Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

arkadaşlar bu konuyu , kitapları okuyanlar için tartışma ve sohbet konusu olmadığı için açıyorum.

Okunan kitapları 5. kitap olarak varsayıyorum. Ama 3. kitaptan sonrası hakkında yazılacakları spoiler içinde yazarsak daha güvenli olur. Hatta yazarken "dördüncü kitaptan spoiler, beşinci kitaptan spoiler" yazarsak daha iyi olur

KİTAPLAR :

A Game of Thrones (1996) / Taht Oyunları

A Clash of Kings (1998) / Kralların Çarpışması

A Storm of Swords (2000) / Kılıçların Fırtınası

A Feast for Crows (2005) / Kargaların Ziyafeti

A Dance with Dragons (2011) / Ejderhaların Dansı

The Winds of Winter (çıkacak) / Kış Rüzgarları

A Dream of Spring (çıkacak) / Bahar Rüyası

---Spoiler İçerir---

Kitaptaki hikaye mevsimlerin uzun yıllar sürdüğü kurgusal kıtalarda geçer. Serinin ilk kitabında geçen olaylardan yüzyıllar önce, Westeros'taki Yedi Krallık ateş saçan ejderhalara sahip Targaryen hanedanının hükümdarlığı altında birleştirilmişti. Daha sonra bu ejderhaların soyları tükenmişti. Son Targaryen kralı birinci kitaptaki hikayenin başlangıcından on beş yıl önce feodal beyler tarafından öldürüldü ve Baratheon hanedanının genç üyesi Robert Baratheon demir tahta çıktı. Hikaye coğrafya ve karakterlere bölünmüş şekilde üç ana tema üzerinde devam eder. Bütün olaylar karakterlerin bakış açılarıyla anlatılır.
Serinin ilk kitabı olan A Game of Thrones (Taht Oyunları), farklı hanedanların kral Robert'ın ölümünden sonra Westeros'taki demir tahtı ele geçirme mücadelesini işler. Robert'ın oğlu Joffrey babasının ölümünden sonra annesinin ve aşırı varlıklı ailesi Lannister hanedanının desteğiyle tahta geçer. Kral Robert'ın sağ kolu olan Lord Eddard Stark, Joffrey ve kardeşlerinin kral Robert'ın gerçek çocukları olmadığını ortaya çıkarmasının ardından öldürülür. Bunun üzerine Robert'ın kardeşleri Stannis Baratheon ve Renly Baratheon ayrı ayrı tahtın asıl sahiplerinin kendileri olduğunu söylerler. Bu arada Westeros'un farklı bölgelerindeki hanedanlar kendi hükümdarlıklarını kurmanın yolunu ararlar: Eddard Stark'ın en büyük oğlu Robb Stark Kuzeydeki Kral ilan edilirken, Balon Greyjoy kendi bölgesi olan Iron Islands'ta bağımsız yeni bir krallık kurar. Bu beş kralın savaşı ikinci kitap olan Kralların Çarpışması'nda işlenir. Bu bölümde gücü elde etmeye çalışan pek çok farklı hanedan mücadeleye katılır.
Hikayenin ikinci ana kısmı binlerce yıl önce dev bir buz duvarı şeklinde inşa edilen ve Westeros'u duvarın arkasında yaşadıklarına inanılan ve "Ötekiler" adı verilen yaratıklardan koruduğuna inanılan en kuzeydeki sınırlarda geçer. Duvarın nöbetçileri Night's Watch (Yeminli Gece Bekçileri Kardeşliği) zamanlarının çoğunu duvarın ötesinde yaşayan yaratıklarla mücadele içinde geçirirler. Gece Bekçileri'nin hikayesi Eddard Stark'ın gayrimeşru oğlu olduğu iddia edilen Jon Snow'un gözünden anlatılır. Jon Snow Gece Bekçileri'nin arasında yetişir ve kuzeyden gelecek tehditlerle ilgili bilgi sahibi olur. Üçüncü seri olan A Storm of Swords'un sonunda kuzey ile güneyin hikayesi, Stannis'in krallığı korumak için Duvar'a hareket etmesi ve kuzeylilerin desteğini almasıyla birleşir. Beşinci kitap olan A Dance with Dragons (Ejderhalarla Dans)'ta, Joffrey'in küçük kardeşi Tommen Baratheon annesiyle birlikte tahta oturur.
Hikayenin üçüncü ana kısmı doğudaki büyük kıta Essos'ta geçer ve Targaryen hanedanının son üyesi Daenerys Targaryen'in taht mücadelesini işler. Essos'ta sürgün hayatı yaşayan Daenerys'in barbar bir savaş kralı ile olan evliliği ve ardından kendi ordusunu kurması anlatılır. Daenerys kendisine düğün hediyesi olarak verilen fosil halindeki ejderha yumurtalarından doğan üç ejderha ile daha da güçlenir.

İlk kurşunu ben sıkıyorum ve diyorum ki "dany salaklığı" bunun üzerine konuşabiliriz bence :D

Hoca Başlığı bi düzenle istersen, iyi çıkmamış :D
Ayrıca spoiler yazmana gerek yok, kitabın ismini yazmak yeter. Bir de kitap ismini Türkçe yazarsan daha makbule geçer. :D

Dany'e salak falan diyoruz da daha çocuk. Bir yıl öncesine kadar dünyadan haberi yoktu, abisinin korkusuyla yaşıyordu. Bir de fazla iyi niyetli, o yüzden böyle yanlış kararlar veriyor. Tabi bir de kibirli kevaşe.

The Winds of Winter için hala kesin bi tarih yok ama bence 2015 başında falan çıkar duyduğum haberlere göre.

@ch3rl0b11n jon da onunla aynı yaşta ama çoğu karakterden daha olgun. aegon da aynı şekilde biraz fazla atak ama dany'den iyidir. dany deli kral'ın kızı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

Hoca Allah'ını seviyorsan şu başlığı Türkçe yaz :D

Jon çocukluğundan beri ikinci plana atılmış, ezilmiş, zorluğu görmüş biri. İstemsizce alıştırmış kendini bazı şeylere, belli bir olgunluğa erişmiş. Onu Dany gibi bebekliğinden bu yana kuş tüyü yataklarda herkesten sakınarak büyütülen biriyle aynı tutmak olmaz.

Yahu her şeyi geçtim, yaşı küçük falan ama, "Ben sadece savaş oyunlarını bilen küçük bir kızım" tarzı cümleler nedir. Allah belasını versin zaten Daario muhabbetlerinin. "O olsa bu atı arakh'ı ile kesip bana yedirirdi üf" diyen bir tip. Hiç istemiyorum Dany'nin başarılı olmasını. Aegon'a da uyuz oldum kibirli piç. Gerçi DwD'nin sonunda Varys'in dedikleri de insanı lan gene çocuk yapmış bir şeyler demeye yöneltiyor da. All Hail Stannis bence.

Hoca Allah'ını seviyorsan şu başlığı Türkçe yaz :D

Jon çocukluğundan beri ikinci plana atılmış, ezilmiş, zorluğu görmüş biri. İstemsizce alıştırmış kendini bazı şeylere, belli bir olgunluğa erişmiş. Onu Dany gibi bebekliğinden bu yana kuş tüyü yataklarda herkesten sakınarak büyütülen biriyle aynı tutmak olmaz.
dany sürekli kaçıyordu. hayatta kalmak için herşeylerini sattılar. annesinin tacını bile satıyorlar. başında viserys vardı. ama bu zorluklardan tam çıkamadı. jon gibi olamadı. kaldıramadı bence. kraliçeliği de kaldıramadı. diyar'a dönmesi gerekiyordu ama hala köle körfezinde takılıyor. çevresinde barristan ve mormont olmasaydı bu kadar ilerleyemezdi de.

dany sürekli kaçıyordu. hayatta kalmak için herşeylerini sattılar. annesinin tacını bile satıyorlar. başında viserys vardı. ama bu zorluklardan tam çıkamadı. jon gibi olamadı. kaldıramadı bence. kraliçeliği de kaldıramadı. diyar'a dönmesi gerekiyordu ama hala köle körfezinde takılıyor. çevresinde barristan ve mormont olmasaydı bu kadar ilerleyemezdi de.
Ya tabii ben ona bir şey demiyorum yaşadığı hayat falan çok kötü. Viserys de sıkıntı çıkarmış hep de kişiliği de çok iyi değil bence. Stannis gibi adil biri varken bence daha iyi bir kral olamaz tanınan karakterler arasında. Tyrion daha çok danışman olacak, arkada duracak bir tip. Liderlik karizması yok. Bran belki ama onun olayı farklı olacak sanırım. Jon'un durumu malum. Melisandre ne kadar seviliyormuş tanrısı tarafından onu da 6. kitapta anlayacaz artık. Arya'nın ne olacağı hiç belli değil. Westeros'a ne zaman döner hiç tahminde bulunamıyor insan. Aegon 5. kitapta çıktı. Ondan da pek bir şey bekleyemiyor insan.

Ya tabii ben ona bir şey demiyorum yaşadığı hayat falan çok kötü. Viserys de sıkıntı çıkarmış hep de kişiliği de çok iyi değil bence. Stannis gibi adil biri varken bence daha iyi bir kral olamaz tanınan karakterler arasında. Tyrion daha çok danışman olacak, arkada duracak bir tip. Liderlik karizması yok. Bran belki ama onun olayı farklı olacak sanırım. Jon'un durumu malum. Melisandre ne kadar seviliyormuş tanrısı tarafından onu da 6. kitapta anlayacaz artık. Arya'nın ne olacağı hiç belli değil. Westeros'a ne zaman döner hiç tahminde bulunamıyor insan. Aegon 5. kitapta çıktı. Ondan da pek bir şey bekleyemiyor insan.
stannis'in sevdiğim yönleri var ama ondan da kral olmaz. komutan olur ondan randyll tarly tarzı bi adam bence stannis. ideal kral da nasıl olur tam çıkaramadım ama stannis olmaz. rhaegar mesela çok iyi olurdu. doran martell da kral olabilir. ama stannis tarzı gaddar adamlar kral olmamalı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık