Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Alice Harikalar Diyarında. Çılgın Bir Çay Partisi adlı bölüm

Totland arcı başladığında ve koca ana gösterildiğinde çoğumuz Hansel ve Gratel, Güzel ve Çirkin, Alice harikalar diyarında gibi dünya çocuk edebiyatında önde gelen eserlerine benzetmiştik. Keza Dressrosa arcında Kyros ile Kurşun Askere, cüceler ile Gülivere gönderme yapmıştı Oda. Lewis Carroll yazdığı Alice nin maceraları iki kitaptan oluşuyor Alice harikalar diyarında ve Alice aynanın içinde. İlk kitap 1865 yılında basılmış. Ayrıca çizgifilmi ve sinemafilmi var. Filmini tavsiye ederim. Ben Oda nın totland arcını tasarlarken bu kitabı referans aldığını düşünüyorum bire bir değil tabi. Kitapları okuduğunuzda veya filmi izlediğinizde olayların ve krakterlerin benzeştiğini görebilirsiniz. Örneğin: ayna dünyası, santraç askerler, konuşan tavşan, çay partisi. Alice yerine Luffy tavşan deliğinden aşağı atlasaydı diye düşünmüştür herhalde Oda. Umarım okur ve izlersiniz benzerlikler bulabilirsiniz ve ileriki bölümlere dair bir fikir verebilir.

Aşağıda kitaptaki "çılgın bir çay partisi" adlı bölümün bir özetini yazacam.

"Buralarda nasıl birileri oturuyor?"

"Şu tarafta,"dedi Kedi, sağ patisiyle bir yuvarlak çizerek, "bir Şapkacı oturur; ve şu tarafta" öbür patisini salladı " bir Mart Tavşanı oturur. Hangisini istersen onu ziyaret et her ikisi de delidir."

"Ama ben deliler arasına gitmek istemiyorum" dedi Alice.

"Ah, elinden bir şey gelmez" dedi kedi. " Burada hepimiz deliyiz. Ben deliyim. Sen delisin."

"Benim deli olduğumu nereden biliyorsun?" dedi Alice
"Deli olmalısın" dedi kedi "Yoksa buraya gelmezdin"

-- Çılgın Bir Çay Partisi --

Evin önündeki bir ağacın altına bir sofra kurulmuştu. Mart tavşanıyla Şapkacı masada çay içiyorlardı. Aralarında horul horul uyuyan bir Fındıkfaresi oturuyordu ikisi dirseklerini ona dayıyor, onun başının üstünden sarkıp konuşuyorlardı.
Büyük bir masaydı ama üçü de bir köşesine sıkışmışlardı. Alice in geldiğini görünce " Yer yok! Yer yok! " diye bağırdılar. "Dolu yer var" dedi Alice kızgınlıkla büyük bir koltuğa oturdu
Biraz şarap alın " dedi Mart tavşanı
" hiç şarap göremiyorum" dedi Alice
"Şarap yok ki" dedi Mart tavşanı
" kuzgun neden yazı masasına benzer" dedi Şapkacı
"Bunu bileceğime inanıyorum" dedi Alice
"Bilmecenin cevabını bulabileceğini düşündüğünü mü söylemek istiyorsun?" dedi MartTavşanı
"Aynen öyle" dedi Alice.
"Bugün ayın kaçı" dedi Şapkacı
"Dördü"
"İki gün ileri gitmiş" diye iç çekti Şapkacı. "Sana tereyağının işe yaramayacağını söylemiştim!" diye ekledi
"En iyi cins tereyağıydı" diye karşılık verdi MartTavşanı
"Ne komik bir saat" dedi Alice " ayın kaçı olduğunu gösteriyor ama saati göstermiyor"
"Neden göstersin ki?" dedi Şapkacı
"Bilmeceyi çöze bildin mi?" dedi Şapkacı
" hayır, pes diyorum" dedi Alice " cevapı ne?"
"En ufak bir fikrim yok " dedi Şapkacı
Zamanınınızı böyle. Cevabı olmayan sorular sorarak harcamaktansa daha yararlı işler yapabikeceğinizi düşünüyorum"dedi Alice
"Mutlaka Zaman'la hiç konuşmamişsındır" dedi Şapkacı geçen mart kavga ettik bu delirmeden önce. Kraliçenin verdiği büyük bir konserdedeydik"

"Daha ilk dörtlüğü yeni bitirmiştim ki" dedi Şapkacı " Kraliçe ayağa fırlayıp Zamanı öldürüyor! Uçurun kafasını!" diye bağırdı. " o günden beri Zaman istediğim hiç bir şeyi yapmıyor! Şimdi saat hep altı "

( not: Şapkacı ve Mart Tavşanı = her ikisi de ingiliz atasözlerinde delidirler. Tavşanların mart ayında manyakça davrandığına inanılılır. Şapkacılar ise yaptıkları iş sıraında civa zehirlenmesi sonucu halüsinasyonlar ve benzer şeyler görürdü. Pişmiş kelle gibi sırıtmak deyimide bu kitapla dillere geçmiştir.)

Kitap için Can yayınlarını tavsiye ederim

İlk fragmandaki kafa kesme sahnesine göre o kadın Bege :oleyo:
Bege nin kafa kesme hobisi gibi; bu kadının (aslında Kupa Kraliçesi) hoşuna gitmeyen birini gördüğünde kafasının uçurulmasını ister. Sürekli "uçurun kafasını" sözünü kullanır. Filmde Zaman o oyuncağı hediye ediyor kendisine

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık