Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Bartholomew Kuma

'Savaş Lordları ve Adamları' forumunda Smoker tarafından 10 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Kuma diye yazılır, ADAM diye okunur.

  60 oy
  93.8%
 2. Ne olursa olsun, kendini hükümete satmamalıydı.

  4 oy
  6.3%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Bartholomew Kuma
  (Bāsoromyū Kuma) bir Shichibukai'dir ve eski bir Devrimcidir. Eskiden çok korkulan bir korsan olduğu için kendisine ''Tiran'' lakabı takılmıştır. "Pacifista Projesi" olarak bilinen Vegapunk'ın öncülüğünde yürütülen sayborg ordusunun ilk prototipidir. Oluşumu tamamlanan ilk Pacifista sayborgudur ve kodu PX-0'dur. Dönüşütürülme işlemleri esnasında zihinsel olarak ölmüştür.

  Görünümü

  Kuma çok büyük bir adamdır. Yedi metreye yaklaşan boyu ile, Shichibukai içerisindeki en uzun kişidir. Genelde elinde bir İncil vardır. Genel görünüşü bir ayıya benzese de birkaç önemli farklılık göze çarpar. Gözlerini kapatan tuhaf gözlükler takar. Benzer gözlüklerden takan ve yok edilen Pacifista sayborglarının kendi gözleri olduğu görülmüştür, bu yüzden Kuma'nın da kendi gözleri olduğu söylenebilir.

  Şapkasında yuvarlak ayı kulakları vardır ve gri pantolonunda kahverengi benekler bulunur. Ceketinin ortasında bir müzik sembolü olan coda işaretini anımsatan bir desen, etek kısmında ise pati desenleri vardır. Çenesi kare şeklindedir ve çıkıktır. Boynunun sol tarafında "PX-0" yazan bir dövme vardır. Marineford Savaşı'ndan kısa bir süre önce, tamamen sayborga dönüştürülmüştür.

  Animede Kuma'nın saçları ve elbisesi siyah, şapkası ise gri olarak gösterilmiştir. Elindeki İncil de mor bir tonun hakim olduğu birçok renk ile resmedilmiştir. Oda en başta Kuma'yı çok daha farklı renklerde tasarlamıştır. Bu tasarımda Kuma'nın saçları kahverengi, ceketi parlak turuncu, şapkası sarı, şapkasındaki benekler yeşil ve elindeki İncil altın rengindedir. Daha sonra ceketi turuncu renkten, mavi renge dönmüştür. Fakat kalan kısımlara dokunulmamıştır. One Piece: Unlimited Cruise oyununda Kuma'nın ceketi kahverengidir.

  [​IMG]

  Kuma'nın çocukluğundaki görüntüsü ile şimdiki görüntüsü çok farklıdır. Çocukken saçları üç numaraydı, gözlükleri ve şapkası yoktu. Eski püskü kıyafetler giyiyordu, ayaklarında tahta sandaletler vardı. Sırtında yakacak odun taşıyordu. Elinde de "Ninokin" isimli bir kitap vardı. Onun bu tasviri, 19. yüzyılda yaşamış ünlü filozof Ninomiya Sontoku'yu anımsatmaktadır. Filozof da kendisinin tasvir edildiğin görsellerde odun taşırken, kitap okuyan bir şekilde resmedilmiştir.

  [​IMG]

  Kişiliği

  Kuma, büyük ününe ve gücüne rağmen son derece sessiz ve sakin biridir. Seride herhangi bir duygu belirtisi göstermemiş tek karakterdir. Ağlamaz, gülmez, üzülmez, acımaz, korkmaz, sinirlenmez. Diğer Shichibukai ile karşılaştırıldığında, onlara oranla daha iyilik yanlısı bir portre çizer. Hasır Şapka Korsanları'nı bir kez affetmesi ve bir kez de ölümden kurtarması bu özelliğini destekler niteliktedir.

  Çok az konuşan Kuma, konuştuğu zaman doğrudan konuşmanın sonucuna varmayı hedefler. Birine ''Nereye gitmek isterdin?'' diye sorduğu zaman, karşısındaki cevap verse de vermese de onu meyvesinin gücünü kullanarak kişinin istediği ya da kendi istediği yere yollar.

  Genelde Dünya Hükümeti'nden gelen emirlere uysa da, üstlerinin "iyi" ve "kötü" ayrımını yapamadığı durumlarda kendi inisiyatifini kullanmayı tercih eder. Onun bu özelliği Ahlak Adaleti ile bağdaştırılabilir. Crocodile'ın yerine getirilmesi gündeme gelen Marshall D. Teach'in kötü bir seçim olduğunu dile getirmiştir. Ancak Kuma'nın sadakati Denizciler için geçerli değildir. Bunu Sabaody Takımadaları'nda bir Denizci Amirali olan Borsalino'nun sorduğu soruya cevap vermeyi reddetmesinden anlayabiliriz. Doğrudan emir gelmediği için Denizciler'e yardım etmediği gibi, Hasır Şapka Korsanları'nı kendi kafasına göre dünyanın değişik yerlerine yollamıştır.

  Kuma'nın karakteri konusunda hala birçok gizem vardır. Pacifista Projesin'deki hikayesinin detayları henüz bilinmemektedir. Sabaody Takımadaları'nda eski korsan Silvers Rayleigh'e fısıldayarak bir mesaj vermiştir. Rayleigh onun sözlerine inanarak Hasır Şapka Korsanları'nı Kuma'nın insafına bırakmıştır. Bu mesajın içeriği çok sonradan açıklanmıştır.

  " Devrim Ordusu için çalışıyorum. Onlarla bağlantım olduğu için, bu grubun (Hasır Şapka Korsanları) kaçmasına yardım etmek istiyorum. "

  - Kuma'nın Rayleigh'e söyledikleri.

  Kuma, çok uzman ve işinin ehli bir ajandır. Devrim Ordusu ile olan bağlantısını yıllarca gizleyerek yıllarca Dünya Hükümeti'nin emrinde çalışmıştır. Kuma'nın sayborg yapılmasıyle ilgili spekülasyonlardan biri budur. İddia edilene göre, Dünya Hükümeti onun çift-taraflı çalışan bir ajan olduğunu öğrenmiş ve Pacifista Projesi için prototip olmaya zorlamıştır. Shichibukai içerisinde en çok görev bilincine sahip olan kişi olsa da, Denizciler'le bir alakası olmadığı için onlara yardım etmemiştir. Her durumda gösterdiği sakinliği, onun hedefine ulaşmasını kolaylaştırır. Onura ve sadakate çok büyük önem verir. İki yıl boyunca durmadan saldırıya uğrayan "Thousand Sunny"yi korumuştur. Bu süre zarfında gemi bir çizik bile almamış, ağır hasar gören Kuma ise Franky gelene kadar da yerinden ayrılmamıştır.

  Günümüzde Kuma, modifikasyonu tamamlanmış bir haldedir. Yani Pacifista Projesi'nde yer alan sayborglar içerisinde kendi iradesine sahip olan tek sayborg da, artık bu özelliğinden mahrumdur. Modifikasyonun tamamlanması ile özgür iradesi, anıları ve kişiliği tamamen yok olmuştur. Dünya Hükümeti'nin tam kontrolündedir. Özetlemek gerekirse, Kuma'nın diğer Pacifista sayborglarından bir farkı kalmamıştır. Dostu ve düşmanı Dünya Hükümeti'nin kendisine yüklediği görsel verilerden yararlanarak yapar. Donquxiote Doflamingo, Kuma'nın zihinsel açıdan öldüğünü söylemiştir. Ancak daha sonradan Kuma ve Vegapunk'ın gizli bir anlaşma yaptığı ortaya çıkmıştır. Kuma özgür iradesi ile son olarak Vegapunk'ın kendisine Hasır Şapka Korsanları'ndan biri gelene tek Thousand Sunny'yi koruma komutunu vermesini istemiştir.

  "Bir daha birbirimizi görmeyeceğiz... Elveda."

  - Kuma'nın özgür iradesini kaybetmeden önce Monkey D. Luffy'ye söylediği son sözler.

  Zaman atlamasından sonra görülen Sentomaru, Kuma'nın özgür iradesini kaybettikten sonra tuhaf davranmaya başladığını söylemiştir. Daha sonra bu tuhaflığın, Kuma ve Vegapunk arasında yapılmış anlaşmadan kaynaklandığı öğrenilmiştir.

  Yetenek ve Güçleri

  Son dönüşümünden önce Kuma, Devrim Ordusu'nun komutanlarından biriydi. Kendinden alt rütbede olan herkese emir verebilirdi. Ancak modifikasyonu tamamlanınca bu ayrıcalıklarını kaybetmiş ve tamamen Dünya Hükümeti'nin kölesi olmuştur.

  Kuma, Üç Büyük Güç grubundan biri sayılan Shichibukai'ye mensuptur. Bu yüzden serinin en güçlü karakterlerinden biri olduğu söylenebilir. Kuma, tüm Hasır Şapka Korsanları'nı yenen az sayıda karakterden biridir. Hatta tüm tayfayı tek başına iki kez yenen tek karakterdir. Ancak bu iki galibiyet, tayfanın girdiği ağır savaşlardan sonra gerçekleşmiştir. Tayfa ilk yenilgide o zamanlar Shichibukai olan Gekko Moriah ve onun zombileri ile yaptıkları savaştan ötürü dermansızdı. İkincide ise bir Pacifista ile dövüşmüş, ardından Sentomaru ve Borsalino ile uğraşmışlardı. Kuma tayfanın ölmesini istemediğinden ilk karşılaşmada onların hayatlarını bağışlamış, ikinci karşılaşmada ise hayatlarını kurtarmıştır.

  Kuma son derece hızlı bir adamdır. Bir anda göz önünde kaybolabilir. Ancak bu gücünün kaynağı henüz açıklanmamıştır. Hızının Vegapunk'ın yaptığı bir modifikasyondan mı, Şeytan Meyvesi'nden mi, yoksa kendi ham gücünden mi kaynaklandığı bilinmemektedir.

  Kuma'nın başka ünlü ve güçlü korsanlar üzerinde korkutucu bir etkisi vardır. Karşılarına çıkan Pacifista'yı Kuma sanan Eustass Kid, bu durumdan epey rahatsız olmuştur. Kid'in ondan fazla ödüle sahip olmasına, yanında ise tüm tayfası olmasına rağmen Kuma'dan çekinmesi, onun gerçekten korkulacak biri olduğuna kanıttır. Ödül konusunda ise, Kuma'nın ödülünün dondurulmuş olduğu unutulmamalıdır.

  Coğrafya Bilgisi
  Kuma'nın ileri derecede coğrafya bilgisi olduğu görülmüştür. Meyve gücünü kullanarak insanları dünyanın çok farklı yerlerine gönderir. Gönderdiği yerlerden birinin sürekli hareket eden bir gökyüzü adası olması, onun çok fazla yer gezdiğine işaret etmektedir. Ancak bu geniş coğrafya bilgisinin, sayborg modifikasyonu ile beynine yüklenmiş olabileceği de ileri sürülmektedir.

  Şeytan Meyvesi

  "Bir yolculuğa çıkacak olsan... nereye gitmek isterdin?"

  - Kuma'nın birini bir yere göndermeden önce sorduğu soru.

  Kuma, Paramecia türü bir meyve olan Nikyu Nikyu no Mi'yi yiyerek "Pati Adam" olmuştur. Meyvenin gücü ona, hava da dahil olmak üzere etrafındaki her şeyi çok yüksek bir hızla "itme"sine yarayan patiler vermiştir. Patileri saldırıları da iter. Kuma'nın ayaklarında da patiler olduğu düşünülmektedir. Bu sayede ittiği cisimlerin hızında hareket edebilir. Bir anda istediği bir noktada olabilir. Bu yüksek hızına rağmen oldukça yavaş yürür.

  Kuma'nın dokunduğu kişiler bir anda ortadan "kaybomuş" gibi görünseler de, aslında farklı bir yere giderler. Gidecekleri yer ne kadar uzak olursa olsun, meyve gücü etkilediği kişiyi hedefteki yere güvenli bir biçimde ulaştırır.

  Kuma patileri ile bir kişinin içindeki acı ve yorgunluğu çıkarabilir. Thriller Bark'ta Luffy'nin tüm acısını ve yorgunluğunu çıkarmıştır. Luffy uyandığında kendisini çok zinde hissettiğini söylemiştir. Bu bağlamda meyvenin iyileştirme gücü verdiği de söylenebilir. Ancak Kuma bu acı çıkarma işlemini, Roronoa Zoro'nun Luffy'nin acılarını almayı kabul ettiği için yapmıştır. Kişiden çıkan acı balonunu birinin almaması durumunda, balona ne olduğu bilinmemektedir.

  Kuma'nın dövüş stili sumo güreşçilerini andırır. Doğrudan saldırıya geçeceğinde, yere yakın durur ve avuç içleri ile rakibine yüksek hızda giden hava mermileri gönderir. Bu şekilde dövüşeceğinde ayaklarını yere gömer. Ayrıca patileri kılıç saldırıları da dahil olmak üzere, her türden saldırıyı geri püskürtebilir.

  Kuma sahip olduğu yeteneklerle, geniş ölçekte büyük yıkım gücüne sahip saldırılar da yapabilir. Bu gücüne dair en bilinen saldırısı "Ayı Şoku"dur. Saldırı yapmadan önce iki eli ile büyük bir pati baloncuğu oluşturur, ardından bu baloncuğun içerisinde hava sıkıştırarak onu küçük bir hale getirir. Küçük baloncuğu serbest bıraktığında ise, baloncuk aniden patlayarak ilk baştaki büyük haline dönerek etrafa ciddi hasarlar verir. Saldırı o kadar etkilidir ki, bir devden bile kat kat büyük olan Little Oars Jr.'ı darmadağın etmiştir.

  Pacifista Modifikasyonları
  Kuma, Vegapunk tarafından tamamen sayborga dönüştürülmüştür. Ancak çoğu yönüyle diğer sayborglardan farklıdır. Özellikle gücü ve çevikliği diğerlerinden farklı bir ölçektedir.

  Diğer Pacifista sayborglarında olduğu gibi, Kuma'nın omuzlarında da elektronik bir sistem vardır. Ayrıca yine onlar gibi veri tabanına yüklü kişilerin ödüllerini ve isimlerini çok uzak mesafelerden görebilir.

  Kuma'nın dayanıklılık seviyesi, diğer Pacifista sayborglarından çok daha fazladır. Ortalama bir Pacifista, iki yıl önceki Canavar Üçlü'nün kombine saldırısı ile pert olurken, Kuma, Sanji'nin tekmeleriden ve Zoro'nun çeliği kesebilen "Shishi Sonson" saldırısından etkilenmemiştir. Zoro'nun bahsi edilen sürpriz saldırısı Kuma'da sadece çizik bırakabilmiştir.

  İki yıl boyunca hiç tamir görmeden sürekli hasar aldığı halde, sistemleri çökmemiştir. Ancak gerçek Kuma'nın bu kadar hasar almayacağı aşikardır. Modifikasyonlar ona büyük güçler verirken, özgür iradesini elinden almıştır.

  Kuma, bir Pacifista olduğundan, diğer türdeşleri gibi lazer kullanabilir. Lazeri büyük patlamalara sebep olmakla birlikte, çeliği eritecek kadar güçlüdür. Lazerlerin kaynağı Borsalino'nun kullandığı Şeytan Meyvesi olan Pika Pika no Mi'dir. Diğer Pacifista sayborgları hem ellerinden hem de ağızlarından lazer atabilirken, Kuma'nın lazer gücü ağzı ile sınırlıdır. Çünkü ellerinde patileri vardır. Kuma özgür iradesini kaybetmiş bile olsa, diğer Pacifista sayborglarından ço daha güçlüdür.

  Ek Bilgiler

  - Kuma'nın ölümü, Korsanların Altın Çağı'nı bitiren ve Yeni Çağ'ı başlatan Marineford Savaşı'nda öğrenilmiştir. Gerçek dünyada ise Kuma'nın adının esinlenildiği Bartholomew "Black Bart" Roberts'ın ölümü Büyük Korsan Çağı'nı bitiren olaydır.
  - Moriah'ın unvanı elinden alındığı için, Kuma şu anki Shichibukai içerisinde en uzun ve en yaşlı olan kişidir.
  - Kuma hem korsanlarla, hem Devrimcilerle, hem Dünya Hükümeti ile bağlantısı olduğu bilinen tek karakterdir.
  - Kuma, 5. One Piece Popüler Karakterler sıralamasında 85. sıradadır. Bu onu popülaritesi en az olan Shichibukai yapmaktadır.
  - Kuma, seride gösterilmiş ilk sayborgdur. Ancak sayborg olduğu Thriller Bark'ın sonlarına doğru öğrenilmiştir.

  Künye

  Adı: Bartholomew Kuma
  Okunuşu: Bāsoromyū Kuma
  İngilizce Adı: Bartholomew Kuma
  Diğer Adı: PX-0 (Jap. Pīekkusu Zero)
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 233, Anime 151
  Bağlantıları: Shichibukai, Devrim Ordusu (Eski)
  Unvanları: Korsan, Shichibukai, Devrim Ordusu Komutanı (Eski)
  Lakabı: Tiran (Jap. Bōkun, İng. Tyrant)
  Yaşı: 47
  Durumu: Zihinsel Olarak Ölü
  Doğum Günü: 9 Şubat
  Boyu: 6.86 cm
  Eski Ödülü: 296.000.000 Belly

  Şeytan Meyvesi
  Adı:
  Nikyu Nikyu no Mi (Tr. Pati Pati Meyvesi, İng. Paw Paw Fruit)
  Anlamı: Yastık
  Türü: Paramecia

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Bartholomew_Kuma
  Çeviren: Smoker
  Yayınlayan: www.korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 26 Şub 2016
 2. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Bilemem...
   
 3. luffydesper (Üye)
  Mesaj Sayısı 409
  Üyelik Tarihi15 Şub 2009
  oda her zaman insanları şaşırtmayı sevdiğini çok belli ediyor moria ile dövüşüp yendikleri bölümde kuma gelince aha bi shicibukai daha gidecek demiştim fakat hiç de umduğum gibi olmadı özellikle de yine gücüyle şaşırtması bi tarafa davranışları ve d.hükümetine olan katı tavırlarıyla da süper bir character oluyor kuma ne diyelim uzun süre kalması dileğiyle paylaşımın için saol dostum çoğunu bilmiyordum emeğine sağlık...
   
 4. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Lafı olmaz.. Yavaş yavaş hepsini koyacağım...
   
 5. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Yok Crocodile ve Karasakal'dan sonra o gelecek...
   
 6. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Millet aydınlansın diye uğraşıyorum... Sen bile bilmediğin birşeyler öğrenmişsindir...
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Pis mis bilmek lazım...
   
 8. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Bugünkü karakter tanıtımları biraz gecikecek kusura bakmayın...
   
 9. Mesaj Sayısı 73
  Üyelik Tarihi20 Tem 2009
  Ne kusuru hem detaylı bilgi öğrenicez senin sayende hem de aah nerde kaldı bakim mı dicez :) işin olmasa zaten hemen çevirir koyarsın rahat ol biz beklemedeyiz ;)
   
 10. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,889
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Eyvallah Crocodile 1 saate hazır olur...
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık