Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Üç vs. Hatamız!

Tanım: Vs tartışmaları, genelde birbirine yakın güçteki karakterler arasında kararsız kalındığında yapılır.

Bu tartışmalarda genelde düştüğümüz 3 büyük hatayı, ezberlenebilir cümleler halinde, üç kuralda hazırlamaya çalıştım (tek başıma değil).

Kurallar, ekleme, çıkarma ve itirazlara açıktır.
Daha sağlıklı tartışmalar için, bu kuralları onay ve değerlendirmenize sunuyorum.

KURAL 1: BİLGİ SAHİBİ OLUNMADAN FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ.

Yeterince bilinmeyen karakterler karşılaştırılmamalıdır.
Mantıklı çıkarımlar yapılamayacağı için bir sonuca varılamayacaktır.
Yani karakterler analize müsait olmalıdır.

Altkural: Ödül, gücü açıklamaz.

Ödülüne göre kişinin gücünü ölçmek, "her zaman" doğru sonucu doğurmayacaktır.
Yani ödül eşittir Güç hatalı bir hükümdür.

KURAL 2. GÜÇ ZAFERİ GARANTİLEMEZ.

Güç ,One Piece'te bir düşmanı yenmenin yegane yolu değildir.
Silah, meyve, mekan gibi maddi faktörler,
Merhamet, ego, mecburiyet, zeka ve zaaflar gibi manevi faktörler gözden kaçırılmamalıdır.
Yani güç eşittir Zafer, yanlış bir hükümdür.

KURAL 3: SEVGİ/NEFRET OBJEKTİVİTEYİ ZEDELEYEBİLİR.

Fanlık/antifanlık birçoğumuzun zaafı olmakla beraber tartışmaya engel değildir.
Sadece karakteri değerlendirirken hislerimizi de kollamalıyız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kural 2'ye asla katılmam, ana karakter ve çevresi hariç bu tarz şeylerin önemi yok. Op gibi sözde çeşitli güç ve yeteneklerin olduğu iddia edilse de bence öyle değil. Güç zeka işlemiyor. Analiz falan sadece ana karakter ve çevresi için geçerli. Ne hızlı, ne yeteneği ters falan diye bakılmıyor. Hatta hızlı adam ile yavaş birinin vs olayını çizemez.

Bu konu kimin aklına geldiyse Allah razı olsun ondan.

1. Kurala bir örnek verebilirim. Doflamingo vs konusu veya mihawk vs konusu muydu tam hatırlamıyorum ama en güçlü shibukaidir felan yazmışlardı vs konusunun tanıtımında. Kesin olmayan bilgidir bu.

Alt kuralı bas bas bağırıyordum forumda ödül güç değildir diye. Luffy nin ödülü 500m ve 1m lik katayı yenecek yakında. Sanji 177m pedro ise 380m civarı bu böyle diye pedro sanjiden güçlü olmuyor.

2. Kurala gelirsek zoro sanjiden güçlüdür ama işlev olarak sanji üstündür bu açık ve net güç herşey değildir.

3.Kural mağlum herkeste olan birşey :)

Bu konu gerçekten şimdiye kadar gördüğüm en yararlı ve güzel konu diyebilirim tebrik ederim.

1 ile 3 doğru.Ama 2'yi doğru kabul edersek topal sivrisineği Nemrud'a galip getirmek azcık senaryo ile pek ala mümkün.Bizim değerlendirmemiz ancak güç üzerinden olabilir bir de bariz bir antilik varsa o bahsedilir yoksa ohooo kimleri kimlere aldırırız bu kural 2 ile.

Her vs güç açısından değerlendirilir.Tarafların hakisi,sahip oldukları ve ya olmadıkları meyveler bu meyve de ne kadar usta oldukları,saf güç ve zekaları(savaşırkenki zekaları yoksa Luffy,BB özürlü sınıfında değerlendirilir,ama savaşırken dahiler.) gibi özellikleri değerlendirip kararımızı veririz.Evet güç zaferi getirmez ama zafere kim karar verecek?Ben derim ki o gün A şanslı olur A kazanır sen dersin B.Çok subjektif olur herkes op bağlamından çıkar.Hele ki bir de merhamet vs duygu katarsak içine al sana çorba.Luffy aynı anda Rayleigh,Wb ve Shanks'ı yener demek mümkün olur.

Son olarak kural 1 ile ilgili, eğer bahsi geçen kişinin adı rütbesi şanından başka bir şeyi görülmemişse shounen mantığı içerisinde gücünün kimlere yetebileceğine dair tahminde bulunabiliriz.Zaten pek çok zaman yaptığımız da budur.Kaido 4 yonkoudan biri olarak gösterilince kimse "acaba Coby'den güçlü müdür?" diye düşünmez.Ama tabi böyle vslerin açılması çok da doğru değil sağlıklı bir sonuç çıkmaz.

Son düzenleme:
Kural 2'ye asla katılmam, ana karakter ve çevresi hariç bu tarz şeylerin önemi yok. Op gibi sözde çeşitli güç ve yeteneklerin olduğu iddia edilse de bence öyle değil. Güç zeka işlemiyor. Analiz falan sadece ana karakter ve çevresi için geçerli. Ne hızlı, ne yeteneği ters falan diye bakılmıyor. Hatta hızlı adam ile yavaş birinin vs olayını çizemez.
Mesela Buggy-Mihawk. Seri başlarında Zoro yine aynı şekilde yenildi. Yeteneği kılıç ustalarına ters olmasa böyle mi olurdu?

Kural 1 ihlali başlangıçta üye olma sebebimdir. Açılan vs konuları dengesiz ve güçleri bilinmeyen karakterlere tahmini olarak fazlaca güç yüklemekte. Teori konularının hiç bir dayanağı olmamasına rağmen doğru kabul edilip, tartışma ve karşılaştırma konularında referans olarak kullanılmakta. Yukarıdaki üç kuralın uygulandığı konular tartışmanın daha seviyeli ve isabetli olacaktır. Bu kuralların forum kurallarına eklenmesi ve uyulması görüşündeyim.

1 genel olarak doğru.
2'ye bende tam katılmıyorum.Meyve ve silah dediğin zaten kişinin kendi gücü değil midir ? Zekanın da bu zamana kadar ön planda olduğu bir op dövüşü hatırlamıyorum. @Daredewill e katılıyorum bu yüzden.Ana karakter ve çevresi hariç bunların bir önemi yok.
Fanlık/antifanlık konusunda şunu diyeyim.Forumun vs anketindeki sonuçlara bakarak bir sonuç çıkarmak gibi bir sorunu var.O anket sonuçlarından büyük oranda fanlık/haterlık durumu öğrenilir.Hele de sevilen karakterlerin vs anketiyse.Mesela ben de Zoro'nun vs anketlerinde Zoro'ya oy atıyorum ama yorumumda o karakteri yenemeyeceğini düşünüyorsam da söylüyorum bunu.O yüzden anket sonucuna değil yorumlara bakılmalıdır bence.

@Gümüş eline sağlık.

Benim gözettiğim en önemli kural;
Karakterlerin kişiliklerini hesaba katmak.

Ve dövüşlerdeki ufak detaylardan ziyade mangakanın karakter hakkında vermek
istediği izlenimi yakalamaya çalışmak.

Odanın dövüşlerde çizdiği detaylara çok fazla önem verdiğini ve güç dengesini buna göre oturttuğu sanmıyorum.

2. kuralı ne abarttınız yahu. Güç her şey değil diye Usopp, WB'yi yener demiyor kimse. Ayrıca tanımda ne yazıyor, vs tartışmaları, genelde birbirine yakın güçteki karakterler arasında kararsız kalındığında yapılır. Mesele mekan çok önemli. Crocodile çölde daha güçlü mesela.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık