Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Dragon Ball

'Hunter x Hunter - Dragon Ball' forumunda KeanuReeves25 tarafından 15 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. KeanuReeves25 (Üye)
  Mesaj Sayısı 27
  Üyelik Tarihi12 Şub 2014
  [​IMG]

  Merhaba arkadaşlar, en sevdiğim shounen animelerin ilham kaynağı olan Dragon Ball'ı takdim etmek isterim.

  konu başlığı altında bişe göremeyince tanıtım açayım dedim,

  Dragon Ball, Akira Toriyama tarafından yazılmış ve çizilmiş manga serisidir. Toriyama, Dragon Ball'u yaratırken Batı'ya Yolculuk isimli Çin romanından ilham almıştır. Dragon Ball, Son Goku'nun maceralarını konu alır. Hikayedeki olaylar, Goku'nun çocukluğundan yetişkinliğine hayatı boyunca dövüş sanatlarında kendini geliştirerek güçlenmesini ve herhangi bir dileği gerçekleştirecek güce sahip olan Ejder Topları'nı ararken dünyayı keşfedişi etrafında şekillenir.

  Batıya Yolculuk
  [​IMG]
  Hikâye sıklıkla sadece Maymun (Monkey) veya Maymun Kral (Monkey King) olarak da anılır. Bu başlık aslında Arthur Waley'in hazırlamış olduğu sadeleştirilmiş, popüler bir çevirinin adıydı. Waley'in çevirisi ayrıca Maymun Tanrının Serüvenleri (Adventures of the Monkey God), Maymun: [Bir] Çin Halk Romanı (Monkey: Folk Novel of China); ve Maymun'un Serüvenleri (Adventures of the Monkey) isimleriyle de basılmıştır.
  Roman Tang Hanedanlığı zamanında Budist rahibi Xuánzàng'ın Hindistan'a doğru sutra olarak anılan Budist dinî metinlerini edinebilmek için giriştiği hac yolculuğunun etrafında gelişen efsanelerin kurgusal bir anlatısıdır. Bodhisattva Guānyīn, Buda'dan aldığı emirle, bu görevi rahibe ve müridi görünümündeki üç koruyucusuna (Sūn Wùkōng, Zhū Bājiè ve Shā Wùjìng) ve bunlarla beraber Xuánzàng'ın bineği olarak görev alacak bir ejderha prense vermiştir. Bu dört karakter geçmiş günahlarının istiğfarı için rahibe yardım etmeyi kabul ederler.
  Bazı bilim insanları kitabın döneminde dejenere Çin devletini hicvettiğini öne sürmüşlerdir. Eser, Çin folk dini, Çin mitolojisi ve değer sistemlerinden yoğun bir arkaplana sahiptir ki Çin panteonunun Daoist ve Budist kökenli ilahları bugün hâlâ Çin folk dininin bir yansımasını sunmaktadırlar.
  Romanın başarısının bir sebebi de çok yönlü olmasıdır: birinci sınıf bir macera hikâyesi olmasının yanı sıra ruhani ilham veren bir hikâyedir ve hacı grubunun Hindistan'a yolculuğu aydınlanmaya doğru yol alan birey için ortaya atılmış bir alegoridir.
  Hikaye

  12 yaşındaki Son Goku, dedesini kaybetmiş ve ondan yadigar kalan 4 yıldızlı topu ile tek başına yaşamaktadır. Dileğini gerçekleştirmek isteyen birçok kişi bu 7 ejder topunun peşindedir. Bulma adlı kız da bu topları aramaya kalkışır ve yolculuğuna devam ederken Son Goku ile tanışır.
  Kendisine dünyanın en yakışıklı erkek arkadaşını dilemek amacında olan Bulma, toplardan birine sahip olan Goku'yu kendisi ile topların geri kalanını bulmak için yola çıkmaya ikna eder. Böylelikle macera başlar.

  Temel mantık bu şekilde olan hikayede Goku'nun başka bir gezegenden olup, sıradışı güce kuvvete sahiptir.

  ilk serisi 153 bölümdür. ilk serisinden pek tat alamasamda diğer serileri anlamak için izleyip bitirdim.

  Ve devam niteliğinde olan, en çok sevdiğim Dragon Ball Z serisine gelelim,

  Aksiyonların doruğa eriştiği bir seridir arkadaşlar.291 bölüm vardır. Bunun kısaltımış olarak HD olarak 100 bölüm olacak şekilde 2009 da Dragon Ball Kai adı altında tekrar çektiler ama ben bu uzun olan Dragon Z serisini izlemenizden yanayım. Buz dağın altında kalanları görmeniz açısından.

  [​IMG]

  Aynı şekilde bu Z serisi bittikten sonra GT serisi başlıyor, yanılmıyorsam 2000 li yıllara ait bir seri olması lazım. 64 bölüm sayısı mevcuttur.
  [​IMG]

  İzlediğim bleach, naruto vb bir çok animeye öncülük edip bir çok metodun dragon ball'dan esinlendiğini gözlemledim. Örneğin, aura artışına bağlı sayyajin form çeşitleri bleach'e ilham olup bankai formun türediğini düşünmekteyim.
  [​IMG]

  AKSİYON SEVERLERİN KESİNLİKLE İZLEMESİ GEREKEN BİR SERİDİR ARKADAŞLAR. küçükken tv'de hep dragon ball'ı kaçırmamaya çalışırdım, hey gidi günler heyyy.

  [​IMG]
   
 2. straw-hat (..)
  Mesaj Sayısı 1,829
  Üyelik Tarihi11 Ara 2008
  Genel olarak üslubun hakkında yorum yapmayacağım ama en azından tarihleri ve bölüm sayılarını yazarken kesin bilgiler kullansaydın böyle çok baştan savma durmuş..
   
 3. Tensei Lord Orochimaru

  Tensei (Lord Orochimaru)
  Mesaj Sayısı 3,914
  Üyelik Tarihi19 Ağu 2010
  Dragon Ball konu açıldığında aklıma ilk Mete gelir :T
  Muten Roshi Sama ' ya saygılar...
   
 4. Death Knight rhaman31

  Death Knight (rhaman31)
  Mesaj Sayısı 3,950
  Üyelik Tarihi3 Kas 2010
  Bleach ın ilham kaynağı shaman king dir.Ayrıca bleach ve naruto da ben db izine rastlamadım.Op ve toriko çokça var db.Ortak yaptıkları bölümlerden bile anlaşılır da bleach ve naruto için bunu söyleyemem.Ha db serilerini izlemedim ilk sezon sanırım küçük kuyruklu hali onu bilirim ama az çok gördüğüm op ve toriko db ile benzer.
   
 5. KeanuReeves25 (Üye)
  Mesaj Sayısı 27
  Üyelik Tarihi12 Şub 2014
  düzelttim hocam, :gamyon:
  shaman king'i pek sevmediğim için izlemedim, o yüzden bilemicem.

  onun dışında naruto da bazı teknikleri db de gördüm ama şuan aklımda değil,

  onun dışında zaten kişisel bi tahmin, %100 doğru olcak diye bir kaide yok :D
   
 6. KeanuReeves25 (Üye)
  Mesaj Sayısı 27
  Üyelik Tarihi12 Şub 2014
  hay çok yaşa, evet bu teknik db den alıntı. doğa enerjisini toplama vs... db den.
   
 7. thosy Üye

  thosy (Üye)
  Mesaj Sayısı 882
  Üyelik Tarihi17 Oca 2012
  Naruto'da 4 kuyruklunun adı Son Goku'dur mesela. 4 yıldızlı top Goku'nun çocukluğundan beri yanında tuttuğu ejder topudur. Zaten bütün olay o topun kaybolup aranmasıyla başlıyor diyebiliriz. Kishimoto zaten Dragon Ball fanı hayranı olduğunu gösteriyor burada. Hemen her shonen seride Dragon Ball'dan bir şeyler bulmak mümkündür. Günümüzdeki mangakaların çoğu zaten Dragon Ball okuyarak büyümüşler, etkilenmemeleri mümkün değil.

  Naruto'daki bunshin jutsusu Tenshinhan'ın bölünme jutsusundan esinlenme olabilir mesela.
  Bleach, Naruto ve One Piece'de başkalarının varlığını yerini hissetme de Dragon Ball'dan esinlenme olabilir.
  Jiraiya karakteri mesela Dragon Ball'daki kame sennin Muten Roshi-sama'dan alıntı bence. İkisi de kame sennin, ikisi de çapkın, ikisi de ana karakteri eğiten karakterler. Kişilikleri ve davranışları çok yakın birbirine.

  Bu arada konuya dönecek olursak Dragon Ball'da dövüşler çok güzel. Ara sıra sırf turnuva bölümleri için açıp izliyorum. Dragon Ball Z'nin ortalarına doğru bırakmıştım ama tekrar indirip devam edesim geldi şimdi. :D
   
 8. Unknown Üye

  Unknown (Üye)
  Mesaj Sayısı 3,846
  Üyelik Tarihi13 Haz 2013
  Daha 19. bölümdeyim ama direk örnek verilicekse Ero Sennin - Kame Sennin olarak görebiliriz benzerlik konusunda.. Bu arada Hiç fillersız Kai izlesem birşey kaçırırmıyım ?
   
 9. Pwn Goat Sengoku

  Pwn Goat (Sengoku)
  Mesaj Sayısı 1,239
  Üyelik Tarihi25 Eyl 2010
  Hayır seriyi daha fazla seversin. Dragon Ball Z'de her bölüm güç gösterisi ile biter ve bi bölüm başından 5 dk bölüm sonundan 5 dk olmaz üzere birbirlerine bakarlar sadece... Kai'de bunları çıkartmışlar güzel olmuş. Yanlışım yoksa bir tek son arc "Buu arc"ı kai'de yok. Onu Z'den izlersin kai bittiği zaman.
   
 10. Pwn Goat Sengoku

  Pwn Goat (Sengoku)
  Mesaj Sayısı 1,239
  Üyelik Tarihi25 Eyl 2010
  Haklıymışsın ılgaz. Tekrardan başlamayı düşünebilirim kai'ye sanırsam.

  Dragon Ball Kai returned to Japanese TV on April 6, 2014, with the Majin Buu Saga.[1]
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık