inanıyordu.

Geçmiş hakkında konuşmaktan çok zevk alırdı. Mesela Shanks ile olan konuşmasında 22 yıl önce yapılan savaşlardan bahsetmiştir. Marineford Savaşı'nda Buggy'yi gördüğünde de geçmiş anıları kafasında canlanmıştır. Çocukluğunu gördüğü kişileri her zaman çocuk olarak görürdü. Shanks ve Kuzan gibi oldukça güçlü kişilere bile çocuk muamelesi yapardı.

Kaliteli ve pahalı içkileri çok severdi. Bağıra çağıra konuşan biri olsa da içtiği zamanlar çok sakindi. Shanks, Shiki ve Roger ile olan sohbetlerinde bu açıkça görülmüştür. İçki masasında konuşması kolay bir adam olsa da, bu sohbetlerin istendiği gibi bitmesinin bir garantisi yoktu.

Bir insanın ne olursa olsun aldığı kararın arkasında durmasına ve asla pişmanlık duymaması gerektiğine inanan bir adamdı. Kendi adamı Squard ona kılıç sapladığında, bunun nedenini öğrenmiş sonra da Squard'a sarılarak onu affetmiştir.

Newgate'in ayırt edici bir özelliği de ahlaki standartlara olan bağlılığıydı. Tayfasından birini öldüreni asla bağışlamazdı. Ahlaki değerlere sahip olmadan yaşanılamayacağını düşünürdü. Tayfasına verdiği değerin büyüklüğü, Ace'in yakalanması üzerine anında Dünya Hükümeti'ne savaş açmasından anlaşılmaktadır. Yine de bazı durumlarda bu ahlaki kuralı gözardı ederdi. Ace'in Thatch'ı öldüren Teach'in peşinden gitmesini istememiştir.

Newgate de tıpkı Roger gibi bir çocuğa, ailesinin günahlarının yıkılmaması gerektiğine inanır. Squard'a, Ace'in babasının onun tayfasını öldürmesinde Ace'in bir suçunun olmadığını söylemiştir.

Yetenek ve Güçleri


Öldüğünde bile bedeni yere düşmedi. Onun başının yarısı olmayan bu görüntüsü gerçekten çok korkunçtu. Yaptığı bu büyük savaşta tam 267 kılıç yarası aldı. Vücuduna 152 tüfek mermisi ve 47 top güllesi isabet etti. Tüm bunlara rağmen korsanlık hayatı boyunca kimseden kaçmadığı için gururu olan sırtında tek bir çizik bile yoktu!

-Edward Newgate'in ölümü.

Newgate, "dünyanın en güçlü adamı" unvanına sahipti ve bu bağlamda eşsiz bir fiziksel gücü vardı. Korsan Kral Roger'la başa baş dövüşebilen tek korsandı.

Newgate, Grand Line'ın ikinci kısmı olan Yeni Dünya'yı yöneten ve dünyanın en güçlü dört korsanı olarak bilinen Yonko'dan biriydi. O zamanlar Newgate ile birlikte Shanks, Kaido ve Charlotte Linlin'den oluşan bu grup, Dünya Hükümeti için en büyük tehdidi oluşturuyordu. Newgate dünya çapında sağlam bir itibara sahipti. Balıkadam Adası'nı kendi bölgesi yaptıktan sonra adadaki korsan ve köle tüccarlarının faaliyetleri son bulmuştur. 200 yıl önce Dünya Hükümeti'nin Balıkadam Adası ile ilgili imzaladığı anlaşma bir işe yaramazken, Newgate'in adı sorunu kökten çözmüştür.

Newgate, 16 tümene bölünmüş, 1600 kişiden oluşan eski Beyazsakal Korsanları'nın kaptanıydı. Tümenlerin başında olan komutanlar bile oldukça güçlü kişilerdi. Dünya Hükümeti ve Shichibukai, sadece bu dev korsan filosuyla savaşabilmek için tüm güçlerini Marineford'a getirmiştir.

Newgate o kadar güçlü bir adamdı ki, seri boyunca kendisine ya da tayfasına çok az kişi meydan okuyabilmiştir. Bunlar Ace, Crocodile, Sakazuki, Teach ve Monkey D. Luffy gibi güçlü ve korkusuz adamlardır. Geçmişte Ace, Newgate'i öldürmek için ona yüzlerce kez saldırmış, ancak her saldırı başarısızlıkla sonuçlandığı gibi, Ace de yaralanmıştır. Newgate uyurken bile Ace'in saldırılarını savuşturmuştur. Sakazuki'nin, Ace'i ölmesi Newgate'i o kadar sinirlendirmiştir ki, Newgate, Denizciler'in en büyük güçlerinden olan bir Amiral'i sadece iki saldırıda kısa bir süreliğine savaş dışı bırakmıştır.

Newgate'in gücüne verilecek bir başka örnek de Shanks ile kılıç çarpıştırması sonucu gökyüzünün ikiye ayrılmasıdır. Fiziksel gücü inanılmaz seviyededir. Bir dev olan Kor-Amiral John Giant'ın tüm gücünü ve ağırlığını vererek salladığı kılıcını tek elinde tuttuğu bisentosu ile durdurmuştur. Sakazuki'den gelen yanan lav kayasını sadece üfleyerek söndürmüştür. Yüksek hızda ilerleyen paletli ve dev bir gemiyi tek eli ile durdurmuştur. Ayrıca bacakları da güçlüydü ve yükseğe zıplayabilirdi.

Tüm bu güçlerinin yanında askere zekası da Sengoku ile baş edebilecek kadar iyi seviyedeydi. Adamlarına uygulattığı taktik sayesinde kuşatma duvarı tuzağına düşmemiştir.

Fiziksel Yetenekleri
Newgate, Marineford Savaşı'nda Denizciler'in önemli güçlerinden ve devlerden açık ara daha güçlü olduğunu göstermiştir. Bir dev olan Kor-Amiral Ronse'u tek eli ile savaş dışı bırakmıştır.

İri cüssesine rağmen oldukça hızlı bir adamdı. Sakazuki'nin arkasına geçtiğinde askerler Sakazuki'yi uyarana kadar Amiral'in bundan haberi olmamıştır. Sağlam bir işitme gücüne sahip olan Sakazuki'nin Newgate'i fark etmemesi, koca gövdeli bu adamın istediği zaman sessizce hareket edebileceğini de göstermiştir.

Newgate'in savaş sırasında bazı sağlık sorunları nüksetmiştir. Bunun sebepleri; ilerlemiş yaşı ve aşırı derecede içmesiydi. Savaştan önce yanında daima hemşireler bulunurdu. Oksijen tüpleri, çeşitli serumlar, intravenöz ilaçlar ve yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşıyordu. Bunlara rağmen bir varil içki içiyordu. Marco, Newgate'in sağlığının giderek kötüleştiğini söylemiştir. Zira yine Marco, Newgate'in Squard'dan gelen sürpriz saldırıyı kolayca savuşturabileceğini belirtmiştir. Tüm bu sorunlara rağmen Newgate, dünyanın en güçlü ve en korkulan adamıydı.

Newgate'in fiziksel direnci ve acı dayanıklılığı da çok üst seviyelerdeydi. Ölüm sebebi olacak bir sürü yara almasına rağmen, savaşmaya devam etmiştir. Vücudunun en önemli parçası olan başının yarısını kaybettiği halde ölmemiştir. Bu kadar çok yara almasına rağmen savaş boyunca durmadan ilerlemiş ve savaşmıştır. Sadece Karasakal Korsanları'nın kendisine saldırmasına izin verdiği zaman durmuştur. Yaşlı, ağır yaralı, Haki ve Şeytan Meyvesi gücüne erişimi yokken bile Shichibukai seviyesi bir düşman olan Teach'i kolayca yenmiştir.

Tüm savaş boyunca 267 kılıç yarası, 152 kurşun yarası ve 46 top güllesi yarası almış ve kafasının yarısını kaybetmiştir. Bunlara ek olarak Borsalino'dan lazer ışınları ve Sakazuki'den iki magma saldırısı yemiştir. Bu kadar yaraya ve zayıf düşmesine rağmen ölmüş bedeni bile yere yıkılmamıştır.

Şeytan Meyvesi
Newgate, Paramecia türü bir meyve olan Gura Gura no Mi'nin eski sahibiydi. Meyvesi onu "Deprem Adam" yapmıştı. Ayrıca bu meyve Paramecia türü Şeytan Meyveleri içerisinde en güçlü olanıdır. Sengoku, Newgate'in dünyayı yok edebilecek güce sahip olduğunu açıklamıştır.

Newgate, bu meyvenin gücü ile havayı cam gibi çatlatarak her yerde şok dalgaları oluşturabilirdi. Depremlerini kullandığı yere göre, gücünün etkinliği de farklılık gösteriyordu. Havada kullandığı zaman şok dalgası atıyor, yerde kullandığı zaman zemini parçalıyor, denizde kullandığı zaman ise tsunami yaratabiliyordu. Depremlerini global çapta atabildiği gibi, belirli bir hedefe de gönderebiliyordu. Fiziksel saldırılarının gücünü arttırmak için elinde ya da bisentosunda deprem baloncuğu oluşturabiliyordu. Elleri ile havayı tutarak, çevresini altüst edebiliyordu. Ayrıca bisentosu ile deprem kesişi atarak, büyük patlamalar yaratabiliyordu.

Newgate deprem gücü ile fiziksel ya da fiziksel olmayan saldırıları da engelleyebiliyordu. Yani meyvesi hem savunma, hem de saldırı açısından oldukça işine yarıyordu.

Newgate'in ölümünden sonra bu meyvenin gücü, bilinmeyen bir yöntem sayesinde Teach tarafından ele geçirilmiştir.

Silahı
Newgate dövüşlerinde bisento adı verilen ağır mızrak tipi bir silah kullanırdı ve bu silahın kullanımı konusunda oldukça yetkindi. Mızrak da sahibi gibi oldukça büyüktür. Çizgili bir sapı, kıvrımlı bir bıçak ucu ve sapı ile bıçağı birbirine bağlayan altın bir parçası vardır.

Bisento, Shanks'ın saberine karşı koyacak kadar güçlüdür. Newgate mızrağını iki elle de kullanabiliyordu, ancak genelde tek eli ile kullanırdı. Mızrağı genelde sağ elindeydi. İki elinle Şeytan Meyvesi gücünü kullanacağı zaman, mızrağını yere saplardı. Newgate bisentoyu hem Şeytan Meyvesi gücü, hem de Busoshoku Haki ile kombine ederek kullanırdı. Bu sayede silahın hasar gücünü arttırır ve Şeytan Meyvesi kullanıcılarına zarar verebilirdi.

Bisento oldukça sağlam bir mızraktır. Sakazuki'nin lav saldırıları onu eritememiştir (Newgate'in o sırada bisentoyu Busoshoku Haki ile kaplama ihtimali de vardır). Aradan geçen iki yıla rağmen mızrak hala sapasağlam durmaktadır. Üzerinde herhangi bir yıpranma ya da paslanma izi yoktur.

Newgate'in ölümünün ardından bu mızrak onun mezar taşı olmuştur. Üzerine Newgate'in kaptan paltosu ve eski Beyazsakal Korsanları'nın bayrağı asılmıştır.

Haki
Newgate üç Haki türünü de kullanabildiği kesin olarak bilinen üç karakterden biriydi.

Kenbunshoku Haki'si ile uyurken bile Ace'in saldırılarını durdurmuştur. Savaş sırasında Crocodile'ın sinsi saldırısını da fark etmiştir. Ancak Luffy'nin buna engel olacağını bildiğinden hareket etmemiştir. İlerlemiş yaşından ve sağlık sorunlarından dolayı Squard'ın saldırısını görememiş ve daha savaşa dahil olmadan derin bir yara almıştır. Marco bunun beklenmedik bir durum olduğunu belirtmiştir.

Busoshoku Haki kullanımında da oldukça iyiydi. Bu gücü sayesinde Logia tabanlı yeteneğe sahip olan kişilerle başa çıkabilmiştir. Crocodile'ı (o zamanlar meyve yeyip, yemediği bilinmemektedir) ve Ace'i rahatça yenmiştir. Shanks ile kılıç çarpıştırdığında gökyüzünün yarılması da bu Haki türü sayesinde olmuştur. Marineford Savaşı sırasında da Marco ve Vista'nın Haki kullanarak bile zarar veremediği Sakazuki'yi de bu gücü sayesinde yenebilmiştir.

Newgate, Haoshoku Haki'ye de sahipti. Ancak kullandığı hiç görülmemiştir. Savaş sırasında Ace'i öldürecek cellatlar üzerinde bu gücü kullanacak iken aniden nükseden bir rahatsızlığı yüzünden yapamamıştır.

Ek Bilgiler

- Birçok One Piece karakterinde olduğu gibi, Newgate'in de kendine has bir gülüş tarzı vardı; Gurararara! Tıpkı Perona gibi, Newgate'in de gülüşü meyvesi ile uyumluydu. Animede (Marineford Savaşı'ndan öncesinde) "Hahahaha" şeklinde normal bir gülüşe sahipti. Amerikan Shonen Jump'ta ise "Guhahaha" diye gülüyordu.

- Japon Universal Stüdyoları, Newgate ve Ace'in mezarlarını gerçekte yaptırmıştır (aşağıda görebilirsiniz). Newgate'in mezar taşında şunlar yazar; "Edward Newgate, Beyazsakal Korsanları'nın kaptanı ve babası, Korsanlar Çağı'nın simge gemisi Moby Dick'i yönetmiş adam burada yatıyor."


- Newgate'in karakter tasarımı, Oda'nın sürekli gittiği bir barın sahibinden alınmıştır. Barın sahibi de Newgate gibi tıbbi malzemelere bağlı iken, ilaç olarak içki içen ve içerken de savaş hikayeleri anlatan bir adammış. Newgate'in sürekli söylediği "Siz veletlerden akıl almam" lafı, barın sahibinin sürekli müşterilere söylediği bir sözmüş. Barın sahibi 2007'de ölmüş.

- Newgate, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 26. sıradadır. Bu sıra onu eski Beyazsakal Korsanları'nın en popüler 3. üyesi, Yonko içerisinde de 2. kişi yapmaktadır.

- Oda'nın önceden çizdiği "Romance Dawn" isimli mangada Newgate gibi hilal şeklinde bıyığı olan Galley isimli bir karakter vardır.

- Newgate'in köpeği Stefan'ın da tıpkı sahibi gibi bir bıyığı vardır. Aşağıda görebilirsiniz;


- Newgate için "dünyanın en güçlü adamı" denilirken, Kaido için de "dünyanın en güçlü yaratığı" denilmiştir. Ancak bu yaratık kavramının genişliği halen bilinmemektedir. Ayrıca Newgate halen hayatta iken Krieg, "dünyanın en güçlü adamı" olduğunu iddia ediyordu.

- Korsanlığın Altın Çağı esnasında Londra'da Newgate Hapishanesi özellikle korsanları tutmak için kullanılan bir yermiş. William Kidd ve "Korsanların Kralı" Henry Every'nin tayfası burada tutulmuş.

Künye

Adı: Edward Newgate
Okunuşu: Edowādo Nyūgēto
İngilizce Adları: Edward Newgate (Viz, FUNimation, Ward Newgate (4Kids)
Diğer Adı: Beyazsakal (Jap. Shirohige, İng. Whitebeard)
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 234, Anime 151
Bağlantıları: Beyazsakal Korsanları (Eski), Yonko (Eski)
Unvanları: Korsan (Eski), Kaptan (Eski)
Lakapları: Dünyanın En Güçlü Adamı (Jap. Sekai Saikyō no Otoko, İng. The Strongest Man in the World), One Piece'e En Yakın Adam (Jap. Wan Pīsu ni mottomo chikai otoko, İng. The Man closest to One Piece)
Yaşı: 72
Durumu: Ölü
Doğum Günü: 6 Nisan

Eski Şeytan Meyvesi
Adı:
Gura Gura no Mi (Tr. Sarsıntı Sarsıntı Meyvesi, İng. Tremor-Tremor Fruit)
Anlamı: Depremin sesi
Türü: Paramecia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Edward_Newgate
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
R

_Roi_

1. en yaşlı olmalı brook 88 yaşında ama beyazbıyık 200dn fazla dion
 
A

Akagami No Shankusu

ellerine sağlık ama en yaşlı meyve kullanıcısı o değil mi. yani 200 yıl önce bir anlaşma imzaladığına göre epey bir yaşlı oluyor hatta broktan bile. kusura bakma diğer konularını gördüm ama inceleme fırsatım olmadı. yakında hepsini okuyacağım.
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık