Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Dragon ve Dövmesi

Tutarlı mı?

• Evet

Kullanılan: 51 91.1%
  • Hayır

Kullanılan: 5 8.9%

• Kullanılan toplam oy
    56
Bunu mobilden nete bakınırken bir yerde gördüm ama şimdi linki bulamıyorum.Ejder gözleriyle ilgili garip bir haberdi.Tıpkı bu dövmeye benzer bir şekil vardı.

Bakayım dedim konusu var mı varmış forumda.

Yani anlayacağınız dövme ejderin gözlerini temsil ediyor olabilir.Bakınca da aslında göz gibi cidden.

Toriko'daki kral gibi aslında sağdaki.

Dövmeye aşık mısın sen emre :D Sürekli dövmeden bahsediyorsun.

One piece'de hiç laf olsun diye bişe yapıldığını görmedim, çıkan dövmeler hiç boşuna olmadı yara izlerinin bile bir anlamı oldu (taa ilk bölümlerde shanksın yara izi mesela- teach bunu etti - diyip durdu) hal böyleyken dragonun kısıtlı gördüğümüz zamanlarda odakta dövmesinin olması tesadüf değil bence ama bunun geçmişiylemi ilgili yediği meyveylemi(çoğu karakter yediği meyveye dönüşüyor) ilgili yoksa tarihe gönderme mi? bilemiyorum ama örgütüyle ilgili olmadığını düşünüyorum çünkü örgütüyle ilgili olsa örgüt elemanlarında olurdu. One piece'de en sevdiğim olay bir şekilde tüm dünya tarihiyle ilgili şeyleri bölümlerinde bulundurması (örneğin şuanki wano arch; meeji restorasyonunu simgeliyor.) bunun da bir yerlerde bi şeysi var ve bunun anlatabilecekleri somut bişeyler olduğunu düşünüyorum. İyilik, fedakarlık biraz yavan kalıyor o dövmeyi anlatmaya yetmiyor bence.

Silinmiş Üye

Dragon'un dövmesindeki anlam ne olabilir sizce?

Baktığımızda bazı dövmeler kölelikten geliyor.

Örneğin;

gibi.

Fakat Dragon'a baktığımızda bu şekilde düşünemeyiz. Çünkü elimizde şöyle bir veri var.

Korsanlar Kralı'nın öldüğü gün...

O gün Dragon'un yüzüne baktığımızda dövme yer almıyor.

-----------------------
O zaman bu dövmenin anlamı ne? Ya da ne olabilir?

Uzun süre önce bir telefon oyunu oynamıştım. Dungeon ile başlayan bir şeydi ve orada çeşitli rünler vardı ve aynı buna benziyordu. Dragon'un dövmesiyle eşleştirdim ve düşünmeye başladım. Rünler Vikinglerin yazıtlarında sürekli geçiyordu, yani onların kullandığı şematik şeylerdi. Harf, kelime değil sembollerdi. Bu bağlamda;

Şöyle bir ufak teori ortaya çıktı kafamda. Dragon'un dövmesi neredeyse birbirine benzer 3 şekilden oluşuyor. Noktaları merkez alarak böldüğümüzde en üstte kalan kısımda şuna benzer bir görüntü ortaya çıkıyor.

Bu şekil vikinglere ait. Bu "rün" yan tarafında belirttiği üzere vatan, sahiplik, refah, istikrar kelimelerini ifade ediyor. Sizce de devrim ile alakadar kelimeler değiller mi?

Gelelim ortadaki kısmına. Yani ortadaki noktanın çevresinde oluşan çizgilere.

Burası orta kısmı bahsettiğim üzere ve bu rün'ün adı İnguz. Anlamını bulmam biraz zaman aldı. İngilizce olarak şöyle bir deyiş var bu rün hakkında. "where there's a will, there's a way." Türkçe'ye şöyle çevirebiliriz, "İradenin olduğu yerde, bir yol vardır." Sizce bu da devrim kelimesi ili ilgili durmuyor mu? Bence cevap açık.

Devam edelim.

Üçüncü kısma gelelim. Yüzde bulunan o dövmenin noktasız olan tek kısmına. Sanki bir X varmış gibi.

"Bu rün fedakarlığı ve cömertliği temsil eder. Sözleşmeler, kişisel ilişkiler ve ortaklıklar da dahil olmak üzere hepsi önemlidir. Bu rün açgözlülüğü, yalnızlığı, bağımlılığı, aşırı fedakarlığı, yükümlülüğü, bedeli, yokluğu ve rüşveti temsil eder."

Dövmede nokta'nın yer almadığı tek alanın bu kadar derin anlam ifade etmesi bir hayli şaşırtıcı.

Ve son kısım;

Son nokta.

Son kısım çok gözükmüyor ama ben onu da "Jera Rune" a benzettim.

İçerdiği en büyük anlam "JUSTICE" yani "adalet".

Roger'ın ölümünden sonra kendisine bir yol çizmiş ve o yol uğruna bu dövmeyi yaptırdığını düşünüyorum. Belki de D.'ler hakkında bir çok D.'den çok ama çok daha fazla şey biliyor. O dövme sadece artistlik bir görünüm için değil bence. Derin bir anlamı var.

Peki ya sizce?

EDİT: Benzer teori için buyurun. :)

Mantıklı olmuş bence, ben bh dövme hakkında zerre birşey bulamazdım helal sana!

Bu dragondaki dövme benim en çok merak ettiğim konular arasında. Şuan için dragonun dövmesinin asıl olayını bir flashbackta luffynin doğumu sırasında olan olaylar içinde göreceğimizi düşünüyorum.

Dövme Japonlar da kötü anlamlar taşıyan birşey. Çok eskilerde büyük suç isleyen veya sürgün edilen kişilerin kollarına damgalar basılırmış ve insanlar o kişiden korkarlarmış. Bu yüzden Ofuro(Hamam)lara dövmesi olan kişiler hala alınmazlar. Fakat zamanla yakuzalar ve serseri tipler kotu adam veya yakuza olduklarını fark ettirmek için çok cool gözüken dövmeler yaptırmaya başlamışlar. Su anda dragon tarzı dövmesi olan birini görseniz büyük ihtimal yakuzadir. Tabi ki günümüz gençlerinden tamamen güzel gözüktüğü için yaptıranlar da çok.
Dragonun dövmesi ise en favori 3 karakterimden biri olduğu için her zaman benimde dikkatimi çekti. Çok araştırmadım ama konunun başındaki şekilde benzer şekillerden çok gördüm Japonya'da. Özellikle eski tapınak gibi yerlerde. Berserkteki mühür tarzı şekiller bazi şeyleri temsil ediyorlar. Belki devrim yada isyan gibi birşeyi temsil ediyor olabilir.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık