Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsan Hakları

İnsan Hakları gerçekten var mıdır, varsa evrensel bir İnsan haklarından söz edilebilir mi?

• Evet, vardır ama evrensel olduğunu söyleyemeyiz.

• Evet, vardır ve evrensel olduğunu söyleyebiliriz.

• Hayır, yoktur.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
İnsan Hakları en genel geçer ve kabul edilen tanımıyla: dil, din, ırk, renk, cinsiyet, sosyo-ekonomik ya da kültürel herhangi bir şarta ya da statüye tabi olmaksızın doğuştan sahip olduğu, insan varoluşunun ve doğasının özü olan insan onurunu koruyan, insanın maddi ve manevi gelişmesini sağlayan, dokunulmaz, devredilemez, vazgeçilmez evrensel üstün nitelikli ahlaki değerlerdir.

Bu noktada size sorum şu: İnsan Hakları gerçekten var mıdır, varsa evrensel bir İnsan Hakları bütününden söz edilebilir mi?

Edit.

Son düzenleme:
De jure vardır, de facto yoktur. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tam anlamıyla yoktur, zamanla olur inşallah her yerde. Ve tabi o tip ülkelerde yaşayan insanların olmadığını düşünmesi de gayet normal.

Neden söz edilemez dediğini merak ettim.
Çünkü "söz edilemiyor" yani bizler primatız ,diğer hayvanlardan bir farkımız yok ve şimdiye kadar homo cinsinden yani insan cinsinden hayatta kalan tek tür biz sapiensleriyiz.Bu yanılsamanın içine düşmemeklazım ve bu daha bir sürü sebeplerden bir tanesi...

Çünkü "söz edilemiyor" yani bizler primatız ,diğer hayvanlardan bir farkımız yok ve şimdiye kadar homo cinsinden yani insan cinsinden hayatta kalan tek tür biz sapiensleriyiz.Bu yanılsamanın içine düşmemeklazım ve bu daha bir sürü sebeplerden bir tanesi...
Kertenkelelere falan da söyleyelim de kendilerini kertenkele falan sanıp köklerine ihanet etmesinler. Nereden geldiklerini unutmasınlar :) Köktenci evrimcilik diye bir şey mi var acaba insanlığın geleceğinde?
Gelişmiş ülkelerde var mıdır gerçekten?
Vardır. Mükemmelliği tartışılır ama vardır. ABD'yi zaten bir kenara koyuyorum adalet sisteminin sakatlığından sebep, Avrupa'da ise iyice yükselmekte olan bir aşırı sağ dalgası var bunlar kavramı zedeleyebilir ama yapacakları şey gölgelemekten ileriye gitmez bence. O asırlardır kurulan kültürel altyapı bozulmaz diye düşünüyorum.

Sen ne düşünüyorsun?

Kertenkelelere falan da söyleyelim de kendilerini kertenkele falan sanıp köklerine ihanet etmesinler. Nereden geldiklerini unutmasınlar :) Köktenci evrimcilik diye bir şey mi var acaba insanlığın geleceğinde?

Vardır. Mükemmelliği tartışılır ama vardır. ABD'yi zaten bir kenara koyuyorum adalet sisteminin sakatlığından sebep, Avrupa'da ise iyice yükselmekte olan bir aşırı sağ dalgası var bunlar kavramı zedeleyebilir ama yapacakları şey gölgelemekten ileriye gitmez bence. O asırlardır kurulan kültürel altyapı bozulmaz diye düşünüyorum.

Sen ne düşünüyorsun?
Burada soruları ben sorarım. :oleyo:

İnsan Hakları en genel geçer ve kabul edilen tanımıyla; dil, din, ırk, renk, cinsiyet, sosyo-ekonomik ya da kültürel herhangi bir şarta ya da statüye tabi olmaksızın doğuştan sahip olduğu, insan varoluşunun ve doğasının özü olan insan onurunu koruyan, insanın maddi ve manevi gelişmesini sağlayan, dokunulmaz, devredilemez, vazgeçilmez evrensel üstün nitelikli ahlaki değerlerdir.

Bu noktada size sorum şu; İnsan Hakları gerçekten var mıdır, varsa evrensel bir İnsan Hakları'ndan söz edilebilir mi?

Edit.
Aslında en temelde varlık hakları denen bir şey var. Var olan her şey bir takım haklara sahip.
Biz insanlarınsa kendi içimizde ayrıca hakları var. Çünkü her tür kendi içinde bir takım haklar taşıyarak var olur.

He bu hakların çalınıyor ve ihlal ediliyor olması gerçeği vardır doğru, ama bu o hakların olmadığı anlamına gelmez.

Olmayan şey hak değil adalet çünkü bu dünyada.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık