Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Black Mirror (2011-)

En beğendiginiz bölüm

• Kullanılan toplam oy
    9

"Teknoloji bir uyuşturucuysa yan etkileri de olmalı.Dizi hoşnutsuzluk ve huzursuzluk veren bir alanda bulunuyor"

Gerçekten mükemmel bir dizi herkes izlemeli :D İzleyin izlettirin.

"The National Anthem "

Kraliyet ailesinin genç ve gözde üyesinin kaçırılışı ile ülke karışıyor. Kaçırılma videosu youtube üzerinden bir virüs gibi hızla yayılmaya başlayınca halk ekranlara kilitleniyor. Serbest kalması için tek bir şart var ülkenin başbakanının bir domuzla fiziksel yakınlaşmasının televizyondan canlı yayınlanması.

“Fifteen Million Merits “

Bu bölüm gayet güzeldi.Sonu Türk filmi vari bitti.Acun zerzevatı izlese ne düşünürdü çok merak ettim.

Gelecekte geçen bu bölümde herkes teknolojinin birer figüranı. Yaşayan herkes kondüson bisikletinde pedal çevirerek Merit adı verilen sanal paralardan kazanıyor. Yaşamları boyunca, yemek – içmek – izlemek – barınmak gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamak için sisteme merit ödemeleri gerekiyor. Pedal çevirmedikleri zamanlarda küçük ama duvarları dev ekranlara dönüşen odalarda kalıyorlar. Kaldıkları odaların duvarları dev erkanlarla kaplı ve yayınlanan reklamları izlemedikleri zaman merit ödemek zorunda kalıyorlar. İnsanlar digital çağın avucunda bir kumandaya dönmüş. Yaşanabilecek aşk hikayesi bile reality şov tadında bir yarışmayla hüzünleniyor.

“The Entire History of You“

Hayatınızda yaşadığınız her anın kayıt altında tutulduğunu ve tüm hatıralarınızı tekrar tekrar izleyebildiğinizi düşünün, nasıl olurdu?

Bu bölümde Liam karakteriyleriz. İlk önce onun bir iş başvurusu sırasında başına gelenlere tanık oluyoruz. Bu gelecekte başarılı bir cv dosyanızın olması yeterli değil, geçmişiniz kulağınızın arkasında takılı olan çipten izlenebiliyor. Günlük hayata gelince, eşinizin anlık bir bakışı bile bu teknoloji sayesinde bir aile yıkımına sebep olabiliyor. Teknoloji artık insanları paranoyak ve çılgın yapabiliyor.

“Be Right Back"

Martha aniden kaybettiği eşi Ash’in yokluğuna alışamıyor. Aynı acıyı yaşayan Sara ise ona denediği ve kendisini avutan bir teknolojiden bahsediyor. Martha başta karşı koysa bile ekran başına kitleniyor. Artık hayatının her anında ses konusunda bile Ash’in taklidini yapabilen bir sanal karakter var. Onunla başta yazışıyor, sonra konuşuyor ve en sonunda da karşılaşıyor.

"The Waldo Moment”

Jamie Salter ağzı bozuk çizgi karakter Waldo’ya kumanda kolları ve sesiyle can veriyor. Belden aşağı espriler yapan, hazır cevap bu mavi ayıcık halk tarafından sevilen bir karakter. Televizyon programlarına katılıp, sorular soruyor – yorumlar yapıyor ve siyasetçileri köşeye sıkıştırıyor. Aslında yaratıcısı Jamie bile Waldo’nun ciddiye alınmasından rahatsız ama bir gün yapımcının tuzağına düşüyor ve Waldo seçimlere bile giriyor. Üstelik oylamanın online yapıldığı bir sistemde. Günümüzün siyasi ortamı açısından nokta vuruşu niteliğinde…

“ White Bear ”

Şok edici bi bölümdü.Özellikle sonunu çok beğendim

Victoria Skillane baş ağrısı ile uyanıyor, bulunduğu yer ona yabancı. Sendeleyerek evin alt katına indiğinde fotoğraflardan nasıl bir hayatı olduğunu anlamaya çalışıyor ancak geçmişini hatırlamıyor. Televizyonda ise bir işaret var. Evin dışına çıktığında ise herkesin elindeki telefonu ona doğru tutmuş olduğunu görüyor, yardım istiyor ama ona cevap veren yok. Herkes kayıtta… Derken yüzü maskeli bir grup silahlarıyla ona saldırıyor ve kaçmaya başlıyor. İnsanlar hala kayıtta.

"White Christmas"

Bu bölümde, zed gözlerine sahip bireylerin istedikleri anda birbirlerini engelleyebilmelerinden ve bunun ileri boyutunun yasal bir takım düzenlemelerle sabitlenebildiğinden bahsediliyor. Yalnız, sadece bu konu üzerinde durulmuyor. Aynı zamanda dönemin birtakım teknolojik gelişmeleri de detaylı anlatılıyor. Matt’in, bekarlara verdiği yasal olmayan hizmetten, insanların bir kopyasının teknolojik bir aygıt içerisinde hapsolmasının ve bir yazılım olarak aslına hizmet etmesinin detaylarına kadar, ayrıntılı bir teknolojik yenilikler yumağına maruz kalıyoruz. Böylece de Matt’in hikayesi üzerinden Joe’nun hikayesini ve içine düşmüş olduğu durumu daha net algılayabiliyoruz. Dizi, Joe ve Matt’in hikayelerini ayrı ayrı anlatarak ikisini ortak bir noktada birleştiriyor.

Şunu iki sene önce Smoker önermişti, izlediğimden beri herkese öneriyorum. Çok güzel eleştirileri var.

Fifteen Million Merits en sonunda kazanırsın ama kendine yenilirsin.
İnsanı insan yapan nedir ? Özel olmak mı? Diğerlerinin üstünde olmak mı? Sistemden sıyrıldığın o son anda sistemin parçası olmaya karar vermek ruhunu şeytana satmak değilmidir?
Çektiri koktan uygulamalar bizi nasıl mutlu edebiliyor?
Bir karaktere alınan item kadar ucuz mu insanın kendi benliği de?
En nihayetinde bende o sistemin parçası olurdum o ayrı. Burda yalan söyleyemem.
Tokat gibi yüzüme vuran bir bölümdü.
Kendimden utandım bende bu kadar bencil ve zayıf olduğum için.
Ama gerçekten başka seçenek var mıydı?

Yıllar oldu izleyeli, hangisiydi en çok etkileyen kestiremiyorum çok ama The Entire History of You, The Waldo Moment, White Christmas bunlar vurucuydu bayağı.
Yeni bölümler düşmüş, izleyeceğim en yakın zamanda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık