Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Askerlik

Askere gitmiş arkadaşlara birşey soracağım. Ben 22 yaşındayım. Suanda bir birikimim yok sayılır ama düzenli para kazanıyorum. 2 sene tecilim var o zamana kadar bedelli parasını biriktirsem ya da kredi falan ceksem tamamlayamadığı kadarına, değer mi sizce?

Askere gitmiş arkadaşlara birşey soracağım. Ben 22 yaşındayım. Suanda bir birikimim yok sayılır ama düzenli para kazanıyorum. 2 sene tecilim var o zamana kadar bedelli parasını biriktirsem ya da kredi falan ceksem tamamlayamadığı kadarına, değer mi sizce?
Ben bedelli yaptım bir şey yemediğim için. Neredeyse hiçbir şey yaptırmadılar bize ama yine de çok yorucuydu. Bedellilerin arasında bile montum araklandı askşfilsafa Ben mantıksızlığa gelemeyen bir insan olarak bir aydan daha uzun bir süre kalmam hâlinde birileriyle papaz olacaktım. Karakterime her yönüyle ters bir yerdi orası.

İbriğe sıçan vardı, çarşafların, kılıfların yıkanması baştan savmaydı. Klasik egolu onbaşı ve çavuşlar vs. Her şey can sıkıcı, çok acayip manasız bir yer. Benim mont çalındı ama başkasının telefonu çalındı mesela.

Tek sıkıntı bedelli parasının yüksek olması. Neyse ki o güne dek parasını biriktirmiştim.

Uzun dönem git. Cebine para koy gel.

2020 yılının ikinci yarısı için 37 k ₺ istendi, o esnada 5500 € gibi bir rakama tekabül ediyordu.
2021 yılının ilk yarısı için 51-52 k ₺ gibi bir miktar bekleniyor bedellinin euro endeksli olması sebebiyle.
2022'nin ikinci yarısı için düşünüyorsun sen sanırım, ona göre hesabını yap işte sen ben bişey demeyeyim :D

10-15k kredi çekebileceğine emin misin, çeksen bile bu miktarlara yetişebileceğine emin misin 2 soru daha çıktı sana :D
Abi bedelli neden euro endeksli ne alaka yani? Emin misin o kadar paralar veremem zaten. 37 K tamam ama daha üstü bana gelmez.

Senin gibi fakir fukara için yapılmıyor olm paralı konseptler :D Avrupa'da yaşayan/çalışan/euro ile maaş alan kitle için yapılıyor.

Daha doğrusu şöyle anlatayım, o kitle için varolan konsept: "dövizle askerlik". Ben de gemide çalışmaya devam etseydim dövizle askerlik yapacaktım 1000 €'ya.
Son bedelli furyası 15 k ₺ olunca (sanırım 2018 yılı), dövizle askerliği 2000 €'ya çıkardılar aynı fiyata denk getirmek için. O bedelli tatavasından önce 1000 € idi ne güzel. O zamanlarki furya "tek tip askerlik" olduğu için fiyat eşitlemeye gidildi. Zaten mantıklı olan da eşit olması.

2020 yılı içinse, yılın başında belirlenen 5261 € dövizle askerlik = 35054 ₺ bedelli askerlik fiyatlarını açıkladı MSB. Tabi bu fiyatlar yılın ilk yarısı için, 30 hazirana kadardı. (Euro yıl başında 6.66 idi)
2020'nin ikinci yarısı içinse 5563 € dövizle askerlik ve 37070 ₺ bedelli askerlik olarak belirlendi fiyatlar. (bu kuru da 6.66'dan hesapladılar, fakat 1 temmuzda euro 7.70 idi, yıl arasında kur eşitleme yerine enflasyon zammı yapılıyor herhalde, yönetmeliğinde yazıyordur büyük ihtimalle)

Benim tahminimce 1 Ocak 2021'de derler ki 5900 € dövizle askerlik = 59000 ₺ bedelli askerlik 30 Haziran 2021'e kadar geçerli fiyatlar. (euro 10.00 olur herhalde yılbaşında ya)
Sanırım suan 37 binim olsa bile yapamayacağım bu paraya 2021 ücretinden dahil olacağım çünkü başvurular kapandı diye okudum.

Bakalım belki 2021'de kimse başvurmaz, ücret düşürürler falan. Fakir umudun ekmeği :Dasdas

Benim kuzen kısa dönem askerlikten yeni döndü, 6 ay/180 gün, izinleri falan düş 170 gün. Günde 1 paket sigara içti. 3000 ₺ sadece sigara masrafı yaptı.
Kısa dönem gideceksen ve sigara içiyorsan hesaba katman iyi olur, az bi meblağ sayılmaz.
Neden gülüyon çok mu komik :/ Buraya yazılan dertlerin çoğunu cebinden çıkarır ama sen gülüyon :mad: Sigara içmiyorum.

Komik değil de, trajikomik. Gülünür bence :oops:

2018 kasım - 2019 kasım arasında 1 yıl yedek subaylık yaptım ben. 63-64 bin lira kadar para koydum cebime. Şuan gitsen daha fazla koyarsın, maaşlar artıyor sürekli.
Yedek subay seçilemem dersen de yedek astsubaylık var, onun da maaşları düşük değil bildiğim kadarıyla. Güzel para koyarsın cebine.

Kısa dönemler izinleri düştüğünde 170 gün askerdeler mesela. Benim yedek subayken 1 yılda görev yaptığım gün sayısı 130 falandı :D

Bedelli yapamayacaksan bildiğim kadarıyla şu şekilde opsiyonların:
1 - meslek kurasına tabi yedek subay
2 - takım komutanı yedek subay
3 - yedek astsubay
4 - 6 ay erlik
Oooof of. Teşekkürler bilgiler için.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık