Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Dünya Hükümeti

'Dünya Hükümeti' forumunda Smoker tarafından 15 Şub 2016 tarihinde açılan konu

?

Bu Oluşum Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Yöntemlerini tasvip etmesem de, en iyisi budur.

  28 oy
  25.9%
 2. Bunlara güvenen insanlara acıyorum.

  80 oy
  74.1%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,107
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Dünya Hükümeti (Sekai Seifu), Gorosei tarafından idare edilen, dünyanın büyük çoğunluğunda söz sahibi olan politik bir organizasyondur. 800 yıl önce kurulmuştur. Başlarında Filo Amiral bulunan Denizci kurumu, bu organizsyonun ana askeri gücüdür. Casusluk, suikast, spekülasyon, sabotaj ve diğer pis işler için Cipher Pol birimlerini kullanır. Şef Komutan görevindeki kişi Denizciler'in, Cipher Pol birimlerinin ve Shichibukai oluşumunun üzerinde söz sahibidir. Onun üzerinde sadece Gorosei vardır. Dünya Hükümeti'nin bilinen tek yüksek güvenlikli hapishanesi Impel Down'dır. Seriyi bir bütün olarak ele alırsak, karşıt kötü güç Dünya Hükümeti'dir. Zira her türlü yozlaşmayı içinde barındırdığı gibi, Mutlak Adalet doktrinini uygulamak için her türlü kötülüğü yapmaktan çekinmez. Ayrıca One Piece evrenindeki aristokratlar olarak görülen Dünya Asilleri'ne sınırsız haklar da sağlamışlardır.

  Dünya Hükümeti Hakkında


  "Şu sembole iyi bakın, korsanlar!!! Gördüğünüz şey 170 ulusun birleşmiş gücü... dört deniz ve Grand Line'dır...!!! Kısacası Dünya'nın ta kendisidir!!!"

  - Spandam'ın Dünya Hükümeti hakkında yaptığı konuşmadan bir parça

  Dünya Hükümeti, dünya çapında yüz yetmiş ülkenin bir araya getirdiği devasa bir oluşumdur. Üye ülkeler, kendi iç işlerine serbest olsalar da, temelde Dünya Hükümeti'ne bağlıdır. Uluslararası konularda Dünya Hükümeti ile işbirliği yaparlar. Dünya Hükümeti'nin politik ülküleri bilinmemektedir. Ancak dünya halkları tarafından her yaptıkları doğru olarak görülmektedir. Ancak bu herkes için geçerli değildir. Monkey D. Dragon, Dünya Hükümeti'nin yaptıklarını onaylamadığı için onlara karşı bir devrim hareketi yürütmektedir. Dünya Hükümeti, Mutlak Adalet kavramını benimsemiştir ve kutsal topraklar olarak bilinen Mariejois oluşumun başkentidir. Dünya Hükümeti, dünya üzerindeki en yüksek otorite olarak kabul edilen Gorosei tarafından yönetilir. Yonko ve diğer karşıt güçleri engellemek için, Denizciler'i ve Shichibukai oluşumunu kullanır.

  Dünya Hükümeti'nin yaptığı şeyler tamamen dünyanın ve insanların güvenliği içindir. Denizciler'i kullanarak, tehlikeli suçluları yakalar ve her dünya ülkesinde yaşayan masum insanları korur. Dünya Hükümeti dünyadaki en büyük politik oluşum olduğu için, yaptığı herhangi politik bir hamle asla sorgulanamaz ve bu hamleye karşı çıkılamaz.

  Ancak gerçekleri çoğu vatandaş ve ülke lideri bilmez. Dünya Hükümeti'nin hareketleri gizlidir ve oldukça sorgulanabilir temellere dayanır. Hikayede ne zaman ortaya çıksa, mutlaka gerçeği insanlardan saklar ya da bu gerçeği reddeder. Çoğu zaman hedeflediği adalet uğruna bunu yapar. Dünya Hükümeti'nin doğrudan düşmanı olan kişiler acımasızca avlanır. Avlanamasa bile, mutlak suretle bir gün Dünya Hükümeti'nin gazabına uğrar. Nico Robin hayatını Dünya Hükümeti'nden kaçarak geçirmiştir. Başına konulan ödülden dolayı, her zaman ihanete uğramıştır. Çoğu zaman kendini Denizciler'in ya da diğer hükümet güçlerinin karşısında bulmuştur. Bazı insanlar Dünya Hükümeti'nin yaptıklarını sorguluyor olsa da, genel profilde bu oluşuma olan güven sürmektedir.

  Dünya Hükümeti'nin başlıca gücü, istediği bilgiye ulaşabilmesi, istediği bilgiyi kafasına göre değiştirebilmesi, istediği bilgiyi çarpıtabilmesidir. Dünya Hükümeti'ne risk oluşturabilecek herhangi bir ülke, gerek görüldüğü takdirde tamamen ortadan kaldırılabilir. Dünya düzeninin ve yaratılmış huzurun bozulmaması adına bilgileri çarpıtmayı gerekli görür. İşbirliği yaptığı Shichibukai oluşumu güçlü korsanlardan oluşur. Onları elinde tutmak için eski suçlarını affettiği gibi, kendi himayesi altında işlediği suçları da görmezden gelir. Sengoku, birçok 6. Seviye mahkumunun kaçtığını öğrendiğinde bunu duyurmak istemiş, ancak bu çabası Dünya Hükümeti tarafından engellenmiştir. Dünya Hükümeti bu olayı örtbas ederek, dünyada oluşabilecek bir kaosun önüne geçmeyi amaçlamıştır. Olay halktan gizlendiği için, kaçaklar hakkında Denizciler tarafından da onlara karşı herhangi bir arama ya da operasyon yapılmamıştır.

  Dünya Hükümeti'nin genelinde bir paranoya olduğu söylenebilir. Bu paranoya sebebiyle sahip olduğu gücü çok dikkatli kullanır. Buna rağmen paranoya dürtüsü o kadar kuvvetlidir ki, Spandam kolayca Gorosei'yi manipüle edebilmiştir. Wapol'e göre, Davul Adası'ndaki hükümet değişikliği Dünya Hükümeti'ni kızdırmıştır. Ancak Dünya Hükümeti kanadından ne tür bir tepki geldiği gösterilmemiştir.

  Genel profile baktığımızda Dünya Hükümeti, totaliter bir rejim görüntüsü vermektedir. Çoğunlukla sahip olduğu gücü, kendinden daha büyük olabilecek bir güç kaynağını yok etmek için kullanır.

  Dünya Hükümeti'ne Hizmet Ettiği Bilinen Karakterler

  [​IMG]
  [​IMG]

  Kültür

  Dünya Hükümeti dinsel ve kutsal bir temaya sahiptir. Başkent olan Mariejois "kutsal topraklar" olarak görülür. Gorosei'nin toplandığı yerin adı "mabet"tir. Dünya Asilleri'nin adının önünde "Aziz" ismi vardır. Çoğu insan onların günahları temizlediğine inanmaktadır. Dünya Hükümeti'nin yüksek güvenlikli hapishanesi olan Impel Down, Dante'nin İlahi Komedya'sındaki Cehennem tasvirine benzer.

  Dünya Hükümeti'nin Tarihi


  Boş Yüzyıl

  "Görünene göre çok üstün bir güçleri varmış, ancak bu krallığa dair bilinen her şey özenle ortadan kaldırılmış. Onların kesin yenilgisine sebep olan ittifak da, şimdi Dünya Hükümeti olarak biliniyor. Yok olan bu krallık, gerçeği taşlara kazıyarak geleceğe miras bıraktılar. Poneglyph denen taş bloklar, hala geçmişe ışık tutuyorlar...!!!"

  - Clover, Antik İttifak'tan bahsediyor.

  800 yıl önce, Yirmi Krallık bir araya gelerek, Antik İttifak'ı kurdu. Bu ittifakın içerisinde Donquixote Ailesi ve Nefertari Ailesi de vardı. Boş Yüzyıl esnasında bu ittifak, Büyük Krallık ile savaştı ve kazandı. Bu olaylardan ilk kez Clover bahsetti, daha sonra da Pappug detaylarını anlattı. Yirmi Krallık'ın neden ve nasıl Büyük Krallık'a üstün geldiği henüz açıklanmadı. Savaşın ardından Büyük Krallık'tan kalan Poneglyph isimli taş blokların araştırılması yasaklandı ve Mariejois merkezli Dünya Hükümeti kuruldu.

  "Çünkü onların damarlarında Yaratıcılar'ın kanı akıyor... Sekiz yüz yıl önce, yirmi Kral güçlerini birleştirdi... ve Dünya Hükümeti olarak bilinen güçlü organizasyonu kurdular."

  - Pappug, Dünya Asilleri'ndan bahsediyor.

  Dünya Hükümeti'ni kuran bu yirmi kral "Yaratıcılar" olarak adlandırıldı. Ardından kurucu on dokuz aile Mariejois'a taşınarak, orada yaşamaya başladı. Sadece Nefertari Ailesi kendi krallığında kaldı. Kutsal Ejderler olarak bilinen Dünya Asilleri, bu kurucu kralların kanını taşıdığından, canları ne isterse yapmaya başladı. Doğuştan her şeye sahip olma hakkı kazandı.

  İnsanları Deve Dönüştürme Araştırması
  Trafalgar D. Water Law'un söylediğine göre, Dünya Hükümeti yüzyıllardır normal insanları dev askerlere dönüştürmek için bir serum geliştirmeye çalışmaktadır. Araştırma şu anda Vegapunk'ın öncülüğünde sürdürülmektedir. Eskiden Dünya Hükümeti'ne bağlı bir bilim adamı olan Caesar Clown, bu araştırmada çocukların kullanılmasını istediyse de, isteği Vegapunk tarafından reddedildi.

  Balıkadam Adası Antlaşması
  İki yüzyıldan daha uzun süre önce, Balıkadam Adası'ndaki monarşik yönetim ile bir antlaşma imzaladı. Antlaşma, ırklar arasındaki buzları eritmek için öncü oldu. Ayrıca adanın kralı Dünya Toplantısı'na kabul edildi. Antlaşmanın iyi yönlerinden biri de, köleliği yasaklamasıydı. Ancak her ne kadar kölelik resmi olarak yasaklansa da, Sabaody Takımadaları'nda ve Tequile Wolf'te Dünya Asilleri'nin keyfi istediği için devam etti.

  Kehribar Kurşunu Keşfi
  Gladius'un anlattığına göre, Dünya Hükümeti'ne bağlı bir krallık olan Flevance'ta Kehribar Kurşunu isimli bir maden keşfedildi. Krallık bu madenin zehirli olduğunu Dünya Hükümeti'ne söylemesine karşın, para hırsı yüzünden bu gerçek halktan gizlendi.

  Korsanlar Çağı
  1500 yılında, Korsanlar Kralı Gol D. Roger Dünya Hükümeti'ne teslim oldu. Dünya Hükümeti dünyaya onu kendileri yakalamış gibi gösterdi ve halka açık şekilde idam etti. Roger'ın ölmeden önce söylediği sözler, Büyük Korsan Çağı'nı başlattı.

  Ohara Faciası
  1502 yılında Dünya Hükümeti, Ohara'yı ortadan kaldırması için Buster Call gönderdi. Dünyaya Ohara'daki bilginlerin Antik Silahları canlandırmaya çalıştıkları söylense de, gerçekler yine gizlendi. Dünya Hükümeti, Ohara'nın Boş Yüzyıl'ı araştırdığını öğrenince, adayı içindeki her şeyle birlikte ortadan kaldırma kararı aldı. Faciadan sadece Robin kurtuldu. Robin, Dünya Hükümeti'nden nefret ederek büyüdü ve meslektaşlarının yarım bıraktığı işi devralarak, Boş Yüzyıl'ı kendi araştırmaya başladı.

  Rob Lucci'nin Görevi
  On yedi yıl önce, adı bilinmeyen küçük bir krallık korsanlar tarafından ele geçirildi. Beş yüz kraliyet muhafızı esir alındı ve korsan tayfasının kaptanı yeni kral ilan edildi. Dünya Hükümeti olay yerine o zamanlar 13 yaşında olan bir çocuk gönderdi. Çocuk, beş yüz askeri zayıf oldukları gerekçesiyle öldürürken, krallığı ele geçiren korsanları da ortadan kaldırdı.

  Kehribar Kurşunu Fiyaskosu
  Senor Pink'in anlattığına göre, on altı yıl önce halktan gizlenmiş olan Kehribar Kurşunu'nun zehirliği olduğu gerçeği ayukka çıktı. Ancak bu öğrenildiğinde her şey için çok geçti. Krallığın tüm vatandaşları aynı anda hastalandı ve ölmeye başladı. Diğer ülkeler bu hastalığın bulaşıcı olduğunu düşündüler ve askeri güçlerini yollayarak Flavance'i ortadan kaldırmaya çalıştılar. Krallıkta yaşayanlar her ne kadar kendilerini savunmaya çalışsalar da, Dünya Hükümeti hastalığın bulaşıcı olmadığını anlatmak yerine, saldırıya geçen krallıklara yardım etti. Flevance'in kraliyet ailesi Dünya Hükümeti'nin yardımı ile ülkeden kaçtı. Saldırılar sonucu Law hariç, tüm Flevance halkı katledildi.

  Spandam'ın Komplosu
  On dört yıl önce Spandam, Gorosei'yi ikna ederek, korsanlara karşı avantaj sağlamak adına Antik Silahları canlandırma izni aldı. Aslında Spandam'ın amacı bu silahları kullanarak Dünya Hükümeti'ni düşürmek ve dünyaya tek başına hakim olmaktı.

  Dragon
  Sekiz yıl önce Dragon, doğrudan Dünya Hükümeti'ne karşı bir isyan başlattı. Bir Dünya Toplantısı'nda onun yaptıkları konuşuldu. Zaman içerisinde "Dünyanın En Tehlikeli Suçlusu" ilan edildi.

  Güvenlik Güçleri

  Dünya Hükümeti'nin ana güvenlik gücü Denizciler'dir. Bunların yanında gizli işler yapan Cipher Pol örgütleri ve bağlı krallıkların orduları vardır.

  Bağlı Ülkeler

  Tüm dünyada yüz yetmişten fazla ülke Dünya Hükümeti'ne bağlıdır. Ülkeler kendi içlerinde serbest, fakat dışta Dünya Hükümeti'ne bağlıdır. Dünya Hükümeti bağlı krallıkların krallarını eşit seviyede görür.

  Bağlı ülkelerin hepsi aynı türden değildir. Bazı ülkeler krala sahipken, bazı ülke büyüklüğündeki büyük şehirler valiler tarafından yönetilir.

  Krallıklar
  • Sakura Krallığı
  • Alabasta Krallığı
  • Ilusia Krallığı
  • Goa Krallığı
  • Ryugu Krallığı
  • Dressrosa Krallığı

  Şehirler
  • Water 7

  Yirmi Kurucu Krallık
  Bunlar Büyük Krallık'ı yenen ve Dünya Hükümeti'ni kuran krallıklardır. On dokuz kraliyet ailesi krallıklarını terk etmiş ve Mariejois'a taşınmıştır. Onların yerine geçecek kraliyet aileleri de seçimle belirlenmiştir.

  Alabasta Krallığı: Normalde kurucu krallıklardan biridir. Anca Mariejois'a taşınmayıp, krallıklarında kalmışlardır. Boş Yüzyıl'dan beridir ülkelerini yöneten tek kraliyet ailesidir.

  Dressrosa Krallığı:
  En başta Donquixote Ailesi tarafından yönetilmiştir. Onların gitmesi ile birlikte, krallık Riku Ailesi'nin saltanatına girmiştir. Daha sonra ülke Donquixote Doflamingo tarafından ele geçirilse de, onun yenilmesi neticesinde tekrardan Riku Ailesi'ne geçmiştir.

  Künye

  Adı: Dünya Hükümeti
  Japonca Adı: Sekai Seifu
  İngilizce Adı: World Government
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 398, Anime 278
  Bağlantısı: Dünya
  Özelliği: Dünya Çapında Politik Güç
  Yöneticisi: Gorosei
   
  Son düzenleme: 15 Şub 2016
 2. Eric Cartman Love is like taking a dump, Butters.

  Eric Cartman (Love is like taking a dump, Butters.)
  Mesaj Sayısı 9,916
  Üyelik Tarihi25 Oca 2015
  Ellerine sağlık Smoker.Denizcilere hükümetin görünen kısmı dendi Gorosei tarafından.Acaba görünmeyen kısmında neler varmış merak ediyorum doğrusu.Ve Dragon reyiz hepsinin bi gün iflahını kesecek Tabi oğlu ile birlikte :)
   
 3. Millennium Wizard King of Dressrosa

  Millennium Wizard (King of Dressrosa)
  Mesaj Sayısı 20,500
  Üyelik Tarihi21 Tem 2009
  Eline sağlık.

  Mangaka çok şeyin farkında olarak hikayenin temeline başarıyla oturtmuş.Dünya böyle bir düzene doğru gidiyorken bunu hikayesine aktarmış.
   
 4. Wazz Q-O

  Wazz (Q-O)
  Mesaj Sayısı 1,159
  Üyelik Tarihi27 Kas 2015
  Eline sağlık. Bu kadar detaylı bir dünya var iken bizim 18-19 yıldır bunların çoğunu hala görmemiş olmamız çok üzücü.
   
 5. Alpamis Monkey D. Luffy

  Alpamis (Monkey D. Luffy)
  Mesaj Sayısı 20,042
  Üyelik Tarihi8 Eki 2014
  Şimdiye kadar o 20 Krallıktan sadece 3 tanesinin soyunu gördük. Saint, Donquixote, Nefertari di mi?

  Bu Dünya hükümetinde ki 5 Yaşlı Kutsal Ejder midir? Soyları ordan mı geliyordur?

  Diğer taraftan o beşlinin üstünde güç var gibi geldi bana. Çünkü onların bile karşı çıkamadığı Kutsal Ejderler varmış. Bu Kutsal Ejderler'e çalışan Cp0, Akainu'nun lafına göre bu 5 yaşlıyı tanımamışlar bile...

  Bu gibi sebeplerden asıl düşmanın ve Tanrı diye lanse edilenlerin hala daha gözükmediğini düşünüyorum. En azından 3 tanesini gördük. Ama asıl rolü oynayanları görmedik. Geriye de 17 tane soy kaldı.
   
 6. Millennium Wizard King of Dressrosa

  Millennium Wizard (King of Dressrosa)
  Mesaj Sayısı 20,500
  Üyelik Tarihi21 Tem 2009

  Evet Cp0 sizi oyuncak etti diye çıkışıyordu Akainu.Cp0 sanırım direk ejderlerden emir alıyor.Gorousei çok güçlü olsa bile hala arkada büyük güçler olabileceği anlamına geliyor bu.Muhtemelen emirleri güçlü aile liderlerinden alıyorlar.

  5 ihtiyar politika yapan adamlar güçlü olmayabilir diye düşündürüyor bu yüzden ama hepsinde de yara izi var.O yüzden o da zor.
  Bakalım nasıl çıkacak bu ejderler kilit nokta.Hepsini güçlü beklemiyorum.Epey aile var çünkü Nefertari gibileri de vardır.Ancak çok sağlamları da çıkacaktır.Doflamingo bu soydan geldiyse onun gibi yada daha güçlü adamların olması çok normal.
   
 7. Alpamis Monkey D. Luffy

  Alpamis (Monkey D. Luffy)
  Mesaj Sayısı 20,042
  Üyelik Tarihi8 Eki 2014
  Ben de senin gibi düşünüyorum. Yani 5 Yaşlı da dediğin sebeplerden yabana atılmayacak gibi duruyor. Ama Akainu'nun demesinden de Kutsal Ejderler'den bir umut.. :D
  Eğer ki son düşman bu adamlardan çıkacaksa zaten Dof'tan kesinlikle çok daha güçlü olurlar.

  Edit: @Smoker unutmuşum. Ellerine sağlık.
   
  Son düzenleme: 15 Şub 2016
 8. Daredewill (Üye)
  Mesaj Sayısı 14,517
  Üyelik Tarihi29 Nis 2015
  Valla bu adamlar yüzyıllarca hakkıyla yönetmiş, ben seviyorum. Ulaşım sıkıntısı olmasa düzeni daha iyi sağlarlardı. :gamyon:
   
 9. Millennium Wizard King of Dressrosa

  Millennium Wizard (King of Dressrosa)
  Mesaj Sayısı 20,500
  Üyelik Tarihi21 Tem 2009
  Adamlar herşeyi yapmış ama yol yapmamış diyorsun yani. :D
   
 10. Daredewill (Üye)
  Mesaj Sayısı 14,517
  Üyelik Tarihi29 Nis 2015
  Yol yapmak en önemli şey, ben bunu bilir bunu söylerim. Gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı.:D

  Gorsei bence Kong gibi veya başka önemli mevkilerden emekli olan adamların toplandığı konsey olarak düşünüyorum. Sırf güçlü olması gerekmez Sengoku gibi önemli fikir adamlarını katarlar. Yanlış anlaşılmasın Akainu filo amirali olsada onu almazlar diyorum.

  Edit: Ellerine sağlık bu arada Smoker.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık