Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Dr. Vegapunk Üzerine

Sizce bu teorinin tutma ihtimali nedir?

• Kullanılan toplam oy
    21
2020 GÜNCELLEMESİ:

Aradan 7 yıl geçince haliyle paylaştığım resimlerin ve linklerin büyük bir bölümü patlamış. Bunları yenileyerek başlığın teori kısmını daha kısa açıklamalarla tekrar sunuyorum.

Öncelikle, artık pek çok okurun detaylarıyla vakıf olduğu "Enel'in Büyük Uzay Operasyonu" isimli kapak serisinin özetini Türkçe olarak aşağıya iliştiriyorum.

Enel, Ay'ı keşfederken kraterin birinde küçük bir robot bulur ve ona saldırır. Beklenmedik şekilde elektrik gücü onu yaralamaz, hatta şarj eder. İsmi Teğmen Spacey olan bu automata, üç arkadaşını cansız bir şekilde bulur (arkadaşlarının isimleri: Macro, Galaxy ve Cosmo) ve onlar için ağlamaya başlar (bu sırada Enel olan biteni duygusuz bir biçimde izlemektedir). Teğmen Spacey ağıt yakarken Uzay Korsanları kaptanı Seamars gelir ve mızrağını arkadan saplayarak Spacey'yi ağır bir biçimde yaralar. Ardından Enel'e saldırır ancak tek hamleyle alt edilir. Bu esnada Maxim'in olduğu tarafta bir patlama olur, patlayan Maxim'dir. Bu bölgedeki uzay korsanları orada hazine bulmak için Ay'ı kazma planı yapmaktadırlar ve Enel bir anda orada belirir.

Bunlar olurken Teğmen Spacey hala hayattadır ve üç arkadaşıyla beraber Ay'a gelme sebebini hatırlar. Onun ve automata arkadaşlarının yaratıcısı olan Profesör Tsukimi ikamet ettiği Makine Adası'nda Spacey ve arkadaşlarıyla beraber Ay'ı izlerken çerez atıştırmaktadır. O esnada Ay'ın yüzeyinde devasa bir patlama olur. Profesör buna o kadar şaşırır ki yediği lokma boğazına kaçar ve ölür. Tsukimi'yi gömdükten sonra dört automata bunu yapandan intikam almak için Ay'a doğru yola çıkarlar (ellerinde birer balonla). Ay'a vardıklarında Uzay Korsanları ile karşılaşırlar ve hezimete uğrarlar.

Şimdiki zamana geri dönülür. Enel, Uzay Korsanları'nı kolayca yok eder ve Spacey'nin üç arkadaşını da elektrik şoku vererek şarj eder. Uzay Korsanları açtıkları kuyu ile bir mağara girişi bulmuşlardır, Enel incelemek için içeri girer ve burada bir antik şehrin yattığını görür. Şehre elektrik verir ve bu şehirde bulunan yüzlerce automatayı da uyandırmış olur. Buradaki automatalar kanatlıdır. Ardından Enel, şehirdeki duvar resimlerini incelemeye başlar ve kendi ataları Birkanların Ay'dan gelmiş olduğunu keşfeder. Birka şehrinin insanları kaynak yetersizliği sebebiyle mavi gezegene yolculuk etmişlerdir. Enel Ay macerasında kendine yüzlerce takipçi edinmiştir.

Bu kapak hikayesinde tanıştığımız automataların yaratıcısı Tsukimi'nin yaşadığı yer Karakuri Adası. Bu ada aynı zamanda Vegapunk'ın da memleketi. Ben bu teoriyi oluşturduğum zamanlar bu ikisinin aynı ada olduğu henüz fark edilmemişti ve Tsukimi'nin adası için ayrı, Vegapunk'ın adası için ayrı birer wikia başlığı vardı. Ben bunların aynı yer olduğuna ve birleştirilmesi gerektiğine dikkat çekmiştim, şimdilerde artık bu konuda bir şüphe kalmamış durumda. Gelgelelim ortada bir problem var. Franky'nin ziyareti sebebiyle biliyoruz ki Karakuri Adası karlar içinde, her daim ağır kış şartlarının yaşandığı bir ada. Bu Vegapunk'ın çocukluğunda da böyleymiş, hatta Vegapunk halkının yaşam koşullarını iyileştirebilmek adına tüm adayı ısıtacak bir proje üzerinde çalışmış ancak başarılı olamamış.

Buna karşılık olarak kapak serisinde gördüğümüz üzere Tsukimi, karlar içinde bir hayat sürmüyor. Hatta etrafındaki yapılar da zorlu kış şartları için inşa edilmemiş gibi duruyor.

Bu bir kenarda dursun. Tsukimi'nin geliştirdiği teknolojiye, yani automatalara, dikkatlerimizi çevirecek olursak bu teknolojinin One Piece dünyasında görmeye alışık olmadığımız sofistikelikte olduğunu söyleyebiliriz. Buna yakın bir teknolojiyi yalnızca Vegapunk'ın ürünlerinde gördük ki kendisinin hizmetlerinin Dünya Hükümeti'nin tekelinde olduğunu biliyoruz. Bir de Judge ve Germa 66 var ama oradaki çalışmalar Lineage Factor üzerine, yani genetik alanda işler. Judge'ın elinde dahi bu kadar ileri robotlar yok. Öte yandan, yine aynı kapak hikayesinde gördüğümüz üzere bu teknolojinin tamamen aynısı Ay'daki antik Birka şehrinde mevcut. Duvarlardaki işlemelerde Birkanların automata yapışını gösteren bir resim de var.

Franky, Karakuri Adası ziyaretinde Vegapunk'ın laboratuvarında onlarca farklı icatın blueprintlerini, yani proje planlarını buluyor. Vegapunk'ın tüm bunları çocukken tasarladığına inanamıyor ve zamanının yüzlerce yıl ötesinde olduğunu ifade ediyor. Burada Franky'nin de iyi bir mühendis olduğunu ve Dünya'nın her yerinden ziyaret edilen gelişmiş bir şehirde büyüdüğünü unutmayalım.

Üstüne üstlük Franky bu laboratuvarı havaya uçurduğunda, yine Vegapunk'a ait ve varlığı bilinmeyen ikinci bir laboratuvar keşfediyor ve burada da pek çok inanılmaz çalışmayla karşılaşıyor. Vegapunk'ın adadaki cyborg hayvanları bu laboratuvarda geliştirdiğini öğreniyoruz. Bu mekanın gizli yapısından yola çıkarak adadaki tüm cyborg hayvanların Vegapunk yapımı olduğunu ve ada yerlilerinin bu teknolojiye vakıf olmadığı sonucuna varabiliriz. Burada ayrıca Judge ile beraber gerçekleştirdikleri genetik çalışmaların temellerinin de yer aldığını not düşeyim.

Bununla beraber, Vegapunk'ın teknolojisinde de Uzay Korsanları'ndakilerle dikkat çekici benzerlikler var.

Sahip olduğumuz bu bilgileri birleştirdiğimizde Vegapunk'ın ve Tsukimi'nin teknolojilerinin kaynağının Ay'daki antik şehirde olduğu sonucuna varabiliyoruz. Ancak Vegapunk'ın henüz çocuk yaştayken Dünya'da kimsenin haberinin olmadığı Ay'daki bu şehri görmüş olma ihtimali takdir edersiniz ki çok düşük. Benim bunun için iddialı bir cevabım var.

Tsukimi, Boş Yüzyıl'dan önceki Antik Krallık zamanında yaşamış bir insandı, yani yaklaşık olarak 900 yıl önce.

Kendisinin yaşam ortamına baktığımızda zaten Tsukimi'yi Vegapunk'ın çocukluğundan günümüze uzanan zaman çizelgesinde bir noktaya oturtmak çok mantıklı değil. Kocaman bir iklim değişimi yaşanmış. Ayrıca kendisinin lokmasını boğazına kaçırarak ölmesine sebebiyet veren olay Ay'da yaşanan devasa bir patlama. One Piece'te kahramanlarımızın hikayesini çoğu zaman dış dünyaya kapalı olay örgüleri içinde okuyoruz ama her yerden görülebilecek Ay'da gerçekleşen o boyutta bir patlamanın bu kapak hikayesi dışında serinin hiçbir noktasında geçmemesi de pek normal değil. Demek ki başka bir zamanda gerçekleşmiş bir hadise.

Ay'ın yüzeyindeki o patlama Antik Silahlardan birinin kullanımıyla gerçekleşti ve Dünya'yı Boş Yüzyıl'a sokan süreçte önemli bir hadiseydi. Tsukimi, Dünya'nın kaderinin tamamen değiştiği bir noktada hayatını kaybetti. Sahip olduğu teknolojiler Antik Krallık zamanında yaygın bir bilinirliğe ve kullanıma sahiplerdi ama Boş Yüzyıl'da tüm izleri ortadan kayboldu. Bundan yüzlerce yıl sonra Vegapunk çocukken adasında atası Tsukimi'nin laboratuvarını keşfetti ve burada çok eski zamanlara ait blueprintler buldu. Böylelikle geleceği tekrar inşa etmeye başladı.

Aradaki bu devasa zamanın da automataların Ay'a olan yolculuklarında geçtiğini düşünüyorum. Kendileri yola ellerinde balonlarla çıkıyorlar. Bu şekildeki bir uzay yolculuğunun ne kadar süreceğiyle ilgili her türlü çılgın düşünce üretilebilir, mesela 900 yıl. Veya şu şekilde de olabilir: Automataların Ay'a ulaşmaları bu kadar uzun sürmedi ama Uzay Korsanlarına yenildikten sonra Enel tarafından şarj edilerek tekrar dirilmeyi yüzlerce yıl beklediler. Uzay Korsanları uzun yaşayan varlıklar ve Ay'daki projeleri yüzlerce yıldır sürüyor.

Teorim bu şekilde. Güncellemeyi hazırlarken aradan geçen yıllarda yabancı topluluklarda benimkine benzer bir sonuca ulaşan olmuş mu diye bakındım, sanırım yok. Yine de ben yedi yıldır bu konudaki tahminlerimi koruyorum ve Vegapunk'la tanışacağımız günü merakla bekliyorum :)

Konuyla ilgili her türlü görüşü okumak isterim.

Tüm KorsanFan ailesine merhabalar. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu konu altında serinin en gizemli karakterlerinden biri olan Doktor Vegapunk'ı masaya yatırmaya karar verdim. Forumda birçok karakteri tartışıyoruz ve onlar hakkında teoriler üretiyoruz, ama fark ettim ki Vegapunk hakkında fikir alışverişi pek yapmıyoruz. Kendisi hakkında çok az şey biliyoruz ve üstelik henüz yüzünü bile görmedik, bu nedenle forumda da pek bahsi geçmiyor. Fakat seriye şöyle bir baktığımıza Vegapunk'ın görünmemesine rağmen hikayedeki en etkili karakterlerden biri olduğu anlaşılıyor. Neyse efendim artık konuya giriş yapalım.

Vegapunk, Denizciler'in bilim başkanı ve yaptığı birçok önemli çalışmayla dünya çapında isminden söz ettirmiş biri. Bartholomew Kuma, onun 'Dünyanın En Zeki Adamı' olduğunu söylemiştir, yani genel olarak böyle bir kabul var. Coby de onun buluşlarından bahsederken hayranlığını gizleyememiştir.

Vegapunk, Karakuri Adası'nda doğmuş ve çocukluk yıllarını orada geçirmiştir. Karakuri Adası'nda doğuştan dahi olan Vegapunk'ın çocukken yaptığı çalışmaları içeren bir laboratuvarı vardır ve 'Dünya Hazinesi' olarak kabul edilip Denizciler tarafından korunmaktadır. Ne yazık ki bu laboratuvar Franky tarafından yok edilir, ama bu sayede ikinci bir laboratuvar keşfedilir. İlkinde insanlığın iyiliği için yapılan tasarımlar yer alırken ikincisi savaş teknolojilerine yöneliktir. Vegapunk çocukken ada halkına iyilik etmek için tüm adayı ısıtacak bir toprak ısıtma sistemi kurmaya çalışmıştır ama para ve teknoloji yetersizliğinden dolayı başaramamıştır. Onu tanıyan bir ihtiyar, onun ada halkına yardım edemediği için ağladığını söylemiştir. Bu Vegapunk'ın yaşına dair edindiğimiz ilk ipucu, daha sonrasında ise Punk Hazard'da bir G-5 denizcisi onun hakkında konuşurken 'old geezer' (bunak gibi bir şey) tabirini kullanmıştır. Bu Vegapunk'ın yaşlı olduğunu gösteriyor ama ihtiyar tarafından tanınması da aşırı yaşlı olmadığına bir kanıt.

Karakuri Adası'nı fazla tanıyamasak da teknolojinin gelişmiş olduğu bir ada olduğunu söyleyebiliriz. Bu teknolojinin sadece Vegapunk sayesinde olup olmadığıysa meçhul, ama Taroimo isimli sayborg köpek bana kalırsa Vegapunk yapımı değil, zira Vegapunk'un adayı genç yaşta terk ettiğini düşünürsek bu köpeğin çok çok yaşlı olması lazım.

Gelelim Vegapunk'ın bilimsel çalışmalarına ve icatlarına:
Kairoseki kullanımı:
- Deniz krallarından korunmak için gemi altlarının kaplanması
Şeytan meyvesi araştırmaları:
- Şeytan meyvelerinin gerçekte ne olduğu
- Kullanıcıları nasıl etkiledikleri
- Cansız nesnelere şeytan meyvesi yedirilmesi
- Pika Pika no Mi çalışması
- Yapay meyve üretimi (başarısızlık olduğu söylenir)
Pacifista projesi:
- Bartholomew Kuma'yı sayborga dönüştürme
- Kuma'nın sibernetik klonlarını üretme
- Pika Pika no Mi'nin patlayıcı lazer özelliğini bu makinelere yükleme
Diğer:
- İklim kontrolü (tamamlanmadı, yok oldu)
- Gerçekleştirilmemiş pek çok taslak (yok oldu)
- Çeşitli hayvanları sayborga dönüştürme
- Çeşitli silahların üretimi
- Savaş gemilerinden insan hücrelerine kadar her alanda çalışmalar
- Yapay canlılar, ejderhalar
- İnsan devleştirme projesi (başarısız oldu)
Bunlara ek olarak lazer teknolojisinin yalnızca Vegapunk'ta olduğu şu sayfada belirtilmiştir: http://www.mangastream.to/one-piece-chapter-658-page-12.html

Şimdi, Vegapunk Denizciler adına çalışıyor, fakat kendisinin kötü biri mi yoksa iyi biri mi olduğunu bilmiyoruz ? Ada halkına yardım edemeyince ağlaması iyi adam olduğuna dair bir ipucu ve devleştirme çalışmalarını insanlar üzerinde yapmayı reddetmesi deneylerinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen çılgın bilim adamı karakterinde olmadığını gösteriyor. Buna ek olarak Bartholomew Kuma'nın son isteğini kabul etmiş. Kuma demişken, Kuma'nın böyle bir projede denek olmayı neden kabul ettiği tam bir muamma. Şu sayfadan anladığımıza göre her şey Dragon'un onayında gerçekleşmiş. Peki acaba Dragon ile Vegapunk arasında bir bağlantı olabilir mi ? Kuma'nın tamamen robota dönüşmeyi neden kabul ettiği bu seride en çok merak ettiğim şeylerden biri, bununla ilgili görüşleriniz varsa yazarsanız sevinirim :).

Peki bu dahinin dış görünüşü nasıl ? Şu ana kadar mangada Vegapunk'ı temsil eden yalnızca iki çizim ile karşılaştık. Birinde gövde kısmını görüyoruz, diğerinde ise arkadan vücudunun belli bir bölgesinin siluetini görüyoruz.
İlk kez göründüğü sayfa
İkinci kez göründüğü sayfa
Tabi ki hiç kimse ikinci resmi tam olarak yorumlayamıyor ama internette çok ilginç düşünceler mevcut.
Eski bir çizgi dizi karakteri olan Profesör Balthazar'a benzetilmesi de bunlardan biri. Balthazar şöyle bir abimiz,
Oda'nın bir Dragon Ball hayranı olduğunu biliyoruz. O yüzden Vegapunk'ta Dr. Gero'dan esinlenmeler de görebiliriz.
Buna ek olarak Vegapunk'ı Powerpuff Girls'ten Mojo Jojo'ya benzetenler bile mevcut.
O siluetin vücudunun hangi bölgelerini betimlediği sanırım kendisini görene kadar sır olarak kalacak :).

Bildiğiniz gibi One Piece'de yer alan hemen her karakterin gerçek hayatta (veya film karakteri olarak) bir esin kaynağı bulunuyor. Şu resim buna güzel bir örnek,

Bir başlıkta THR paylaşmıştı bu resmi, ona da buradan teşekkür ederim.

Oda muhakkak Vegapunk'ı da birilerinden ilham alarak yaratmıştır. Kuma kendisi hakkında konuşurken Vegapunk'ın araştırmalarının günümüzün 500 yıl ötesinde olduğunu söyledi. Bu söz 15. yüzyılda yaşamış büyük dahi Leonardo Da Vinci hakkında sıkça kullanılır. Vegapunk'ın çocukken Karakuri Adası'nda parşömenlere yaptığı uçuk tasarımlar da bir başka önemli benzerlik. Ayrıca Franky tasarımları incelerken insan hücresi araştırmalarından da bahsediyordu, Da Vinci'nin bilinen en büyük ilgi alanı insan anatomisi çalışmalarıdır. Fakat bu ikisinin ayrıldığı çok önemli noktalar da var. Örneğin Da Vinci'nin bazı tasarımları teknik anlamda yetersizdi, günümüzde tasarımlarının bir kısmı gerçekleştirilmiş olsa da önemli bir bölümünün gerçeğe uygun olmadığı söylenmiştir. Buna ek olarak Da Vinci resim başta olmak üzere birçok alanla daha haşır neşirdi ve mükemmeliyetçi bir yapısı vardı, o nedenle başladığı çalışmaların çoğunu yarıda bırakırdı. Bildiğimiz kadarıyla Vegapunk'ın sanata ilgisi yok, eğer olsaydı çocukluk laboratuvarında birkaç resimle karşılaşırdık diye düşünüyorum. Ayrıca Vegapunk bilimsel alanda da çok büyük aşamalar kaydetti ve bu sayede tek başına hayallerinin bir kısmını gerçekleştirebilecek teknolojiye sahip oldu, bu bağlamda kendisini biraz şansı yaver giden bir Nikola Tesla olarak görebiliriz. Tesla'nın zamanın ötesinde tasarımları ve bunları gerçekleştirebilecek teknik dehası vardı, ancak Thomas Edison tarafından önüne taşlar konuldu. Aslında buna tezat olarak Vegapunk'ın Edison ile de benzer yönleri var. Edison'a benzer şekilde emrinde çalıştırdığı birçok bilim insanı var ve aynı Edison gibi yüzlerce icat yapmış. Dahası Edison, ticari kafasıyla bilim alanındaki bu ilerlemelerin halkla buluşmasını sağlamış ve dünyaya bir nevi çağ atlatmıştır, Vegapunk'ın teknolojilerinin de One Piece evreninde yaygınca kullanıldığını görüyoruz. Buna karşın Edison'un 1000'in üzerinde patentiyle tarihin en büyük muciti olmasına karşın bilim adamı yönünün zayıf olduğu söylenir. Tesla, Edison hakkında şunları demiştir: Edison bir samanlıkta iğne aramaya kalksaydı bir arının hamaratlığıyla bütün saman çöplerini tek tek ayırmaya kalkardı. bütün bunlara şahit olmak beni üzüyordu. Çünkü biraz teori ve hesap biliyor olsa bu emeğin yüzde doksanından tasarruf edebilirdi (ekşici bir yazardan direk kopyala-yapıştır yaptım, belirteyim de sorun olmasın =). Bu tanım Vegapunk'a pek uymuyor gibi.
'Dahi' denince akla gelen isim olan Albert Einstein'ın da Vegapunk'a ilham kaynağı olan karakterlerden olacağını tahmin etmek güç değil. Son olarak ise nerelerden aklıma geldi bilmiyorum ama yazma gereği duyduğum bir karakter var. Kubrick'in 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb' filminde Peter Sellers tarafından canlandırılan Dr. Strangelove karakterinden bahsediyorum :). Filmi izleyeli epey oldu ama Dr. Strangelove yanlış hatırlamıyorsam ordunun bilim şefi olarak ABD başkanının danışmanı gibi bir şeydi, bu yönüyle Vegapunk'ın konumunu andırıyor. Tabi hem Vegapunk'ın hem de Strangelove'ın birleşik isimler olması da dikkate alınabilir bir benzerlik.

Evet, buraları da atlattığımıza göre gelelim asıl önemli kısıma. Bu başlığı açmaya hazırlanırken Vegapunk hakkında çok kafa yorduğumdan olsa gerek aklımda naçizane bir teori şekillendi. Bu teoriyi anlamanız için ise diğerleri gibi çok önemli noktalara değinen bir kapak hikayesini, Enel'in Büyük Uzay Operasyonu'nu bilmeniz gerekiyor. O nedenle öncelikle bu hikayeyi paylaşıyorum sizlere.

Normalde sadece Smoker'ın bu konuyla ilgili başlığının linkini koyacaktım, ama oradaki özet çevirisi başarılı olsa da tam benim dikkat çekmek istediğim kısımda ölümcül bir hata var. O nedenle ben de o kısmı tekrar çevirip sizlerle paylaşmaya karar verdim.
Smoker'ın Konusu

Enel, Ay'ı keşfederken kraterin birinde küçük bir robot bulur ve ona saldırır. Beklenmedik şekilde elektrik gücü onu yaralamaz, hatta şarj eder. İsmi Üsteğmen Spacey olan bu robot, üç arkadaşını cansız bir şekilde bulur (arkadaşlarının isimleri: Macro, Galaxy ve Cosmo) ve onlar için ağlamaya başlar (bu sırada Enel olan biteni duygusuz bir biçimde izlemektedir). Üsteğmen Spacey ağıt yakarken Uzay Korsanları kaptanı Seamars gelir ve mızrağını arkadan saplayarak, Spacey'yi ağır bir biçimde yaralar. Ardından Enel'e saldırır ancak tek hamleyle alt edilir. Bu esnada Maxim'in olduğu tarafta bir patlama olur, patlayan Maxim'dir. Maxim'i patlatan uzay korsanları orada hazine bulmak için Ay'ı kazma planı yapmaktadırlar ve Enel bir anda orada belirir.

Bunlar olurken Teğmen Spacey hala hayattadır ve üç arkadaşıyla beraber Ay'a gelme sebebini hatırlar. Onun ve robot arkadaşlarının yaratıcısı olan Profesör Tsukimi ikamet ettiği Makine Adası'nda Üsteğmen ve arkadaşlarıyla beraber Ay'ı izlerken çerez atıştırmaktadır. O esnada Ay'ın yüzeyinde aynı Maxim'in patlamasına benzeyen bir patlama olur. Profesör buna o kadar şaşırır ki yediği lokma boğazına kaçar ve ölür. Tsukimi'yi gömdükten sonra dört spacey bunu yapandan intikam almak için Ay'a doğru yola çıkarlar (ellerinde birer balonla). Ay'a vardıklarında aynı Uzay Korsanları ile karşılaşırlar ve hezimete uğrarlar.

Şimdiki zamana geri dönülür. Enel, Uzay Korsanları'nı kolayca yok eder ve Üsteğmen'in üç arkadaşını da elektrik şoku vererek şarj eder. Uzay Korsanları açtıkları kuyu ile bir mağara girişi bulmuşlardır, Enel incelemek için içeri girer ve burada bir antik şehrin yattığını görür. Şehre elektrik verir ve bu şehirde bulunan yüzlerce spaceyi de uyandırmış olur. Fakat bu spaceyler kanatlıdır. Tüm spaceyler ona teşekkür eder. Ardından Enel, şehirdeki duvar resimlerini incelemeye başlar. Bu resimler gökyüzü adası insanlarının ve spaceylerin atalarını temsil etmektedir. Enel Ay macerasında kendine yüzlerce takipçi edinmiştir.

Not: Çevirmediğim bazı yerler var, Enel'in Fairy Vearth'ı bulduğuna ve burada kalmaya karar vermesi gibi. Böyle bir bilgi kapak açıklamalarında yer almıyor. Belki One Piece Green'deki özette yazıyor olabilir ama OP Green'in bu kısımlarının İngilizce çevirisi yapılmamış, o nedenle güvenemedim. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş varsa bana ulaşabilir.

Belki yukarıdaki kapak hikayesini tekrar okuyunca şimdiden bazı arkadaşların kafasında şimşekler çakmıştır. Şimdi nereden başlasam bilemedim ama asıl önemli kısım Üsteğmen Spacey'nin anılarını hatırlaması ile başlıyor. Profesör Tsukimi'yi görüyoruz, kendi başına hareket edip karar verecek robotlar yapabiliyor ve epey de teknolojik bir laboratuvarı var, buna ek olarak Ay'da yaşayanların da aynı teknolojiye sahip olduğunu görüyoruz. Elimizdekiler bunlar. Ben diyorum ki Tsukimi yüzyıllar önce yaşamış bir adamdır. Çünkü günümüzde böyle bir teknolojinin ürünü olarak yalnızca Vegapunk'ın pacifistalarını gördük. Zaten bizim spaceylerin Ay'a nasıl yolculuk ettiklerini kapakta görüyoruz (ellerinde balonlarla =). Oda'nın balon olayını boşuna çizmediğini düşünüyorum, öteki türlü spaceyleri bir uzay aracına atar gönderirdi (robot yapabilen adamın uzay aracı yapmasına kimse de şaşırmazdı). Yolda geçen muazzam zamanın yanında Ay'da Uzay Korsanları'na yenildikten sonra kaç yıl boyunca cansız halde yattıkları meçhul.

Tsukimi'nin yaşadığı adanın ismi Machine Island, peki dostlarım Vegapunk'ın doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği adanın adı neydi ? Cevap Karakuri Island, Karakuri ise Japonca'da makine demekmiş. Zaten Wikia'da da Machine Island'ın orijinal ismini parantez içinde Karakuri-jima (makine adası) olarak vermişler. Oda'nın da bu ikisinin farklı yerler olduğuna dair bir açıklaması olmamasına rağmen bir kişi de çıkıp dememiş ki bunlar aynı ada. Başlığı açmadan önce internette Vegapunk hakkında epey teori okudum ama dikkat ettim ki bundan hiç kimse bahsetmemiş. Wikia'da da farklı başlıklar altında incelenmişler. Muhtemelen Tsukimi'nin adasının karla kaplı olmamasından dolayı böyle düşünüldü ama yukarıda bahsettiğim gibi Tsukimi'nin çok uzun zaman önce yaşadığını düşünüyorum, yani iklim değişikliğine çok takılmamak lazım. Sadede gelirsek bu ikisi aynı adada farklı zamanlarda yaşayan iki bilim adamıdır ve hatta Tsukimi, Vegapunk'ın atasıdır. Yukarılarda bahettiğim gibi teknoloji olarak ilerlemiş bir ada ve bu durum yalnızca Vegapunk'a bağlı olmayabilir, ama bilgi yetersizliğinden dolayı yorum yapmak zor. Tsukimi'nin teknolojisi de Antik Krallık zamanındaki birçok şey gibi günümüze ulaşamadan bir şekilde yok olmuş olabilir, ayrıca Karakuri Adası'nda yaşayan ihtiyar Vegapunk'ın çocukken teknoloji ve para yetersizliğinden dolayı hayallerini gerçekleştiremediğini söylemişti. Bu iki karakterin görünüş olarak da benziyor olma ihtimalleri çok yüksek.
Tsukimi görüldüğü üzere uzun kafalı bir adam,
http://www.mangastream.to/one-piece-chapter-452-page-2.html
Vegapunk'ın yalnızca arkadan siluetini gördük ve onun da şuna benzer bir şey çıkma ihtimali yüksek,

Şimdi gelelim en kafa karıştırıcı kısıma. Kayıp Yüzyıl öncesi Ay'da yaşayan insanlarda da var bu teknoloji. İşin içine bir de bu durum girince her şey allak bullak oluyor. Tsukimi'nin hangi zaman diliminde yaşadığını bilmiyoruz. Ölmeden önce gördüğü Ay'da yaşanan patlamaya neyin yol açtığını bilmiyoruz. Belki de kanatlı insanları Gökyüzü Adaları'na ve mavi denize düşüren bu olaydı. Tsukimi, eskiden Ay'da bilim çalışmaları yapıyordu ve İlk Pluton'un yaratıcısı da kendisiydi. Ay'daki patlamaya bu kadar şok olmasının sebebiyse Pluton'un ateşlenmesiydi. Aynı D.'nin iradesinin ya da Poseidon'un miras olarak gelecek nesillere aktarılması gibi Tsukimi'nin dehası da Vegapunk'a aktarıldı. Yani Vegapunk, çağın en büyük dahisi olarak İkinci Pluton'u inşa edecek olan adam. İşte tüm bu olaylar hakkında bilgimiz çok az olduğundan bu ve bunun gibi düşünceler bile geliyor aklıma. Aramızda One Piece evrenine benden çok daha hakim arkadaşlar var, onların bu olaylar üzerinden yola çıkarak güzel teoriler oluşturabileceğini düşünüyorum.
Şu da buralarda bir yerde dursun,
Arkadaşlar, benim yazdıklarıma itibar etmeyebilirsiniz, çünkü düşüncelerimi çürütebilecek atladığım çok mühim noktalar olabilir. Ama bu başlığı açmaktaki bir diğer amacım da sizleri bu önemli karakter hakkında biraz daha kafa yormaya itmekti. Ben gerekli malzemeleri sizlerle paylaştım ve inanıyorum ki içinizde bunlardan çok güzel yemek yapacak olanlar var. Buraya kadar okuduğunuz için de çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Konu fena değil, açıklamaların akıcı ve sıkmıyor. Enel konum epey eski, o zamanlar İngilizce bilgim bu kadar yüksek değildi, o yüzden hata olması normaldir.

Tsukimi'nin çok eskiden yaşadığına inanmıyorum. En sonda girilen şehir epey eskimiş, eğer Ay halkı o patlamada gitmiş olsaydı, şehir o kadar eski olmaz, Uzay Korsanları gömülü olduğunu düşündükleri bir şey için arama çalışmaları yapmazlardı.

:) Soluksuz okudum. Görünen o ki cok vakit harcamişsin yapmak icin. Ellerine kollarına saglık. Zevkliydi cidden. Enel'in hikayesini bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum bir kısmını. Vegapunk hakkında da bir sürü yeni bilgi öğrendim. Tesekkürler. Görüldügü gibi gerekli bilgim yok o yüzden sana destek verecek fikirler yazamayacagim affola :)

Güzel bir konu. Bende daha önce Tesla-Vegapunk ilişkisini anlatmaya çalıştığım bir konu açmıştım tabi daha basitçe :D

Edison-Tesla çekişmesi Cesar-Tesla olarak yansıtılmışta olabilir. Ben Tesla'dan esinlenildiğine inanıyorum.
İlgimi çeken asıl nokta ise Vegapunk'ın zekasının miras olabileceği fikri. Çok orjinal bir fikir ve ben bunu benimsedim. Shirahoshi'nin gücü miras kalan bir güç geçmişten gelen. Luffy'nin JoyBoy'un bıraktığı mirası alacağını düşünmekteyim mesela. JoyBoy-Roger-Luffy aynı güçlere sahip olabilirler her şeyin sesi ile ilgili.

Güzel konu.

emeğine sağlık çok güzel bi yazı olmuş.. dediğin gibi adanın ismleri aynı anlama geliyorsa aynı yerleşim yeri olabilirler.. tsukimi şu dunyanın one piece dünyasının aslında bir bütün olduğu daha sonra kullanılan antik silahlarla parçalandığı noktasını doğru kabul ederek düşünürsek tsukimi boş yüzyıldan önce yaşamış olabilir.. yani dediğin gibi adada iklim değişikliğine sebep olacak büyük bi olay yaşanmamış olabilir..ayda sorun çıkaranlarda kutsal inekler olabilir..belkide giden robotlar ve tenryuubitolar dünyaya gelmesinde bi bağlantı vardır..

Kuma'nın kolundaki implant ve Seamars'ın göğsündeki ''şeyin'' benzerliği çok ilginç vegapunk çalışmaları bulan değil de sürdüren ve geliştiren kişi olabilir

Yorum yapan herkese teşekkürler :).
Konu fena değil, açıklamaların akıcı ve sıkmıyor. Enel konum epey eski, o zamanlar İngilizce bilgim bu kadar yüksek değildi, o yüzden hata olması normaldir.

Tsukimi'nin çok eskiden yaşadığına inanmıyorum. En sonda girilen şehir epey eskimiş, eğer Ay halkı o patlamada gitmiş olsaydı, şehir o kadar eski olmaz, Uzay Korsanları gömülü olduğunu düşündükleri bir şey için arama çalışmaları yapmazlardı.
Tsukimi'nin hangi zaman diliminde yaşadığına dair fazla ipucumuz yok, ben çok eski olmamasını gerektirecek bir durum göremedim. Bir de Tsukimi normal bir adam değil, sahip olduğu teknoloji çok yüksek. Hatırlarsan hocam Punk Hazard'da Caesar Clown'un ürünü olan hiçbir şey spaceyler kadar teknolojik değildi, yalnızca Vegapunk yapımı iki ejderha vardı. Yani günümüzde Tsukimi'nin yaptıklarını yapabilen yalnızca Vegapunk var, ondan sonra gelen Ceasar Clown bile Tsukimi'nin tekniğine yaklaşamıyor. Bu demektir ki adamın teknolojisi zaman içinde bir şekilde yok olmuş, o nedenle ben Kayıp Yüzyıl dönemi veya öncesi yaşadığını düşünüyorum. Kanatlı ırkların mavi denize ve gökyüzü adalarına düşmesi de bu zamana denk geliyor bildiğim kadarıyla.
Bu arada hocam kapak hikayesi çevirimde not olarak yazmıştım, senin bir bilgin olabilir diye düşünüyorum. Bu Wikia'daki çeviride Enel'in orada yaşamaya karar vermesi olayı nereden geliyor, Databook Green'in o kısımları İngilizce olarak çevrilmemiş. Bu yüzden güvenemedim ben de.

:) Soluksuz okudum. Görünen o ki cok vakit harcamişsin yapmak icin. Ellerine kollarına saglık. Zevkliydi cidden. Enel'in hikayesini bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum bir kısmını. Vegapunk hakkında da bir sürü yeni bilgi öğrendim. Tesekkürler. Görüldügü gibi gerekli bilgim yok o yüzden sana destek verecek fikirler yazamayacagim affola :)
Evet, işin gerçeği epey vaktimi aldı :D, son birkaç günümü başlık için araştırma yapmaya harcadım. Belki benzerlik bulurum diye bir sürü bilim adamı hakkında internette ne varsa sömürdüm. Ayrıca kendin bir şey katmasan da olur hocam, okuman yeter :).
Kapak hikayeleri çok şey anlatıyor, herkesin okumasını tavsiye ederim. Diğerlerini böyle sıkı analiz etmedim ama onlarda da gelecekte olabileceklere dair bazı ipuçları yakaladığımı hatırlıyorum.

Güzel bir konu. Bende daha önce Tesla-Vegapunk ilişkisini anlatmaya çalıştığım bir konu açmıştım tabi daha basitçe :D

Edison-Tesla çekişmesi Cesar-Tesla olarak yansıtılmışta olabilir. Ben Tesla'dan esinlenildiğine inanıyorum.
İlgimi çeken asıl nokta ise Vegapunk'ın zekasının miras olabileceği fikri. Çok orjinal bir fikir ve ben bunu benimsedim. Shirahoshi'nin gücü miras kalan bir güç geçmişten gelen. Luffy'nin JoyBoy'un bıraktığı mirası alacağını düşünmekteyim mesela. JoyBoy-Roger-Luffy aynı güçlere sahip olabilirler her şeyin sesi ile ilgili.

Güzel konu.
Aslında Vegapunk'ta Tesla'dan olduğu kadar Tesla'nın ezeli rakibi Edison'dan esinlenmeler de bolca mevcut. Tabi kendisini tanıdığımızda daha iyi yorumlar yapabileceğiz. Zekasının miras olma fikrini beğendiğine sevindim :D, ama elimde herhangi bir delil olmadığı için körü körüne savunamıyorum bu düşünceyi.

emeğine sağlık çok güzel bi yazı olmuş.. dediğin gibi adanın ismleri aynı anlama geliyorsa aynı yerleşim yeri olabilirler.. tsukimi şu dunyanın one piece dünyasının aslında bir bütün olduğu daha sonra kullanılan antik silahlarla parçalandığı noktasını doğru kabul ederek düşünürsek tsukimi boş yüzyıldan önce yaşamış olabilir.. yani dediğin gibi adada iklim değişikliğine sebep olacak büyük bi olay yaşanmamış olabilir..ayda sorun çıkaranlarda kutsal inekler olabilir..belkide giden robotlar ve tenryuubitolar dünyaya gelmesinde bi bağlantı vardır..
Dünya tek parça iken Tsukimi'nin yaşadığı yerin gelecekte Karakuri Adası olacak kısım olma ihtimali benim de aklıma geldi, ama Wikia'da Tsukimi'nin yaşadığı yerin adı tam olarak 'Karakuri-jima' şeklinde geçiyor. O sebeple 'jima'nın anlamına baktım, 'ada' anlamına geliyormuş. Gerçi bu dünyanın tek kıta halinde olması fikri de fan yapımı bir fikir, ancak son derece dikkate değer bir teoriden geliyor. Kutsal ejderleri dahil etmedim ama 'neden olmasın' şeklinde baktığım düşüncelerden biri de bu. Yani hocam aslında bu düşüncelerim One Piece evreninin geçmişiyle bağlantılı hep, fakat o dönemle ilgili zaten yeterince teori olduğundan (ve şu anda onlardan daha iyisini yapabileceğimi düşünmediğimden) başlıkta yalnızca Vegapunk'ın da bu işin içinde olduğunu ispatlamaya odaklandım.

Süper bir konu olmuş ellerine sağlık.
Dr. Vegapunk değil o aslında, D. Vegapunk :p
Bu miras alma olayının Shirahoshi hariç D. soyuna özgü olduğu ortaya çıkarsa, ben de Vegapunk'ın bir D. olduğunda karar kılarım.

Yorum yapan herkese teşekkürler :).

Tsukimi'nin hangi zaman diliminde yaşadığına dair fazla ipucumuz yok, ben çok eski olmamasını gerektirecek bir durum göremedim. Bir de Tsukimi normal bir adam değil, sahip olduğu teknoloji çok yüksek. Hatırlarsan hocam Punk Hazard'da Caesar Clown'un ürünü olan hiçbir şey spaceyler kadar teknolojik değildi, yalnızca Vegapunk yapımı iki ejderha vardı. Yani günümüzde Tsukimi'nin yaptıklarını yapabilen yalnızca Vegapunk var, ondan sonra gelen Ceasar Clown bile Tsukimi'nin tekniğine yaklaşamıyor. Bu demektir ki adamın teknolojisi zaman içinde bir şekilde yok olmuş, o nedenle ben Kayıp Yüzyıl dönemi veya öncesi yaşadığını düşünüyorum. Kanatlı ırkların mavi denize ve gökyüzü adalarına düşmesi de bu zamana denk geliyor bildiğim kadarıyla.
Bu arada hocam kapak hikayesi çevirimde not olarak yazmıştım, senin bir bilgin olabilir diye düşünüyorum. Bu Wikia'daki çeviride Enel'in orada yaşamaya karar vermesi olayı nereden geliyor, Databook Green'in o kısımları İngilizce olarak çevrilmemiş. Bu yüzden güvenemedim ben de.
Tsukimi'nin yaptığı Spaceyler'den Ay'da bir sürü var. Yani Shandorianlar, Skypeialılar ve Birkalar'ın ataları bunlardan yapabiliyormuş. Ay'daki Spaceyler'in kanatlı olması da, kaynağının Gökyüzü Halkı'ndan geldiğini gösteriyor. Birilerinin yapmamış olması, kimsenin yapamayacağı anlamına gelmiyor. Franky'yi görmesek, tek sayborg yapabilen Vegapunk diyebilirdik.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık