Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Devrim Ordusu - Fransız Devrimi

Şimdi önümüzdeki bölümlerde Reverie olacak ve elimizdeki bilgiye göre Baltigo yok edildi. Ben bunu devrimcilerin harekete geçmek için bir numarası olarak düşünüyorum. Dragon ekibi topladı neyi amaçlıyor peki ? :D

Devrimciler Nerede Ortaya Çıkacak ?

İlk Hedef Reverie

Herkesin beklediği şekilde Devrim Ordusu Reverie'yi basacaktır. Bunun asıl amaç için bir hedef olduğunu düşünüyorum. Toplantı da Devrim ordusu uluslara isyan bayrağını çektirecektir :D

Bastille Hapishanesi Baskını-İmpel Down

14 Temmuz 1789'da Paris, Fransa'da gerçekleşmiştir. Paris'deki ortaçağ kalesi ve hapishanesi Bastille, monarşik otoriteyi temsil etmekteydi. Hapishane baskını sırasında 7 mahkûm bulunuyordu, ancak monarşinin suistimalini temsil ediyordu. Baskın, Fransız İhtilali'nin parlama noktasıdır.

XVI. Louis döneminde, Fransa büyük bir ekonomik kriz geçirdi. Amerikan Devrimi ile de alakalı olan bu dönemde, regresif vergiler söz konusuydu.

Bastille Baskını, ve ardından gerçekleşen İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi bu devrimin üçüncü ayağıydı. İlki, soyluların XVI. Louis'ye vergi ödemelerini reddetmesiyle başladı, ve ikinci de meclisin kurulmasını sağlayan Tenis Kortu Yemini idi.

Halk, yurt güvenliğini mavi, beyaz ve kırmızı renklerini kullanarak skarşılığı
bu önce devrimin simgesini ardından Fransa Bayrağı'nı temsil etti.

Fransa'da 14 Temmuz ulusal bayramdır.

Devrimin ilk kıvılcımının çakılacağı yer olan Bastille Hapishanesi'nin karşılığı'nın İmpel Down olacağını düşünüyorum. Bon-Chan ve Devrim Ordusundan içerde kalan güçlü kişiler böylece serbest kalacaktır. Dediğim yerin Goa Krallığında da olma ihtimali var ama Reverie ile İmpel Down'ın aynı anda basılacağını düşünüyorum.

Üçüncü Hedef Goa Krallığı

Şimdi bu tiplerin özellikle Sarie Nantokanette karakterinin 823.sayı da tam da Büyük Toplantı öncesi çizilmesi boşa değil. Birini ve sonrasında olacak olayları temsil ediyor.

Stelly-XVI.Louis

Stelly karakteri XVI.Louis'i temsil edecek ama Sabo'nun çocukluğundan da bildiğimiz bir tip olduğu için detaylandırdırğı bir karakter olmayacak.

Sahnedeki asıl kişi isminden de anlaşılacağı gibi

Sarie Nantokanette-Marie Antoniette olacaktır.

Marie Antoniette

Fransa kraliçesi yoksul halk için söylediği, “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” ("Qu'ils mangent de la brioche.") sözüyle tarihe geçti.

Marie Antoinette, 2 Kasım 1755 tarihinde Avusturya'nın Viyana şehrinde doğmuştur. Asıl adı Maria Antonia Joanna’dır.
Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph ile Maria Theresa’nın onbeşinci çocuğudur. 19 Nisan 1770 tarihinde 15 yaşındayken Fransanın müstakbel kralı Berri Dükü (sonradan XVI. Louis) ile evlendi. 10 Mayıs 1774 tarihinde, kral XV. Louis'nin çiçek hastalığından ansızın ölmesi üzerine,1774'te, beraber Fransız tahtına geçtiler. Hiçbir zaman Fransız olarak kabul edilmedi. Ona “Avusturyalı kadın” lakabı takıldı.

1778′de ilk çocuğunu Versay Sarayı'nda dünyaya getirdi. Çocuklarının adı; Marie Thérèse Charlotte (d.1778), Louis Joseph (d.1781), XVII. Louis Charles (d.1785), Sophie Hélène Béatrix (d.1786)

Paranın gerçek değeri hakkında en ufak bir fikri yoktu. Yeni kıyafetler ve pahalı elmaslar satın alıyor, her fırsatta kumar oynuyordu. Yirmi birinci doğum gününde, üç gün üç gece süren bir kumar partisi verdi. Bu süre zarfında el değiştiren paranın haddi hesabı yoktu. O güne kadar neden olduğu huzursuzluklar yetmiyormuş gibi, samimi arkadaşlarını, başkalarına ait mevki ve pozisyonlara atamaya başladı.

14 Temmuz 1789'da, Paris'te kalabalık bir grup, kraliyet otoritesinin sembolü haline gelmiş olan Bastil Hapishanesi'ne yürüdü ve kontrolünü ele geçirdi. Hapishane müdürü ve aşırı-sağ görüşlü iki politikacı linç edildi. Haberler gece yarısına kadar Versay Sarayı'na ulaşmadı. Olanları duyduğunda "Bu bir isyan mı?" diye soran kral XVI. Louis'ye dük Rochefoucauld-Liancourt şu cevabı verdi,"Hayır efendim, bu bir devrim."

1789 yılında başlayan Fransız Devrimi’nde gücünü azaltacak hiçbir reformu kabullenmedi. 21 Haziran 1791′de Marie Antoinette ve krallık ailesi Avusturya’ya kaçmaya çalışırken Varennes Köyü’nde ele geçirildi ve tutuklanarak Paris’e geri getirildi. 10 Ağustos 1792′de kral ve kraliçenin yetkilerinin kalktığı ilan edilerek anayasal monarşiye son verildi; krallık ailesi hapsedildi.

21 Ocak 1793′te Kral XVI. Louis mahkeme edilip ülkesine hainlikten giyotinle idam edildiğinde, Marie Antoinette ilk kez çocuklarından ayrılarak hücreye kondu. Marie Antoinette, devrim mahkemelerinde devletin parasını Fransa'nın içte ve dıştaki düşmanlarına dağıtmakla suçlandı. Antoinette, büyük bir sebatla devlete sadakatla çalıştığını savundu. Devrimciler tarafından çeşitli hakaretlere maruz kaldı. Hapishanedeki penceresinin önünde her gün öz oğluna “Kahrolsun kraliyet, yaşasın cumhuriyet!” diye bağırtarak manevi eziyetlerde bulundular. Entrika ve yabancı güçlere gizli belgeleri verdiğinden vatana ihanet suçuyla ölüm cezasına çarptırıldı.

Marie Antoinette, 16 Ekim 1793 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’de Concorde Meydanında 38 yaşında giyotinle idam edildi.

Versay Sarayına Yürüyüş - Devrimcilerin Goa'da Halk Desteğini Arkasına Alması

Kadın cinsinin tarihsel yenilgisi, binlerce yıl önceye dayanır. Fakat “toplumsal erkek”in, “toplumsal kadın “a üstünlüğü ancak kapitalizmle birlikte, yani çözümünün tarihsel ön koşullarının belirmesiyle bir “sorun” haline geldi, tarihin gündemine girdi.

Burjuva devrimler, kadın aydınlanması için önemli bir zemin hazırladı. Onun itici gücü oldu. “17. yüzyıl feminizmi” için geçerli olan bu gerçek, burjuva feminizminin ikinci kez yükselişe geçtiği 18. yüzyıl feminizmi için de geçerlidir.

18. yüzyılda esas olarak kadının eşitliği, özgürlüğü için mücadeleyle başlayan kadın aydınlanması, toplumsal cinsiyet ayrımının ortadan kaldırılması ve kadının kurtuluşu uğruna mücadele gibi bir çok tarihsel eşikten geçerek ilerledi.

1789 Büyük Fransız Devrimi de bu önemli eşiklerden biridir, hatta en önemlisidir. Kadın aydınlanması ve mücadelesinin tarihsel gelişiminde belirleyici bir yeri vardır. Sonraki yüzyıllarda kadın özgürlük mücadelesi, Büyük Fransız Devrimi’nde tarih sahnesine çıkan kadınların açtığı yoldan ilerleyerek gelişecektir.

“Ne zaman ekmeğimiz olacak!”

Marie Antonientte, “Ekmekleri yoksa pasta yesinler” sözlerinin tarihe mal olacağını düşünmüş müydü bilinmez fakat bu sözün bardağı taşıran son damla olduğu ve Büyük Fransız Devrimi’nde önemli bir rol oynayacak kadınları sokaklara döktüğü iyi bilinmektedir.

5 Ekim 1789 sabahı binlerce pazarcı, zanaatçı ve çamaşırcı kadın, Kraliçe Marie Antoinette’nin sözlerini “ne zaman ekmeğimiz olacak?” haykırışlarıyla yanıtlar. Versailles’e yürüyen kadınlara altı saatlik yürüyüş sırasında başka kadınlar da katılır ve sayıları iki katma çıkar. “Ne zaman ekmeğimiz olacak?” sorusu eşliğinde, Ulusal Meclis’i basarlar. Versailles Ulusal Muhafız Komutanı Maillard, kadınları saraydan uzak tutup Ulusal Meclis’e yönlendirmeyi başarır. Öfkeli kadınların baskısı ve Ulusal Meclis’in etkisiyle kral, hem “insan ve Yurttaş Hakları Bildirisi’ni, hem de diğer genelgeleri kabul etmek zorunda kalır.

Versailles’e yürürken, “Fırıncıyı, karısını ve çırağını bulalım!” diye bağıran kadınlar, sarayı basıp kraliyet ailesini esir alırlar. Kraliyet ailesi yirmi bin kişilik kalabalığın içinde Paris’e doğru yol alırken kadınlar; “Fırıncıyı, fırıncının karısı ve çırağını geri getiriyoruz” diye haykırmaktadırlar.

5-6 Ekim 1789’da Versailles’e yürüyen Parisli kadınlar, devrimin ilk kıvılcımını da çakmış oldular. 14 Temmuz’daki Bastille baskınında esas olarak erkekler etkindir.

Ekim Ayaklanmasına dönüşen Versailles’e yürüyüşte ise kadınlar belirleyicidir.

Sonuç olarak Sabo ile Monkey D.Dragon'un ilk devirecekleri yerler İmpel Down ile Goa Krallığı olacaktır. Waterloo Savaşını da bağlayacaktım. Law'ın ne rolü olacağını düşündüm düşündüm bulamadım :p

Ellerine sağlık. Okuyunca yorum atarım. İlk sırayı alayım.

Op'de kadınlar ön plana çıkamaz ama çünkü yeterli sayıda yoklar. Okamalar burada o görevi üstlenebilirler. Okudum ama fazla Op ile bağlamamışsın.

@Jon Snow Artık geçti.:d

Son düzenleme:
Tam teori gibi değildi ama okurken eğlendim güzel olmuş :D Bazı benzerlikler gerçekten hoş olmuş. Güzel ayrıntılar var :D

Son düzenleme:
Güzel olmuş. Birebir bağlar mı bilinmez ancak esintiler olacak gibi. Sabo kilit bir isim. Sabo'nun bu yüzden devrimcilerin 2 numarası olduğunu düşünüyorum. En güçlü 2. kişi olduğundan değil yani.

Emeğine sağlık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık