Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İz Bırakan Kitap Cümleleri

“En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…"
Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

Bu kitaptan sonra Gazap Üzümleri okumuştum ve bu yazarın en iyi yazar olduğu kanaatine varmıştım. Hala da öyledir gözümde :'(

Bu kitabın sonunda ağlayabilirsiniz...
Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar, İnci, Bitmeyen Kavga kitaplarını okumuştum. Çok güzellerdi. Ama benim için en iyi yazar Dostoyevski ve Kafka'dır tabii :D

Bu konu çok güzelmiş tam bana göre.

.Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.
Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.
Uçurtma Avcısı

Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar, İnci, Bitmeyen Kavga kitaplarını okumuştum. Çok güzellerdi. Ama benim için en iyi yazar Dostoyevski ve Kafka'dır tabii :D

Bu konu çok güzelmiş tam bana göre.
Gazap Üzümlerini okumamışsın ama :'( en iyi kitabıdır. Zamanın olursa oku o kitabı çok şey kazanırsın.

"bir insanın kurşuna dizildiğini hiç gördünüz mü? hayır, tabii, genellikle davetli olmak gerekir ve izleyiciler önceden seçilir. sonuçta siz resimlerde ve kitaplarda kalmışsınız. bir bant, bir direk ve uzakta birkaç asker. hiç öyle değil! tetikçi birliğinin, tam tersine, mahkumun bir buçuk metre yakınında durduğunu bilir misiniz? mahkumun ki adım atsa göğsüyle silahlara çarpabileceğini bilir misiniz? bu kısacık mesafede tetiği çekenlerin kalbe nişan aldığını ve hep birlikte orada bir yumruğun girebileceği büyüklükte bir delik açtıklarını bilir misiniz? hayır, bunu bilemezsiniz, çünkü bunlar konuşulmayan ayrıntılardır. insanların uykusu vebalıların yaşamından daha kutsaldır. iyi insanların uyumasına engel olmamak gerekir."

Albert Camus-Veba

Otostopçu'nun Galaksi Rehberi - Douglas Adams
"Belki bir parça kol alırdınız?" diye önerdi hayvan."Beyaz şaraplı sosta pişmiş?"

"Eee, siz...sizin kolunuz mu?" diyebildi Arthur dehşet içinde bir fısıltıyla.

"Fakat, tabii ki benim kolum efendim" diye mööledi hayvan mutlu bir şekilde, "başka bir kimseninki benim değil ki ikram edebileyim"

Zaphod ayağa kalktı ve hayvanın koluna parmağıyla dokunmaya ve beğeniyle incelemeye başladı.

"Veya but da çok güzel," diye mırıldandı hayvan."Butlarımı uzun zamandır çalıştırıyorum ve bol bol ot yiyorum, onun için orada bayağı lezzetli et olması gerekir." tatlı bir homurtu çıkardı, tekrar mööledi ve geviş getirmeye başladı.Sonra çiğnediklerini gerisin geri yuttu.

"Ya da belki bir güvecimi alırdınız?"

"Bu hayvanın açıkça bizim kendini yememizi istediğini mi söylüyorsunuz yani?" diye fısıldadı Trillian Ford'a

"Ben mi?" dedi Ford, gözlerinde donuk bir bakışla "Ben hiç bir şey demek istemiyorum."

"Bu tam anlamıyla dehşet verici." diye haykırdı Arthur, "Hayatımda duyduğum en tiksinti verici şey"

"Sorun nedir Dünyalı?" dedi Zaphod, dikkatini butlarda yoğunlaştırırken.

"Sadece önümde durup da, beni kendisini yemeğe davet eden bir hayvanı yemek istemiyorum, o kadar" dedi Arthur."Bu insafsızlık"

"Yenmek istemeyen bir hayvanı yemekten iyidir" dedi Zaphod.

"Çoğu zaman bir arzunun nesnesi, arzu umuda dönüştüğünde, gerçekliğin kendisinden daha gerçek hale gelir.” Umberto Eco - Efsanevi Yerlerin Tarihi

-Çizmesine gümüş koyan pek çok Cealdimli tanıdığımı itiraf etmeliyim.
+Çizme değil kese, çizme ayaklarını koymak içindir.
-Çizmenin ne olduğunu biliyorum! Bu hoyrat lisanı senden iyi konuşuyorum. Biz ona çizme deriz: patu. Kesendeki para harcamak içindir. Saklamak istediğin parayı çizmene koyarsın.
+Ah. Anladım herhalde elinin dara düştüğü zamanlar için.
-Elinin daralmasıyla paranın ne alakası var?!
*
Naaasi

Son düzenleme:
-ne istiyoruz?-

"biz istiyoruz ki, bu memlekette yapılan her iş, üç beş kişinin çıkarına değil, bu toprakları dolduran milyonların yararına olsun. herhangi bir karar alınırken, izmir' deki ortak tüccar, istanbul'daki ahbap milyoner değil, bu kararların altında beli bükülen, çoluk çocuk inleyen yığınlar göz önünde tutulsun.

biz istiyoruz ki, bu topraklar üzerindeki insanlar, kafalarında taşıdıkları fikirlerden dolayı değil, bu yurdun ve bu halkın yararına yahut zararına yaptıkları işlerden hesap versinler. bu iş incelenirken, koltuğuna ısınmış beş on hazır yiyicinin menfaati, keyfi değil, milletin hayrı düşünülsün. ve insanları sahiden insan eden o en büyük nimet: hürriyet, riyakar ağızlarda "adam avlama yemi" olarak kullanılmasın.

biz istiyoruz ki, şu topraklar ve onun üzerinde yaşayan insanlar, hiçbir yabancı devletin oyuncağı olmasın. bir karış toprağımıza, bir tek vatandaşımıza bile göz dikilmesin. ister orduya dayanarak, ister bankaya dayanarak, ister dost görünerek, ister düşman görünerek, bu topraklarda kendi çıkarlarına yerleşmeğe uğraşanlara yüz verilmesin. dünya işlerinde politikamız, şunun bunun kölece peşinden gitmek değil, bu milletin selametini en iyi sağlayacak yolları müstakil olarak seçmek şeklinde kendini göstersin.

işte biz sadece bunları istiyor ve böyle düşünüyoruz. eğer böyle düşünmek ve bunları istemek bir suçsa, hemen
haber versinler, bu suçu işlemekten, yazmaktan, söylemekten vazgeçelim.

yok, bunlar suç değilse, o zaman bize açık veya sinsi yollardan kahpece vurmaktan vazgeçsinler. çünkü namuslu insanlar, kendine güvenen insanlar, haklı olduğuna inanan insanlar,bu kadar kirli yollardan gitmeye lüzum da görmezler, tenezzül de etmezler. "

Marko Paşa Yazıları ve Ötekiler

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 1, Ziyaretçi: 1)

• Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
    Tasarım Korsanfan V.6.0
    Yukarı Çık