Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Antik Krallık ve Antik Silahlar

Kafamda uzun zaman önce bu konuyu netleştirmiştim ama teori olarak konu açmaya üşenmiştim.bugun franky nickli arkadaşımızın enel konusuna yazarken,bu konuyu açma gereği duydum.antik krallıgın merkez adası takriben raftel oldugu için seri sonuna kadar bu konu altında elimize antik krallık,antik silahlar ve müttefikler hakkında geçen her türlü,teori ve mesajı ekleyebiliriz diye düşündüm.şimdi kayıp yüzyılı hem antik krallığı hem müttefikleri ve orijinlerini ve hemde antik silahların hepsini detaylandıracagım.

Antik krallık

antik krallık muhtemelen 1000 yıl önce bile var olan bir krallıktı.hepimizn tahminlerine göre rafteldi merkezleri ve yine aynı tahminlere göre tüm d.ler o adada yasayan halkın devamıydılar.yaklasık olarak 800 yıl önce bos yüzyılın sonunda yıkılmıs uygarlıkları.bu uygarlıgı yıkan wgnin ilk olusumu olan 20 krallık.

elimizdeki bilgilerle o zamnki dünyaya gidersek,benimde teorim oldugu üzere antik krallıgın,cloverın bahsettigi cok özgün bir düsüncesi ve idealleri vardı ve bunu dünyanın büyük bir bölümüne yaymıslardı.ama bu wgye engel olusturuyordu o yüzden savas actılar ve bu krallıgı ortadan kaldırdılar bence.hepimiz aynı seyleri düsündük,en dandik d. bile bu kadar güclüyken vede 3 tane muhtesem antik silah varken nasıl olduda bu krallık yenildi ?

bir cok teori duydum şimdiye kadar;

-seytan meyvelerini kullandı wg.

-teachin atası içeriden ihanet etti(özgün teordimdir ayrıca).savunmasız yakalandılar sonuc olarak.

-ve benim su an savundugum sey olan antik silahlar ve barıs içinde yasadıkları müttefik krallıklar yardıma gelemedi.daha cok fikir ülkesi olan ve barısa,özgürlüge önem veren krallıkta askeri zihniyeti üst düzey olan wgye ihanetin etkisiylede kaybetti.raftele gitmek cok zor yolu sadece roger kesfedebilmiş.bu yüzden adalarının gizliligine güvenen d.ler rahat davranmıs olabilir.ama eger içeriden bir ihanet gelirse,aynı rogerın wbye sana nasıl gidilecegini söyleyeyimmi demesi gibi,biri tarafından yol gösterilmiş krallıkta daha kolay ve beklenenden önce düsmüş olabilir.muhtemelen bu yol bulma olayınıda herseyin sesini duymaya baglıyacaklar.

Antik silahlar

3 antik silahımız var.pluton,poseidon,uranüs.plutonun tek bir saldırıda bir adayı yok edebildigi söylendi,keza digerleride öyle övüldüler. peki nasıl olduda her biri antik krallıktan binlerce km ötedeler.bir cok kişi antik krallıgın silahları yaptıgını düsünüyor. bence müttefikleri tarafından her zaman dostları olmus krallıga yardım amacıyla yapıldılar.şimdi detaya inelim;

1-pluton

zamanında water sevendeki efsanevi bir gemi marangozu tarafından yapılmıs.benim düsünceme göre bos yüzyılda yapıldı.20 krallıga karsı,antik krallık ve yanındaki devletleri korumak için.neden böyle düsündügüme gelince,wg krallıklardan olusuyor hepsi tek güc odaklı.water seven ise farkketigimiz üzere krallık sistemiyle yönetilmiyor,hakeden güclü kişiler baskan oluyor,iceburg gibi.yani aslında devrimci dragonun yaptıgı sey gibi ve tabiki daha önceleri antik krallıkta atalarının yaptıgı seyle aynı, özgürlügü ve gücü bencil krallara degil halka ve halktan gelen kişilere veriyorlar.bir nevi demokrasi ve ben bu yapının eskiden beri var oldugunu düsünüyorum.yani o adadaki efsanevi gemi yapımcısı,plutonu tasarladı yardım için düsünüldü ama bence zamanında yetişemedi ve antik krallık kurtarılamadı,hatta raftelin yeri ve konumu düsünülürse düşman içinde hedef olmus olabilir bu silah ve yarattıgı silahın gücünden korkan her insan gibi saklanmak istemiş olabilirler.water sevenin bos yüzyıldan beri ayakta oldugu düsünülürse gemiyi saklamak için binlerce yıllık tarihi olan baska bir yere ve ''ülke halkınındır'' diyen bir kralı olan uygarlıga ihtiyacı vardı. oda arabasta oldu.düsünsenize kimin aklına gemiyi çölde aramak gelir...

bence bu gemi yapımcısı d. krallıgına yardım etmek için plutonu yaptı.buna kanıt olarakta hikayede süre gelen bir durumu sunuyorum.tom efsanevi bir diger gemi marangozu,bir d. olan roger için savas gemisi yaptı,franky bir diger efsanevi gemi yapımcısı,yine bir d. olan luffy için savas gemisi yaptı.water seven halkı su an luffynin yanında,son savasta safları belli,aynı 800 yıl önce oldugu gibi ve eger pluton canlandırılırsa ki ben öyle olacagını düsünüyorum bakımsız ve tamire ihtiyac duyacak burdada water seven ve galley-la devreye giricek.peki nerede ? arabastada ne tesadüftürki bu krallıkta luffyden yani d.lerden yana ;)

2-poseidon

pluton,diger ismi hadese uygun olarak arabasta çöllerinin altında,yer altında yatıyor.poseidon ise,ismine uygun olarak denizin 10 bin metre altında.şimdi nasıl bir müttefiklik olayı var.malum hepimiz biliyoruz bir joy boy var ve ismi kitabelerde geciyor.bence kitabeler antik krallıgın dili ve o zamnlar tüm dünyada yaygın ve tüm krallıkların en ileri ve medeniside antik krallık.joy boy için yapılması gerekilen bir durum var ama olmamıs.o zamanlar aralarında bir antlasma bence bir müttefiklik var.joy boyda bir d. ve poseidon gücünü antik krallık için kullanıcaklardı.ama basaramıyorlar,dedigim gibi basta,antik krallıgın içeriden ihanetinde destegiyle yıkıldıgını düsünüyorum beklenenden önce.sonrasında ise joy boy poseidona bir mektup yazıyor,özür mektubu ve zamanı gelene kadar noahı koruyun diyor.bence noah balıkadamlar onla savasa katılsın diye vardı.deniz kralları poseidonun gücüyle cekecekti.ama basarısız olununca zamanı gelene kadar bekleyin denen kehanet ortaya cıktı.bir adam yeni poseidona yol göstericek kim ?monkey d. luffy.noah deniz yüzeyine cıkıcak ve son savasa katılacak balıkadamlar.kime karsı? en nefret ettikleri seye kutsal mallara.e.oda herseyi kurgulamıs.wb neptunun arkadasıymıs, o yüzden wb adayı korumus.adadan ayrılırlarken luffyde fukaboshinin arkadasıydı ve adanın koruması artık luffyde.bir cok yerden teori destekleniyor.üstelik tüm kurgusu d.lerin willerini kusaktan kusaga gecirmesi falan hep tekerrür modunda.

3-uranüs

son olarak uranüsle ilgili bilgilerimin hepsi ise baska bir teori.uranüs yunan mitolojosindeki gökyüzü ve uzay tanrısıdır.yukarıda antik krallıkla bagları olabilecegini düsündügüm 2 uygarlık saydım.bir baskası daha vardıki shandora efsanevi sehir:antik krallıgın en önemli müttefikiydi.en büyük işi basarıyorlar,hem poseidonun yerini koruyorlar cünkü en kolay bulunacak olan o,hemde rio kitabesini korumayı basarıyorlar tüm nüfuslarının cogu ölsede.

şimdi uranüsü shandoraya nasıl baglarız.shandoralılar orijin olarak aydan gelmeler bilka ve skyipiealılarda öyle.robinin kücüklügü gösterilirken dünyanın etrafında dönen 6 tane uydu gösterilmiş biri ay.peki normal dünyamızın bir uydusu varken e.oda neden 5 tane daha çizmiş.

oda bence söyle.e.oda bir db fanı,ordan esinlendigi bir sürü sey sayarım.o yüzden diger gezegenlerdede uygarlıklar oldugunu düsünüyorum,bilka sehir yada uzay korsanları gibi hatta bence kutsal mallarda uzaydan geldi.gelelim shandoran,bilkan ve skypieanlara...ayda yasayan bu 3 uygarlık kaynak yetersizligi sonucu dünyaya iniyorlar.ama teknolojileri bir zamnlar muhtesemmiş ve gördügümüz üzere robot yapabiliyorlar ve elektirikle calısan bir sehirleri var.

zamanında arishiterunun teorisiydi bu,ben silahın gücünü direk ordan aldım.bence son silah yıldırım gücüne sahip,gökyüzüne en uygun saldırı gücü ve bu silah benim fikrim ayda,o yüzden dünyada,uzayda nefes alabilen ve uzaya cıkabilecek gemisi olan tek adam aya gönderildi.3 uygarlıgın unutulan köklerine,reipere göre gökyüzü adasındada olabilir uranüs,ama bence öyle bir yerde olsa bulunurdu ama ayda kimse bulamaz.bence gücünden dolayı saklandı ve unutuldu.su ana kadar plutonun grand lineın bası ,poseidonun ortasında cıktıgı düsünülürse,uranüs bizimkiler raftele ulastıktan sonra ortaya cıkıcak bence.

aya dönersek,ayla ilgili anlatılan tek hikaye bilkadaki halk efsanesi,inanılmaz güclü,sınırsız zenginlik ülkesi fairy vearth.o yüzden bence uranüs ayda ve enelin diger kapak hikayeleri baglandıgı gibi bir sekilde,aya gitme sebebide uranüsü geri getirmesi.müttefik olabilir.wgye katılabilir.ama cok korkunc bir savas olucak dendi wb tarafından ve maxim teknolojisiyle kombine olmus bir antik silah,etrafta yıldırımlar ucusurken enelin kontrolünde savasa heyecan katmazmı ? alttaki resimdeki gücü öldürürken ve antik silahla kombine edilmiş şekilde düsünsenize...

şimdi toparlarsak;20 krallık dünyada bir organizasyon kuruyorlar en cok korktukları sey goroseinin ve onların,antik krallıgın fikir akımları.aslında antik silahlardan daha ziyade bundan korkuyorlar bu direk söylendi.peki bu akım ne ? bence özgürlük fikri.onlar ise yöneten tiranlar.tavır ve davranıslarına bakarsak bilinclenmiş bir halk istemiyorlar.peki su an wgnin en büyük düsmanı kim ? dragon...ne yapıyor halklara özgürlük veriyor rejimlerini yıkıp özgür kılıyor.kimin fikri gibi ? genlerinden gelen miras üzerine ataları gibi.en sonunda yolu ogluylan kesisicek.arkalarında yeterince müttefik oldugunda bence uranüs hakkındaki bilgiler hala yetersizde olsa,pluton ve poseidondan gördügümüz üzere;zamanında gidemeyen yardımlar gelicek ve wbnin bahsettigi kişi ortaya cıkıcak.tüm tarihi omuzlayacak ve dünyaya savas acıcak(ki zaten teorik olarak actı:D) ve d.lerin özgür düsüncesi wg yıkılınca tüm dünyaya yayılıcak.

dipnot

son olarak yapıları geregi ve kısa sürede cok büyük uygarlıkları dize getirmelerinden dolayı,yine arishiterunun bir teorisidir.uzay korsanlarıyla,kutsal malların baglantılı oldugunu düsünüyorum.astronot gibi giyinmeleri bence buna bir gönderme ve ayrıca benim fikrim e.odanın luffy kk olduktan sonra, dünyanın yörüngesinde bulunan diger 5 gezegenide olaya dahil etcegini düsünüyorum.uzay korsanları onlardan arta kalanlar.mariejounun yüksekligi göz önüne alındıgında.bilka ve skypiealılar gibi uzaydan gelmeleride kuvvetli olasık bence.yani o 5 gezegenden korkun beyler.:mincika:

şimdilik toparlayabildiklerim bunlar.ekstra fikri olan belirtsin ekleyelim.antik krallık ne oldugu ortaya cıkana kadar altında tartısırız okudugunuz için tesekkürler.

Çok güzel anlatışmışsın zevkle okudum eline sağlık...

Ama o değil de ;

Luffy Raftel'i bulunca dilediğince et yiyebilecek mi yiyemeyecek mi asıl sorun bu bence :)

Şaka bi yana hakikaten Raftel'in antik kent olma ihtimali yüksek e o zaman niye Roger yarım bıraktı işini ?

Çok güzel anlatışmışsın zevkle okudum eline sağlık...

Ama o değil de ;

Luffy Raftel'i bulunca dilediğince et yiyebilecek mi yiyemeyecek mi asıl sorun bu bence :)

Şaka bi yana hakikaten Raftel'in antik kent olma ihtimali yüksek e o zaman niye Roger yarım bıraktı işini ?
one piece hikayesi olsun diye ;) yani işin aslı bu ama mantıgıda söyle benim anladıgım kadarıyla; rayleigh diyorki biz kayıp yüzyılda ne oldugunu biliyoruz.ama dahi clover yada oharalılar gibi degildik.şöye düsün; roger cıkıyor diyorki böyle böyle,wg su krallıgı yıktı söyle ii fikirleri vardı.wgye savas acalım...

sence sartlar uygunmu ? roger cok agır hasta.gercegi bilimsel yolla acıklıcak biri yok ellerinde,kimse korsanlara inanmaz.su serideki en önemli ikinci kişi robindir.çünkü rogerın tayfasında olmayıp,luffyde olan yegane seyde o.devrimciler robine devrim ışıgı diyor.cünkü dragonun ordusu antik krallıgın fikrini yayıyor ama yanında silahlarada ihtiyac var yani kitabeleri okuyabilen birine.neden robini götürmek için o kadar ısrar oldu sanıyorsun.rayleigh dediki roger kitabeleri okumayı bilmiyor sadece herseyin sesini duyabiliyor.bir korsan hikayeyi anlatsa kimse sallamıyacaktı ama arkeolaglarıyla ünlü adadan biri anlattıgında işler farklı olucak.o yüzden 8 yasında basına öyle ödül kondu.dikkat ettiysen sadece oharayı yok etmediler.adınıda yok etmeye calıstılar.ohara seytanlarına cıktı isimleri,onlardan biri birsey söylerse itimat edilmesin diye.ama saulun bir anlık cesareti ve kuzanın merhameti herseyi degiştirdi.roger korsanlar cagını bile görevini arkasından tamamlıyacak kişi gelsin diye baslattı bence. ;)

ben ölmiyecegim diyor.hilulukta diyorki insan sadece unutuldugunda ölür :) yani roger ölmedi mirası luffyde yasıyor.d.lerin tüm mirası toparlanıp luffynin sırtına binicek.adam kendisi basaramayacagını farkedince gelecek kusaga aktarıyor mirasını.dikkat ettyisen rogera zamanınd ayardım eden herkez veya amcaogullarıda luffye yardım ediyor.rogerın yapamadıgını yapıcak bizde kutsal malların dayak yiyişini izlicez :flaugh:

Hasta olması mantıklı bir cevap :) hadi hayırlısı tek iş Raftel'e varmak kaldı o da çantada keklik işte olmadı bi 10 yıla ordayız :)

Bana göre Roger hasta olduğu için tüm bunlar gerçekleşmedi. Sadece D Sırrı'nı öğrenmekte gecikti. Gördüğümüz üzere genç yaşında korsanlığa başlamış. Ancak orta yaşlarında böyle bir maceraya çıkma kararı alıyor. Kaderin cilvesi gibi, hastalığı da o dönem nüksediyor. Bu yüzden, görevi tamamlamak yerine, miras bırakmayı seçiyor. Sonra da bizim Luffy'nin hikayesi başlıyor. Luffy'de bilmeden bu mirası yerine getiriyor. Roger, hiç D Mirası'nı yerine getirmeye çalışmadı. Sadece bunu yapacak kişiler için altyapıyı hazırladı.

Teorilerin hepsi oldukça mantıklı. Özellikle tüm silahların bizim tarafta değilde birinin karşı tarafta olması değişik bir heyecan getirir seriye ama bu Pluton konusuda geride kaldı nerden bulcaklar artık :)

Teorilerin hepsi oldukça mantıklı. Özellikle tüm silahların bizim tarafta değilde birinin karşı tarafta olması değişik bir heyecan getirir seriye ama bu Pluton konusuda geride kaldı nerden bulcaklar artık :)
geride kaldı ama kobra yerini biliyor ;) adam baglamak istesin,arabasta wgye savas ilan eder.water sevendan paulieyi gönder alsın plutonu gelsin savasa,yeri bilindikten sonra gerisi kolay.arabasta mühim bir ülke askeri güc olarak,sanırım eski zamndaki shandoranın yerini tutucak düsün temiz 2 milyon askeri var.su an ayrıca elbaf ve wanoyuda müttefik listesine alıcak e.oda hep onun planlarını yapıp,oradan karakterler baglayp gösteriyor.son savas ben görürmüyüm bilemem ama muhtesem olucak:flaugh:

Doğru Kobra'yı unutmuşum. Aynen Elbaf ve Wanodakilere şimdiden müttefik diyebiliriz ve yolculukta gideceği diğer adalara :)

Tamda senden beklenildiği gibi harika bir teori ve oldukça güzel fikirler var tek solukta okudum. One Piece'in bu kadar bağımlılık yapmasının en büyük sebepleridir aslında bunlar. Belkide dünyanın en derin konulu yapımıdır.

Seninde bahsettiğin üzere Robin serideki en önemli 2. kişidir bana görede hatta ben bu olaya Nami'yide katmıştım öyle bir konuda açmıştım Raftel'in bulunmasında 2 kilit isim diye. Yalnız Robin bir kaç adım önde tabiki hatta ve hatta savaşın başlaması için ilk cümle büyük ihtimalle onun ağzından çıkacaktır. Luffy'i ve tayfayı bilgilendirir gerekenler yapılır.

Zaten müttefiklerin bir kısmı şuan belli ve bu müttefikler ilginçtirki en büyük ve en gizemli uygarlıklar. Arabasta , Skypia , Balık Adam. Artı birde Water Seven var. Bu uygarlıklar çok çok ilginç çünkü hepsi gerçek dünyada yaşamış olan ve yaşadığına inanılan gerçek uygarlıklar.

Arabasta = Mısır
Skypia-Jaya = Maya
Balık adam = Atlantis
Water Seven için böyle bir benzetme aklıma gelmiyor ama Venedik benzetmesi yapılabilir.

Bu benzetmelerden yola çıkarak diğer müttefik olması muhtemel ülkeleride tahmin edebiliriz. Mesela Wano ülkesi samurayların ülkesi ki mutlaka böyle çok önemli bir rol oynayacaktır seride gelecek savaş için. Elbaf keza yine aynı şekilde önemli rol oynayacaktır silahlar için.
Seri içerisindeki bilgilere bakarsak eğer en güçlü uygarlıklar bu ikisi olacak , Elbaf devlerin , Wano samurayların ülkesi ki bunlar WG'ye bağlı olmayan çok çok güçlü ülkeler. Bu güçlerinden dolayı son silah bunlardan birinde de olabilir. Bir dev ordusunu yada samuray ordusunu yenmek herhalde çokta kolay değildir.
Benim görmek istediğim bir uygarlıkta Göktürk olarak benzeri bir uygarlık olarak dahil olma ihtimalimiz. Dikkat ederseniz müttefiklerin hepsi gerçektede tarihi en derin olan uygarlıklar. Belkide ODA böyle bir güzellik yapabilir çokta kıyak olurdu.

Tamda senden beklenildiği gibi harika bir teori ve oldukça güzel fikirler var tek solukta okudum. One Piece'in bu kadar bağımlılık yapmasının en büyük sebepleridir aslında bunlar. Belkide dünyanın en derin konulu yapımıdır.

Seninde bahsettiğin üzere Robin serideki en önemli 2. kişidir bana görede hatta ben bu olaya Nami'yide katmıştım öyle bir konuda açmıştım Raftel'in bulunmasında 2 kilit isim diye. Yalnız Robin bir kaç adım önde tabiki hatta ve hatta savaşın başlaması için ilk cümle büyük ihtimalle onun ağzından çıkacaktır. Luffy'i ve tayfayı bilgilendirir gerekenler yapılır.

Zaten müttefiklerin bir kısmı şuan belli ve bu müttefikler ilginçtirki en büyük ve en gizemli uygarlıklar. Arabasta , Skypia , Balık Adam. Artı birde Water Seven var. Bu uygarlıklar çok çok ilginç çünkü hepsi gerçek dünyada yaşamış olan ve yaşadığına inanılan gerçek uygarlıklar.

Arabasta = Mısır
Skypia-Jaya = Maya
Balık adam = Atlantis
Water Seven için böyle bir benzetme aklıma gelmiyor ama Venedik benzetmesi yapılabilir.

Bu benzetmelerden yola çıkarak diğer müttefik olması muhtemel ülkeleride tahmin edebiliriz. Mesela Wano ülkesi samurayların ülkesi ki mutlaka böyle çok önemli bir rol oynayacaktır seride gelecek savaş için. Elbaf keza yine aynı şekilde önemli rol oynayacaktır silahlar için.
Seri içerisindeki bilgilere bakarsak eğer en güçlü uygarlıklar bu ikisi olacak , Elbaf devlerin , Wano samurayların ülkesi ki bunlar WG'ye bağlı olmayan çok çok güçlü ülkeler. Bu güçlerinden dolayı son silah bunlardan birinde de olabilir. Bir dev ordusunu yada samuray ordusunu yenmek herhalde çokta kolay değildir.
Benim görmek istediğim bir uygarlıkta Göktürk olarak benzeri bir uygarlık olarak dahil olma ihtimalimiz. Dikkat ederseniz müttefiklerin hepsi gerçektede tarihi en derin olan uygarlıklar. Belkide ODA böyle bir güzellik yapabilir çokta kıyak olurdu.
aslında atlantis bence antik krallık.inanılmaz bir uygarlık bir anda sırra kadem basıyor.kurtulanlar baska ülkelere kacıp,krallıgın mirasının ufak parcalarınıda yanında götürüyor.ada krallıgı bir anda ortadan kayboluyor.o yüzden atlantis mitolojisi direk antik krallık için var bence.arabasta zaten direk mısırdan alınma ve skypiea,birka ve shandoralılarda mayadan alınma.

water seven için venedik en uygunu çünkü hem venedikten esinlenilmiş belli hemde tek bir sehir devleti olmasına ragmen yüzlerce yıl ayakta kalıp büyük imparatorluklara bile kafa tutuyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık