Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Coiling Dragon

Muhtemelen IET serilerini uzatmadan hızlıca bittirdiği için Türk çeviri grupları bu işe giriyor. Aksi halde hala devam eden ve ilginç, güzel olan bir çok seri var.

Bir de serilerin Türkçe çevirileri çok kötü, çevirenlerin ya Türkçe bilgisi kıt yada ingilizceleri yetersiz.
Novelgünlerinin serilerinin İngilizcelerino bilmiyorum. Bir de işlerini maddi bir işe dokduklerinden kaliteli diye düşünüyorum. CD'nin çevirmeniyse baya amatör diyebilirim.

Iet teminatı var. Bitirdim daha önce, başladığımı bitiririm kafasında. Bir de sanırım Çinde bu adamın yazdıkları üst sıradaymış.

Novelgünlerinin serilerinin İngilizcelerino bilmiyorum. Bir de işlerini maddi bir işe dokduklerinden kaliteli diye düşünüyorum. CD'nin çevirmeniyse baya amatör diyebilirim.

Iet teminatı var. Bitirdim daha önce, başladığımı bitiririm kafasında. Bir de sanırım Çinde bu adamın yazdıkları üst sıradaymış.
Çeviriler ciddi sıkıntı. Ben beğenmedim, para için yapmışlarsa ve bu derece kötüyse bu daha acı.

IET ortalama biri. Bana öyle geliyor. Tutulmasının nedeni piyasadaki en eski novel yazarlarından biri olmasından kaynaklı. Bu da kaliteyi göstermiyor. Kaldı ki CD ve ST 10 yıl önce yazılmış eserler. Sonrasında da göze batan eseri yok.

Her neyse bence bu adamı abartıyorlar.

Şöyle bir baktım da çeviriler baya eksik ve kötüydü. 20 lira falan gidipte vermeyin bana kalırsa. En güzeli ingilizcesini okumak.

IET ortalama biri. Bana öyle geliyor. Tutulmasının nedeni piyasadaki en eski novel yazarlarından biri olmasından kaynaklı. Bu da kaliteyi göstermiyor. Kaldı ki CD ve ST 10 yıl önce yazılmış eserler. Sonrasında da göze batan eseri yok.

Her neyse bence bu adamı abartıyorlar.
IET' nin novel piyasasının en önde gelen ismi, Manga dünyasının günümüz E. Oda'sı gibi olduğunu söyleyebiliriz. 15 yılı aşkın süredir piyasada olan ve çıkardığı novel serileri ile kendisini kabul ettiren biridir. Bu sayede ciddi sayıda okuyucu kitlesine sahip olmuştur. Her ne kadar serilerinde benzer evrenleri, karakterleri, savaş sanatları, güç kategorileri vs çizse de özgün olay örgüsü ve anlatımı ile kendi serilerini okutturmaktadır. Novel serilerini okuyanlar bir şekilde IET ile yolları kesişmektedir.

Bilinen Serileri:
1- Coiling Dragon; Ana Karakteri Linley Baruch'tur. Toplamda 21 Cilttir(806 bölüm). Seri sona ermiştir. Tüm bölümleri ingilizceye çevrilmiştir. Türkçesi de 16. Ciltin, 9.bölüme kadar çevrilmiştir.

2- Stellar Transformation; Ana Karakteri Qin Yu' dur. Toplamda 18 Cilttir(608 bölüm). Seri sona ermiştir. Tüm bölümleri ingilizceye çevrilmiştir. Türkçesi de 5. Ciltin, 25.bölüme kadar çevrilmiştir.

3- Swallowed Star; Ana Karakteri Luo Feng' dir. Toplamda 32 Cilttir(1497 bölüm). Seri sona ermiştir. LNMTL' de tüm bölümleri ingilizceye çevrilmiş olsa da Wuxia'da 957 bölüme kadar ingilizceye çevrilmiştir. Günlük ortalama 1 bölüm çevrilip yayınlanmaktadır. Türkçesi de 626. bölüme kadar çevrilmiştir.

3- The Desolate Era; Ana Karakteri Ji Ning' dir. Toplamda 45 Cilttir(1450 bölüm). Seri sona ermiştir. Tüm bölümleri ingilizceye çevrilmiştir. Türkçesi de 1218. bölüme kadar çevrilmiştir.

4- Inch of Radiance
5- Legend of Xingfeng
6- Lord Xue Ying
7- Seeking the Flying Sword Path
8- The Nine Cauldrons

...

İET' nin serilerini okuyacaksanız Coiling Dragon'dan sonra Stellar Transformation'u okumayın. İkisi de aynı evrende geçiyor. Serilerin %70 olay örgüsü benzer.

Swallowed Star ve Desolate Era ise okunmasını rahatlıkla tavsiye edebileceğim seriler. Her ne kadar IET'nin diğer serileri ile birkaç kısımda benzerlik taşısalar da çoğunlukla farklılıklar taşıyan seriler. Özellikle bunu The Desolate Era (Issız Çağ) için söyleyebilirim. DE için üzerinde en çok düşündüğüm, zaman ayırdığım 2. seri diyebilirim.

IET' nin diğer serilerini okumadım, ayrıntılarını bilmiyorum. https://www.novelupdates.com/nauthor/i-eat-tomatoes/ linkinden serilere bakabilirsiniz.

Not: Okuyun, okudukça novel serilerini seveceksiniz.
Aynı kişinin aynı kişi üzerindeki düşüncelerinin bu kadar zıt kutuplara kayması için kısa bir yıl içinde ne yaşandı acaba. :hoo:
IET bence gayet iyi bir yazar. Ustalık serisi olan DE için ise söylenecek çok bir söz yok. Ayrıca ana karakterleri tam bir aile babası oluyor. Benim için bu çok büyük bir özellik. Yani ortamlarda onlarca karısı cariyesi sevgilisi olan ana karakterler varken bu adamın tek eşlilik mentalitesi diğerlerinden öne geçiriyor.
Diğer bir husus da asla xianxia gibi bir serisinin olmayışı. Ergen, kabadayı ve hanzo karakterlerden sebep, xianxia özellikleri, serisi asla kötü olmuyor. Xuanhuan'ı çok iyi işleyen birisi.
Kısaca okuyun okutturun. Güzel novelleri var.

Aynı kişinin aynı kişi üzerindeki düşüncelerinin bu kadar zıt kutuplara kayması için kısa bir yıl içinde ne yaşandı acaba. :hoo:
IET bence gayet iyi bir yazar. Ustalık serisi olan DE için ise söylenecek çok bir söz yok. Ayrıca ana karakterleri tam bir aile babası oluyor. Benim için bu çok büyük bir özellik. Yani ortamlarda onlarca karısı cariyesi sevgilisi olan ana karakterler varken bu adamın tek eşlilik mentalitesi diğerlerinden öne geçiriyor.
Diğer bir husus da asla xianxia gibi bir serisinin olmayışı. Ergen, kabadayı ve hanzo karakterlerden sebep, xianxia özellikleri, serisi asla kötü olmuyor. Xuanhuan'ı çok iyi işleyen birisi.
Biraz çelişkili gibi gelse de IET hakkındaki düşüncelerim hala aynı. Novel alanında en önde olan yada önde gelenlerden biridir. Novel alemine de çok şey katmıştır ancak kendisini çok fazla yenileyemediği için tarzı ortalama geliyor bana.

Özgün hikaye örgüsü de var ama eserlerini koy yan yana 15 yılda birçok konuda yerinde saydığını göreceksin. Herşeye rağmen her romanını seven var ama beni bayiyor. Zaten bir kaçını okuduktan sonra diger serilerine başlamak bile istemiyorsun.

Novel okuma sayısı arttıkça neden bu adamı hem övüp hemde eleştirdiğimi daha iyi anlarsın. İki tane eserini oku, aga adam çok iyi ama 5-6 tanesini okumaya çalış, eleştirmeye başlarsın.

Değişen bir şey yok aslında. IET piyasanın önde gelen yazarlarından ama eserleri mükemmel kalite değil. Elbette çoğu serisi ortalamanın çok üstüne ve okuyucuların çok sevdiği en az bir kitabı oluyor genelde. Tabi herkes beğenecek diye bir şey yok.

Dışarıdan bakınca adam o kadar kitap yazmış ve hepsi farklı konularda diyorsun ama sürekli okudukça aslında belirli kalıpların dışına çıkamadığını görüyorsun.

Diğer novelleri, belki eski novelleri de okuduğun zaman adama duyduğun saygı biraz azalmaya başlıyor. Misal Desolate Era serisi 45 kitaplık bir külliyat gibi duruyor ama kendinden 5-6 sene önce yazılmış başka bir seriyle karakter ve dünya olarak büyük benzerlikler taşıyor. Gibi gibi gibi...

Dışarıdan bakınca adam o kadar kitap yazmış ve hepsi farklı konularda diyorsun ama sürekli okudukça aslında belirli kalıpların dışına çıkamadığını görüyorsun.

Diğer novelleri, belki eski novelleri de okuduğun zaman adama duyduğun saygı biraz azalmaya başlıyor. Misal Desolate Era serisi 45 kitaplık bir külliyat gibi duruyor ama kendinden 5-6 sene önce yazılmış başka bir seriyle karakter ve dünya olarak büyük benzerlikler taşıyor. Gibi gibi gibi...
Çoğu novel öyle ama bence koreliler oyun ve zindan serileri. çinliler zaten belli, çok nadir çıkıyor faklı hikayeli seri o yüzdende klasik serileri iyi yazabilen adamlar gayet kaliteli yazarlar oluyorlar bence. DE tılsım impartoruna ne kadar benzese de çok daha kaliteli bir seri mesela bence. Ergen ve IET klasikleri çok iyi yazan iki popüler yazar bence.

Biraz çelişkili gibi gelse de IET hakkındaki düşüncelerim hala aynı. Novel alanında en önde olan yada önde gelenlerden biridir. Novel alemine de çok şey katmıştır ancak kendisini çok fazla yenileyemediği için tarzı ortalama geliyor bana.

Özgün hikaye örgüsü de var ama eserlerini koy yan yana 15 yılda birçok konuda yerinde saydığını göreceksin. Herşeye rağmen her romanını seven var ama beni bayiyor. Zaten bir kaçını okuduktan sonra diger serilerine başlamak bile istemiyorsun.

Novel okuma sayısı arttıkça neden bu adamı hem övüp hemde eleştirdiğimi daha iyi anlarsın. İki tane eserini oku, aga adam çok iyi ama 5-6 tanesini okumaya çalış, eleştirmeye başlarsın.
Çok fazla seri okudum, o kadar ki artık çoğu seri birilerinin benzeri geliyor. Sürekli dejavu yaşatıyorlar. Serinin 1k+ ya da 5k+ olması umurunda değil.
Oda mesela hikayesi çok mu özgün ya da orjinal? Op içinde çok fazla alıntı ya da ilham kaynağı olan bilindik olaylar, yerler var. Her şeyi geçtim çoğu korsan yaşamış birisinin yeniden hayat bulmuş hali. Bunları yazmamın nedeni de eleştirmek değil. Güzel harmanlayıp ortaya farklı bir şey çıkartması ve benim için IET de aynısı. Belki dediğin gibi ortak özellikleri fazla ama bunları hikayesine güzel yedirip işliyor.
Hikayelerin sonunda asla tatminsizlik yaşamıyorsun mesela.
Yahu herşeyi geçtim. Bu adamlar yeterli kaynak ile 5-10 yıla ilah olacak karakterler tasarlamıyor. İşin kolayına kaçmıyor. Ne demek istediğimi bu tarz serileri okuyanlar bilir. Yani bu kadar basit ve bayağı hikayelerden ziyade IET'nin tarzı her zaman benden geçer puanı alır. Bu tarz serilere inci muamelesi yapılmalı bana sorarsanız. Kıymetlimiss kıymetlimiss diye ortalıkta dolaşmalıyız.
Ayrıca benim tahminim çok fazla seri okuduktan sonra bazı mevzulara ister istemez soğuyor insan. Aynısını ben de yaşadım, oradan biliyorum.

Değişen bir şey yok aslında. IET piyasanın önde gelen yazarlarından ama eserleri mükemmel kalite değil. Elbette çoğu serisi ortalamanın çok üstüne ve okuyucuların çok sevdiği en az bir kitabı oluyor genelde. Tabi herkes beğenecek diye bir şey yok.

Yani ne bekliyorsunuz ki. :D
Çin fantezi roman türünde çok fazla hikaye, yazar var. Ve altyapı olarak Çin kültürü ve mitolojisinden yararlanılmaktadır. Ee haliyle seriler arasında benzerliklerin, okurken okunmuşluk hissiyatının olmasının nedeni de bu.
Yukarıda yazdığım Oda benzetmesi işte. Kendi hikayesine ne kadar yedirebildiği önemli. Ki hala arada gider başından sonundan bir yerlerden tekrar okuyup yad ederim. Niye? Çünkü seviyorum. Okuduğum onlarca novel içinde bende bu tarz hissiyat bırakanlar çok çok az. Ama gel gör ki nasılsa bunlar arasında Er Gen ve IET'nin eserleri var. Bence gayet yeterli bir sebep. Yukarıda @Caplino nun da dediği gibi. :good:
He tabi sizler de kötülemiyorsunuz ama dediğim gibi bu sektörde bulunup tamamen özgün bir seriyi muhtemel görmüyorum.
Başta ayıla bayıla okuduğumuz seriler daha sonradan "bu muymuş?" diyoruz mesela. Bu onların çok iyi ya da çok kötü olmasından değil de biz her okuduğumuz novel ile kalite olarak daha iyisini ya da benzerini bekliyoruz. TDG 'yi çoğumuz okumuştur mesela. Hala adını anan var mı? Örnek.. :D

@Hei Long
Novel alemi ile ilgili herkesin ağız tadı farklı, benim IET ile ilgili düşüncem belli. Sen her serisini severek okuyabilirsin ama bende bu belli bir yerden sonra kabak tadı verebilir. Birbirimizi bir şeye ikna etme gibi bir derdimiz de yok. Keyifli okumalar dilerim.

@Hei Long
Novel alemi ile ilgili herkesin ağız tadı farklı, benim IET ile ilgili düşüncem belli. Sen her serisini severek okuyabilirsin ama bende bu belli bir yerden sonra kabak tadı verebilir. Birbirimizi bir şeye ikna etme gibi bir derdimiz de yok. Keyifli okumalar dilerim.
Orası öyle. Biz sadece konu hakkındaki düşüncelerinizi yazdık. Kimsenin diğerlerini ikna etmek istediğini sanmıyorum. :D

Neyse. Keyifli okumalar!..

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık